Queens Of The Stone Age - ...Like Clockwork (2013)

[SIZE=“3”]Queens Of The Stone Age - …Like Clockwork (2013)[/SIZE]

Για να κάνουμε σωστή δουλειά…

  1. “Keep Your Eyes Peeled” 5:04
  2. “I Sat by the Ocean” 3:55
  3. “The Vampyre of Time and Memory” 3:34
  4. “If I Had a Tail” (featuring Alex Turner, Nick Oliveri and Brody Dalle) 4:55
  5. “My God Is the Sun” 3:55
  6. “Kalopsia” (featuring Trent Reznor) 4:38
  7. “Fairweather Friends” (featuring Elton John, Trent Reznor and Mark Lanegan) 3:43
  8. “Smooth Sailing” 4:51
  9. “I Appear Missing” 6:00
  10. “?Like Clockwork” 5:24

My God Is The Sun

I Appear Missing

Το 2ο είναι μισό τελικά, 6λεπτο είναι κανονικά. Καλή φάση γιατι αν και τα σπάει άσχημα, ένιωθα οτι ήθελε λίγο παραπάνω.
Ανησυχούσα για τις διάρκειες των κομματιών έχοντας ακούσει τα 2 τρίλεπτα (χωρίς να ξέρω οτι το I Appear Missing είναι μισό) αλλά βλέποντας τα ολοκληρωμένα, όλα καλά.

Όλα βαίνουν καλώς μέχρι στιγμής. Καλοκαίρι με νέο δίσκο QOTSA, you can’t go wrong…

ωραία και τα 2 κομμάτια. δίσκος με πολλές συμμετοχές. συμμετοχές που μας θυμίζουν τις πολύ καλές εποχές των QotSA! Nick Oliveri, Mark Lanegan, Dave Grohl και δε συμμαζεύεται!

αναμένουμε και άλλα στοιχεία και άλλα κομμάτια.

ακριβή ημερομηνία κυκλοφορίας του άλμπουμ?

κομματαρα το δευτερο, ωραιο και το my god is the sun, ελα να γινει κανα θαυμα

το μισο του δευτερου τελοσπαντων

Released: June 4, 2013 (US), June 3, 2013 (UK)

Το I Appear Missing το ακούω εδώ και κανα 2ωρο και προσπαθώ να φανταστώ πως θα είναι ολόκληρο το κομμάτι και υγραίνομαι…

ακριβώς και από εδώ…
γαμάτο και το λογοπαίγνιο με τον τίτλο του τραγουδιού πάντως. με την “εμφάνιση” του τραγουδιού μισού…:lol:

Εντάξει, το πρώτο άκουσα, δεν πέταξα και τη σκούφια μου. Πάντως αναμένω με περιέργεια, μιας και το τελευταίο τους με είχε ψιλο-απογοητεύσει.

Η αληθεια ειναι οτι μου φαινονται καπως ανευροι και στα δυο (καλα, εναμιση) κομματια.

Ισως φταιει οτι εχω ακουσει μονο τα τρια πρωτα και δεν ξερω τι θα 'πρεπε να περιμενω πλεον απο τους QOTSA, αφου αυτο που ακουμε μπορει να 'ναι οντως βελτιωμενο σε σχεση με τα τελευταια τους.

Απλα, η αληθεια ειναι οτι για μενα δεν αγγιζει τους καλους QOTSA …σιγουρα, περιμενουμε και μακαρι να ειναι δισκαρα, παντως.

ΥΓ.: Το Fairweather Friends παιζει να ειναι διασκευη σε Wipers;;; [-o< :stuck_out_tongue:

το πρωτο κομματι αγγιζει τους παλιους καλους qotsa!!

και 2 ακομα σε live…

http://www.metalhammer.co.uk/news/new-queens-of-the-stone-age-tracks-released/


Ένα ακόμα απο Live ηχογράφηση…πειραματίζεται αρκετά με τα effects o Josh πλέον!!

[SPOILER][/SPOILER]

και

[SPOILER][/SPOILER]

aya aya

χειροτερος κοτσα δισκος μεχρι τωρα, αλλα θα μου πειτε τα ιδια λεγαμε και για και για το era vulgaris οταν ειχε πρωτοβγει και οτι περασε ενας χρονος για να ακουσεις αυτη τη παπαρια ενα καλοκαιρι και να σ’αρεσει.
καλυτερο εξωφυλλο κοτσα μεχρι τωρα.
I Sat By The Ocean κλασικο κλασμενο και κατσυ ριφφ, για κατι τετοια τους αγαπαμε μεχρι σημερα. για ολοκληρα ασματα κυριως το φανταστικουλι Fairweather Friends και υστερα το I Appear Missing.

Αυτό. Δεν χρειάζεται να πούμε τίποτε άλλο.

Λείπει το νεύρο, εδώ αν δεν μου έλεγες οτι παίζει ο γκρολ στα τύμπανα δεν θα το είχα προσέξει, αλλά γενικότερα δεν δίνουν τίποτα καινούργιο με αυτό το άλμπουμ

Πιστεύω έχει κουράσει (τουλάχιστον έμενα) αυτό το συγκεκριμένο στιλ των τελευταίων 3 άλμπουμ.

αν μπορει καποιος να κανει τη καλη απο εδω θα το εκτιμουσα πολυ

**εμενα το Era Vulgaris μου αρεσε αρκετα πάντως ειχε και την κομματαρα Make It Wit Chu…

Τωρα αυτο ειναι όντως απογοήτευση (προς το παρόν) δύσκολα ξεχωρίζω κάποιο τραγούδι εκτός απο το I Appear Missing,I Sat By The Ocean ,My God Is The Sun (που ειναι πολυυ καλα)…

φαίνεται οτι ο χομμι δεν εχει όρεξη

Θα του δώσω πάντως αρκετά ακούσματα ακομα για να σιγουρευτώ γιατι QOTSA ειναι.!!

εγω να πω με την πρωτη ακρόαση και όντας μεγάλος fan του lullabies, ότι είναι πιο pop και χαλαρό σιγουρα. Διαφωνώ στο ότι επαναλαμβάνονται, μου φαινονται ότι πειραματίζονται αρκετά σε αυτό σε σχέση με τα παλιά. Είναι ό,τι πρέπει για το καλοκαίρι και γενικά groovαρει αλλά όχι όσο θα ήθελα (δυστυχώς ο grohl πρεπει να βαριόταν λίγο). Απογοητεύτικα λίγο που έβαλαν όλες τις συμμετοχές σε ένα κομμάτι που αν και γαμάτο δυσκολεύεσαι να τους ξεχωρίσεις και δε τους χορταίνεις όσο θα ήθελες. γενικά αρκετά soft album, αλλά και πάλι μιλάμε για qotsa και homme (που απλά κάνει ό,τι γουστάρει γιατί μπορει και είναι τεράστιος και τα lead του σε σκλαβώνουν). Είναι από τα album που ενω είναι φαινομενικά πιασάρικα και popish μάλλον θέλει πολλές ακροάσεις γιατί παίζουν πολλά layers από πίσω.

Αυτά προς το παρον…

α επίσης αν ο κοσμος πάει με τη νοοτροπία να ακούσει το νεο songs for … καλύτερα να μην ασχοληθεί…

εμένα πάντως μου αρέσει το άλμπουμ. Ναι μεν λείπει το νεύρο αλλά έχει φοβερή ατμόσφαιρα. Μου βγάζει μια late 70s αισθητική τύπου in through the out door (προσωπικά κολλήματα). Από εχθές το βράδυ πάντως δεν παίζει τίποτα άλλο. Είναι εύπεπτος δίσκος που ακούγεται πολύ ευχάριστα.

Η αληθεια ειναι οτι κυλαει οντως ευκολα, παροτι τοσο ανευρος, που καποιος θα περιμενε οτι θα 'ναι βαρετος.

Ωστοσο, το οτι τοσο γρηγορα ξεχωριζεις κομματια για μενα δειχνει οτι, μαλλον, δεν εχει τοσο ψωμι ο δισκος.

[I]I Sat By The Ocean[/I] , [I]If I Had A Tail[/I] , [I]Fairweather Friends[/I] κατα κυριο λογο για μενα και ακολουθουν τα δυο που βγηκαν στη φορα νωριτερα ([I]Μy God Is The Sun[/I] , [I]I Appear Missing[/I] ).

Αλλα, μαλλον, ως εκει …θα το ακουσω κι αλλο λιγο, βεβαια, μπας και κανω καμια κωλοτουμπα.

Δεν μπαίνω στον κοπο να το συγκρίνω με τα προηγούμενα , μιας και δεν εχει νόημα και κατα 90% θα χάνει.Από την στιγμή που έχει λιγάκι ψωμί ο δίσκος μια τετοια κίνηση ειναι περιττή.

Σκεπτόμενος αρα μονο την νεα κυκλοφορία και αυτα που ακουσα ημουν οκ.Ωραίο δισκάκι γενικά , σιγουρα χωρίς κάποιο τρελο βάθος ή πειτε το οπως θέλετε.Ομως οτι πρεπει για να το ακουω χαλαρα.

Δεν με χάλασε , ταμαμ