Queens Of The Stone Age - ...Like Clockwork (2013)

  • Kalopsia
    βρε λετε να γίνω κολοτουμπας?

δεν το χω ακουσει ακομα, θελω να μπει ιουνιος και να τελειωσω με υποχρεωσεις…θελω να νιωσω καλοκαιρι για να το ακουσω

ειχα ακουσει το my god is the sun και i appear missing οταν βγηκαν που ειναι ωραια κομματια δε λεω, αλλα το i sat by the ocean που ακουσα live (http://www.youtube.com/watch?v=PZ7ihD2Z0mg) ειναι πιο καλοκαιρινο και απο μοχιτο και γενικα τρομερο κολλημα

πλεον απο τους qotsa αν παιρνω 2-3 πολυ καλα κομματια ειμαι ευχαριστημενος (era vulgaris: misfit love, make it with chu)

Λοιπόν, ενώ στις αρχικές ακροάσεις δεν με είχε αρέσει (λόγω της ΚΑΚΗΣ παραγωγής) εχω φτάσει να το ακούω πολλές φορές την ημέρα. Φοβερά εθιστικός δίσκος. Οι πιο up tempo στιγμές βγάζουν όμορφο καλοκαιρινό vibe, ενώ οι πιο χαμηλές τύπου vampyre και ομότιτλου είναι εξαιρετικές.

Τα ίδια κι από 'δω. Αλλά ΚΑΚΗ παραγωγή;!;!
Το οτι είναι κάπως “πίσω” οι κιθάρες είναι αλήθεια, όπως είναι πίσω και στη σύνθεση, αλλά δεν το λές και ΚΑΚΗ παραγωγή νομίζω.

Επίσης

Oh yeah. Και έλεγα οτι κανείς δεν έχει αναφέρει το The Vampyre Of Time And Memory με το απίστευτο σόλο στο τέλος.

Γενικώς στις πρώτες ακροάσεις είχα απογοητευτεί αλλά σιγά σιγά με κέρδισε και με κερδίζει ακόμα. Η μπασογραμμή του Keep Your Eyes Peeled, το σόλο του The Vampyre Of Time And Memory, ο χορός με το Smooth Sailing… όλα τα υπόλοιπα τραγούδια είναι ΟΛΟΚΛΗΡΑ υπέροχα. Εκτός απ’το ομώνυμο που το θεωρώ φιλλερ.
Και θα ξαναπώ ότι το I Appear Missing είναι ΜΕΓΑΛΟ τραγούδι.

Εν κατακλείδι δεν υπάρχει λόγος σύγκρισης με παλιότερα αλμπουμ. Είναι κρίμα δηλαδή. Εδώ φαίνονται ακόμα πιο ξεκάθαρα οι ποπ προσανατολισμοί της μπάντας, τους οποίους πάντα είχαν βέβαια, αλλά τους έκρυβαν επιμελώς στις παραμορφώσεις της κιθάρας. Γιατί να περιμένουμε δηλαδή ένα Songs For The Deaf Part 2; Δεν μας έχουν δώσει σημάδια (στείρας) επανάληψης και στασιμότητας.
Και να σταματήσει αυτό το πράγμα με το Lullabies To Paralyze. Δεν είναι αστείο. Είναι ΔΙΣΚΑΡΑ.

Όντως δεν το λες αντικειμενικά κακή. Για μένα δεν είναι καθόλου μα καθόλου όπως την ήθελα επειδή πρώτον οι κιθάρες είναι πολύ πίσω και δεύτερον είναι πολύ ξερή και πιο ραδιοφωνική. Δεν είναι multi-layered, αν με πιάνεις.

http://www.guardian.co.uk/music/2013/jun/01/queens-stone-age-like-clockwork

δυνατή συνέντευξη για τη κατάσταση του Homme και τη δημιουργία του album.

Πιθανον να ειναι ο χειροτερος δισκος τους. Καποιος που εχει ακουσει τα “Lullabies To Paralyze”, “Era Vulgaris” μπορει να εχει αποψη, εγω οχι.

Καλος δισκος (αυτο που λεμε “δισκαρα”, ντε) δεν ειναι.

Αν καταφερνα να τους δω λαηβ, δε νομιζω οτι θα 'θελα να ακουσω πανω απο 3-4 κομματι απο το δισκο αυτο (παροτι ολα μου αρεσουν απο λιγο ως πολυ μεσα στο δισκο).

Και, ομως, οι QOTSA …στα “χειροτερα” τους, συνεχιζουν (και σ’ αυτο το δισκο) να ειναι απλα ΕΘΙΣΤΙΚΟΙ. 8)

Moλις τωρα το σκεφτομουν αυτο, καθως ακουγα μια αναιτια βαβουρα στο “Fairweather Friends” …δεν ξερω αν εννοεις κατι αντιστοιχο.

Πισω κιθαρες, ηχος οχι υπερβολικα καθαρος, πιθανον να ειναι στοχευμενο το να ειναι λιγο ετσι σε ψιλο-lo-fi φαση ο δισκος για την καλτιλα που θα προσθεσει σε ενα κατεξοχην καλοκαιρινο ακουσμα.

Διαφωνώ. Θεωρώ πως το Lullabies είναι μακράν ο χειρότερος. Τουλαχιστον το Clockwork έχει μια φοβερή, ταξιδιάρικη αλλά και αρρωστημένη ατμόσφαιρα. Μπορεί να μην έχει νεύρο και τσαμπουκά αλλά είναι εθιστικός. το Lullabies πέρα από 2-3 τραγούδια ήταν βαρετό, τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα.

Ξαναδιαβασε αυτο που γραφω. :wink:

Η αλήθεια είναι πως δεν σε νοώ :roll: αλλά όπως και να 'χει εγώ θεωρώ πως είναι καλός δίσκος (δισκάρα) οπότε διαφωνούμε σ’αυτό :stuck_out_tongue:

Δε λεω οτι ειναι ο χειροτερος δισκος τους, αφου οπως ειπα, δεν εχω ακουσει “Lullabies To Paralyze”, “Era Vulgaris”.

Ωστοσο, δε νομιζω οτι βρισκεται πολυ ψηλοτερα απο αυτα ή να υπαρχει τρελη διαφορα ποιοτητας στους τρεις δισκους.

Αυτο που λεω, λοιπον, ειναι οτι οι QOTSA σε ενα δισκο, που καποιος θα μπορουσε να χαρακτηρισει ως το χειροτερο τους, δινουν ενα δισκο ομορφο, ταξιδιαρικο με αυτη τη μ[B]εθυστικη[/B] ατομσφαιρα, οπως γραφεις και συ.

Δισκαρα οχι. Κολλητικο, εθιστικο και oμορφο ναι.

Από Era είναι σαφώς καλύτερος δίσκος. Πολύ διαφορετικός, ναι, αλλά και καλύτερος συνολικά.

Πρώτες ακροάσεις: σίγουρα πολύ καλύτερος από το “Era vulgaris”, σίγουρα χειρότερος από όλα τα άλλα. Μεγάλα κομμάτια τα “I sat by the ocean” (τέτοια τραγούδια θέλουμε, ρεεε), “The vampyre of time and memory”, “Fairweather friends” και “I appear missing” (σχεδόν ο μισός δίσκος) και ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ όλα τα άλλα με εξαίρεση του πρώτου και του “Smooth sailing” που τα βαριέμαι (αν και το τελευταίο έχει ένα γαμηστερό θέμα προς το τέλος).

Κι εγώ το περίμενα πιο τσιτωμένο γενικά, κυρίως λόγω Grohl, αλλά δεν. Επίσης τόσοι guest, κι εγώ ανάθεμα αν ξεχώρισα κάπου Lanegan και Oliveri, τέλος πάντων. Εντύπωση μου έκανε που σχεδόν ο μισός δίσκος έχει χαλαρά/αργά/μπαλαντοειδή κομμάτια, νομίζω πρώτη φορά το κάνουν οι Queens αυτό. Αλλά δε με χάλασε και ιδιαίτερα, μιας και μιλάμε για όμορφα κομμάτια.

Επίσης μόνο εγώ είχα ένα “Songs for the deaf” deja vu με τον τρόπο που τελειώνει “Fairweather friends” και ξεκινάει το “Smooth sailing”;

Γενικά το “Era vulgaris” δε μου άρεσε πολύ λόγω ήχου και συνθέσεων (μόνο το “Smooth sailing” έχει τέτοιο στυλ εδώ), οπότε χάρηκα που αυτό έχει πιο κλασικά κιθαριστικά riffs και εύκολες μελωδίες (ναι ρε, για τους Queens of the Stone Age μιλάμε, αυτό μ’ αρέσει σ’ αυτούς).

Εν κατακλείδι, ωραίος δίσκος, ακούγεται ευχάριστα και βλέπουμε πόσο θα κρατήσει.

Smooth Sailing για μένα είναι έρωτας. καλοκαίρι, αραλίκι και μπύρες

Smooth Sailing είναι το τραγούδι που έχω λιώσει περισσότερο από κάθε άλλο φέτος. Στο 0:15 μπάσο και κιθάρα και στο 2:55 τα ψηλά φωνητικά είναι τόσο τέλεια.

Δηλαδή μιλάμε για εντελώς διαφορετικά γούστα, για εμένα είναι το χειρότερο του δίσκου. :stuck_out_tongue:

Εγω συμφωνώ με Λέπερ. I sat by the ocean και I appear missing τα αγαπημένα μου και από πολύ κοντά ακολουθεί το My god is the sun. Βεβαια και όλα τα υπόλοιπα πολύ καλά. δεν νομίζω να υπάρχει κομμάτι στον δίσκο που να μην μου αρέσει

Ναι, σήμερα που είμαι ξεμέθυστος το κατάλαβα:p

Για το “If I Had A Tail” δε βρεθηκε να πει κανεις;;; 8)

Γενικα, τα 2 κομματια που βγηκαν μπροστα πριν την κυκλοφορια, τα εχω κατω απο 3-4 του δισκου, προσωπικα.

Ο δίσκος με λίγες ακροάσεις είναι πάρα πολύ καλός.
Στα συν η ΕΞΩΦΥΛΛΑΡΑ.

I sat by the Ocean
Smooth Sailing
κομματαρεςςςςς!!!

Το εξωφυλο το εχω κανει παραγγελια για framing! Απλα τελειο.