Queensryche-Promised land vs Dream Theater-Awake

Θυμάμαι το 1994 υπήρχαν επικές διαμάχες των οπαδών (και των συγκροτημάτων ισως?) για το ποιος ήταν καλύτερος δίσκος.Τι λέτε εσείς?Eγώ απεφάνθηκα Awake γιατί είναι μεν progressive αλλά και τόσο απλό ταυτόχρονα (με εξαίρεση το Erotomania,εκεί τα πολυβόλα βαράνε.Και επειδή επίσης έχει τα 2 πιο πολυαγαπημένα μου κομμάτια από Theater.Scarred και Space dye vest 8)

Δεν μπορώ ρε γαμώτο να καταλάβω το σκεπτικό της σύγκρισης (όχι μόνο αυτής, αλλά και γενικότερα).
Τέλειο το ένα, τέλειο και το άλλο.
Να ψάξω να βρω τι?
Άλλες οι στιγμές που ακούω τον ένα δίκσο και άλλες οι στιγμές του άλλου.
Πάλι παρέλαση επικών επιχειρημάτων θα γίνει.

Davidian…

Awake , γιατί έχει όλα και συμφέρει! Το συγκεκριμένο άλμπουμ εκπέμπει καθαρή ενέργια !! .ΠΡΟΣΟΧΗ 8) :twisted:

το Promise Land είναι πολύ ελαφρύ και mellow σε σχέση το προαναφερθέν. :roll:
Έχει σίγουρα ωραία rockοειδή σόλο αλλά δεν νομίζουν να φτάνουν για ένα progressive ακροατήριο

1994 … ίδια χρονιά βγήκε και το τελευταίο studio άλμπουμ των Pink Floyd το οποίο σίγουρα είναι εκτός συναγωνισμού. :twisted:

εγώ τα έλεγα…

Λατρεύω και τις δύο συγκεκριμένες μπαντάρες, αλλά θεωρώ το Promise Land καλύτερο

[quote=“Outshined”]

εγώ τα έλεγα…[/quote] :lol: :lol: :lol:

Το καλύτερο τόπικ!

one more time around… disconnected…lady Jane… bridge… my global mind… someone else…

caught in a web… voices… silent man… mirror…lie… scarred…space dye vest…

δεν βγαίνει άκρη κατά την άποψή μου.

Το Promised Land απλά συνδέεται πιο εύκολα με προσωπικές καταστάσεις. Το Awake είναι μια σχολή μουσικής μόνο του μαζί με το Images and Words.

ρε Jim, το Disconnected? Είναι μάλλον το μοναδικό αδύναμο σημείο του δίσκου. Και τι δε θα έδινα να μπορούσα να παρευρεθώ σε εκείνη την περιοδεία που έπαιζαν όλο το Promised Land…

είναι εντελώς προσωπικό άλμπουμ το Promised Land, γι’ αυτό μ΄αρέσει τόσο…

Promised Land. Υψιστο, απλα.

Αν σύγκρινα το Awake με οποιοδήποτε άλλο άλμπουμ από Queensryche σίγουρα θα είχε το πάνω χέρι! Εδώ όμως δεν ξέρω… Μάλλον Χ…

Τι να πρωτοσυγκρίνεις από την τελειότητα.
2 από τα καλύτερα 5 (άντε 10) άλμπουμ των 90’s μακράν.
Αυτά τα ολίγα.

Pragmatika fovera albums kai poly wraio topic!
Kai egw gia X to vlepw… Eimai kati parapanw apo anapofasistos…

Promised Land Rules!!!

Δεν περίμενα και τπτ άλλο από σένα!
Και γω αυτό ψηφίζω όμως…

Δεν περίμενα και τπτ άλλο από σένα!
Και γω αυτό ψηφίζω όμως…[/quote]

Ετσι μπραβο!!!

Δύσκολη επιλογή…Μάλλον awake θα έλεγα…

Queensryche γενικα!!!

To Awake είναι ένας φοβερός δίσκος με τους Τheater να κάνουν επίδειξη των εκτελεστικών τους δυνατοτήτων. Μάλιστα ήταν η περίοδος όταν μπορούσαν εκτός των άλλων να γράφουν και τραγούδια και όχι απλά riffs με κάποια ανέμπνευστα φωνητικά από πάνω όπως κάνουν τώρα. Το Promised Land όμως για μένα δείχνει το μεγαλείο της μουσικής. Οι Queensryche πάνω απ’όλα γράφαν ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ. Τραγούδια που μπορούσαν να σταθούν και μόνο μέ ένα πιάνο ή μια κιθάρα. Αυτό είναι έμπνευση. Το Αwake δείχνει τι μπορούν να κάνουν κάποιοι πολύ καλοί τεχνίτες. Το Promised Land τι μπορεί να κάνει η αληθινή έμπνευση. Οι Queensryche είχαν τα κότσια μετά το Empire και το ΜTV να απομονωθούν σε ένα νησί να ξεχάσουν τις δισκογραφικές και το τι περιμέναν αυτές και να ψάξουν την γη της επαγγελίας για τη μουσική τους. Για μένα το Promised Land είναι το πιο τολμηρό, το πιο δύσκολο, το πιο ψαγμένο, το πιο διαφορετικό album τους. Ένας δίσκος βαθύς, εσωτερικός που σε στοιχειώνει. Είναι ο λόγος που έκανε το Hear In the Now Frontier να ακούγεται τόσο υποτιμητικό και εξευτελιστικό. Είναι ένας δίσκος που δεν μπορώ να συγκρίνω με το όπως είπα κατά τα άλλα φοβερό Αwake.