Queensryche-Promised land vs Dream Theater-Awake

Πάντως και τα 2 έχουν τις καλύτερες μπαλάντες που έχουν γράψει ποτέ τοσο οι ryche όσο και οι Theater (αυτές που κλείνουν τους συγκεκριμένους δίσκους).

Queensryche και Promise land γιατί (προσωπική πάντα άποψη) τολμήσανε να κάνουν κάτι διαφορετικό για την μέχρι τότε ιστορία τους (κι όχι μόνο).

Αντε να ξεθάψω και εγώ ένα…:lol:

Ακριβώς… Γι’ αυτό Promised Land!!

HEEEEELLLLLPPPP!!! Η επιδρομή των άκυρων threads! Τα άκυρα VS επέστρεψαν απο το χώμα που ήταν θαμμένα για καιρό, και με άγριες διαθέσεις :lol:

(προτείνω για επόμενο VS να συγκρίνουμε ένα προς ένα όλα τα τραγούδια του ενός άλμπουμ με εκείνα του άλλου)

Awake (1994) VS Promised Land (1994)

6:00 9:28 Am
Caught In A Web Iam I
Innocence Faded Damaged
Erotomania Out of mind
Voices Bridge
The Silent Man Promised Land
The Mirror Disconnected
Lie Lady Jane
Lifting Shadows Off A Dream My global mind
Scarred One more time
Space-Dye Vest Someone else

Κάνε την αρχή λοιπόν…

:lol: :lol:

Καντε μια χαρη στον εαυτο σας. Βαλτε το Promised Land. Το τελευταιο τραγουδι, το Someone Else. Ακουστε πως γραφεται ενα τραγουδι. Βαλτε το καλα στο μυαλο σας. Ναι, ενα πιανο και μια φωνη. Ναι, ειναι ροκ τραγουδι. Αν δεν σας στοιχειωσει το συναισθημα τοτε πεταξτε το αλμπουμ. Δεν αξιζει να βρισκεται στην κατοχη σας.

Και στην ηλεκτρική του έκδοση άξιζει πάντως…

Εννοειται, βασικα εμενα μ’αρεσει περσοτερο full band.:slight_smile:

Ψηφισα Promised land.

Παντως στο awake ο Petrucci κενταει.

Και οι δυο εκτελεσεις ειναι τρομερες, αλλα μαλλον η κανονικη μου αρεσει πιο πολυ. Η καλυτερη ειναι ομως οπως τα επαιζαν στη περιοδεια του δισκου, πιανο-φωνη και συνοδεια κιθαρα του De Garmo.

Ellanor θα ψηφίσεις,τι θα γίνει?..:lol: :lol:

Xaxaaaa… έχεις δίκιο, το παρέλειψα. Λοιπόν… η λίστα έχει ως εξής:

Awake (1994) VS Promised Land (1994)

6:00 - 9:28 am
Caught In A Web - Iam I
Innocence Faded - Damaged
Erotomania - Out of mind
Voices - Bridge
The Silent Man - Promised Land
The Mirror - Disconnected
Lie - Lady Jane
Lifting Shadows Off A Dream - My global mind
Scarred - One more time
Space-Dye Vest - Someone else

Πλάκα πλάκα και τα 2 άλμπουμ ξεκινάνε με ένα τραγούδι που λέει την ώρα!!! #-o Και ο αριθμός των τραγουδιών και στα 2 είναι ο ίδιος! Σα να ήταν γεννημένα για να κονταροχτυπηθούν μεταξύ τους…

Όσο αφορά την απευθείας σύγκριση, ας κάνει κάποιος άλλος την αρχή… :wink: :lol:

Δεν ανοίχτηκε τυχαία αυτό το Thread λοιπόν είδες?:wink: :lol:

Για τον χαρακτηρισμό περί άκυρου…:wink: :stuck_out_tongue:

Ok, ο,τι πεις αρχηγέ! :thumbup: Προτείνω λοιπόν να ανασύρουμε κι άλλες τέτοιες ιστορικές διαμάχες, που πάνε ακόμα πιο πίσω στον χρόνο! :wink:

…Εξάλλου το topic αυτό τη γλίτωσε απο τα δημοψηφίσματα που συγκέντρωσα και έβαλα προς ψήφο (ως νέος Μέγας Ιεροεξεταστής) στο πλεόν άκυρο poll με τίτλο “το πιο άκυρο δημοψήφισμα”! :lol:

Εχεις αλλεργία με την λέξη διαμάχες μήπως?:lol:

Και είχα ένα σφίξιμο στο στομάχι… :lol:

Λοιπόν, άντε. Είπα να ψηφίσω 8O :!:

Awake, καθαρά για συναισθηματικούς λόγους. Ήταν ένα απο τα πρώτα 5 cd που πήρα ποτέ και σε ουκ ολίγες φάσεις της ζωής μου (όχι χαρούμενες φάσεις) έλιωνα το Space Dye Vest. Τέτοια τραγούδια-ύμνους έχω στο νου μου όταν λέω αλλού οτι οι Theater τώρα δε μπορούν να φτάσουν αυτό που ήταν 10 χρόνια πριν (και ας ήταν του Kevin Moore το τραγούδι).

Ψήφισαααααα, χαρ χαρ χαρ :har:

Mιλαμε με κανει να καραφλιαζω αυτη η συγκριση! Ε, μα δεν μπορει στον εναν δισκο να υπαρχει το απολυτα αρρωστο Space-Dye Vest και ακριβως απενταντι να υπαρχει το μοναδικο τραγουδι που μπορει να συγκριθει μαζι του…! Ρισπεκτ, ειχα ψηφισει με τεραστια δυσκολια παλια αλλα δεν θυμαμαι ποιο ειχα ψηφισει. Ουτως ή αλλως μιλαμε για δυο αριστουργηματα. Οσοι εχουν μονο το ενα απο τα δυο αλμπουμς, να πανε να παρουν και το αλλο. Δεν θα το μετανιωσουν.