Queensryche-Promised land vs Dream Theater-Awake

Promised Land κι’απο μενα…

Αλλη ειρωνια επισης σχετικα με τους 2 αυτους δισκους ειναι οτι κυκλοφορησαν τον Οκτωβριο του 1994…:lol: (Both of them…)

Ξεθάβεται λόγω ανίας…

Awake γιατί είναι πιο heavy και έχει και κομματάρες…

‘‘Promised land’’ γιατί είναι φοβερά εσωτερικός δίσκος. Απλά συγκλονιστικό, με ανατριχιάζει ακόμα σε κάθε άκουσμα.

Βέβαια και το ‘‘Awake’’ δισκάρα είναι.

μου φαινεται αστειο να συγκρινουμε οποιοδηποτε δισκο των ραιχ της περιοδου 1983-1994 με οποιονδηποτε δισκο των θιατερ.Αρα φυσικα Promised land

Kαι μενα μου φαινεται αστειο να συγκρινουμε Awake (p.x.) με Empire…

Aυτο.

δισκάρες και τα 2, μεγαλύτερο δέσιμο με το promised land όμως…

Καλά μερικοί μερικοί απορώ πώς υποτιμούν τόσο πολύ τους Theater και δη τη δισκάρα Awake

Anyway
Όσον αφορά το poll δεν μπορώ με τίποτα να ψηφίσω καθώς και οι 2 δίσκοι είναι το ίδιο συγκλονιστικοί για μένα. Γενικά δεν μπορώ να κάνω σύγκριση στο μυαλό μου ανάμεσα σε Ryche και Theater… είναι και οι δύο λατρεμένες μπάντες.

Promised Land χωρίς συζήτηση…
συναίσθημα και πάλι συναίσθημα. είναι σαν να κρατούσε κάποιος τα εσώψυχα του, για χρόνια μέσα του, και ξαφνικά μια στιγμή…πάρτα!
μπορεί να μην είναι τεχνικό και progressive με την έννοια που ορίζουν οι Theater αλλά…τι να πω…ούτε το Rage for Order είναι, αλλά είναι σαν να έχει έρθει από το διάστημα.
τέλοσπάντων, αδυναμίες είναι αυτές.
Promised Land χωρίς συζήτηση

ps. βέβαια…love is indeed an act of blood and I’m bleeding… δε ξεχνιούνται ούτε παραβλέπονται τέτοια λόγια!

PROMISED LAND
Αν και οχι το καλυτερο αλμπουμ των θεων, ειναι 10 φορες καλυτερο απο το AWAKE που θεωρειται το καλυτερο των επιδειξιων.
Τεραστια η διαφορα των δυο συγκροτηματων οπως ελεγα και παλιοτερα και αυτο φαίνεται ξεκάθαρα με την παροδο των χρονων.:wink:

Mporei apla na anaferonantai sto awake, enos polu duskolou album, kai oxi sto sugkrotima aparetita. Pantos uparxoun kai apospeis pio proklitikes opos oti ta images kai awake einai metria kai uperektimimena.

Kai sumfono ean ta sugkrino me tis epomenes kuklofories tous.:slight_smile:

mindakis, έχουμε πει τα greeklish απαγορευονται.

Για τέτοια στενομυαλιά λέω…

Promised Land για πλάκα όμως.

οκ συγκρινεις το χειροτερο δισκο της περιοδου που ειπα(χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν ειναι κλασικος+με κομματαρες π.χ.anybody listening?,another rainy night,jet city woman)με τον καλυτερο για μενα δισκο των θιατερ-για τα αλλα π.χ. rage for order-mindcrime τι λες?

ειναι κι οι δυο αγαπημενες μπαντες ρε! I&W, Metropolis, Mindcrime, Rage for order, Awake,Proised Land ειναι οι κορυφες των κορυφων. Τωρα δεν μπορω να συγκρινω αναμεσα τους:wink:

Μα δεν καταλαβαίνουν κάποιοι ότι πρόκειται για ανόμοια πράγματα…

Άλλο να λες ότι γουστάρεις περισσότερο Ryche κι ότι σέβεσαι τους Theater κι άλλο να σβήνεις τους Theater επειδή γουστάρεις περισσότερο Ryche. Έχει μεγάλη διαφορά.

Επειδη εγω ειμαι ο καποιος να πω απλα οτι σεβομαι τους θιατερ.Εκεινο που τονισα(μαλλον υπερβολικα το ομολογω) ειναι οτι οι προαναφερθεντες δισκοι των ραιχ ειναι περισσοτερο εμπνευσμενοι απο τους αντιστοιχους των θιατερ(γνωμη μου παντα).Οπωσδηποτε στηριζω το μελωδικο μεταλ ετσι και αλλιως,αρα και τους θιατερ που ειναι σημαντικο συγκροτημα+εξαιρετικα προικισμενο!