Queensryche-"Take Cover"

Πολλές κυκλοφορίες τελευταία από τους Ryche. Live, best, και τώρα δίσκος διασκευών.
Αν και από το “Promised Land” και μετά δε μου αρέσει κανένας δίσκος τους, δε γίνεται να πάψω να ασχολούμαι με αυτούς.
Το tracklist ιδιαίτερα ενδιαφέρον:

  1. Innuendo (QUEEN)
  2. Bullet The Blue Sky - Live (U2)
  3. Synchronicity II (THE POLICE)
  4. For What It’s Worth (BUFFALO SPRINGFIELD)
  5. Welcome To The Machine (PINK FLOYD)
  6. Red Rain (PETER GABRIEL)
  7. Neon Knights (BLACK SABBATH)
  8. Almost Cut My Hair (CROSBY, STILLS, NASH & YOUNG)
  9. Heaven On Their Minds (“Jesus Christ Superstar”)
  10. For The Love Of Money (THE O’JAYS)
  11. Odissea (CARLO MARRALE & CHEOPE)

Το ίδιο (κλασσικά) και το εξώφυλλο…


Για να δούμε…

Κυκλοφορησε αυτο???

  1. Heaven On Their Minds (“Jesus Christ Superstar”) <— Τραγουδαρα αθανατη. Πριν 15 χρονια ο Τεητ θα το ΑΠΟΓΕΙΩΝΕ. Τωρα δεν ξερω.

Κυκλοφορησε αυτο???

Bullet The Blue Sky - Live (U2)

Αντιγράφουν και αυτοί τους Sepultura! Έλεος…:roll: :stuck_out_tongue:

Νοέμβριο βγαίνει Νικ!

Χμ, κι αν δεν θελω να το αγορασω ποτε βγαινει λες?

Για να δουμε… Πιστευω οτι θα ειναι αρκετα ενδιαφερον να ακουσουμε τις εκδοχες των Ryche σε αυτα τα τραγουδια. Αλλα αυτο που μας καιει πιο πολυ ειναι ο νεος κανονικος δισκος.

Τι εννοείς, δε σε καταλαβαίνω! :–

(αρχές Νοέμβρη; )

Δίσκοι που περιέχουν διασκευές εξ’ ολοκλήρου αναμένονται πάντα με μεγάλο ενδιαφέρον από πλευράς μου, πόσο μάλλον όταν δημιουργούνται από κολοσσό! :slight_smile:

Πιο νωρις θαρρω. Το ΟΜ ΙΙ (που μπαδεγουεη ειναι δισκαρα γερομιζερε) το ειχα κατεβασει τελη Φεβρουαριου ενω κυκλοφορουσε Απριλιο.
Ο καινουριος τους δισκος ποτε βγαινει ρε παιδια? Ποτε θα γυρισει ο ΝτεΓκαρμο? Ε? Ποτε? Ε?

Τι να γυρίσει ρε, για να γράψουν τις πατάτες του “Tribe” πάλι; Α πα πα. Και το νέο κομμάτι που έγραψαν μαζί και είναι στη συλλογή, δε λέει και πολλά.
Και το ΟΜΙΙ είναι μια χρυσή μετριότητα (και πολλά λέω…). Τέλος.

πω καλα. ακου καλυτερα dream theater αν δε σ αρεσουν οι ryche. και το tribe ειναι σχετικα καλο. δε με χαλασε. αν το λες πατατα δειχνει οτι δεν εχεις ασχοληθει σοβαρα με ryche.

αν δε λεγοταν operation mindcrime και λεγοταν καπως αλλιως θα το αποθεωναν ολοι ε. οκ τα παλια δε τα φτανει. αλλα ποια παλια μπαντα το κανει αυτο πλεον εκτος απο τους motorhead; ειναι πολυ καλος δισκος και βασικα δε μπορω να σκεφτω πολλα “κλασσικα metal” σε ακουσμα albums των τελευταιων ετων που να ειναι τοσο καλα. τα hostage, signs say go, one foot in hell κτλ ειναι μετρια; δε μπορει να σοβαρολογεις.

και κοζυ μη με πεις φανμποη γιατι θα σε ταπωσω. :stuck_out_tongue: εχω κατηγορησει ανοικτα στο παρελθον και το κανω εδω και τωρα αν θες τις μετριοτητες των hear in the now frontier και q2k, καθως και το καραγκιοζιστικο art of live. πρωτος κρινω αυστηρα τις αγαπημενες μου μπαντες αλλα ναι, το OMII οχι μονο δεν ειναι μετριο αλλα ειναι παρα πολυ καλο.

βέβαια, δεν είναι και τόσο “κλασσικό μέταλ”. ένιγουεη, το ομΙΙ δε με ενθουσίασε για να το λιώσω και, κατά τη γνώμη, οι καλύτερες στιγμές του, βρίσκονται στο τέλος του δίσκου.

Συμφωνω με Ανγκμαρ κι εχω να δηλωσω οτι Κοζη εισαι αμπαλοροδομαγουλος. Αν το ΟΜ ΙΙ λεγοταν “Rearrange you” ή καπως αλλιως θα το αποθεωναν γιατι δεν εχει φιλλερς και ειναι γαματος δισκος με ποικιλια στον ηχο. ΟΜ Ι δεν θα βγει ποτε ξανα, οπως και να το κανουμε. Επισης τα λαηβ τους ειναι εξαιρετικα κρινοντας κι απο μπουτλεγκς.
Τους δισκους μεταξυ Προμισντ Λαντ και ΟΜ ΙΙ δεν τους εχω αλλα το Αρτ οφ λαηβ ειναι χαζο. Τουλαχιστον.
Επισης πρεπει παση θυσια να βγαλουν δβδ περιοδειας προμισντ λαντ να προσκυνησει ολος ο κοσμος. ΠΡΕΠΕΙ.-

Το ΟΜ2 είναι ένας πάρα πολύ καλός δίσκος, αλλά όταν φέρει το όνομα ενός από τους καλύτερους δίσκους ever, τότε λογικό είναι να υπάρχουν αρνητικές αντιδράσεις. Με χάλασε λίγο η παραγωγή του, αλλά οκ.

Και το tribe είχε μερικές εξαιρετικές στιγμές, αλλά είχε και κάποιες αδιάφορες και αυτό ήταν το πρόβλημα.

Τέσπα, ειναι οι Ryche οπότε τα λόγια είναι περιττά και φυσικά περιμένουμε με τεράστια ανυπομονησία το Take Cover!!

βασικα αν προσεξεις τα κομματια που ανεφερα ειναι αρκετα κλασσικα ryche σε ηχο. συμφωνοι, δεν ειναι τοσο 80’ς, αλλα ειναι πολυ κοντα.

το πρωτο ειναι αυτο που το εθαψε. τη μουσικη κρινουμε η το ονομα; στο κατω κατω εχουν καμια υποχρεωση να βγαλουν δευτερη υπερδισκαρα; το απαιτουσε κανεις; το περιμενε; οχι δε συνεβη τιποτα απο αυτα. αντιθετως ηταν πολυ καλυτερο απ οτι ολοι περιμεναν και παλι το θαψανε. ολοι τους ειχαν για πεθαμενους. κανω λαθος;

ναι το tribe ειχε μετριες στιγμες δεν αντιλεγω. ηταν ομως μια μικρη ανασα οπως και να το κανεις. πατατα με τιποτα.

εν τω μεταξυ ειμαι σιγουρος πως αν δινανε τα μισα κομματια του δισκου σε ατομα που τον κραζουν και τους λεγανε “ειναι demos που βγηκαν μετα το empire” θα το χαν χαψει. ατομα που κραζαν τον δισκο, οπαδοι ryche επι ετη καταλαβαν τι εννοω μετα το λαιβ τους στο gagarin.

εντιτ: φυσικα δεν αντιλεγω οτι υπαρχουν ατομα που οντως δε τους αρεσε. αυτοι ομως μου δωσαν επιχειρηματα. δε πεταξαν μια ατακα “μετριοτητα” και εφυγαν.

Fear City Slide μαμάει και δέρνει! 8)

Κάτσε ρε Angmar, πετάγομαι σαν τη τσουτσού τώρα, αλλά ο Cozy είναι αυτός που δεν έχει αιτιολογήσει τι δεν του άρεσε στο δίσκο? Εγώ εδώ και 1,5 χρόνο τον έχω ακούσει τόσες φορές να δικαιολεί τι δε του άρεσε…

(δε παίρνω θέση για το δίσκο γιατί δε τον έχω ακούσει καν… εκτός από το live τους που το έπαιξαν. Τότε οι συνθέσεις μου είχαν φανεί καλές μεν, αλλά αν αγόραζα το δίσκο θα έμενε στο ράφι να σκονίζεται, γιατί πάντα θα υπήρχε το OMI που θα κέρδιζε την προτίμηση μου εν τέλει στο τι θα ακούσω σε παρόμοιο στυλ και ύφος… )

Συναισθημα ξανα ρε, μετα το προμισντ λαντ ρε. Παρτε και τουτο:

Διαφωνω. Εμενα το Tribe μου αρεσε πολυ. Γουσταρα τα τραγουδια του που μπορει να ηταν μεν απλα αλλα ηταν δουλεμενα και ειδικα μερικες ιδεες ηταν πρωτοτυπες (Desert Dance πχ) και η φωνη του Tate ανεβαζε φυσικα τα κομματια.

Και αν το OM II ειναι χρυση μετριοτητα το “Octanarium” τοτε τι ειναι ??? Χρυση πατατα ???

βασικα την τελευταια φορα που ειχαμε μιλησει για αυτο ειπε ‘καλα εσυ εισαι φανμποης’ κανοντας πλακα. οποτε οχι, δε ξερω τι τον χαλασε στο δισκο. να σου πω την αληθεια λιγες αγαπημενες μου μπαντες εχω κραξει οσο τους ryche. απο την αλλη δε βλεπω αυτον να κατηγορει ποτε αγαπημενο του γκρουπ για κατι.:stuck_out_tongue: μας λεει και φανμποηδες μετα. ουστ.:stuck_out_tongue: και να σου πω την αληθεια δεν εχω καμια ορεξη να ψαχνω στο φορουμ για να βρισκω τα ποστ που εκανε πριν 1,5 χρονο. αν θελει να μου εξηγησει εδω ειμαι.

για το οκταβαριουμ αστα καλυτερα. οι θιατερακιδες (δεν αναφερομαι σε κοζυ) ειναι γενικα κολλημενα ατομα, ισως πιο πολυ απο καθε αλλο οπαδο συγκροτηματος. ξερω κοσμο που το ειχε πει δισκο της χρονιας. νταξ τι να πουμε…