Queensryche-"Take Cover"

Πέστα ρε κάρβου. Δε θα το αναλύσω τώρα, αλλά το θέμα είναι πως ο δίσκος δε μου αρέσει επειδή είναι ανέμπνευστος. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το όνομα. Ας το έβγαζαν και “Rage For Order II”, πραγματικά δε με ένοιαζε αυτό.
Άντε μην τα πάρω, παλιοφανμπόυδες :stuck_out_tongue:

Όλο μαλακίες.
Και το “Tribe” και το “Octavarium” μια χαρά δισκάρες είναι.
Το OMII δεν είναι σε καμμία περίπτωση ισάξιο του ΟΜΙ, αλλά για ryche του 2006 είναι ένας γαμηστερός δίσκος, που αν είχε κυκλοφορήσει από τίποτα άλλους τυχαίους (μιας και είναι trendy να αποθεώνονται γκρουπάκια του ενός άλμπουμ και των 25 ep) θα είχε αποθεωθεί.

Οκ, σίγουρα δίσκος σαν το “Promised Land” δεν ξαναβγαίνει. Όπως δεν ξαναβγαίνει “Awake”. Τα όρια τα βάζουν οι οπαδοί, όχι οι μπάντες όμως. Και τα τελευταία άλμπουμ των δύο υπερσυγκροτημάτων είναι αξιόλογα και βρίθουν εμπνεύσεως.

@ Angmar

http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=50158&postcount=147

http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=53019&postcount=155

ΥΓ. σου τα έδωσα για να έχεις και μία βάση όταν τον κράζεις…:stuck_out_tongue:

μμμ… θενκς φορ εξπλέινινγκ.:stuck_out_tongue: κιε γαμω τις εξηγησεις.:stuck_out_tongue:

my point exactly.

Τον τελευταίο καιρό (τις τελευταίες μέρες δλδ) περνάω την ετήσια κολληματική περίοδο με τους Ryche.

Είδα ελάχιστα όσο πρόλαβα και το Mindcrime at the Moore και δεν ήθελα πολύ.

Οι Ryche συγκρίνονται μόνο με τους Ryche.

Το ότι δεν μπορούν να προσεγγίσουν τα standards που αυτοί έθεσαν κάποτε κυρίως με τα Operation Mindcrime και Promised Land και κατα δεύτερο λόγο με τα Rage For Order και Empire δεν σημαίνει πως δεν είναι ακόμα αξιολογότατη μπάντα σε κάθε τι που κάνει.

Οι περισσότεροι ούτε που ονειρεύονται από μακρυά αυτά τα standards.

Για να βοηθήσω τη κουβέντα σας το OM:II μου φάνηκε πάρα πολύ καλό και το tracklistin από το Take Cover το κάνει φοβερά ενδιαφέρον και ελκυστικό.

Α, και δεν έχει βγει ποτέ τίποτα αρτιότερη σε αυτή τη μουσική γενικά κατά την άποψή μου από το Operation Livecrime.

εδω υπαρχει ολο το αλμπουμ για streaming

πρωτο κομματι ειναι το welcome to the machine!
μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα!!!

Looks cool.

Cheers!!!

εχει κυκλοφορησει στο νετ προς απανταχου ενδιαφερομενους!!!

Μια ομορφιά είναι. Συγκίνηση κλπ. Το Welcome to the Machine είναι η απόδειξη πως άμα θελήσουν, μπορούν ανετότατα να βγάλουν δίσκο επιπέδου Πρόμισντ Λαντ. Σαξόφωνα και συγκίνηση ξανά και ξανά.

το welcome to the machine οντως το λενε καταπληκτικα!!

εκει που τους περιμενα καλυτερους,τον τειτ κυριως, ειναι στο innuendo!

Πραγματικά αυτός ο δίσκος μου θύμισε παλιούς καλούς Queensryche…Mακάρι στο νέο τους album να θυμηθούν τον παλιό καλό εαυτό τους…Το Welcome to the machine είναι απλά συγκλονιστικό…Υπεράνω κριτικής…

Ειναι αν δεν κανω λαθος η 10η σερι ακροαση του Welcome to the machine. Αποθεωση. Δεος. Σοκ και μπουτσα.

Εξαιρετικη διασκευη οντως…

Δεος ομως προκαλει μονο το original.-


Δυο διαφορετικες λαηβ εκτελεσεις αυτου του ΕΠΟΥΣ.

__Θα πέσετε να με φάτε το ξέρω -οι Ryche οπαδοί είναι απ’ τους πιο κολλημένους ever! Βέβαια, δε με νοιάζει καθόλου, εγώ θα πω την προσωπική μου γνώμη, όπως κάνω πάντα. “Βεβαια #2” δικαιολογώ απόλυτα γιατί είναι τόσο κολλημένοι όσοι οπαδοί τους είναι απο τους κολλημένους τους, γιατί η είναι μία απο τις καλύτερες μπάντες που έχει περάσει ποτέ, τόσο που μετά το O:M και το Operation: Livecrime πολλοί, δικαίως να λένε την εποχή εκείνη πως “αυτή είναι η τελευταία μεγάλη metal μπάντα και πολύ δύσκολα θα βρεθεί άλλη να τους φτάσει, πόσο μάλλον να τους ξεπεράσει”.

__ΜΕΓΑΘΗΡΙΑ!

__Ομως, παρόλη την αγάπη που τους έχω… Εγώ το κατέβασα με πολύ μεγάλη προσμονή τον δίσκου και αφού τον άκουσα τρεις περίπου φορές (2 και μερικά τα άκουσα 4-5 φορές ακόμα), όχι μόνο σταμάτησα να τον ακούω, αλλά και (σχεδόν ντρέπομαι να το πω), τον κράτησα στον σκληρό και ΤΟΝ ΕΣΒΗΣΑ απο το Playlist μου (που συγχρονίζεται με το Mp3 player μου -δηλαδή το τι τραγούδια θα ακούω, μιας και ή στο pc ή στο mp3-player το βάζω στην τυχαία σειρά και το αφήνω να παίζει)…

__Καταλαβαίνετε τι σημαίνει αυτό… Αφήστε… Δεν ήταν κακοί… ήταν… αδιάφοροι… μερικές καλές στιγμές και καλές διασκευές, αλλά πολύ κολλημένες στο κλασσικό άκουσμα… Δεν ΔΙΑΣΚΕΥΑΣΑΝ τα τραγούδια, απλά τα έπαιξαν. Κρίμα-κρίμα-κρίμα… ΟΧΙ ο (ΘΕΟΣ) Τate δεν απογειώνει το heaven και στο ίδιο κομμάτι, τα drums ενός εκ των καλύτερων drummer, των ποιο ουσιαστικών και γαμάτων, είναι ΜΕΤΡΙΑ. Δεν προσθέτουν τίποτα και είναι σαφώς πιο αδιάφορα απ’ όποια εκτέλεση αυτού του κομματιού κι αν έχω ακούσει… Γενικά ΠΕΡΙΠΟΥ αυτό το μοτίβο είναι σε όλο τον δίσκο…

__Μονο για οπαδούς που θα χαρούνε όπως θα χαιρόντουσαν αν έβλεπαν τους queensryche να παίζουν κάποια κλασσικά τραγούδια σε μία συναυλία τους… Κατά τα άλλα, παρόλο που όλα είναι σε πολύ καλό επίπεδο τεχνικά (ε, αυτό έλλειπε, για τους QR μιλάμε, όχι για καμιά τυχαία μπάντα, οπότε αυτό το περιμέναμε έτσι κι αλλιώς -δεν είναι ότι παίζει ο κολλητός μας που είναι 15 χρονών στην κιθάρα όλο το Master Of Pupperts χωρίς κανένα λάθος για να του πούμε και μπράβο!!), με μερικές πολύ καλές στιγμές (π.χ. το machine), αλλά τίποτα άλλο…

__Μόνο για οπαδούς. Και όχι για οπαδούς απο τις μπάντες που διασκευάζουν (αν και μάλλον εδώ ταιριάζειπιο πολύ το “καλύπτουν” /cover), για οπαδούς των Queensryche. Π.χ. σε καμία περίπτωση δε θα μείνει όλος ο δίσκος στο mp3 για να τον ακούω, όπως έχω και ακούω άλλες διασκευές.

__Καλό, αλλά όχι μόνο περίμενα περισσότερα, δεν είναι και κάτι που με έλκει να ακούω κάθε τόσο…

Νταξει, κι εγω ειμαι κολλημενος οπαδος Ryche αλλα δεν διαφωνω καθετα με οσα λες. Για μενα ηταν απλα ενας δισκος που θα μπορουσαν και να μην ειχαν βγαλει και να εβαζαν ως μπονους τρακς 3 κομματια απ’αυτον σε αλλους δισκους. Ενιγουεη, τωρα περιμενουμε να μας αποδειξουν το καλοκαιρι ποσο μεγαλη μπαντα ειναι. Αν και περιμενω κατι μεταξυ ΟΜ ΙΙ και Τραημπ, οσον αφορα το επιπεδο δλδ.

__Χαίρομαι που το βλέπεις έτσι. Κα φυσικά ότι έγραψα το έγραψα όχι για να ξενερώσω αυτούς που θεωρούν τον δίσκο φοβερό κλπ, αλλά για να διατυπώσω και μία άλλη γνώμη για όλους αυτούς που διαβάζουν το θέμα και δεν έχουν ακούσει τον δίσκο ή που σκέφτονται να τον αγοράσουν π.χ.

_Μακάρι ο επόμενος να είναι ένα O:MII χωρίς όμως όλο αυτό το άγχος του “διαδόχου”, γιατί τότε θα μιλάμε για δισκάρα. Ηδη στο mindcrime 2 υπήρχαν 3-4 τραγουδάρες και όλο ήταν σε πολύ καλά επίπεδα… Μακάρι να τους βγει κατι ακόμα καλύτερο…!

Συμφωνώ σε αυτό ^^

Κατά τ’ άλλα δεν έχω ακούσει το Take Cover και ούτε καίγομαι προς το παρόν, παρόλο που πρόκειται για την μπάντα που έχει βγάλει τον αγαπημένο μου δίσκο ever.

Οσο το ακουω τοσο δε μ αρεσει.Και με πληγωνει αυτο ρε γαμωτο,γιατι μπορουν οι ατιμοι αν θελουν!
Γιατι το Innuendo ρε παιδια??Γιατι??Τοσα κομματια υπαρχουν…

ακουσα πως ειναι gtp…