Queensrÿche

Αλήθεια σε πόσους εδώ μέσα έχει αρέσει εκείνη η απίστευτη πατάτα που λεγόταν operation mindcrime II μιλάμε για το χειρότερο σικουελ μακράν (που έτσι και αλλιώς τα σίκουελ στην ροκ δεν τραβούσαν ποτέ ιδιαίτερα). Το american sloldier σε σύγκριση με αυτό μου ακούστηκε καλύτερο, αν και σαφώς είναι γενικά μέτριο άλμπουμ.

όπως έχω ξαναπεί στο american soldier έκαναν τεράστιο λάθος που το έβγαλαν σαν κανονικό δίσκο…
έπρεπε να βγει κάτι σαν προτζεκτ, ή κάτι που να μην λέει καινούριος δίσκος queensryche…

*και om II είναι μια χαρα

Νομίζω ότι είναι λίγο άτοπη η σύγκριση. Διαφορετικές μουσικές σε διαφορετικές χρονικές περιόδους οι δύο μπάντες. Επίσης, κατά την γνώμη μου πάντα, μόνο με τα Warning και Rage for order έχουν επηρεάσει σχεδόν το σύνολο όσων έπαιξαν power/progressive μετά από αυτούς. Τέλος πάντων το OM το βγάλαν όπως και να χει, οπότε μιλάμε υποθετικά.

εδιτ: το OM2 είναι συμπαθητικό, αλλά κουβαλάει βαρύ όνομα δυστυχώς

Oι queensryche είναι ένα από τα παράδοξα της metal. Eνώ μέχρι το promised land παίζουν μπάλα μόνοι τους , ξαφνικά μετατρέπονται σε ένα μετριότατο συγκρότημα. Ακόμα και οι dream theater πχ μπορεί να μην βγάζουν πια δισκάρες αλλά δημιουργούν ποιοτικά αλμπουμς . Οι queensryche είναι το καλύτερο και παράλληλα το χειρότερο prog rock συγκρότημα.

:-s Τι να πω… και τον “προσπάθησα” τον δίσκο αλλά δεν μου καθόταν καλά από την αρχή. Τελευταία και αλλού άκουσα σχετικά καλά λόγια και έχω αρχίσει να σκέφτομαι μήπως να του ξαναδώσω μερικές αυτιές. :-k Θα δούμε.

ναι κανε μια προσπάθεια.
και εγω με την πρώτη καράφλιασα…έλεγα όχι πάλι ρε πούστη μου…
αλλά είχα άδικο…εκατσε μια χαρα ο δισκος
έχει πολλά καλά κομμάτια μέσα…άκου μια και ξεχώρισε τα κομμάτια που σου άρεσαν …μετά θα έρθουν και τα υπόλοιπα…

ε βασικά λέει για το πόσο γνωστοί έγιναν, αν έλεγε το Empire μάλιστα θα ήταν ακόμα καλύτερα.

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα όμως.

Σωστό.

Off-topic αλλά επειδή ξέρω ότι ακούς τέτοια, δοκίμασε τα Memoria Vetusta I & II των Blut Aus Nord. Μάλιστα βάλε να παίζει το δεύτερο ακριβώς με το που θα τελειώσει το πρώτο και θα εκπλαγείς -μιλάμε για δίσκους με 13 χρόνια διαφορά ανάμεσά τους.

Το οτι οι Queensryche εχουν μια διαρκη πτωτικη πορεια εδω και χρονια ειναι αληθεια και ευχομαι να αλλαξει αυτο με το νεο αλμπουμ… Ποτε δεν ξερεις… Το Operation: Mindcrime II συμπαθητικο, αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο…

θα τσεκαριστούν, thanks. (τέλος off-topric, εντυπώσεις αργότερα στο ανάλογο θρεντ)

To OM II ειναι καλουτσικο αλλα εκει που ειπα οτι οι QR τελειωσαν ηταν με το American Soldier.

Εδω δεν μιλαμε οτι το συγκροτημα ειχε τη γνωστη πτωτικη πορεια οπως συμβαινει με τις περισσοτερες μπαντες που οταν φτανουν στην κορυφη κανουν μετα 1-2 μετρια η κακα αλμπουμ,μιλαμε για ξεπεσμο πλεον,εχει φτασει ο tate στο σημειο να τραγουδαει σε καμπαρε shows,να παιζει σαξοφωνο στα live,να βγαζουν κρασια queensryche,ξυρισε γουλι το κεφαλι του κ ειναι με μουσι σαν αντιγραφη του halford.:lol:#-o

:lol::lol:

Δλδ καποια στιγμη αναρωτιεσαι,ειναι αυτη η μπαντα που καποτε εβγαλε τα OM,Empire,Rage for Order,Warning,Promise Land,Operation Livecrime DVD?:papas:

Οταν σου λενε οτι ο νεος δισκος θα ειναι ενα Empire?-meets-?Rage for Order στο μπλεντερ,καταλαβαινεις οτι εχει στερεψει χρονια τωρα απο εμπνευση ο tate και το συγκροτημα.Το OM II ηταν ηδη καταδικασμενο πριν καν βγει λογω τιτλου κ μονο.

Η φραση που ταιριαζει στους ryche των τελευταιων χρονων ειναι “Μια φορα κ ενα καιρο ηταν μια μεγαλη μπαντα…” :wink:

το tribe δεν ηταν κακος δισκος

Ούτε το MIndcrime II. Γενικά δεν έπαιξαν άσχημα την στα τελευταία 3 άλμπουμ, απλά δεν φτάνουν στα ύψη έμπνευσης που έιχαν μέχρι το 95 και στα live δεν έχουν τη “χημεία” της αυθεντικής σύνθεσης.

Μάλλον, θα έπρεπε να είχε αποκλειστεί το OM από αυτό το poll.

ο tate μια χαρά σαξόφωνο έπαιζε απο παλιά…
όσο για το καμπαρέ δεν λέει κάτι…
και το κεφάλι του το ειχε και παλιά ξυρισμένο…

το νόημα ειναι η γαμημένη η μουσική…και απο εκει έχουμε λίγες ελπίδες για κάτι νέο(και καλό)…

Προσωπικα καμια ελπιδα δεν βλεπω ,ειδικα μετα την τελευταια πατατα του american soldier.Προσπαθω να βρω σε αυτη τη μπαντα κατι ενδιαφερον κ δεν υπαρχει τιποτα πλεον,εχει μεινει ενας tate να ασχολειται με παπαριες του στυλ καμπαρε shows,κρασια κ απλα το ονομα Queensryche να θυμιζει οτι καποτε ηταν μια μεγαλη μπαντα,αυτο.

Ολα αυτα ειναι σημαδια οτι η μπαντα εχει πιασει τον πατο,εχει στερεψει απο εμπνευση.

να αφήσουν τις σαχλαμάρες και να βγάλουν κάνα ΑΝΘΟΛΟΤΖΙ.

χαχαχαχαχαα

σταμάτα μωρέ:D

Άστον να trollarei μόνος του γίνεται ρόμπα…