Queensrÿche

ω ναι :stuck_out_tongue:

Eίμαι στην τρίτη ακρόαση μέχρις στιγμής, οπότε ας μοιραστώ κάποιες πρώτες σκέψεις.
Κατ’αρχάς οι όποιες συγκρίσεις μπορούν και πρέπει να γίνουν, αυτές αφορούν τα μετα-Promised Land άλμπουμ, για προφανείς λόγους.

Νομίζω ότι ο Tate δήλωσε στο Blabbermouth, ότι ο νέος δίσκος είναι κάτι σαν το Empire 25 χρόνια μετά, με την έννοια ότι είναι αρκετά ευκολοάκουστο. Προφανώς δεν αγγίζει τα δυσθεώρητα ύψη του Empire, αυτό θα ήταν ιεροσυλία να το ισχυριστεί κανείς. Αλλά, όντως φέρει ένα τόσο δα άρωμα απο το Empire. Θες η εμπορική προσέγγιση, ο pop χαρακτήρας, θες το σαξόφωνο εδώ και κει; Πάντως, επηρεασμένοι απο την Cabaret περιοδεία, ο δίσκος κουβαλά σε σημεία και αυτό το στοιχείο.

Στο ψητό τώρα. Είναι καλός ο δίσκος; Δεν ξερω πόσο θα αντέξει στο χρόνο, αλλά θα έλεγα ότι μάλλον είναι ένα αξιοπρεπές άλμπουμ. Προφανώς όχι κάτι ιδιαίτερο, προφανώς όχι όμως και η μάπα που όλοι περίμεναν. Εντάξει έχει 2-3 τραγούδια που θα έπρεπε να λείπουν από τον δίσκο. Ένας αξιοπρεπής, συμπαθητικός pop/rock (ότι και αν σημαίνει αυτό δηλαδή) δίσκος, που το πιθανότερο είναι να ξεχαστεί σε λίγο καιρό. Και αυτό είναι βασικά το λυπηρό με την κατάσταση των σύγχρονων Queensryche.

Προσωπικά θα έλεγα ότι στη μετά-Promised Land εποχή, το νέο άλμπουμ μπαίνει κάπου στη μέση, κάτω απο HITNF & Q2K και πάνω από OM II & American Soldier.
Και παρόλο που είμαι ακόμη στα πρώτα ακούσματα, δεν νομίζω να αλλάξει η κατάταξη.

Aυτή η πρόταση και μόνο δείχνει πόσο υποκειμενικό πράγμα είναι τελικά το μουσικό γούστο: Γιατί για εμένα τα HITNF και -ειδικά- to Q2K είναι οι χειρότεροι δίσκοι τους, σίγουρα κάτω από Tribe, OMII και American Soldier…
Tέλος πάντων, περιμένω να το ακούσω, έχω ακούσει μόνο το κομμάτι που είχες ποστάρει.

Άκουσα καναδυό νέα κομμάτια από Youtube… Δε μου είπαν κάτι - όπως το περίμενα…

Αλήθεια ισχυρίζεστε ότι υπάρχει μετα-Promised Land εποχή; [-X

Το ακουσα και εγω 2-3 φορες ολοκληρο (+ τα bonus) και μπορω να πω πως τελικα δεν ειναι η τεραστια πατατα που περιμενα.
Τα κομματια που εχουν βγει ως τωρα πιστευω οτι το αδικουν παρα πολυ.Υπαρχουν μερικα πολυ αξιολογα οπως το Broken (χωρις καμια δοση υπερβολης ανετα εμπαινε στο promised land),το At the edge που θυμιζει κατι απο παλιους Queensryche ή το μελαγχολικο Hard Times.

Αυτο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι οτι απο τα Hear in the now frontier/ Q2K ειναι κλασεις ανωτερο.Ειναι αρκετα πειραματικο ως προς το υφος του και με πολυ καλη παραγωγη.

Θα πεσει αρκετο λιωσιμο τις επομενες μερες για να σχηματιστει μια πιο εμπεριστατωμενη αποψη. :slight_smile:

Λες μεγαλες κουβεντες και με αναστατωνεις…

μεγάλες κουβέντες ακούω και δεν βρίσκω και άκρη…([SIZE=“1”]if you know what i mean[/SIZE])

πάντως isis κάνεις λάθος για το omII…μια χαρά δίσκος…απλα υπάρχει ενα χάσιμο στην αρχή και κάποια κομμάτια που μπορεί να κακο φαίνονται σε μερικούς όπως το im american.

To Broken που ακουσα μονο, απο καθαρη περιεργεια λογω ποστ του Στορμ, ειναι πολυ ωραιο…

Πάρτε χαμπάρι ότι κάνετε ΤΟΣΕΣ προσπάθειες να ακούσετε όλους αυτούς τους δίσκους επειδή μόνο κ μόνο φέρουν το όνομα “Queensryche”… Άν έβγαιναν από οποιαδήποτε άλλη μπάντα δε θα μπαίνατε καν στον κόπο.

Δεν καταλαβαίνω γιατί να μη μείνουμε στους καλούς δίσκους μέχρι το Promised Land. Ακούς το νέο δίσκο κ δε σου λέει και πολλά. Γιατί να κάνεις προσπάθειες να σ’αρέσουν σώνει κ ντε κομμάτια από κει μέσα; Επειδή είναι οι Queensryche κ το οφείλεις στον εαυτό σου; :?

Διαφωνω σε αυτο που εκανα μπολντ. Αν ηταν οποιαδηποτε αλλη μπαντα, θα το ακουγα πιο ευκολα. Ειναι καλο υλικο σε γενικες γραμμες. Απλα δεν ειναι για Queensryche.

Θα το άκουγες αλλά δε θα σ’εντυπωσίαζε κιόλας… Ένα μέτριο - καλούτσικο δισκάκι θα έλεγες. Κάνω λάθος;

Δεν ξερω…Ισως να ελεγα και οτι ειναι ενα καλο album. Που θα το ακουσω, θα του αφιερωσω ωρα. Αν μιλουσαμε για ενα pop/rock group βεβαια.

Ααααααα…ναι ξέχασα το Tribe… :stuck_out_tongue: E η σειρά είναι μάλλον HITNF, Tribe, Q2K να ανταγωνίζεται μαλλον το Dedicated to Chaos και ακολούθως ΟΜ ΙΙ και American Soldier.

Mε το Hear in the now frontier, έχω κάνει τεράστια κωλοτούμπα πλέον. Εκεί που δε μπορούσα να το ακούσω με τίποτα, πλέον τον θεωρώ πολύ ωραίο δίσκο για να μην πω τον τελευταίο που φέρει επάξια το όνομα των Queensryche. Έχει 2-3 αδύναμες στιγμές αλλά κάτι ο DeGarmo, κάτι ή αύρα της παλιάς εποχής αλλά και οι αδιαμφισβήτητες αρετές τους οδήγησαν σε καλό αποτέλεσμα. Το μεγάλο μείον μάλλον αυτού του άλμπουμ, είναι ότι η φωνη του Tate είναι τελείως αταίριαστη με το ύφος που προσέγγισαν. Και φαίνεται τις λίγες στιγμές που η φωνή του απογειώνεται, όταν βέβαια του το επιτρέπει η μουσική.

Τώρα με το ΟΜ ΙΙ έγινε το εξής. Προσπάθησαν να παίξουν κάτι με το οποίο πλέον δεν (θέλουν?) έχουν επαφή. Και αν έχουν αυτή προφανώς σχετίζεται απλά με το παρελθόν και μόνο. Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι ονόμασαν τον δίσκο Οperation Mindcrime. Πόσο πιο fake δηλαδή?

το οτι έπαιξαν κατι που δεν ήθελαν δεν πάει να πει ότι δεν είχε και κομματαρες μέσα…

πάντως στην πρώτη ακρόαση δεν είναι τόσο αρνητικές οι εντυπώσεις…βέβαια με το που βλέπω στον φάκελο να λέει queensryche κάπου στραβώνω…
επίσης αυτό το rage for order meets cinema δεν το βλέπω κάπου…

Ψάξε στα κάτω συρτάρια…:stuck_out_tongue:

Αν το ακούσω πιστεύω θα αρχίσω τα γαμωσταυρίδια, αρκετά είχα ξενερώσει με το american soldier.
Είναι χειρότερο το καινούριο?

Μπα εντάξει πιο κάτω δεν πάει…:stuck_out_tongue:
Σοβαρά τώρα, είναι καλύτερο…

Για μενα το American Soldier ειναι κατα πολυ ανωτερο απο το Q2K.
Μόνο 1 κομματι μου αρεσει απο το τελευταιο… :-s

Sacred Ground & The Right Side of my Mind, δεν έχει το American Soldier… Άσε που τα συγκεκριμένα κομμάτια άνετα στέκονται δίπλα στα μεγαλεία του παρελθόντος.

O DeGarmo είναι το πρόβλημα στο hitnf, γιατί είναι με το ένα πόδι έξω από τη μπάντα και φαίνεται. Αυτά που παίζει από πίσω σε κάποια σημεία και κάποιες συνθέσεις θα μπορούσαν να είναι brit pop. Άκου το Some people fly…

[-X[-X