Quotes απο ταινίες σε μουσικα κομμάτια

Ποπό να συμπληρώσω και τα παιχνιδάκια της Emily :stuck_out_tongue:

Death be not proud, though some have called thee
Mighty and dreadfull, for thou art not soe
απο την εισαγωγη του follow the reaper των children of bodom

Rip and cut and mutilate the innocent,
his friends, and again and again and on and on.
απο το taste my scythe επισης των children of bodom.

το πρωτο ειναι αποσπασμα απο ποιημα,το δευτερο ατακα απο τον εξορκιστη 2

Απο το Matrix είναι, η σκηνη που κερνάει ο μαλάκας τον Neo ποτο απο το παγούρι.

Σε αυτο που εχω εγω το εχει, οπως και ενα sample-ακι στο Rotten Soil λιγο πριν το
τελος του πρωτου λεπτου.

Απειρα πινκς στον Scourge για Bathory & Primordial.

To μιξαρισμένο ριφ του Helter Skelter των Beatles, και στο καπάκι ο Charles Manson να σιγοτραγουδάει το ίδιο κομμάτι, στη μέση του Worlock των Skinny Puppy είναι αλήθεια πως με σκλαβώνουν…

Ας κάνει το μερτζ κάνας μοντ ρε παιδιά.

  • You were away.
  • When honey, when was I away ?
  • I’m not sure. You were, though. Away in the sea of red.

Δεν έχω ιδέα από που είναι όμως.

ωπ: http://books.google.gr/books?id=KUgZuesF7egC&pg=PA417&lpg=PA417&dq=You+were+away.+When+honey,+when+was+I+away+%3F+I’m+not+sure.+You+were,+though.+Away+in+the+sea+of+red."&source=bl&ots=sB7UkBANvN&sig=Lwi4DutQ4_wEg2GQJ-wxsBou1EM&hl=el&ei=BaTkSqeGDI6e4Qa4qPj7AQ&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=3&ved=0CBMQ6AEwAg#v=onepage&q=You%20were%20away.%20When%20honey%2C%20when%20was%20I%20away%20%3F%20I’m%20not%20sure.%20You%20were%2C%20though.%20Away%20in%20the%20sea%20of%20red."&f=false

Και που ακούγεται;

Ωπ ναι, Isis - Red Sea

Απιστευτο και εμενα αυτο μου εσκασε κατευθειαν, ειναι και η ταινια απο τις αγαπημενες μου και μου ειχε μεινει απο οταν το ειχα πρωτοακουσει η ατακα.

Enhance 224 to 176.
Enhance, stop.
Move in, stop.
Pull out, track right, stop.
Center in, pull back. Stop.
Track 45 right. Stop.
Center and stop.
Enhance 34 to 36.
Pan right and pull back. Stop.
Enhance 34 to 46. Pull back.
Wait a minute, go right, stop.
Enhance 57 to 19. Track 45 left. Stop.
Enhance 15 to 23.
Give me a hard copy right there.

Paul Oakenfold " The Goa Mix Part1 " και το αποσπασμα ειναι απο το Blade Runner

στην αρχη του lost των neurosis ακουγεται θορυβος απο πολυκοσμια μαλλον και ακολουθει ενας διαλογος.Σε μια στιγμη ενας αντρας ρωταει:’‘Αre you lost?’’ ξερετε απο που ειναι;

Είναι από την ταινία ‘‘The sheltering sky’’ με τον John Malkovich. Συγκεκριμένα λέει:

“Are you lost?”
“Yes.”
“Because we don’t know when we will die, we get to think of life as an inexhaustible well, yet everything happens only a certain number of times, and a very small number, really. How many more times will you remember a certain afternoon of your childhood, some afternoon that’s so deeply a part of your being that you can’t even conceive of your life without it? Perhaps four or five times more, perhaps not even that. How many more times will you watch the full moon rise? Perhaps twenty. And yet it all seems limitless.”
“Are you lost?”

Γενικώς οι Neurosis έχουνε πολλά samples στη μουσική τους. Ιδίως στο ‘‘Souls at zero’’ γίνεται χαμός. Στο ομόνυμο, το ‘‘Sterile vision’’, το ‘‘Takeahnase’’ (που λέει όλα αυτά τα φοβερά πράγματα στην αρχή) κλπ. Δυστυχώς δεν έχω ιδέα από που είναι όλα αυτά.

Mερικά από τα samples του Souls at zero είναι από Star Wars. Αυτό που είχα διαβάσει κάπου, αλλά δεν έχω δυστυχώς διασταυρώσει, είναι ότι έχει και κάποια από το Triumph of the will, ένα έργο που χρησιμοποιήθηκε από τους ναζί στη γερμανία ως μαύρη προπαγάνδα.

Ήθελα να γράψω για το Lost, αλλά ήξερα ότι θα έγραφες.:smiley:

To ίδιο πάντως ισχύει και για το Through Silver in blood, έχει κι αυτό τα quotes του. Στο rehumanize ακούγονται διάσπαρτα “We intended to transform the world, not only after the light, but after the darkness(…)there’s no light without darkness…matter and spirit,body and mind and soul’s what unifies”.

Aνατριχίλα…

ευχαρισω για την διευκρινηση
τρομερα λογια,ταιριαζουν πιστευω στο τραγουδι.Θα τσεκαρω και την ταινια πρεπει να ειναι πολυ καλη

Tρια κομματακια στο Nosferatu των Helstar.

To Sleep Per Chance To Scream-“Time is on my side. In a century, when you are dust, I shall wake and call Lucy, my queen from her grave.I haven’t my time,i have many brides mr Harker.And I shall set Lucy above them all.”

Harker’s Tale-“a word that meant undead…nosferatu.”

Perseverance And Desperation-“You fools! Do you think with your crosses and your wafers you can destroy me?I am the king of my kind!”

Oλες απο το Dracula του 79’.

Η γιαγια στην αρχη του “Ψιθυροι” των “Επιθανατιος Ρογχος”

" Ω ψυχη μου παναθλία, μολυσμενο μου κορμι, κλαψε στον κοσμο τουτο, σα να εισαι ζωντανη"

Δεν ξερω αν το ειπε κανεις,αλλα στο Millennium των φροντλαινασεμπλεη νομιζω πως παιζει quote απο Αλιεν 3 και Νταρκμαν(τρελο καλτ σπουπιδαριο)…

ΝΤΡΟΠΗ ΡΕ.δεν αναφερθηκε το παρακατω:

-we want information…information…INFORMATION…
-who are you?
-the new number two.
-who is number one?
-you are number six.
-i’m not a number…i’m a free man!!!
-lol (:p)

απο τη σειρα the prisoner.

Ψάχνοντας για το ?Ω ψυχη μου παναθλία, μολυσμενο μου κορμι, κλαψε στον κοσμο τουτο, σα να εισαι ζωντανη?, επεσα πανω στο φορουμ.
Οποτε ειπα να βοηθησω σε κανα 2 samples που ξερω.
Οι Entombed στο Rotten Soil χρησιμοποιούν ενα αποσπασμα (?They got you little shit, we got company? ή καπως ετσι) ειναι απτην ταινια Flatliners - http://www.imdb.com/find?q=flatliners&s=all
Επισης μιας και αναφερθηκε η σειρα The prisoner, να αναφερω πως και οι Αγγλοι αναρχο-χαρντκορερς Active minds στο κομματι Prison of Stupidity χρησιμοποιουν sample απτην εν λογω σειρα. - http://www.youtube.com/watch?v=E_yCMkh-ZbQ

Θα ηθελα να ρωτησω αν εχει κανεις ιδεα για 2 samples ακομα
οι Iron hand (crust / usa) στο Product endorsement εχουν το εξης sample :
?-I had a telephone call, from the police
-the word mother…is hope?
εχει κανεις ιδεα απο που ειναι?

Και…οι Cursed στο intro του δισκου ΙΙΙ
εχουν επισης sample που τελειωνει ετσι :
?go back to your normal life, go back to the mall
we will take care of…?

καμια ιδεα?

Maiden, Paradise Lost, Ministry, Floyd που μου ηρθαν πρωτα στο μυαλο αναφερθηκαν:

Εγω παω στους Suffocation και σε ενα πολυαγαπημενο κομματι, το Funeral Inception που στην αρχη ακουγεται το:

“The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn’t exist.”

Απο την ταινια Usual Suspects, γαμω τις ατακες. Και γαμω τους τροπους να αρχισει ενα απο τα καλυτερα metal EPs.