Quotes απο ταινίες σε μουσικα κομμάτια

Ειναι πολλα θα αναφερω καποια που μου ερχονται, αν και ολα εχουν ηδη αναφερθει. Το

Woe to you, Oh Earth and Sea, for the Devil sends the
beast with wrath, because he knows the time is short…
Let him who hath understanding reckon the number of the
beast for it is a human number, its number is Six hundred and
sixty six.

απο το Number Of The Beast φυσικα, η εισαγωγη με την φωνη του Τσωρτσιλ, το Churchill’s Speech και μετα μπαινει το Aces High και σε στελνει… Επισης μπραβο στον Μανο, ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ η διηγηση του Orson Welles sto Dark Avenger των Manowar… Θα σκεφτω και αλλα και θα επανελθω.

Tα samples στο change of seasons των Dream Theater (παρμενα απο το dead poets society…δενουν τελεια με το υφος του κομματιού)

Ο μονολογος του Charles Manson στην εισαγωγή του forever failure των Paradise Lost

Η φωνή του Tony Montana (Al Pacino) απο το scarface στην εισαγωγή του Tony των Pungent Stench

καλα το αγαπημενο μου δεν μουχει ερθει ακομα (αλλα μαλλον το ιντρο με την παραλια των GY!BE), αλλα ενα που με προβληματισε τωρα προσφατα ειναι αυτο:

featured on the used new album, artcore =/

Woe to you, Oh Earth and Sea, for the Devil sends the
beast with wrath, because he knows the time is short…
Let him who hath understanding reckon the number of the
beast for it is a human number, its number is Six hundred and
sixty six…

Ντάξει το sample του Number of the Beast μεγάλη αγάπη.

Από’κει και πέρα, ιστορικό sample τα ελικόπτερα στο One …
Η αντίστροφη μέτρηση στο Heretic Anthem των Slipknot …
Τα κύματα στο Hearts Alive των Mastodon, σε βάζει πολύ στο κλίμα όμως.

Το ιστορικό " sample " του Rocket Queen βεβαίως βεβαίως …

Σε ηλεκτρονικές μουσικές τα samples είναι στάνταρ γι’αυτό δεν έχει νόημα να αναφέρω, θα μας πάρει πολλές σελίδες.

Και φυσικά τα samples από την εποχή κυρίως του Moore στους Dream Theater αλλά και μεταγενέστερα … στα Take The Time, 6:00, Space-Dye Vest, Change of Seasons, Home …

Οι καμπάνες στο Hell’s Bells φυσικά … και στο ομώνυμο των Black Sabbath …

Κι άλλα πολλά που δεν μου’ρχονται τώρα …

the whole thing i think is sick.the whole thing i ThiNk is Sick,the whole think i think is sickkkkk(lol)
και οι godsmack εχουν πολλα απο ταινιες αλλα βαριεμαι τωρα ειναι αργα

Running Wild, στο τελος του τραγουδιου ‘‘Uaschitschun’’ μεσα απο τον δισκο Port Royal:

‘’ Only when the last tree has been felt, the last fish caught, the last river poisoned…will you know that man cannot eat money…?? ‘’

Είναι από το ‘‘Matrix’’ (το λέει κάποιος στο παλιό thread).

Εγώ να επαναλάβω το κλασικό sample του Marlon Brando από το ‘‘Apocalypse now’’ στο πρώτο κομμάτι του ‘‘Forever war’’ των Kickback: Horror. Horror has a face… and you must make a friend of horror. Horror and moral terror are your friends. If they are not then they are enemies to be feared. They are truly enemies. Μαγεία, λέμε…

Από εκεί και πέρα στο ‘‘Space- dye vest’’ κολλάνε πολύ όμορφα οι ομιλίες (από το ‘‘A room with a view’’, νομίζω).

Επίσης παντοτινή αγάπη το ‘‘here comes the pain!’’ από το θεό Carlito.

Τώρα θέλω να τσεκάρω και το κομμάτι των Pungent Stench που έχει sample από τον έτερο θεό, Tony Montana.

Casualties of war,missisipi burning,braveheart,se7en,cool hand luke ειναι ταινιες που quotes τους υπαρχουν στο Madagascar των GnR…

Τα ρολόγια-ξυπνητήρια στην εισαγωγή του Τime, το ψάξιμο του ραδιοφώνου στην εισαγωγή του Wish you were here, oι οπαδοί της Liverpool να φωνάζουν “you 'll never walk alone” στο fade out του Fearless, είναι μερικά από τα εφυέστατα σάμπλ που έχουν καταθέσει οι Floyd.

Entombed - Out Of Hand

“I am Jesus Christ!”
“No you’re not, you’re dead”

Δεν ξερω απο που ειναι, αλλα ειναι ωραιο :smiley:

Και απο Municipal Waste στο Guilty Of Being Tight
Sample απο την cult ταινια Phantasm

Ρε, στη δικιά μου την έκδοση δεν υπάρχει το sample.

Απ’οτι διαβασα τα εβγαλαν στις μετεπειτα εκδοσεις επειδη ηταν unlicensed τα samples.

Ψαξ’το στο youtube να το ακουσεις.

Tα γ@μηστερα σαμπλς των Φλοηντ,ειναι σε τιποτα braing damage,us and them,eclipse κτλ,με ολα τα '‘i’m not afraid to die,there is no dark side really’'κτλ κτλ…

Χαίρομαι που θα τα πω πρώτος.:smiley:

[SIZE=“4”]Bathory[/SIZE]

Τα άλογα στην εισαγωγή [IΟden’s Ride Over Nordland[/I], στο Blood Fire Death, μας βάζουν σε ένα παγωμένο πρωϊνό μια μεγάλη μάχη.
Επίσης στο Hammerheart υπάρχουν samples που σε βάζουν μέσα στο τραγούδι πραγματικά.
Τα πανιά και η θάλασσα που ακούγονται στο Shores In Flames, οι αστραπές της Valhalla, η πόρτα που ανοίγει και το κλάμα του μωρού στο Father to Son και το ανυπέρβλητο One Rode To Asa Bay, όπου ακούγεται ο καλπασμός των αλόγων των χριστιανών και η φύση.


Επίσης, ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΜΕΣΩΣ, να νιώσει τι είναι να είσαι στην μέση του ωκεανού, μέσα στην ομίχλη πάνω σε καράβι.
Primordial - The Cruel Sea

Επίσης οι διηγήσεις θεωρούνται samples?

Tην ίδια απορία νομίζω είχε κι ο Μάνος. Νομίζω πως όχι, narrations είναι, εκτός κι αν έχουν παρθεί από ταινία κλπ. οπότε και είναι σαμπλαρισμένες.

O Scourge μου θυμησε (με η ή με ι γραφεται?) το Advent Of Insanity των Sabbat, με τους ηχους του νερου να σκαει στο καραβι και του ξυλου του καραβιου να τριζει.


Δειτε και στιχο. Πραγματικα σε βαζει στο ολο σκηνικο.

Samples ε;
Οκ! You made me do it!
Όταν μιλάμε για samples μόνο οι Ministry μου έρχονται στο μυαλό. Γιατί μόνο αυτοί το έκαναν τόσο εκτεταμένα και τόσο πετυχημένα. Ως αναπόσπαστο μέρος της μουσικής τους εννοώ. Δηλαδή, τι να πρωτοθυμηθώ, N.W.O., Just One Fix, Rio Grande Blood, The end of days pt. II και άλλα πολλά. Αργότερα θα επανέρθω με περισσότερα. (Τα 3 από τα 4 παραδείγματα πάντως είναι για ομιλίες προέδρων των ΗΠΑ :wink:)

Και γενικότερα σε όλη την industrial σκηνή η χρήση των samples είναι πολύ διμοφιλής.

Επίσης, το ανέφερε και ο pumkin, το Badge των Poison Idea (από τον “Ταξιτζή”) ιδιαίτερα αγαπημένο.
Πρώτα άκουσα το τραγούδι, και μετά είδα την ταινία! Οπότε λέω, ρε συ, αυτές τις ατάκες τις ξέρω! :lol:

:respect::respect:

Του time και γενικά των Pink Floyd!!!
(Άντε βάλε και του Power of the night - Savatage :stuck_out_tongue: )