R.e.m

Δεν είναι ψαγμένοι αρκετά ώστε να σου τραβήξουν το ενδιαφέρον…

hommer άκου το let me in από rem

Αν και αυτό το τόπικ είχε στην αρχή τα προβληματάκια του στη συνέχεια μάλλον έστρωσε οπότε για να μήν ανοίγω νέο θέμα…
Λοιπόν κατα τη γνώμη μου από τις σημαντικότερες μπάντες της Αμερικής, με πολύ πλούσια δισκογραφία και μια φοβερή (όπως μου έχουν πει) εμφάνιση στον Αγιο Κοσμά το '99 την οποία δυστυχώς έχασα λόγω του γαμ…ου στρατού. Εχουν κάποια καταπληκτικά κομμάτια που έχουν σημδέψει την αlternative rock σκηνή και φέτος ή τον επόμενο χρόνο επανέρχονται στην δισκογραφία με νέο άλμπουμ το οποίο ελπίζω να στέκεται στο ύψος του συγκροτήματος. Δεν περιμένω καινοτομία, απλά ποιοότητα, και ίσως καποιοα νέα εμφάνιση τους στη Ελλάδα…

Μία καλή περισσότερο ποπ παρά ροκ μπάντα που έχει βγάλει εξαιρετικούς δίσκους και κομμάτια, και δεν έχει φοβηθεί να πειραματιστεί ακόμα και αν από το '90 και μετά “καλόμαθαν” να τους “παίζει” συνέχεια το MTV.
Eπίσης πάντα μου έκανε εντύπωση πως αν και νότιοι στην προέλευση δεν ακούγονταν ποτέ νότιοι στον ήχο αν εξαιρέσεις κάτι μαντολίνα του Peter Buck στις ενορχηστρώσεις τους.:-k
Στο live του Αγ. Κοσμά ήμουν και σε σχέση με τις προσδοκίες που είχα δεν μου άρεσαν.

Aboutmusic είμαι σίγουρος πως θα περνούσες καλύτερα απ’ότι πέρασες στο ΚΨΜ, αλλά μην πέσεις και σε κατάθλιψη για αυτό το ive :wink: :smiley:

Δε τους εχω ψαξει και δε προκειται,μου φανηκαν συμπαθητικα τα τραγουδια Losing my religion kai to Its the end of the world as we know it.

Αγαπημένος μου δίσκος το New Adventures in Hi-Fi (βασικά κατ΄εμέ είναι ο τελευταίος καλός τους δίσκους) και αμέσως μετά το Automatic for the people.

Πολύ ωραία μπάντα, που άργησα ( σχετικά ) να ασχοληθώ μαζί της. Αν και δεν έχω άκουσει τα τελευταία τους άλμπουμ, το αγαπημένο μου είναι το Murmur. Pilgrimage ρεεεεε.

συμπαθητικη μπαντα, εχουν αρκετα ομορφα τραγουδια, αλλα για μενα ως εκει.

Τα Out of Mind (1991) και Monster (1994) είναι πιστεύω τα hιghlight τους…Πλέον απλά συντηρούν τον μύθο τους…

Aυτο…

δεν μ’αρεσουν καθολου καθολου καθολου. ειδικα τα φωνητικα τους με αηδιαζουν.

Έβγαλαν livάκι το οποίο σπέρνει. Και στο DVD έχει απίστευτη σκηνοθεσία. 8)

Ποτέ δεν ήταν αγαπημένοι μου… Σ’ αυτό το στυλ μουσικής προτιμούσα πάντα Midnight Oil… :wink:

Πάρα πολύ καλό γκρουπ μέχρι το 96-99

από τα πιο χαρακτηριστικά γκρουπς των 90s
δίσκοι όπως out of time, new adventures in hi-fi και φυσικά automatic for the people δε ξεπερνιούνται.

Όσον αφορά το οτι πλεον ζουν για την ιστορία τους είναι γνωστό.Από το 99 και μετά η πορεία ήταν καθοδική. Εδώ πολύ πιο γνωστά συγκροτήματα πλεον ζουν για την ιστορία τους, απλά είναι τόσο μεγαλύτερα ονόματα που αυτοί που τα ακούνε (οι περισσότεροι τουλάχιστον) δε το παραδέχονται.

Ατυχια και πιστευα πως καποιος θα ειχε ασχοληθει σοβαρα με δαυτους…:-s …Παροτι μεταλας(με ολα τα κακα πυ συνεπαγεται8) )και παροτι το αλτερνατβ δεν το πηγαινα ποτε μου οι rem μ αρεσουν αρκετα.Ισως φταινε τα φοβερα χιτακια τους.Ισως η διαφημιση της greenpeace που καραγουσταρα να βλεπω οταν ημουν πιο μικρος.Το αποτελεσμα ηταν να τους συμπαθησω!Δεν εχω ακουσει πολλα πραγματα παντως δισκοι οπως τα document και out of time μ αρεσουν παρα πολυ.Επισης το new adventures in hi-fi ειναι απο τα πρωτα σιντι που αγορασα αλλα ποτε δεν μ αρεσε…Μαλλον ομως θα ξανακανω προσπαθεια…Γενικως παντως τους συμπαθω
Edit-Oddfellows local 151 φοβερο…

Μου αρεσουν πολυ πολυ!Τους ειδα και στο Καλλιμαρμαρο και ειχα περασει τελεια :smiley:

Tην ιδια γνωμη εχω κι εγω.Νταξει η χροια της φωνης του Stipe ανηκει στη κατηγορια love it or hate it αλλα τι να κανουμε?

καλο συγκροτημα πιο ποπ ροκ αλλα με αρκετα ωραια τραγουδια

Στο λάιβ πάντως οι REM τίμησαν και με το παραπάνω τον κόσμο που ήρθε να τους δει… Ειδικά ο Stipe ήταν εξαιρετικός performer.

Το νέο άλμπουμ των R.E.M. τιτλοφορείται Collapse Into Now, κυκλοφορεί στις 8 Μαρτίου και αυτό είναι το tracklist:

  1. Discoverer
  2. All The Best
  3. Überlin
  4. Oh My Heart
  5. It Happened Today
  6. Every Day Is Yours To Win
  7. Mine Smell Like Honey
  8. Walk It Back
  9. Alligator Aviator Autopilot Antimatter
  10. That Someone Is You
  11. Me, Marlon Brando, Marlon Brando and I
  12. Blue

Στην παραγωγή βρίσκεται ξανά ο Jacknife Lee ενώ στο άλμπουμ συμμετέχουν οι Patti Smith, Lenny Kaye, Joel Gibb, Peaches και Eddie Vedder.

Το πρώτο single του δίσκου λέγεται Discoverer και μπορεί κανείς να το βρεί στο επίσημο site τους : http://remhq.com/get-discoverer.php

Θέλω να πιστεύω πως το Discoverer δεν είναι ενδειτικό της ποιότητας του δίσκου και πως θα μας παραδώσουν επιτέλους έπειτα από 13 χρόνια και πάλι ένα άλμπουμ αντάξιο του ονόματός τους (ως τελευταίο τους σπουδαίο δίσκο λογαριάζω το Up).