Radiohead - The King Of Limbs

εγω παλι οσο το ακουω τοσομε τρελαινει ειναι ηδη αριστουργημα ειναι μαζι με το ουλβερ οι μοναδικοι 2 δισκοι φετος που εχω καραγουσταρει απιστευτα πολυ :slight_smile:

Προσπάθησα καμιά δεκαπενταριά φορές να ακούσω ολόκληρο το δίσκο και η αλήθεια είναι ότι μόλις δύο ολοκλήρωσα το εγχείρημα. Δυστηχώς και με μεγάλη μου λύπη, ανακοινώνω πως οι Ραδιοκέφαλοι δεν έχουν τίποτα απολύτως να μας προσφέρουν πλέον. Το πράγμα άρχισε να διαφαίνεται απ’ το προηγούμενό τους I In rainbows[/I], το οποίο τον όποιο ντόρο τράβηξε, τον τράβηξε για τον τρόπο κυκλοφορίας του, για το αν οι πέντε βρετανοί σπάνε τα στεγανά της μουσικής βιομηχανίας καθώς ήταν η πρώτη μπάντα τέτοιου βεληνεκούς που προέβει σε τέτοια κίνηση και με πολλούς επικριτές δε, για το μέτριας ποιότητας φορμάτ (160kbps) με το οποίο επέλεξαν να το δώσουν στο φιλοθεάμων ακροατήριο. Η αλήθεια για μένα είναι πως στο μέτριο κατά τα άλλα I Hail to the thief[/I] σταμάτησαν να μας προσφέρουν σπουδαία τραγούδια, καθώς περιείχε ένα [B]Backdrifts[/B] και ένα [B]2+2=5[/B] αν μη τι άλλο. Επιπροσθέτως καθαρά προσωπικά γνώμη και άποψη είναι πως τα I My iron lung ep[/I] και (1998) [I]Airbag/How am I driving? ep[/I] μας προσέφεραν σπουδαιότερα τραγούδια απ’ τα δυο τελευταία τους. Υπάρχουν δεκάδες indie συγκροτήματα εκεί έξω πλέον που παίζουν καλύτερα απ’ τους Οξφορδιανούς.

Εν κατακλείδη ένα γκρουπ που λάτρεψα στα εφηβικά μου χρόνια το δε I OK computer[/I] έχει συνδεθεί με εύθραστες προσωπικές στιγμές, με έχουν συνοδέψει σε αρκετά δύσκολα μονοπάτια της ζωής μου και τους ευχαριστώ τρελά γι’ αυτό, μια τεράστια μπάντα, έχω μαζέψει γνήσια αρκετά ep, live, το ντοκουμένταρυ του Grant Gee.

υγ. το [I]against demons[/I] στο εσωτερικό του οπισθόφυλλου και το απόφθεγμα [B]“Every day in every way i’m getting better and better”[/B] στην πρώτη σελίδα του μπούκλετ θα μπορούσαν να βοηθήσουν κάθε υγιώς σκεπτόμενο άνθρωπο στον πλανήτη τούτο. Αμφότερα στο ΟΚ!

σ’αρεσουν οι radiohead μεχρι και το hail to the thief και δεν σ’αρεσε το In rainbows.

yeap!

Κλασικός hipster.

Ρε δν τα λενε ετσι αυτα για το ΙνΡεινμποους θα μας στειλεις αδιαβαστους !!Ποιος ντορος και παπαρια μαντολες?Ο δισκος ειναι ενα βημα απο την τελειοτητα ! :stuck_out_tongue:

Δυστηχώς και με μεγάλη μου λύπη, [B]ανακοινώνω[/B] πως οι Ραδιοκέφαλοι δεν έχουν τίποτα απολύτως να [B]μας [/B]προσφέρουν πλέον.

Θα κανεις και συνεντευξη τυπου ? :-s

Υπάρχουν δεκάδες indie συγκροτήματα εκεί έξω πλέον που παίζουν καλύτερα απ’ τους Οξφορδιανούς.

Το γαμησες και ψοφησε . :!:

Παντως το καταλαβαινω να μην αρεσει σε καποιον το κινγκ οφ λιμπς (ουτε εγω ενθουσιαστηκα) και πιανω το γενικο νοημα αυτων που λες,απλα μερικα ηταν wtf και ετσι.

Δεν ανοίγω αντιπαραθέσεις με βρους… :slight_smile:

…Τι είναι ο hipster? Στο χωριό μου δεν τη χρησιμοποιούμε τη λέξη και δεν τη κατέω :-k

Πάντως οι Τρίπτυκον σφάζουνε

Και οι crossed out επίσης

Οι DA να δεις…

Το μισο King Of Limbs το λατρευω, ενω το αλλο μισο με αφηνει αδιαφορο.
Τα The Butcher και Supercollider επρεπε να ειναι στο δισκο, θα ηταν πιο πληρης ο δισκος ετσι, ταιριαζουν απολυτα με το κλιμα, και θα τον εκαναν πολυ ανωτερο, και σε ποιοτητα και σε διαρκεια :stuck_out_tongue:

Ξερει κανεις τι ειναι το These Are My Twisted Words? Το ειδα σε ενα υποθετικο tracklist του King Of Limbs σε σχολιο στο youtube, καποιου που ειχε 11 τραγουδια μαζι με τα δυο του EP και με αυτο που σας αναφερω…

παίζει να διαφωνώ σε όλα με τον post_digital, αλλά για μένα αυτό δείχνει πόσο πραγματικά μεγάλη μπάντα είναι οι radiohead. το ότι ο καθένας έχει και διαφορετική αγαπημένη περίοδο του συγκροτήματος και το ότι κοινή αφετηρία είναι μόνο το “ok computer”, φανερώνει ακριβώς την ποικιλία της μουσικής πορείας των radiohead, οι οποίοι ποτέ δεν έμειναν στάσιμοι στα στεγανά κάποιου είδους.
εμένα πάντως ο δίσκος συνεχίζει να μου αρέσει το ίδιο.

Eνα κομματι που ειχαν κυκλοφορησει δωρεαν οι Radiohead μεσω του website τους, το 2009

Συμφωνώ με QuintomScenario. Πολύ άνισος δίσκος. Στην εποχή που ζούμε όμως σημασία είναι να γράφεις σπουδαία κομμάτια. Και το King of Limbs περιέχει 2+1. Τα Little By Little και Codex είναι ότι καλύτερο άκουσα μέσα στη χρονιά μέχρι στιγμής και το Lotus Flower είναι πολύ δυνατό επίσης

Εγινε !Οποτε πετας μια μαλακια θα λεω στον αδερφο μου να υπογραφει το ποστ, που ειναι παο . :smiley:

Α, και οι Τριπτικον φυσικα και κοβουν κωλους . :thumbup:

'Εφτασε!

σλουρπ.