Rainbow

καθόμουν προς τα πίσω γενικά κοντά στον ηχολήπτη. όχι δεν έκατσα. άσε μαλακία, δεν πρόλαβε να μου φέρει μια φίλη μου από Θεσσαλονικη ένα συλλεκτικό EP που είχαν βγάλει επί JLT οι DP για να το πάω για υπογραφή. οπότε δεν είχα τίποτα

Εγώ ήμουν κάπου ανάμεσα σε σκηνή και ηχολήπτη. Πάντως να βρεθούμε γιατί χρωστάω κέρασμα

Λογικα ειναι μουφα η ειδηση αλλα αν γινοταν reunion θα πηγαινα μονο για να δω τον Blackmore, οι Rainbow για εμενα ειναι 2 τελειως διαφορετικες μπαντες στην περιοδο με DIO και στην μετα τον τεραστιο κοντο περιοδο τους. Και η δευτερη περιοδος μου ειναι ψιλοαδιαφορη σε γενικες γραμμες.

Βλεποντας τα πρωτα βιντεακια απο αυτες τις συναυλιες του blackmore ολα συνηγορουν οτι ειναι μια αρπαχτη,υποτονικος,επηρεασμενος απο την επεμβαση στο χερι του και ενα line up μαλλον αδιαφορο και αδουλευτο μιας και δεν ελλειψαν τα λαθη.

Εγώ δε θα το έλεγα “αρπαχτή”, δεν ξέρω αν έχει νόημα ο όρος πλέον. Πήγα στη μία συναυλία στη Γερμανία και ο Blackmore ήταν μια χαρά. Είναι και 71, έτσι; Δηλαδή τι να έκανε, να έτρεχε στη σκηνή; Αυτά δεν τα έκανε ποτέ. Εμένα μου φάνηκε κεφάτος και έπαιξε πολύ καλά, τα solos του πολύ κοντά στα “πρωτότυπα”.

Πρέπει να έπαιξαν 1 ώρα και 45, οπότε γιατί αρπαχτή; Δε νομίζω να έκλαιγε κανείς τα λεφτά του εισιτηρίου του.

Τώρα για τη μπάντα, σίγουρα θα μπορούσε καλύτερα αν και η επιλογή του Johansson ήταν απολύτως λογική και επιτυχημένη. Ο τραγουδιστής κλώνος, αλλά καλός κλώνος. Τραγουδησε Gillan, Dio, Coverdale, Bonnet και Turner, πιστά και σωστά. Πάλεψε το Child in Time και είχε μια χαρά σοβαρή παρουσία. Ο ντράμερ ήταν ο αδύναμος κρίκος - είναι να απορείς με κάτι επιλογές του Blackmore. Πιο πριν έπαιζε ο Scott Travis με τους “Thin Lizzy”, δε μπορούσε να τον φωνάξει να παίξει τουλάχιστον την εισαγωγή του Stargazer (που ο άλλος την έκανε χάλια);

Αυτά σε γενικές γραμμές. Ωραία ήταν, προσωπικά θα τους ξαναέβλεπα με πιο δουλεμένη σύνθεση.

ε στα 71 δεν νομιζω να πιστευε κανεις οτι εχει μακροπροθεσμα σχεδια…καθαρα για νοσταλγικους λογους το εκανε και προσωπικα δεν θα με χαλουσε καθολου να τους εβλεπα!

Ο τραγουδιστής είναι απόλαυση. Επίδειξη δύναμης σε κάθε τραγούδι. Από Blackmore περίμενα στα σόλο περισσότερη γκάβλα για να ξαναποδείξει αλλά και έτσι αρκεί. Έπρεπε να παίξει και κάνα Black Masquerade να τους κουφάνει όλους.

Απο τα βιντεο που ειδα μου φάνηκαν αρκετά καλοί, εκτός απο το παλικάρι στα τύμπανα που τα κομματια των rainbow θέλουν την σωστή ταλαιπωρια.
Στην φωνή δεν χρειάζεται να το συζητάμε. Καλύτερη επιλογή δεν θα γινόταν.

3 Likes

Πες τα ρε Τζο!

Rainbow (Ritchie Blackmore) solos anthology:

Part 1:

Part 2:

Part 3:

1 Like

Έλα ρε και ήλπιζα να είναι είδηση για νέο άλμπουμ! :grinning:

ωωωπ τι έχουμε εδώ;;

4 Likes

Τι να μας κάνει μόνο ένα; Αυτά τα έχει για πλάκα.

Τα σολίδια του Ritchie στην ηλεκτρική απλά δεν υπάρχουν! Το κομμάτι παίζει συνέχεια στο repeat. Απλά έπος.

Λέτε να έχει δίκιο ο Blackmore που δήλωσε ότι η τωρινή σύνθεση των Rainbow είναι και η καλύτερη;

1 Like

Όχι.

5 Likes

Σε ακούει ο Dio βρε !
Πολύ καλό το κομμάτι πάντως

1 Like

E OXI!!!

Btw, το κομμάτι μια χαρά…σαν να βγήκε μετά από το Down to earth και πριν το Difficult to cure…


:smiley:
2 Likes

Μήπως να βγάλουμε κάνα άλμπουμ; :smiley:
Ας είναι και διασκευές Blackmore’s Night.

1 Like