Rammstein

Μπορεί να μην καταλαβαίνω τίποτα από στίχους(ευτυχώς έχω ένα φίλο που κάνει μετάφραση), αλλά τους γουστάρω τρελά!Καλά μεγάλος καημός να τους δούμε στο ελλαντιστάν,αλλά ποιος ξέρει?
Περιμένουμε το καινούργιο δίσκο φέτος οπότε μπορεί του χρόνου να είναι η μεγάλη χρονιά!


Now playing: Breaking Benjamin - Forget It
via FoxyTunes

Η αγαπημένη μου μπάντα, έχω λιώσει όλα τα albums τους. Μεγάλο συναυλιακό απωθημένο επίσης αλλά ποιος σας είπε ότι θα δεχόντουσαν να έρθουν αν τους το ζητάγανε; Αν δείτε παλιά tour dates δεν κατηφόρισαν προς τα εδώ, παίζουν σε συγκεκριμένες χώρες. Οπότε για μένα προσωπικά, το ενδεχόμενο να έρθουν δε παίζει. Υπομονή μέχρι να ξαναβγούν σε περιοδεία και να μπορέσουμε να τους δούμε σαν άνθρωποι (εντός έδρας κατά προτίμηση).

Rammstein @ Ζαγοροχωρια !

Μπορουμε να ελπιζουμε οτι με το νεο δισκο που θα βγει το φθινοπωρο να ερθουν και απο εδω στην επομενη περιοδεια…Εδω ηρθαν οι Τουλ και οι Acdc:p

Παντως η μουσικη των Rammstein θα ηταν και γαμω αν παιζανε instrumental,μιλαμε για τρελο headbanging,ο ρυθμος τους ειναι πορωτικος.

Συμφωνώ εν μέρει, όσον αφορά συγκεκριμένα κομμάτια βέβαια. :slight_smile:

Η φωνή του Till είναι πολύ ξεχωριστή και προσδίδει αυτό το κάτι παραπάνω στο τελικό αποτέλεσμα :smiley:

μα με τα φωνητικα ειναι πιο πωρωτικοι οι ρυθμοι :stuck_out_tongue:

REIN, RAUS
REIN, RAUS

ασε που αν ξερεις γερμανικα θα καταλαβεις πως οι στιχοι ειναι εμπνευσμενοι!

Επειδη δεν ξερω γιαυτο το ειπα.:p:lol:

Μη ξεχνάτε και τα αριστουργηματικά video clips!

ναι ρε το καταλαβα…αν ηξερες γερμανικα οχι που δεν θα σαρεσαν οι στιχοι:lol:

χωρις να ξερω το γιατι, αυτη την μπαντα την απεχθανομαι.οκ,υπαρχουν καποια τραγουδια που μετρανε,αλλα σαν πολυ μονοτονη μου φαινεται η μουσικη τους…

Μαλλον ειναι απο τις μπαντες εκεινες που ειτε θα τις γουσταρεις τρελα ειτε θα τις μισεις απιστευτα.:stuck_out_tongue:

Ισχύει ότι είναι Γερμανοί εθνικιστές;;

Δεν νομιζω… καπου ειχα διαβασει οτι το τραγουδι τους “Links 2-3-4” γραφτηκε ως απαντηση στις κατηγοριες οτι ειναι εθνικιστες. “Links” στα γερμανικα σημαινει αριστερα και ο τιτλος ειναι στρατιωτικος ρυθμος για βαδισμα. Αμα δεις τα lyrics (αγγλικη μεταφραση) φαινεται μια προσπαθεια να δειξουν οτι δεν ανηκουν δεξια…

Can you break hearts
can hearts speak
can you torture hearts
can you steal hearts

They want my heart on the right spot
but then I look below
it beats left there

Can hearts sing
can a heart burst
can hearts be pure
can a heart be made of stone

They want my heart on the right spot
but then I look below
it beats left there
left two three four left *

Can you ask hearts
(can you) carry a child under yourself
can you give it away
(can you) think with your heart

They want my heart on the right spot
but then I look below
it beats there in the left breast
the envious have not known it well

Left two three four left

  • “Left two three four” is as in an army chant for marching.

συμφωναω!:stuck_out_tongue:

ντακσ’ καλή μπαντα, όχι και η πλέον πρωτότυπη ή πρωτοποριακή βέβαια, έχουν όμως πεντ-έξι-εφτά πολύ καλά κομμάτια (όχι τα χιτς).
Ευχάριστοι, αλλά ως εκεί.

bleedin

βρες μου μια μπαντα που να παιζει στο στυλ τους με γερμανικο στιχο

και να εχει τον επαγγελματισμο τους

Όσο αφορά τον ήχο τους, Die Krupps 1000%.
(Έχουν και αρκετά κομμάτια με γερμανικό στίχο κιόλας, αλλα δεν έχει σημασία)

Ειδικά π.χ. το Engel (το κομμάτι που, μαζί με το Du Hast, τους έκανε σταρς δλδ), είναι το Dawning of Doom με σφυριγμα κι άλλους στίχους:


:wink:

όσον αφορά τα επαγγελματικά τους επιτεύγματα και το σόου τους, ναι, οκ, δεν νομίζω να υπάρχει στην Ευρώπη άλλη μπάντα σαν αυτούς. Ρισπέκτ και τουμπεκέισον.
Αυτά όμως, ΕΜΕΝΑ μου φαίνονται δευτερεύοντα…

:-s:dunno:δεν ξερω…ποτε δεν μ τρελαναν…η μουσικη τους μου φαινεται καπως…βαρβαρη…

Επίσης οι Oomph!

Γερμανοί και αυτοί. Το “Sperm” κυκλοφόρησε το 1994 πριν τους Rammstein.
Από κει και το βίντεο:
http://www.youtube.com/watch?v=-guKFJm0YJA

Δισκογραφούν ακόμη.

Ο επαγγελματισμός έχει να κάνει και με τη στήριξη της εταιρείας που είναι η κάθε μπάντα.

Κατά τ’ άλλα οι Rammstein μ’ αρέσουν, πολύ μάλιστα, άσχετα αν ουσιαστικά τους θεωρώ μια ποπ μπάντα.
Μουσική για διασκέδαση. Και αυτό είναι στα υπέρ τους.