Ramones

δεν νομίζω να είναι μόνο η (υπερ) παραγωγή του Spector. Σίγουρα όμως επιδρά και αυτή στο σύνολο, μιας και αυτές οι “Βαγκνερ - ικές” προσεγγίσεις στην μουσική των Ramones εξ ορισμού είναι άτοπες… Αυτός ο δίσκος είναι το cutpoint που σηματοδότησε την στροφή των Ramones σε αυτά που παίζαν στα 80’ς, και νομίζω ότι απλά δεν τους βγήκε αυτή η πρώτη προσπάθεια. Όχι οτι δεν υπάρχουν και ωραία τραγούδια στον δίσκο (μην ξεχνάμε πως το RNR High School βρίσκεται εκεί), αλλά το σύνολο δεν είναι στα στανταρτ του γκρουπ.

“I couldn’t believe how awful it sounded. It was horrible. I hated “Baby, I Love You”. I think that some of the worst crap I ever wrote went on that album.”

Dee Dee Ramone

Eχουν επηρρεασει άμεσα και έμμεσα ολη την μουσική σκηνή…Respect…

  1. Havana Affair - Red Hot Chili Peppers
  2. Blitzkrieg Bop - Rob Zombie
  3. I Believe In Miracles - Eddie Vedder & Zeke
  4. 53rd & 3rd - Metallica
  5. Beat On The Brat - U2
  6. Do You Remember Rock ‘N’ Roll Radio - Kiss
  7. The KKK Took My Baby Away - Marilyn Manson
  8. I Just Wanna Have Something To Do - Garbage
  9. Outsider - Green Day
  10. Something To Believe In - The Pretenders
  11. Sheena Is A Punk Rocker - Rancid
  12. I Wanna Be Your Boyfriend - Pete Yorn
  13. I Wanna Be Sedated - The Offspring
  14. Here Today, Gone Tomorrow - Rooney
  15. Return of Jackie & Judy - Tom Waits
  16. Daytime Dilemma (Dangers Of Love) - Eddie Vedder & Zeke
  17. Today Your Love, Tomorrow The World - John Frusciante

Αν και υπάρχουν αρκετά tributes στους Ramones, το καλύτερο που έχω είναι το παραπάνω. Απλά, δείτε ονόματα!

+pet cemetary -rammstein

δινω ενα μεγαααααααλο respect για μια μεγααααλη μπαντα οπως ramones

Ρε πολύ γουστάρω που είμαι άσχετος από κιθάρα και μπορώ και βγάζω τραγούδια τους αμα την γραντζουνάω. Αυτές είναι οι πολυτέλειες του να εχεις τουs Ramones στα αγαπημένα σου γκρουπς. Αντε να είχες τπτ malmsteen ξέρω γω.
:lol: :lol:

Aπόδειξη ότι για να βγάλεις καλή μουσική δεν είναι απαραίτητη η τεχνική.
Τα σέβη μου στους θεούς του punk:D

Το πρωτο και καλυτερο punk rock συγκροτημα για μενα. Σιγουρα επηρεασαν οσο κανενα αλλο συγκροτημα την punk σκηνη.:smiley: Δεν βαριεσε να ακους ξανα και ξανα το Leave home…:smiley: :smiley:

Καταπληκτικη εισαγωγη.

Αυθεντικοι, αστειοι και εκρητικοι. Οι επιροες του συγκροτηματος αμετρητες. Πολλες, αλλες καλες και αλλες οχι, σημερινες μπαντες δεν θα υπηρχαν εαν δεν υπηρχαν πρωτα οι Ramones. Ενα απολυτα respect συγκροτημα, ειτε τους λατρευεις ειτε τους μισεις…
Το The Hiostory of Ramones ειναι θυσαυρος… Οσοι δεν το εχουν δεν χανουν…

Φυσικα το αγαπημενο μου γκρουπ! Αν και ολη τους η ποορεια ειναι αξιολογη, προτιμω τα πρωτα cds τους…

Joe/ Jhonny/ Dee Dee Ramone rest in peace and rock the heaven!

Ειναι σχολη η ραμονες.Εδω πριν λιγο ακουγαμε και τραγουδι τους στις διαφημισεις.Στα τιπς ειναι να δειτε φωτος του τραγουδιστη απο τα παιδικα του χρονια.Μαζι με τους misfits για μενα ειναι απο τα καλυτερα punk rock group.

ειχα παρει 19 χρονων το Too Tough to Die και ειχα λιωσει…endless vacation και δεν συμμαζευεται…εχω πολλους δισκους τους,και τους γουσταρω τρελα ολους…πολλα respect…

χμμ…:-k τρομερο συγκροτημα αλλα οχι κ για να τους ακους ολη μερα γιατι ειναι λιγο μονοτονοι…
παρ ολα αυτα εχω φαει το κολλημα της ζωης μου τον τελευταιο καιρο8)
κριμα που δεν ειναι εν ζωη οι περισσοτεροι γιατι πολυ θα ηθελα να τους δω ενα λαιβ μαζι με τους πεππερς:(
αγαπημενο τραγουδι αυτη τη στιγμη ειναι το beat on the brat κ αγαπημενο μελος ο joey…:slight_smile:

η διασκευη τους στο what a wonderful world δεν ειναι φοβερη?

δεν είναι διασκευή των Ramones. Αλλά του Joey στο προσωπικό του άλμπουμ λίγο πριν πεθάνει.

ομολογω οτι δεν το ηξερα ο βλακας#-o

Somebody put something in my drink…
I believe in miracles…
Τους “πάω” με χίλια!!

Εγώ πιστεύω ότι είναι συγκρότημα που ακούγεται κάθε μέρα κάθε στιγμή

Θές πόρωση; Somebody put something in my drink
Θές χαμόγελο στα χείλη ενώ χοροπηδάς; Beat on the Brat
Θές τραγούδι να πηγαίνει σε κάθε σχεδόν διαφήμιση αλλά ζορίζεσαι; Blitzkrieg Bop
Θές αγαπησιάρικο;; I Wanna Be Your Boyfriend
Θές χορευτικό αλα barry white: Do You Remember Rock N Roll Radio
Θές κομματάρα παντός καιρού; The Kkk Took My Baby Away
Θές απίστευτα μελαγχολική ατμόσφαιρα; Pet Sematary (το αγαπημένο μου ever)
και άλλα πολλά…

Μακάρι όλος ο κόσμος να άκουγε Ramones.

Πόσο ωραία τα λες φίλε! Πραγματικά

ΤΟ ξέθαψα το τόπι με αφόρμη μια συζήτηση με δοτς στο ‘‘βαριέμαι’’

Να προσθέσω και κάποια άλλα αγαπημένα μου:


(όχι ίδιαίτερα γνωστό, αλλά φοβερό κομμάτι κι εξίσου μελαγχολικό με την λατρεία πετ σεμετερι)

http://www.youtube.com/watch?v=N-k8VyISriQ (Απλά Havana afair, λέξη παραπάνω)

Λυπάμαι που θα φύγω απ’ την ριμάδα τη ζώη και δεν θα χω δει το Original Lineup και τους Θεούς Dee Dee και joey

Κάποια στιγμή θα επιστρέψω με αναλυτικό ποστ

λοιπόν, επειδή εσείς νιώθετε, οι παρακάτω τύποι διασκευάζουν τραγούδια των Ramones με μικροσκοπικές κιθάρες (?) και έχουν πολύ πλάκα, ακούστε το

Blitzkrieg

Sheena

Judy

Suzy

χαχαχα

Xoxoxo, φοβεροί! \:D/:respect: