Red Hot Chilli Peppers - Stadium Arcadium

__Anytime… 8) :wink:

__OK, δεν είσαι μικρή, μια χαρά ηλικία. Πάντως, σίγουρα δεν είναι φοβερό εξώφυλλο, αλλά φέρνει πολύ σ’ εκείνη την “cool” εποχή (μην φανταστείς πως εγώ την πρόλαβα! χαχα, 23 είμαι, αλλά έχω αρκετές προσλαμβάνουσες για την τότε περίοδο /τρέλα των arcades). Και όντως, πολύ ωραίο αυτό που είπε ο Crabsody… 8) :smiley:

Δεν μ’αρέσει ο δίσκος τελικά.

Εμένα πάντως (παρόλο πού δεν έχω ιδαίτερη επαφή με την μπάντα) μου άρεσε! Πιστεύω πώς αν το άλμπουμ ήταν “συμπιεσμένο” σε ένα CD θα ήταν ακόμη καλύτερο :wink:

prwth fora apogohteutika toso apo ton Antony… :cry: :cry: :cry: :cry:

Ωραίος δίσκος παιδιά, ίσως ότι καλύτερο έχουν κάνει. Αξίζει πολύ.

Ό,τι καλύτερο έχουν κάνει;;;;;;;;

Με τίποτα.Blood, Sex, Sugar, Magic και One Hot Minute το αφήνουν έτη φωτός πίσω.
Προσπάθησα να το ξανακούσω, αλλά δεν μου κάθεται με τπτ. Χειρότερο από το By The Way δεν είναι (δεν γίνεται άλλωστε αυτό!!!), αλλά και πάλι είναι πολύ μέτριο πρός μαλακία μεριά. Θα το ξανακούσω αργότερα και βλέπουμε.

Το Californication είναι το τελευταίο καλό τους άλμπουμ.

Τους έχω όλους τους δίσκους που προανέφερες και μου αρέσουν πολύ δε λέω.
Αλλά μου δίνεται η εντύπωση ότι σ’αυτό το δίσκο συγκεντρώνεται με άρτιο τρόπο όλη η πορεία τους και η άποψή τους.

Δεν καταλαβαίνω πως σε αυτό το forum οι περισσότεροι απογοητεύτηκαν με τον νέο δίσκο των Pearl Jam και τους άρεσε το νέο των Red hot chili peppers… εμένα μου άφησαν τις αντίθετες εντυπώσεις! το Stadium arcadium πιστεύω άνετα θα μπορούσε να είναι μονό CD γιατί έχει αρκετά μέτρια κομμάτια (ειδικά το 1ο CD). απαυτά που έχω ακούσει η σειρά προτίμησής μου είναι:

  1. Californication
  2. Blood,sugar,sex,magik
  3. By the way
  4. Stadium arcadium
    και 5. One hot minute
    (το 3 με το 4 μπορεί να αλλάξουν…)
    ενώ αντίστοιχα για τους Pearl Jam:
  5. Ten
  6. Yield
  7. Vs
  8. Pearl Jam
  9. Vitalogy
  10. No Code
  11. Riot Act
    και 8. Binaural

Συμφωνώ και επαυξάνω για το Blood, Sex, Sugar, Magic αλλά διαφωνό πλήρως για το One Hot Minute. Ήταν η αρχή της πτώσης και της μετριότητας που κορυφώθηκε με το By The Way. To τελευταίο πάντως είναι καλό.

Εγώ λέω πως οι red hot chilli peppers είναι μεγάλη μπάντα και πως έχουν τον σεβασμό μου. Τι όμορφος δίσκος αυτό το Σταδιουμ ρε παιδί μου…

To One Hot Minute είναι δισκάρα και το By the way έχει κομματάρες καλά κρυμμένες όπως Minor Thing, Tear, On Mercury, Venice Queen

To One Hot Minute, που κράζει πολύς κόσμος είναι το αγαπημένο μου πάντως μαζί με το Blood, Sex…

πάντως εμένα με κέρδισε σαν καλοκαιρινό άκουσμα.

Στο αμάξι on the way για παραλία κλπ.

Έχει ωραία κομματάκια καλά κρυμμένα στην πολύ μεγάλη διάρκειά του.

πολύ καλός δίσκος κατά τη γνώμη μου

πολυ μετριος και κουραστικος δισκος.

ξεθάβω αυτό το thread για να πω 2 κουβέντες μιας και τελευταία τόχω ψιλολιώσει…

δεν ξέρω πως τα καταφέρανε οι τύποι και χωρίσανε έτσι τα τραγούδια που το 1ο CD ναναι χάλια και το 2ο να γαμάει… αν ήταν μονό CD (με τα 2-3 καλά τραγούδια του 1ου στην θέση των μέτριων του 2ου) θα μιλάγαμε πιστεύω για το καλύτερο τους album… αλλά έτσι όπως είναι, είναι κατώτερο από BSSM και Californication…

σαν τραγούδια τα 2 κορυφαία για μένα είναι το desecration smile και το storm in a teacup…

Κορυφαία για μένα είναι τα desecration smile,dani california,hey,και snow

Οι peppers,αν εξαιρέσουμε της ατσούμπαλη αρχή που κάναν,από το mother’s milk κι έπειτα βγάζουν ΜΌΝΟ δισκάρες (το one hot minute είναι σαφώς κατώτερο λόγω της απουσίας του johnάκου…είναι τετράδα που δένει απόλυτα,πώς να το κάνουμε?)

Από πέρυσι που το έκρινα για το σάιτ, δεν έχει βγει απο το ipod μου. Το ακούω σχεδόν καθημερινά ! Συγκλονηστικό !

axem, ti exoun me thn kalifornia ? poly fixation
btw, i xeiroterh live mpanta pou exw dei, san na kanan
proba mprosta se 60.000 atoma, syxna me tous kwlous gyrismenous,
kai bebaiws bebaiws o kleidis :stuck_out_tongue: kati xiliometra parafwnos :stuck_out_tongue:

den kserw an bariontousan, alla… :stuck_out_tongue:

Αυτό που λες το χω ακούσει και από πολλούς άλλους. Θυμάμαι και κάποιες εμφανίσεις τους μετά το Californication που όντως δεν του έβγαινε η φωνή.
Πάντως ένα bootleg που έχω από την προώθηση του Stadium είναι πολύ καλύτεροι και ο Kiedis ακούγεται σωστά.