Requiem for a dream

καταπληκτικη ταινια κατα την αποψη μου οπου δινει αρκετα μηνυματα
και το soundtrack ακομη καλυτερο…:!:

ο,τι ειπε ο παραπανω ποστερ. Απο τις καλυτερες ταινιες του Αρονοφσκι. Το σαουντρακ και γαμω, η πλοκη με σασπενς… φοβερη ταινια.

(βεβαια εκει με το χερι του τυπου ναι… χμ… μπλιαξ. )

Απο τις δυνατότερες ταινίες που έχω δει ποτέ. Το θέμα της είναι η εξάρτηση απο ουσίες, είτε αυτές είναι τα ναρκωτικά είτε χάπια αδυνατίσματος σαν αυτά που παίρνει μανιωδώς η μητέρα του ήρωα. Μάνα και γιός έχουν εμπλακεί σε μια ψεύτικη ουτοπία, νομίζοντας πως ο δρόμος που ακολουθούν θα τους οδηγήσει να εκπληρώσουν τα όνειρα τους, και στην πορεία φτάνουν να εγκλωβίζονται στον κόσμο αυτό και να χάνουν την επαφή με την πραγματικότητα…

Πολύ δυνατές ερμηνείες, απο τις ταινίες που οι ΠΑΝΤΕΣ πρέπει να δουν, καθώς θίγει ένα απο τα μείζοντα προβλήματα του σύγχρονου τρόπου ζωής, που δεν είναι μόνο τα ναρκωτικά φυσικά, αλλά η γενικότερη απάτη των διάφορων προτύπων που προβάλλονται (π.χ απο την τηλεόραση) και το πως εύκολα ο κόσμος παρασέρνεται απο αυτά.

Όσο αφορά το soundtrack, απλά είναι καταπληκτικό. :slight_smile:

Aπο τις χειροτερες με διαφορα ομως ε

Οταν την ειχα δει ειχα μεινει κανα μισαωρο και κοιταζα την τηλεοραση σα χαμενο. Η αληθεια ειναι πως το σοκ θα το παθεις μια φορα. Δε βλεπεται δευτερη. Δεν στο παρεχει η ταινια απο μονη της δηλαδη. Μ’ αρεσε παρα πολυ. Πιστευες οτι εισαι κι εσυ εθισμενος. (Στην ΕΤ3(:wink: την ειχα δει μαλιστα, ενα βραδυ, ρωτηστε και τον Davidian πως εκανα μετα. χα0χ0α0χα0χ0αχ0α.) Βασικα καλο το soundtrack αλλα δεν κολλαγε με τις σκηνες τις ταινιας, δεν ηταν σωστη εκφραση… πως να το πω…

εγω πιστευω οτι μια χαρα κολλησε το σουντρακ που αν δεν ηταν αυτο ισως η ταινια να φαινοταν αρκετα πιο μετρια. Παντως εγω προτιμω την τελευταια του και σαν ταινια και σαν σααουντρακ

Αν τα παρεις ξεχωριστα και απλα πεις ακου αυτη τη μουσικη η δες αυτη την ταινια δεν θα φανταστεις οτι πανε μαζι, δεν πολυκολλανε. Ενας φιλος μου ειχε προσπαθησει να κανει χορογραφια πανω στο soundtrack κι επρεπε να παρει στοιχεια απο την ταινια για να φενεται και δε μπορουσε να τα φτιαξει καπως (καλα θα μου πεις μπορει να ειναι κι αχρηστος. απλα το αναφερω.).
Οπως και να χει το αποτελεσμα τα σπασε.

Επειδή κατα καιρούς έχω ακούσει πολλα για αυτην την ταινια παντα ήθελα να τη δώ αλλά ακόμα δεν εχει τύχει. :-s

Πάντως το χαρακτηριστικο κομμάτι της ταινιας (όχι ολο το σαουντρακ δλδ) είναι γαμάτο.

στην πραγματικοτητα ειναι λιγο ψυχοφθορα σαν ταινια αλλα αυτο σε προκαλει να την προσεξεις περισσοτερο… ισως να εχεις δικιο για το soundtrack ομως νομιζω οτι της ανεβαζει αρκετα το επιπεδο:-k

  • 1 Ξέρω ότι χάνω ένα αριστούργημα αλλά απλά δεν μπορώ να βρω δύο ώρες για να αφοσιωθω και να το δώ. Κάθε μέρα έιμαι κουρασμένος από τα διαβάσματα και δεν τα καταφέρνω…Αλλά που θα πάει…:roll:

Μια χαρά κολλάει το σάουντρακ… :-k
Απ’τις πρώτες κοψοφλέβικες ταινίες που είχα δει και μετά έγινα φαν του είδους :stuck_out_tongue:
Όντως κι εγώ για κανα τέταρτο μετά το τέλος της ταινίας είχα μείνει σα χαζό. Ο κάθε χαρακτήρας της ταινίας τραγικότερος απ’τον άλλον, με “χειρότερη” τη μητέρα κατά τη γνώμη μου. Με έθλιβε πάρα πολύ.

Το μοναδικό σε αυτήν την ταινία είναι η εξέλιξη από το κακό στο χειρότερο, το ότι παρακολουθείς πώς χάνεται κάθε ίχνος αισιοδοξίας και έρχεται η …παρακμή :-s

Η μόνη ταινία που βλέπεις και αισθάνεσαι (αν δεν είσαι αναίσθητος) τι σημαίνει εξάρτηση…Το soundtrack είναι απλά τέλειο…(Oι Kronos Quartet δίνουν ρέστα…)

Μου πήρε μια βδομάδα να ξεπεράσω το τί είδα…Συγκλονιστική ταινία …

δεν μ’άρεσε, περιμενα πιο πολλα με τοσο ντορο που’χε γινει…προτιμω Trainspotting με χιλια…

Η ταινια πλεον εχει γινει σημειο αναφορας. Βασικα ειναι η σκηνοθεσια που σε “πιανει απο το λαιμο” και δεν σε αφηνει. Δεν υπαρχει ουτε στιγμη χαλαρωσης…

Ναι έχεις δίκιο!είναι η κλασσική 3-level σκηνοθεσία του Αρονόφσκι…Μου την σπάει (το έχω ξαναπεί) που το σαουντρακ έχει γίνει μουσικί χαλί σεόλες τις εκπομπές της Τατιάννας…Σούπα!

+10.000.000

Την εχω δει κανα 3ρι φορες, ακομα δεν εχω καταλαβει τι το σπουδαιο και συνταρακτικο εχει αυτη η ταινια…

Νταξ…αν θετε να βλεπετε τελειωμενα πρεζακια που πουλιουνται για ενα χαρτι τραβατε 3 στενα απ’την ομονοια…εκει θα δειτε τι σημαινει εξαρτηση…απ’την ανεση του καναπε ολοι εκθειαζουμε τερατουργηματα καθε κομπλεξικου σκηνοθετη…

Don’t get me wrong, αλλα εχουν δει τα ματακια μου χειροτερα απ’οτι δειχνει το φιλμο-σκουπιδι του Αρονόφσκι.

Ναι οκ ταινια ειναι. Δεν την καταλαβαινω αυτη τη λογικη. Και στα θριλερ δηλαδη να λεμε “αν θελετε να δειτε πραγματικα εγκληματα και ξεκοιλιασματα τραβατε εκει να δειτε”. Για το ειδος της εγω την βρισκω μια πολυ καλη ταινια με ωραιες ερμηνειες. Η σκηνοθεσια δεν με τρελανε παντως.

Ωραια ταινια , ωραιο soundtrack.
Παντως προτιμω το “π” απο αρονοφκυ.

εμενα μ αρεσε πολυ!!!