Requiem for a dream

Σταμάτα να βλέπεις ταινίες, μα τω Θεώ ε. Ή μένε σε ταινίες του Μπεν Στίλερ και του Χάρτνετ. Κι άμα έχεις προηγούμενα με πρέζα δε φταίει ο Αρονόφσκι ξέρωγω.

Γιατι το βρισκεις τοσο απιθανο να μην αρεσει σε καποιον η συγκεκριμενη ταινια?

ω ναι.
βλεπεις εκει τη γριουλα που ειχε εθιστει σε κεινη τη γαμωεκπομπη και ηθελε να μοιασει σε ενα κλασσικο προτυπο ομορφιας για να φορεσει το κοκκινο φουστανι της… τον γιο της με την κοπελα του και τον αλλον που ειχανε βγαλει τρελα λεφτα απο τη διακινηση ναρκωτικων… και ειναι τοσο συγκινητικο… δεν ξερω. Εμενα με ειχε παρει απο κατω και εκανα καιρο να ξεπερασω το σοκ.

(ειδικα η σκηνη στο τελος που ειναι ο κακομοιρος ο γιος της γριας με κομμενο πλεον το χερι και παιρνει τηλ την κοπελα του και μαθαινει ολα αυτα που εκανε… :cry: )

Άλλο να μη σου αρέσει, κι άλλο να λες ότι είναι μαλακία επειδή έχει να κάνει με ναρκωτικά ε.

Ρε ο Ελουσιβ μπορει να ειναι πρωην χρηστης και να του θυμιζει πολλα αυτη η ταινια.Μη γινεσαι κακουλης…

Ε έτσι άνετα χαρακτηρίζεις όμως κάτι -το οποίο είναι μάλιστα αναγνωρισμένο- ως τερατούργημα; Σε γενικές γραμμές αν είσαι αδύναμος με αυτά, δεν ασχολείσαι με κινηματογράφο/θέατρο.

Γιατι οχι; Αμα ειναι αναγνωρισμενο κατι και γω το βρισκω αθλιο δεν μπορω να το πω;

Και βασικα ο Ελουσιβ αλλο πραμα ειπε αλλα γουατεβα.

Ρε δεν πα να χτυπιέστε κάτω, από το Λορντ οφ δε Ρινγκς καλύτερο είναι:!:

Κι απο το Κουρδιστο Πορτοκαλι επισης.

Εγω θα προτεινα να παρουμε τις μπομπινες, να βγαλουμε τα φιλμ και να μετρησουμε ποσα εκατοστα ειναι το καθενα.Το πιο μακρυ κερδιζει!

δεν νομιζω να τιθεται τετοια συγκριση.

Πως δεν τίθεται. Εδώ έχουμε Χατζηγιάννης βς. Μέιεμ άμα το ψάξεις λίγο. Τέλος πάντων, επί του θέματος. Είναι Αρονόφσκι, είναι καλό. Έτσι λέω.

ω ναι θα συμφωνησω. Χατζηγιαννης με μειεμ χαχααχχααχαχαχ :stuck_out_tongue:
πραγματικα δεν μπορω να το καταλαβω αυτο το ‘‘εχω δει και χειροτερα στη ζωη δεν με επηρεαζει μια ταινια’’
εχει τεραστια διαφορα

αυτα που βλεπεις στη ζωη, τα βλεπεις χωρις ποπ κορν.

δεν ειμαι υπερ του vs ,εκτος και αν ο αλλος αντιπροτεινει καποια αλλη ταινια,οπωτε καθομαι να τις συγκρινω!

αλλα ον τοπικ

το requiem ειναι απιστευτη ταινια
κορυφαια σε ολα
σκηνοθεσια,ηθοποιια,σεναριο,μουσικη τα παντα

Ο συγγραφεας του βιβλιου ητανε ναρκομανης,οπωτε δεν μπορουμε να μιλησουμε οτι η υποθεση ειναι γραμμενη απο “ασχετους”

αξεχαστο θα μου μεινει ενα τριβια που χα διαβασει για την ταινια :

σε καποια φαση στα γυρισματα,ο σκηνοθετης παρατηρησε οτι η ληψη βρισκοταν εκτος πλανου
προς μεγαλη του εκπληξη παρατηρησε, οταν γυρισε να δει τι εχει συμβει,οτι ο καμεραμαν ειχε ξεσπασει στα κλαμματα και ειχε χασει τον ελεγχο της καμερας!
η σκηνη που γυριζανε ητανε εκει που περιεγραφε η μητερα (Ellen Burstyn) τη μοναξια στη ζωη της…

δεν ξερω αν λεει κατι σε σας
αλλα εμενα μου λεει πολλα!

και η λογικη να ψαξουμε στην ομονοια για να δουμε την αληθινη εξαρτηση ειναι εντελως μα εντελως ακυρη
γιατι ετσι μοναχα οι ταινιες φαντασιας ειναι ωραιες
καθως ολες οι αλλες εχουν το αντιστοιχο κομματι τους στη ζωη!

βασικα ειδα αυτην ενω εκανα ζαπινγκ και υπνωτιστηκα

ξυπνησα μετα απο λιγο και ειδα την ταινια, που τη θεωρω κορυφαια.το παραξενο ειναι πως αν και μου αρεσε το π ποτε δεν εψαξα να βρω αλλες ταινιες του Aronofsky και ουσιαστικα ειδα το ρεκβιεμ κατα τυχη

Μία από τις καλύτερες και αγαπημένες μου ταινίες…απλά ΤΕΛΕΙΑ…ανάλυση αργότερα

Τι νόημα έχουν αυτά? Τα VS? Το “καλύτερος-χειρότερος” κλπ? Και έστω, να συγκρίνουμε με το trainspotting το καταλαβαίνω.

Anyway, αν μα ταινία καταφέρνει να εντυπώσει το μήνυμα της στον κόσμο που τη βλέπει, και αυτό συνδυάζεται με μια άρτια σκηνοθεσία και καλό παίξιμο ρόλων (θυμηθείτε μόνο τη μητέρα), είναι καλή ταινία.

Αν δεν αρέσει σε ορισμένους, οκ, γούστα είναι αυτά. Επίσης θα είχε ενδιαφέρον αν σε κάποιον δεν άρεσε κάτι να έλεγε γιατί δε του άρεσε. Λόγω της σκηνοθεσίας? Των ρόλων? Του σεναρίου? Τη βρήκε βαρετή κλπ? Αντί να λέμε όλοι “ταινιάρα” ή “μούφα” κλπ, ας γράφουμε και κάτι παραπάνω.

Συμφωνώ, για αυτό αν είναι εύκολο μην περιγράφετε πολύ αναλυτικά σκηνές…Δε λέω, με προετοιμάζουν ψυχολογικά αλλά θα χάσουμε την όλη “μαγεία”.

Απο τη δικη μου παντα οπτικη γωνια τα θριλερ (αφηνω εξω τα χαζο-σπλατερ) αν εχουν καλο σεναριο αξιζουν εστω και μια φορα να τα δεις, δεν εχει να κανει με τα πραγματικα εγκληματα που συμβαινουν καθημερινα, και σε καμια περιπτωση δεν λεω πως ειναι καλυτερο να δεις live σφαξιματα/ξεκοιλιασματα.
Οκ, οι ερμηνεις στο requiem ηταν αρκετα καλες, αλλα οσο και να προσπαθουν εμενα δεν με επεισαν οτι ειναι πρεζακια. Ισως γιατι εχω ζησει στο στενο φιλικο και οικογενειακο μου κυκλο το λειωσιμο της ρουχλας , και το σουταρισμα σε μερη του σωματος που σε κανουν να ανατριχιαζεις μονο στη σκεψη οτι το βελονι μπαινει εκει μεσα…Ισως γιατι εχω περασει ατελειωτες ωρες βλεποντας πραγματικες καταστασεις και οχι κρατωντας ενα πακετο ποπ-κορν και τα χαρτομαντιλα στο χερι…

Βλεπω και Τσακ Νορρις πειραζει???

Η ψευτοκουλτουρα μας εχει κανει τολκι μου να μην βλεπουμε περα απο τη μυτη μας…
Τα σκατα ενος ειναι η τεχνη του αλλου… (ταδε εφη Αδολφος).
περι ορεξεως … γαρδουμπα (ταδε εφη elusive_cure)
[SIZE=1] οφ τοπικ - [/SIZE][SIZE=1] ψωλεο σε ξεχασαμε (ταδε εφη σαρρη)[/SIZE]

Οσο για το χρηστης, οχι δεν ειμαι, αν και εχω καψει και ενα μερτικο κυτταρων…Και δε με χαλαει η ταινια, δεν μου θυμιζει καταστασεις, απλα τη θεωρω ΑΚΡΩΣ ΜΗ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ. For the real thing go to ----> οδος Γερανιου

Νταξ, εν μερει θα συμφωνησω, μονο και μονο για τις παραλειψεις και παραλλαγες του Τζακσον απο τα πραγματικα κειμενα…κατα τα αλλα μονο το Fellowship που ειναι το εισαγωγικο και αργο κομματι της τριλογιας το παταει κατω το ρεκβιεμ για πλακα…αλλα οπως προ-ειπα, περι ορεξεως…

Α, απλά μια διευκρίνιση. Αυτό με το Λορντ οφ δε ρινγκς το είπα για πλάκα, μετά το ποστ της Σόφι-Κουραμπιέ. Συνεχίστε χωρίς να κουοτάρετε αυτό το χωρίο από δω και μπρος. Ευχαριστώ.