Requiem for a dream

καμια ταινια δεν δειχνει κατι που δεν ξερουμε
δεν υπαρχει κατι που να μην γνωριζουμε σημερα.ακομα μια ταινια να δειξει να βιαζουνε 2 παιδακια και μετα να τα σκοτωνουνε και να τα τρωνε.
το θεμα δεν ειναι αδιαφορο,εχει αγγιξει εκατομμυρια θεατες στον κοσμο.
οσο για το μηνυμα που λες,δεν ειναι κριτηριο αυτο.δεν εχουνε ολες οι ταινιες μηνυμα.
η ταινια ειναι μεταφορα ενος βιβλιου το οποιο προφανως λεει μια ιστορια.

δηλαδη και η γκουερνικα απεικονιζει την φρικη του πολεμου.ειναι κατι που δεν ξερουμε?οχι
το μηνυμα της προφανως ειναι οτι ο πολεμος ειναι κακος.ε και?εναν πινακα περιμεναμε για να μας το δειξει?
ασε που οι ανθρωποι και τα ζωα φαινονται παραξενοι.
ιδιαιτερα ο ταυρος πανω αριστερα και το μεγαλο ποδι κατω δεξια δειχνουν πολυ αστεια.
οπωτε μουφα και ο πινακας!!! :wink:

δηλαδη το μηνυμα στο i am sam ποιο ειναι δηλαδη???

εδιτ : σοκαριστικη ητανε γιατι δεν εβλεπες καθε μερα σε τετοιου ειδους ταινια κοντινο πλανο σε μολυσμενη πληγη απο κακη χρηση
κοψιμο χεριου
ass to ass dildo fucking
και τελος την καταπληκτικη ερμηνεια της ελεν μπερστιν στο τραγικο αυτο ρολο

Tον συμπαθω αυτον!

Η ταινια δεν μας εδωσε κατι νεο οσον αφορα το θεμα της.Οι μικρες λεπτομερειες και τα μικρα
σκηνικα και γενικα το ολο μονταζ της ηταν ολα τα λεφτα.
Το θεμα ταινιες ειναι πολυ υποκειμενικο και πραγματικα δεν βγαινει ακρη.Δεν υπαρχει ουτε μια
ταινια που να την παραδεχεται ολος ο κοσμος ως την καλυτερη.

όταν μια ταινία καταπιάνεται μ’ένα θέμα,μ’ενοχλεί να μου υποδεικνύει και να προσπαθεί να μου ανοίξει το κεφάλι και να μου βάλει μέσα το “μήνυμά” της.
το τρικ με τις φλέβες,τις κόρες που διαστέλλονται κλπ,μού λέει ξεκάθαρα “τα ναρκωτικά (ουσίες εξάρτησης καλύτερα) κάνουν κακό” και να συνεχίζει με “να να,κοίτα τι έπαθε αυτός!”.
στο blow πχ,βλέπεις τον τζόνι φτιαγμένο και “νιώθεις” κι συ φτιαγμένος αλλά στο τέλος

λες “κοίτα τι έπαθε,χαμένος βγήκε”

όσο για το i am sam,το μήνυμά του είναι η σκηνή που

η υποψήφια θετή μητέρα της Λούσι,παίρνει το μέρος του Σαμ,όταν από ένα γκολ που πέτυχε η Λούσι ο Σαμ κάνει σαν τρελός.ναι,με “σόκαρε” πιο πολύ από ένα χέρι χρήστη.έχω δει μεγαλύτερες πληγές,από κοντά,τις βρίσκεις ευκολότερα απ’ότι βρίσκεις την αγάπη για την οποία μιλάει στο i am sam

εμ ειδες που κανεις λαθος και δεν καταλαβες την ταινια
το ρεκβιεμ εχει να κανει με την α) εξαρτηση (η οποια δεν ειναι μοναχα τα ναρκωτικα τα οποια εξαρχης ξερουμε οτι κανουν κακο, αλλα και τα χαπια της μανας τα οποια υποτιθεται οτι αδυνατιζουν=οφελουν τον χρηστη - αρκει να τα παιρνεις σε σωστη δοση - και η διψα της κονελι για επιτυχια - η οποια στην αρχη ειναι ενα ρομαντικο ονειρο=να γινει σχεδιαστρια μοδας που καταληγει στο τελος απλως στα λεφτα=χαρακτηριστικη η σκηνη που μετα την πρωτη της “επισκεψη” δειχνει τρισευτυχισμενη μετρωντας και “παιζοντας” με τα χρηματα που πληρωθηκε!) β) τους λογους που οδηγουνε καποιους εκει (βαριεμαι να αναλυσω απλως θα πω πχ την μοναξια της μανας (το οποιο πιστευω ταυτιζεται με πολλες γυναικες ανεξαρτητου αν εχει πεθανει ο συζηγος,αν εχει χωρισει ή αν και ακομα ζουνε μαζι αλλα δεν υπαρχει επικοινωνια) και γ) δες το σαν μια ιστορια\ταινια : οπως και θα πρεπε να το αντιμετωπισει κανεις : καθως οπως ξαναπα ειναι βασισμενη σε βιβλιο (που προφανως φερει προσωπικα βιωματα του συγγραφεα).και επιπλεον οπως ειπες και συ στον τεχνικο τομεα σκιζει : σκηνοθεσια,μουσικη,ερμηνειες!

εδιτ: μαρεσει το i am sam.παρα πολυ
αλλα χωρις να θελω να γινω γραφικος
ολες οι ταινιες με “αναπηρους” πρωταγωνιστες διαπραγματευονται αυτο το θεμα και πολυ πετυχημενα
mask (με την cher)
το a beautiful mind
μεχρι και το καταπληκτικο notebook!!!

καμμια σχεση ομως

υπάρχει κάποιος οδηγός ταινιών που λέει τι σημαίνει ακριβώς?
χρειάζονται κι εδώ ειδικές γνώσεις?:-k

εδιτ

τι θα πει κατάλαβα λάθος την ταινία ή δεν την κατάλαβα?

αμα ελεγα εγω οτι απο το i am sam καταλαβα οτι η ταινια μιλαει για το συστημα δικαιωσυνης που αδικει τους διαονητικα καθηστερημενους, τι θα λεγες?

θα σου έκαιγα το αμάξι και θα πλήρωνα να σε σκοτώσουν.
σοβαρευτείτε ε.

xaxaxa

οκ
κοιτα για να πιασεις μια ταινια παιζουν ρολο μερικα πραγματα
αν εισαι προδιαθετημενος (θετικα ή αρνητικα) πριν δεις μια ταινια
αν εχεις ορεξη για δεις μια ταινια
αν βλεπεις μια ταινια και σε πιασει νυστα
και διαφορα αλλα

αν κατι απο αυτα συμβαινει οταν πας να δεις μια ταινια,ε παιζει να μην την καταλαβεις
δεν σημαινει οτι εισαι χαζος,απλα δεν εκατσε
και επειδη ειμαστε εγωιστες πολυ,δυσκολα αλλαζουμε την πρωτη μας γνωμη
γι’αυτο σου λεω ξαναδες την ταινια.δεν εχει να κανει μοναχα με τα ναρκωτικα

προσωπικο παραδειγμα για αυτο που λεω
ειναι μια φορα που πηγα σε ενα σπιτι να δουμε ταινια
και πηραμε το the dark με τον sean bean (boromir στο lord)
ε καθως επαιζε η ταινια ητανε αργα και μισοκοιμωμουνα.με αποτελεσμα να “ξυπνησω” στο τελος και να μην εχω καταλαβει τι παιχτηκε.με πιασανε τα νευρα μου και αρχισα και ελεγα τι μαλακια ητανε αυτη που δαμε κλπ κλπ :lol: :lol:
ε τις επομενες μερες επειδη μου κατσει η περιεργεια το ξαναπηρα και το δα,και τελικα ανακαλυψα οτι δεν ητανε μαλακια!!! 8)

η ταινία είναι αριστούργημα.και το λένε όλοι.

μπα αριστουργημα δεν ειναι, μια καλη ταινια ειναι απλα (για μενα, για αλλον ειναι μετρια, για αλλον γαματη κτλ)

τωρα αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι δεν σου λεει “τα ναρκωτικα ειναι κακα, κοιτα πως θα γινεις”, ειναι απλα μια ιστορια για καποια ατομα που δεν μπορεσαν να νικησουν τα παθη τους και η ζωη τους εγινε αυτο που δεν ηθελαν να γινει και εκει κλεινει και η ταινια και κατι τετοιο δεν το βλεπεις και πολυ συχνα. Δηλαδη ακομα και σε ταινιες που ειναι ψιλοσκατοψυχες η που πεθαινει ο ηρωας υπαρχει ενα οχι χαπι εντ, ενα ας πουμε ηρεμο τελος. Αυτο ειναι νομιζω που σοκαρει στην ταινια, δηλαδη ο τυπος που δεν βρισκει την γκομενα στην προβλητα και πεφτει στο κενο και ξυπναει και καταλαβαινει οτι δεν ειναι εφιαλτης, αυτη ειναι η ζωη του και τελος. Αν μπεις λιγο στην θεση του ηρωα οσο να ναι σου αφηνει μια αισθηση τρομου γιατι μια τετοια κατασταση μπορει να ειναι πιθανη για οποιονδηποτε ανθρωπο.

ο ήρωας όμως είχε μια ήρεμη ζωή,μια όμορφη σχέση και το μέλλον μπροστά του.αλλά προτίμησε να γίνει “βαποράκι”.ε,εδώ σταματάει η ταινία και εμφανίζεται κάπου ο τζιγκσο

ρε ρουντολφ θα μας τρελανεις???
την εχεις δει την ταινια???
επερνε πρεζα απο την αρχη!!!
και το κολπο που κανε με την τηλεοραση της μανας του,δειχνει οτι ητανε “κομπιναδορος”!
το μελλον του που το δες??

εκτος αμα θεωρεις το να βαρας πρεζα,φυσιολογικη ζωη…

ναι,αλλα δεν την έχω καταλάβει

εμ εγω στο ειπα

Η ταινία δεν ειναι τυχαία…Μεχρι και χρυσό φοίνικα στις Καννες πηρε…Το θεμα ειναι να πιασεις τα μυνηματα που σου αφήνει…Ειναι ισως απο τις λιγες ταινίες που στο τελος νοιώθεις πραγματικα εξαρτημενος οπως οι πρωταγωνιστές…Και η συγκριση με το Iam Sam είναι ακυρη πέρα για περα…

Σκατόψυχη ταινία. Δεν μπορώ να πω ότι πρόκειται για ΤΟ αριστούργημα αλλά αν μη τι άλλο είναι αρκετά καλή. Το I am Sam ήταν μια μαλακία και μισή. Φτιαχτή, χαζοαμερικάνικη συγκίνηση και τίποτα άλλο. Μόνο η απίστευτη ερμηνεία του Σον Πεν άξιζε. Το Requiem είναι πολύ πιο ποιοτική ταινία από το Ι am Sam. Επαναλαμβάνω χωρίς να την θεωρώ αριστούργημα. Ιερά τέρατα της κινηματογραφικής ιστορίας όπως το Κουρδιστό Πορτοκάλι καλό είναι να μην αναφέρονται.

Το reguiem for a dream είναι μια πολύ καλή ταινία από τον αρονόφσκι(τον οποίο προσωπικά θαυμάζω και βρίσκω και τις 3 του ταινίες,τη μία καλύτερη απ την άλλη).Ωμή αλήθεια,μυνήματα για την εξάρτηση κάθε είδους,καλές ερμηνείες(ειδικά από Ellen Burstyn).Must !!!

Ρε σεις, μήπως έχουμε ήδη αρκετή στεναχώρια για να παίρνουμε κιάλλη από ένα τσούρμο δυστυχισμένους ψυχοπαθείς? Λέω τώρα…:roll:

εχεις ενα ποιντ αλλα αν και οι χαρακτηρισμοι καλυτερα να λειπουν εκτος αμα θεωρεις καθε ναρκομανη ψυχοπαθη…ααα αυτο που ηθελα να πω τετοιες ταινιες πολλες φορες σου ανηγουν τα ματια