Retro-Gaming

ψεμματα μου ειπες…

δεν εισαι απο εκει που ειπες…
εισαι απο την χιροσιμα…
μονο εκει θα μπορουσε να γινει ετσι…#-o:lol:

Κλαιω γαμωτο=’)

Κανα DOS αναφερθηκε?

Παμε μωρη Lotus!

Ψαχνω ενα asteroid-like game (μαλλον)των 90s(το επαιζε καπου το 97-99 νομιζω).Εισαι ενα ασπρο κυκλακι και πυροβολας με μικρες ασπρες τελιτσες που πηγαινουν σχετικα αργα.Εισαι σε ενα καθορισμενο μαυρο πλαισιο(διαστημα)και σου ρχονται διαφοροι οχτροι(τεραστια ποικιλια)απο παντου.Σκοτωνες,σκοτωνες και σε καποια φαση σε περναγε στο επομενο λεβελ που σου ρχονταν ακομα περισσοτερα ειδη και τα λοιπα.Το ψαχω αιωνες και δε μπορω να βρω τιτλο.Απειρο λιωσιμο:(

Το Lion King απο εμενα! Το πρωτο DOS καψιμο!


Δεν ειναι το δικο μου ρε…αλλα αν ζουσε μεχρι σημερα, μπορει και να ηταν ετσι!
Αυτο το βρηκα στο ιντερνετ ψαχνωντας στο γκουγκλ για διαφορα gameboy παιχνιδακια απο παλια με αφορμη το θρεντ! Σιγουρα αυτο δεν εγινε μονο απο την θερμοτητα που αναπτυσσεται κατα την διαρκεια του παιχνιδιου! Κατι πρεπει να του εκανε ο τυπας! Εκτος κ αν εκρυνει οξυ σαν τα Aliens! :stuck_out_tongue:

:lol::lol::lol::lol:

μην με παρεξηγεις…
ειναι απο την συγκινηση…
το δικο μου εσβησε μια μερα ξαφνικα στα χερια μου…
ααααααα…τι με βαζεις και θυμαμαι…

Εγω το δικο μου το εσπασα στην γωνια του κρεβατιου μου απο τα νευρα μου! Δεν φανταζεσαι μετα στενοχωρια ο μαλακας!


Και μιας κ ειμαστε εδω κ μου ηρθε παρτε κατι. Ειναι πολυ αργοτερα απο αυτα που λεμε αλλα ειναι αξεπεραστα αυτα τα 2 παιχνιδια! Τα πρωτα μου FPS!

κ

Ok,μιας και το ρετρο του τιτλου δεν περιοριζει,αλλα μιλαμε για παιχνιδια που λιωναμε μικροι,οριστε πως περασα τα χρονια του δημοτικου και γυμνασιου αρχες-και ο λογος που δεν σταυρωνα γκομενα,παρα μονο με αρκουδοπαγιδα-:

ΓΙΑ PC ΦΑΝΣ:

Full throttle

Monkey island


indiana jones and the fait of atlantis

sam and max

grim fandago

x wing vs tie fighter

Καπου εδω να πω πως η Lucasarts ειναι οτι καλυτερο υπηρξε ποτε στην ιστορια του adventure…

little big adventure

myst

επισης

DOOM

QUAKE

DUKE NUKEM

BLOOD

HEXEN

warcraft 2

red alert

starcraft

Πωωωωπω Lotus ρε φιλε! Το ειχα λιωσει με τον πατερα μου αυτο. Το παιζαμε διπλο οταν ημουν σκατουλι.

Επισης, κανεις δεν ανεφερε το ΤΕΡΑΣΤΙΟ Rick Dangerous

Tα τιμια metalogames: Gods και Metal Mutant

και το Pang ρε αμπαλοι!

Αααα και το Prince of Persia

Εγω ειχα πορωθει με το Abe’s oddysey.Παιχνιδαρα.

A,και heretic 2.

respect στις αναφορές όπως λότους, μανκυ άηλαντ και ρικ ντεϊντζερους.

Εντάξει, κάποια στιγμή θα κάνω καλό ποστ για αυτά. Τώρα απλώς θα αναφέρω ότι έχω φτιάξει μπλουζάκι με το σήμα της Amiga 500.

εγώ παίζω ΜΟΝΟ ρετρό γκέημς. έχω μείνει στην εποχή του χαλκού σε ότι αφορά τα παιχνίδια αλλά δεν χαλιέμαι. τα αγαπημένα μου είναι το πρώτο civilization και φυσικά το αξεπέραστο age of empire-the age of kings. μήπως κανένα καλό παιδί ξέρει που μπορώ να βρώ το masters of orion γιά windows XP?

και εγω σχεδον μονο ρετρο παιχνιδια παιζω,αγαπημενες εταιρειες capcom,snk και konami.οτι βγαλουν αποτελει εγγυηση.Καποτε πρεπει να αναψω ενα τεραααστιο κερι στο παλληκαρι που σκεφτηκε να φτιαξει αυτο

Τι μου θύμησες τώρα!! Το είχα ξεχάσει εντελώς αυτό το παιχνίδι! Thanks!

Φοβερή ρετροπαιχνιδάρα είναι και αυτό:

http://www.abandonia.com/en/games/12/Lost+Vikings%2C+The.html

(Μην ξεχνάτε ότι οι Βίκινγκς ήταν οι πιονέροι του ροκ!)

λοιπόν κάποια games που με πορώνουν:

Super mario

bomberman

bubble bobble

double dragon(MAME)

[SIZE=“4”]Dungeons and dragons shadow over mystara και tower of doom(MAME)[/SIZE]

GI joe(MAME)

megaman(τιτανοτεράστιος)

metal slug 2

michael jackson moonwalker (MAME)

mortal combat τα παλιά

pacman

final fantasy

tekken 3

legend of zelda

θα επιστρέψω και με άλλα…

Και τωρα που μου το θυμισατε, κατεβαζω το Age of Empires 2 (δεν ξερω τ σκατα εχω κανει το cd του :?). Μακραν το καλυτερο της σειρας πιστευω. (Το 3 δε μου αρεσε καθολου)

γιά μένα το ΑΟΕ 2 με το εξπάνσιον του το Conquistadors είναι το καλύτερο παιχνίδι στρατηγικής έβερ μαζί με το Cossacks-the art of war

Cadash

Black Tiger

Final Fight

Xain’d Sleena

Double Dragon

Dragon Ninja

Fatal Fury

Froger

Super Wonder Boy

Shinobi

D&D Shadows Over Mystara

Knights Of The Round

Robocop

Green Beret

Golden Axe

Αιτίες μεγάλης πείνας στο σχολείο και μεγάλων κλοπων από τα πορτοφόλια των γονιών μου. Μερικά τα πρόλαβα μέχρι και με δεκαρικάκι.

Τα συγχαρητήρια μου στον οπλαρχηγό. Μάλλον θα ξεθάψω εκείνα τα ΜΑΜΕ που έχω κάπου καταχωνιασμένα.

Λοιπόν επιστρέφω με εικόνες σχετικά με το SNES (Super Nintendo)

Βοmberman


Killer Instict


Ninja Turtles


Και για τους νεότερους κι όχι τους παππούδες του θρεντ, James Bond - Golden Eye (nintendo 64 - τέλη 90s)…Kατ εμε ο προγονος του Counter Strike…

Aπλά σε αυτά (και ειδικά στο τελευταίο) έχω κι εγώ κάψει άπειρα εγκεφαλικά κύτταρα…

μακραν το καλυτερο εφ πι ες που εχω παιξει!