Rhcp eprepe apo kairo

Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κατακριτέο? Δηλαδή τι έπρεπε να κάνουν? Να το γυρίσουν σε Thrash ας πούμε?
Δεν είναι στασιμότητα να μην αλλάζεις στυλ. Στασιμότητα είναι να αναμασας τα ίδια και τα ίδια. Και οι RHCP ακόμα και στις κακές στιγμες τους δεν έκαναν πισωγυρίσματα.

Οι peppers θα μπορούσαν άνετα να βγάλουν ένα californication2 και να τρελαθούν στα φράγκα. Το νέο album είναι ένα πολύ καλό δείγμα του πως μπορείς να κάνεις ένα βήμα πιο κάτω, χωρίς να χάσεις τον χαρακτήρα σου. Απ’τις καλύτερες φετινές κυκλοφορίες…

http://www.rocking.gr/review674.php

Το Stadium Arcadium είναι πολύ καλή κυκλοφορία, απ’τις καλύτερές τους αλλά όχι για διπλό δίσκο.
Πιστεύω ότι με ένα δίσκο ήταν καλύμμένοι.
Κάποια κομμάτια είναι απλά για να υπάρχουν.

Σε πάω εσένα ρε :smiley:

Να σου πω την αλήθεια Νικολάκη, όσοι προσπάθησαν να αλλάξουν στυλ για εμπορικούς λόγους κτλ τους κυνηγούσαν με τις σκούπες… Δεν έχω παρατηρήσει κάτι άλλο. Έχω συνηθήσει τον punk- funky sound των R.H.C.P. και αν άλλαζαν το στυλ τους σε κάτι άλλο δεν νομίζω ότι θα συνέχιζα να τους ακούω. Θα πρόδιδαν τις πεποιθήσεις μου. Χαίρομαι που δεν το έχουν κάνει.

Και στο “Πολύ Σκληρός Για Να Πεθάνει” δεν ήταν απαραίτητο το δεύτερο μέρος. Μόνο απο το “Unforgiven ll” έμεινα ευχαριστημένη. Το californication είναι 1. Δεν υπάρχει άλλο. Αν το έκαναν θα το έκαναν καθαρά για εμπορικούς λόγους και όντως θα τρελαίνονταν στα φράγκα. Δεν έχουν ανάγκη κάτι τέτοιο όμως. Και ο τελευταίος δίσκος τους μια χαρά πούλησε. Το ότι δεν αναμασάνε με “2” και “3” και “4” και “to be continued” αποδεικνύει την αυθεντικότητά τους και την πίστη τους σε αυτό που κάνουν.

8O αρρώστησες αγόρι μου;;!

Nah, αυτο που θελω να πω ειναι οτι ενα συγκροτημα θα πρεπει να εξελισσεται προκειμενου να εχει να προσφερει παντα κατι καινουριο και να μην αναμασαει. Δεν χρειαζεται ν’αλλαξει τελειως. Κυρα-Γιαννουλα σημερα σηκωθηκα αγρια χαραματα (11 το πρωι) και το κακο ειναι οτι η αντιδραστικοτητα δεν ξυπνησε μαζι μου.

Τρόμαξα για μια στιγμή… :?

Δεν έχω παράπονο από τους R.H.C.P. (εκτός από ένα). Δεν με είχαν κάνει να βαρεθώ, και αυτό χωρίς να αναμασάνε ή να αλλάξουν στυλ. Είμαι περήφανη γι’αυτούς. Παραβλέπω τον τελευταίο τους δίσκο και ελπίζω σε κάτι καλύτερο από μέρους τους.

ρε παιδια ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα. οι rhcp είναι ενα συγκροτημα το οποιο αν και δεν το εχω ψαξει και πολυ, τα λιγα πραγματα που εχω ακουσει απο αυτο (californication, zepher song, otherside, tell me baby…) είναι τέλεια.
οι nirvana δεν ξερω αν βοηθησαν την μουσικη αλλα εφεραν κατι καινουργιο που ισως να μην αρεσει σε καποιους. εμενα προσωπικα μου αρεσουν. δεν χρειαζεται να τους σεβεστε (βασικα δε ΠΡΕΠΕΙ να τους σεβεστε). Απλα μην κατακρινετε αυτους που τους ακουνε. δηλαδη απαγορευεται να τους ακουω?? αυτο ειναι γελοιο. δειχνει οτι ολοι ακουμε ενα ειδος για να εντυπωσιασουμε τους υπολοιπους. προσωπικα πχ δεν μου αρεσει η black metal. δεν ειπα ποτε ρε μ@@ακα γιατι ακους, φλωρε κλπ κλπ. ουτε την σεβομαι βεβαια. μεσα μου πιστευω sorry κιολας οτι ειναι μια αρρωστη μουσικη. δεν χρειαζεται να σχολιασετε αυτη την φραση μου γιατι δεν την ειπα για κακια.
τελος οι radiohead για μενα ειναι ενα φοβερο συγκροτημα που παλι δεν χρειαζεται να το σεβεστε, απλα να μην κατακρινετε αυτους που το ακουνε. αυτα τα λιγα

Επιτυχημένη και όχι και τόσο νέα μπάντα όσο ίσως κάποιοι να την θεωρούν.
Από το 4ο τους άλμπουμ και μετά (Blood Sugar Sex Magik, 1991) έβγαλαν πολύ καλές δουλιές. Δεν πιστεύω ότι είναι τυχαίο ότι κατάφεραν και πούλησε τρελά το τελευταίο τους διπλό στουντιακό άλμπουμ!

Μπορεί να μην είμαι οπαδός τους αλλά έχω ακούσει απο μία δυο φορές το Blood Sugar, αρκετές φορές (μέχρι αηδίας) το Californication και λίγες φορές το One Hot Minute.

Προσωπικά τα τελευταία 2 αλμπουμ τους τα θεώρω αναγκαία κακά (ίσως λόγο της μεγάλης επιτυχίας της συνταγής του Californication). Ιδιαίτερα το By the way μου ακούγεται σαν το “2ο CD” του Californication χωρίς να σημαίνει ότι δεν έχει ωραία κομμάτια, απλώς για μένα δεν έχει ίχνος εξέλιξης απο το προηγούμενο άλμπουμ (τουλάχιστον εγώ δεν μπόρεσα να εντοπίσω κάποιο). Κατά τα άλλα μπορώ να πώ ότι σέβονται το κοινό τους γιατί αφήνουν 3-4 χρόνια μέχρι να βγάλουν το επόμενο τους άλμπουμ.

Πέρα από όλα, αυτά ξέρει κανείς ποτε θα βγάλουν νέο άλμπουμ οι Monster Magnet ? :twisted:

Τι λετε ρε μια χαρα ηταν το Stadium-Arcadium, απλως αλλαξαν λιγο τον ηχο τους και εκοψαν λγο το χαβαλε. Σαν μουσικοι ειναι πιο ωριμοι απο ποτε και ειδικα ο κιθαριστας (John) που παιζει πολυ καλα σολο στο αλμπουμ. Για το Flea ολοι ξερουν οτι γαμαει κι ετσι δε λεω τιποτα. Την πρωτη φορα που ακουσα το αλμπουμ μου φανηκε πολυ περιεργο για Peppers, πολυ χαμηλων τονων. Αλλα μετα απο 5-6 ακροασεις καταλαβα την αξια του. :wink:

Όταν ξεμαστουρώσει ο Wyndorf…

:lol:

Όταν ξεμαστουρώσει ο Wyndorf…

:lol:[/quote]

Yap! O frontman στην αποτοξίνωση από τις ουσίες που παραλίγο να του στοιχίσουν ακριβα και ο κιθαρίστας έχει φύγει εδώ και καιρό.