Riot

Εκανα search και ολως παραδοξως δεν βρηκα θεμα για τους εν λογω θεους…Ακουω ποσο πολυ σας αρεσουν οι Riot (ετσι δεν ειναι??:p) και οτι αλλο θελετε γυρω απο το συγκροτημα…Δισκοι σαν Thundersteel/The Brethren Of The Longhouse ειναι ΕΠΗ και δεν βγαινουν καθε μερα 8)8)8)…Ακουω λοιπον!

Riot! πωπω!:smiley: απλά θεοί!απο το rock city μεχρι και το army of one!

RIOOOOOOOOT !!! :vibrate::vibrate:

Τhundersteel και τα μυαλα στους τοιχους ρε !!

Ο δισκος αυτος εχει ΜΟΝΟ ΤΡΑΓΟΥΔΑΡΕΣ.

Θυμαμαι που πριν κανα χρονο, ελιωνα καθημερινα το ‘‘Bloodstreets’’.

Απιστευτη μπαντα. :thumbup:

Kαι ομως αυτο το τραγουδι δεν μου αρεσε σε πρωτη ακροαση…Μετα το ξαναακουσα πιο προσεκτικα και ειναι απο τα all time classic για μενα…

Alone in the night,
I know I must fight for my home.
Time has changed the seasons
and I will go on with no reason
I feel my life slipping away…

Στιχοι ξυραφι :respect::respect:

To Thundersteel είναι από τους πωρωτικότερους μέταλ δίσκους των 80s τι να λέμε τώρα. Και από κοντά το Privilege Of Power.

Ο κ@υλωτικότερος US Power δίσκος που έχει γραφτεί ποτέ ever.-

Aν αυτός ο κόσμος ήταν δίκαιος, τότε οι Riot θα έπρεπε να αναφέρονται δίπλα στους Priest/Sabbath/Maiden/Metallica σαν μεγαθήρια αυτής της μουσικής. Απίστευτα άλμπουμ, τρομεροί μουσικοί,4 φωνάρες (αν βάλουμε Tyrant και Tirelli οι φωνάρες γίνονται 6) και ένας φοβερός κιθαρίστας-συνθέτης-ηγέτης.

Εϋχομαι το reunion της πιο δημοφιλούς σύνθεσής τους, να φέρει και άλλο κόσμο κοντά τους.

Δεν μπορω να συμφωνησω περισσοτερο, ιδιαιτερα οσον αφορα τον Tirelli. Μεγαλη συμπαθεια. Να φανταστω πως σου αρεσουν κι οι Messiah’s Kiss, σωστα;

Με τον καιρο ακουσα και τους αλλους δισκους που χα παρατημενους. Φοβερη δισκογραφια. Θα μ πεις πως ειχαν τις μετριες στιγμες τους, ομολογουμενως. Αλλα και ποιος δεν τις εχει.

Ο μονος δισκος που μου φανηκε αδιαφορος ηταν o τελευταιος. + το Restless Breed ισως, το οποιο για καποιο λογο δε μου εχει αφησει απολυτως τιποτα.

Οσον αφορα τις αγαπημενεσμ κυκλοφοριες, το Fire Down Under συναγωνιζεται το Priviledge με ανεση. Πολυ αδικημενος δισκος απο το σημερινο χεβυμεταλ κοινο.

Το Thundersteel παλι δεν αγγιζεται, λογω βιωματων και μονο.

Πέρυσι νομίζω ήταν να έρθουν από δω, οπότε δεν αποκλείεται να τους δούμε με τη ζούπερ σύνθεση!

Θα ηταν ονειρο… αν και με τον Tirelli και παλι το σκιζανε το οδοστρωμα…

Τα θυμαμαι σαν χτες. Warrior τελευταιο κομματι του set. Αουα.

O Tirelli όντως ήταν πραγματικό φαινόμενο στο live του 2006. Η άνεση με τη οποία προσαρμοζόταν στα στυλ των Speranza-Forrester-Moore-Dimeo ήταν μοναδική. Έπρεπε να βγάλουν και με αυτόν ένα άλμπουμ. Τρομερός τραγουδιστής.

Πεστα ρε γαμωτο! Δε σου κρυβω πως μεσα μου ειχα χαρει με την αποχωρηση του Di Meo. Ηλπιζα σε μια προσπαθεια να πιασουν παλια μεγαλεια.

Fire down Under & Thundersteel… δίσκοι μνημεία του Αμερικανικού metal (Aν και το F.D.U. “Βρεττανίζει” επικίνδυνα.

Περιμένουμε τη νέα τους δουλειά με τη σύνθεση του Thundersteel.

ΘΕΟΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!εχω λιωσει πραγματικα το thundersteel! και εχουν τιναχτει τα μυαλα μου στον αερα…!!! τι αλμπουμ ειναι αυτο ωρε???πωωω!!!ΘΕΟΙ!

ακουω για πρωτη φορα σημερα το Privilege of POWER…ΠΩ!

__Παίδες, διάβάζω τον Παπαρδελίτσο σε διάφορα topics να γράφει εντυπώσεις και σχεδόν ζηλεύω: πρώτη ακρόαση Riot, Crimson Glory, Devil’s Slingshot κλπ… Αυτά είναι! 8)

__Αυτή η μαγεία του να ανακαλύπτεις ένα (ακόμη) έπος στο ροκ/μεταλ εκεί που νόμιζες πως με Maiden /Metallica /Sabbath /Zeppelin τα έχεις μάθει όλα (στον καθένα σ’ άλλη ηλικία αυτό, ανάλογα με το πότε άρχισε να ακούει και τι). Αυτή η γλυκιά σφαλιάρα που τρως, ο κουβάς με το παγωμένο νερό στα μούτρα…

__Ειδικά σε είδη που ήδη νόμιζες πως τα έχεις ξεκοκκαλίσει -π.χ. με το Thundersteel και τους Riot (ή με Prog μπάντες)… ΑΥΤΑ είναι… Γι’ αυτό λατρεύω τη μουσική μας (ανάμεσα σε άλλα), για τον κρυμμένο πλούτο της. 8)

__Πάντα θα υπάρχει ένα ανυποψίαστο πιτσιρίκι που θα βάζει για πρώτη φορά στο πικ-απ, cd player, mp3 player του το The Wall ας πούμε ή το Appetite For Destruction ή… ή… ή…

αυτο!..νιωθω σαν να εχω ανατιναχτει η κατι τετοιο…τι αλμπουμ ειναι αυτο γαμω?

Eιχε φυγει το Δεκεμβρη αλλα δε πηρα χαμπαρι:

Tony’s back in Riot and the mighty 1988 Thundersteel gang is back in the studio with a new album scheduled for a Fall 2010 release.

Μαλακα Τονι αυτη τη φορα κατσε κι ελατε για λαιβ.

The new Thundersteel “Reunion” album should hit stores in the spring of 2011 with tour dates to be posted as well.

Μακάρι να μας ξαναέρθουν. Πολύ ωραίο live στην Σαλόνικα πριν λίγα χρόνια!