RIP Warrel Dane

Ok, φαινεται καλός και ο μακαρίτης δεν το ειχε στο προσφατο παρελθόν, απλά, ήταν τόσο κεντρικός στα γκρουπ, που αν το κανουν (one off) εντάξει. Αλλιως θα ήταν καλο να το βαφτίζανε κάπως αλλιως κατα την ταπεινη μου αποψή.

1 Like

http://loudwire.com/warrel-dane-posthumous-album-shadow-work-release-date/

3 Likes

Πολύ πιο ωραίο από το προηγούμενο. Μια ερώτηση, είμαι ο μόνος που ακούει τα φωνητικά λίγο πιο πίσω (ειδικά στα πρώτα λεπτά του τραγουδιού);

Έχει κάτι μερούλες που κυκλοφόρησε ο δίσκος. Μ’ αρέσει, μυρίζει Nevermore όπως και να 'χει - βγάζει κάτι από “This Godless Endeavor”. Το “Mother is the Word for God” ήμουν έτοιμος να το χαρακτηρίσω ένα κλασσικό Daneίστικο έπος που κλείνει κάποιον δίσκο του, απλά κάτι μέσα του με μπλέκει κάπως. Γενικά, ωραία δουλειά στις κιθάρες.

Εννοείται βεβαίως ότι φαίνεται μία κούραση ή ταλαιπωρία στα φωνητικά του, αλλά ακόμα και σε αυτή την απαλή χροιά έχει αυτό το ιδιαίτερο, να το πω, που συνεχίζει να με ελκύει.

Σε άλλα σχετικά νέα, διάβασα ότι οι Sanctuary ετοιμάζουν νέο δίσκο με τον τραγουδιστή των Witherfall. Η απόφαση δική τους και σίγουρα τα φωνητικά του ανθρώπου είναι ό,τι πρέπει για τη μουσική της μπάντας, αλλά δε θα ήταν καλύτερα αν άλλαζαν και όνομα; Όπως και να 'χει, ο Warrel ήταν μια σφραγίδα στα μπάντα αυτή.

1 Like

Εγώ το έχω ερωτευτεί πάντως, έχει χαρακτήρα ρε παιδί μου και κλασική ατμόσφαιρα Nevermore και ΤΡΟΜΕΡΕΣ κιθάρες. Αυτό το The Hanging Garden λοιπόν, ανάθεμα και αν το αναγνώριζαν οι ίδιοι οι Cure μεν αλλά τα σπάει πραγματικά δε.

1 Like

Garden ρε, οχι tree :stuck_out_tongue:

:stuck_out_tongue:

Εντωμεταξύ Hanging tree είναι σουξέ από Hunger Games.οτι ναναι

Απίστευτη διασκευή! Γενικά αξιοπρεπέστατος δίσκος, είχε να δώσει ακόμα ο μακαρίτης

πολυ πεσμενος. αλλά αν πιστεψουμε τα χειρότερα που είχαν ακουστεί… επισης πρεπει να λείπουν αρκετά πράγματα. κρίμα να πουσάρουν έξω μια μιση δουλειά για τα $, αλλα οπως και με τον μακαριτη τον τσάκ, αμα έχεις σκάσει φράγκα, θες να τα βγάλεις πίσω, δεν υπάρχουν συναισθηματισμοί…

Γιατί δεν δένεις μια πέτρα στο λαιμό να πάς να πέσεις στο λιμάνι να τελειώνεις με αυτή τη ζωή? Μα όλα σκατά?

Ναι ρε συ @PrimalRager666 πραγματικά την μέρα που θα πεις κάτι θετικό θα κεράσω μπύρες όλο το forum (από το περίπτερο ε, μάλλον από το super market, ζεστές) :stuck_out_tongue:

1 Like

Rε παιδιά. ειλικρινά. Εχω μιλησεί με τον μακαριτή για 2 ώρες μια φορα και έναν καιρό που είχε έρθει. Δλδ, να έχω αρνητικίλα, σαν αυτοσκοπο δεν παίζει. Απλά να θεοποιήσω κάτι “ατελές” και προβληματικό δεν μου πάει. Φωνητικά είναι πολυ πεσμένο και σίγουρα λείπουν δευτερες φωνές, αλλα το κυκλοφορησαν απο την CM επειδή είχαν το συμβόλαιο, τι το αρνητικό βλέπετε στην παρατηρησή. Αρνητικό θα ήταν να έλεγα είναι ΣΚΑΤΑ. που δεν το λέω, γιατι, ντάξ τα κομμάτια πάνε να πούνε κάτι. Επίσης, αμα κερνάς γίνε λιγο χουβαρδάς παρε μπύρες της προκοπής. Και καντο επειδή εχεις άδικο, προς εκπληξη ατόμων απο εδω μέσα έχω πεί και θετικά πράγματά. Σπάνια βέβαια, αλλά …

1 Like

Εγώ νομίζω ότι είναι καλό που κυκλοφόρησε, έστω και ημιτελής, ο δίσκος. Τον αγόρασα και έχω καταφέρει να τον ακούσω μια φορά, αλλά μου έκανε κλικ. Ναι, είναι παράξενο να ακούς τις τελευταίες (???) ηχογραφήσεις κάποιου αγαπημένου σου καλλιτέχνη υπό αυτές τις συνθήκες (πιέσεις απο δισκογραφικές, συμβόλαια κτλ) αλλά είναι ωραίο να έχεις την ευκαιρία να τις ακούσεις. Ναι, ο Warrel ακούγεται ταλαιπωρημένος αλλά με πολύ πάθος και ένταση. Όταν το ακούσω καλά θα επανέλθω.

1 Like