Robert De Niro movies

Δύσκολο πολλ. Στις περισσότερες ταινίες του απολαμβάνω ερμηνεία αλλά ψήφισα Raging Bull γιατί είναι μία από τις καλύτερες ερμηνείες που έχω δει γενικά στον κινηματογράφο.

Κι εγώ μεταξύ αυτών ήμουν, μου άρεσε βέβαια και το Heat, αλλά τελικά ψήφισα Taxi Driver γιατί είναι all-time classic.

Σε αντίθεση με τους περισσότερους από εδώ, τα ‘‘Taxi driver’’ και ‘‘Raging bull’’ εμένα δε μου άρεσαν και πολύ. :-k Ιδίως όταν τελείωσε το πρώτο ήμουν κάπως σε φάση: ‘‘γιατί τόσος ντόρος για αυτήν την ταινία;’’. Αντιθέτως, ‘‘Heat’’, ‘‘The deer hunter’’, ‘‘Goodfellas’’, ‘‘Cape fear’’ και ‘‘The godfather 2’’ ταινιάρες όλες τους, η καθεμιά για τους δικούς της λόγους. Η αλήθεια είναι ότι το ‘‘Cape fear’’ το είχα δει σχετικά μικρός και δεν το θυμάμαι πολύ, αλλά θυμάμαι ότι ο ρόλος του De Niro εκεί μου είχε φανεί από τους πιο γαμάτους ‘‘κακούς’’ που έχω δει σε ταινία ([SPOILER]πόσο τα είχε σπάσει η σκηνή με τη χορδή που λείπει από το πιάνο![/SPOILER]). Παρ’ όλα αυτά νομίζω ότι η αγαπημένη μου ερμηνεία του De Niro παραμένει αυτή στο ‘‘The deer hunter’’, παρ’ όλο το όλο θέμα με την πολιτική της ταινίας και παρ’ όλη την αιώνια πρώτη σκηνή του γάμου. Μετά, όμως, ο τύπος είναι το κάτι άλλο.

Τρομερος ηθοποιος παιδια τι να λεμε τωρα.Απο το poll ψηφισα με μεγαλη δυσκολια Godfather 2

εχω δει λιγες και ντρεπομαι. εχω παρα πολλες ομως στα υποψιν μου για να δω αμεσα! παντως ειμαι απο τους λιγους που ο ταξιτζτης δεν τους αρεσε καθολου. ο πολυ αργος ρυθμος πραγματικα με σκοτωσε…

Ο καλύτερος σε ότι ταινία και να παίξει!!!Ψήφισα Ελαφοκυνηγό απλά και μόνο γιατί εκεί τον πρωτοείδα…

Ειναι ισως ο αγαπημενος μου ηθοποιος ολων των εποχων…δεν μπορω να διαλεξω καποια ταινια του, αλλα ετσι για το γαμωτο ψηφιζω το Godfather 2 γιατι ηταν η πρωτη ταινια του που ειδα και εμεινα καγκελο!!! Hail!!!

ΘΕΟΣ
:respect:

godfather 2…απ τις καλυτερες ερμηνειες ολων των εποχων…θελει να εισαι ηθοποιος ιδιοφυα για να παιξεις τον μαρλον μπραντο τον νονο δηλαδη νεο(σε εναν τοσο ιδιαιτερο ρολο)και να μην γελοιοποιηθεις…

αλλα η παραπανω ταινια ειναι εκτος συναγωνισμου…

απ τις υπολοιπες θα πω cape fear…!!

Πέρα της πρώτης ταινίας που ξαναείδα, δεν είχα δει τις υπόλοιπες προς ντροπή μου και είπα να τις βάλω όλες εδώ μαζί.

King of Comedy

Μια από τις πολλές συνεργασίες Σκορτσέζε - Μπόμπι και για τον πρώτο η καλύτερη ερμηνεία του υπό τις οδηγίες του.

Ενθουσιώδης προβληματικός άνεργος 35ρης με πολύ άσχημο παρελθόν θα κάνει τα πάντα ώστε να ρθει κοντά στο ειδωλό του και να γίνει έστω και για μια νύχτα “βασιλιάς της κωμωδίας”.

Πάρα πολύ ωραία κομεντί, πάνω στην ιδιωτική ζωή των σταρ και την δίψα για φήμη και προβολή των ανθρώπων.

Με πολλές κωμικοτραγικές σκηνές ο ήρωας κερδίζει την συμπάθειά μας με το παραπάνω όσο παρανοϊκός και να γίνεται.

Εκπληκτική ερμηνεία από τον ΝτεΝιρο, ο μονόλογός του στο τέλος είναι από τις καλύτερες σκηνές του. Στις καλύτερες ερμηνείες του αδιαμφισβήτητα.

Στην Αμερική η ταινία πάτωσε πάντως. Τρομερά αδικημένη.

The Mission

Στην Παραγουάη στα μέσα του 18ου αιώνα, υποδύεται έναν δουλέμπορο Ινδιάνων προς όφελος των Ιβηρικών αποικιών. Αργότερα καταβεβλημένος με ενοχές με την βοήθεια του Jeremy Irons που υποδύεται τον Ιεσουίτη ιερέα, τους βοηθάει αρχικά με τις ανάγκες τους και αργότερα όπως εκείνος έμαθε και ξέρει, με το σπαθί εναντίον των αποκιοκρατών \μ/

Πάρα πολύ ωραία αναπαράσταση των αποκιοκρατιών του 18ου αιώνα με τα Ιβηρικά και χριστιανικά συμφέροντα από πίσω, πολύ καλοί οι δύο πρωταγωνιστές, το μόνο που ήθελε είναι παραπάνω λεφτά στην παραγωγή, οι μάχες φαίνονται πολύ ψεύτικες. Ισως βέβαια δεν εστιάζει εκεί αλλά είναι απαραίτητο μέρος του σεναρίου η επιστροφή του κεντρικού πρωταγωνιστή στον δρόμο που ξέρει.

Midnight Run

Πως δεν το χα δει ρε αυτό τόσα χρόνια, μιλάμε για ταινιάρα.
Δράση, πολύ χιούμορ, φοβερή χημεία του κεντρικού διδύμου, από τις καλύτερες περιπέτειες.

Ακόμη και όταν ο ΝτεΝιρο παίζει στο default (αν και πάλι όταν έπιασε το σενάριο γούσταρε και πάλι μπήκε στον ρόλο κάνοντας περιπολίες με επαγγελματίες ιδιωτικούς ντετέκτιβ στις νύχτες) αν έχει κέφι δεν υπάρχει περίπτωση να μην είναι απολαυστικός και πάλι (βλ Analyse This).

Awakenings

Καλά εδώ μιλάμε για ΕΡΜΗΝΕΙΑ, ρόλο καριέρας.
Δυστυχώς αυτή και η αντίστοιχη καλή του Robin Williams είναι τα διασωθέντα από αυτό το μελόδραμα. Είναι όμορφη ταινία, συγκινητική, αισιόδοξη κλπ αλλά δεν γίνεται να αφήνεις τέτοια ερμηνεία να πάει χαμένη.
Η σκηνοθεσία είναι στο default τόσο κλισαρισμένη ώστε να μην σου προκαλεί καμία έκπληξη καθόλη την διαρκειά της η ταινία στις μεταβολές της.
Δεν ξέρω αν επειδή είναι από βιβλίο ή αν η γυναικεία φύση ήθελε τέτοιο μελό αλλά στο τέλος έμεινε τουλάχιστον ο ρόλος ενός τεράστιου ηθοποιού.

Ακόμη δεν έχω δει Deer Hunter & Once upon a time…Ελπίζω στις διακοπές τώρα να ολοκληρώσω τα σπουδαία έργα τουλάχιστον του ΝτεΝιρο.

Άμεσα :!:

Ωραίο το ποστ σου, θα τσεκάρω κάποια στιγμή το “King of Comedy” που δεν έχω δει.

^^να το κάνεις. αξίζει και με το παραπάνω

Το ήξερε κανείς αυτό;
Ο Ρομπερτ στην τηλεόραση σε νέα σειρά του ΗΒΟ.

βασικα ειχα διαβασει οτι πηρε τη θεση του γκαντολφινι αφου εκεινος πεθανε.

και μιας και το ανεφερες, ενα ενδιαφερον αρθρο του τιμογιαννακη.

…τι ταινιάρα το Awakenings…υπέροχες ερμηνίες και από Ντε Νίρο και από Ρόμπιν Γουίλιαμς:):!:

1 Like

Τυχαια βρηκα το τοπικ,ο αγαπημενος μου ηθοποιος,προσωπικα τον θεωρω τον καλυτερο που υπαρχει κ εχω μεγαλωσει με τις ταινιες του,πιστευω ο ρολος ζωης του ηταν κ θα ναι το Raging Bull αλλα η αγαπημενη μου ταινια του ειναι ο Ταριφας

1 Like