Αγαπημένος rock δίσκος για το 1972

πω πω, τελικά είναι πολύ λίγες οι 10 επιλογές, ας αναφερθούν και οι υπόλοιποι σε αυτά που δυστυχώς λείπουν, την αρχή την κάνω εγώ και να πω ότι λυπάμαι που δεν μπόρεσα να βάλω αυτά τα 2 κυρίως:

Πολύ δύσκολη επιλογή…Υπάρχει το vol4 που είναι λατρεία, το καταπληκτικό captain beyond αλλά προσωπικά θα βάλω το demons and wizards των αγαπημένων μου uriah heep. Δίσκος καλλιτεχνικής και ιστορικής σημασίας που επηρέασε πολλά μετέπειτα γκρουπ του metal.

Από τις επιλογές που αναφέρονται ψηφίζω το Caravanserai των Santana ως λάτρης του jazz-rock fusion. Τώρα εκτός επιλογών θα έλεγα τα Ege Bamyasi (Can), Eat a Peach (The Allman Brothers Band), Jazz Blues Fusion (John Mayall), Exile on Main Street (The Rolling Stones) μεγάλη παράλειψη από τις επιλογές, και πολλά άλλα.

Για μένα vol.4
Οι sabbath εκείνη την εποχή με μια μεγάλη βουτιά στα ναρκωτικά της Αμερικής φτιάχνουν ίσως και το πιο γαμάτο αλμπουμάκι της όζζυ εποχής.

  • σε genesis και machine head
    Βασικά να πώ την αλήθεια αν δεν ήταν το vol.4 θα έδινα τη ψήφο στους purple
    Υπάρχουν βέβαια και τα άλμπουμ απο david bowe,rolling stones, neil young,allman brothers,floyd,miles davis(on the corner και awake χώσου), frank zappa ( αν θυμάμαι καλά)

Δε με νοιάζει καν να θυμηθώ ή να ψάξω τι άλλο βγήκε εκείνη τη χρονια

Πανεύκολο Poll

Δεν νοείται αφιέρωμα στην χρονιά του 1972 δίχως αναφορά στο Exile On Main St. των Rolling Stones. Πολύ απλά, ένας από τους 10 κορυφαίους δίσκους στην ιστορία της rock μουσικής.

Συμφωνω με Country Joe για Rolling Stones και Allman Brothers,αλλα το '‘Caravanserai’'το θεωρω πολυ μετριο για jazz rock/fusion που επισης ειναι ειδος που μου αρεσει.

Tωρα η επιλογη ειναι υπερβολικα δυσκολη,αλλα θα πω ‘‘Machine Head’’!!!

H ψήφος μου με μεγάλη δυσκολία θα πάει στο Closer to the Edge… Είναι απλά μια prog πανδαισία και τεράστια αγάπη ! Από πολύ κοντά το Thick as a brick και το Foxtrot,αφου μιλάμε για δίσκους ορόσημα…
Εύκολα θα μπορούσαν να σταθούν στην λίστα το Octapus από Gentle Giant, που το ανέφερες , Focus ? Moving Waves, το μεγαλούργημα Crossings του Herbie Hancock αλλά και φυσικά το Τhe Grand Wazoo του Zappa!

Kαι εγώ Machine Head ψήφισα από τα της λίστας αλλά στην πραγματικότητα δεν μπορώ να το προτιμήσω ούτε από το Vol. 4 ούτε από το Eat a Peach.

Kαι αυτά για να μείνουμε στο ροκ, να μην επεκταθώ σε fusion της εποχής, πρώτο RTF κλπ. :roll:

Συμφωνώ μαζί σου στην περίπτωση που η βάση σύγκρισης είναι ας πούμε το On the Corner του Miles Davis.

Το ‘‘On The Corner’’ ξεφευγει απο τα στεγανα του jazz rock.
Εννοω οτι το ‘‘Caravanserai’’ μπροστα στα ‘‘Romantic Warrior’’ κ ‘‘Birds Of Fire’’ υστερει,κι ας παιζει μεσα ο θεος Neal Schon!!!

Tο Exile on Main Street.

Ω καλα, αντε να ψηφισω εδω περα. Αναμεσα σε Sabbath, Genesis, Santana, Wishbone Ash και Yes. Τρεχα γυρευε.

Επίσης συμφωνώ μαζί σου στην περίπτωση που η βάση σύγκρισης είναι ας πούμε το Birds of Fire της Mahavishnu Orchestra.

To Romantic Warrior το θεωρώ πολύ μεγάλη πατάτα και ίσως το χειρότερο στυλ που προέκυψε απο τη fusion σκηνή.

!!!8O8O8O8O
Σεβαστη η αποψη σου,γουστα ειναι αυτα,απλα παιζει να ειναι ενας απο τους 10 αγαπημενους μου δισκους evevr!!!

Προσθετω και το Rio Grande Mud απο ZZ Top σε δισκους που μου αρεσουν εκεινης της χρονιας. Σιγουρα δεν ειναι το πιο επιτυχημενο ουτε το καλυτερο τους, αλλα ειδικα στα 70ς ολα τα βρισκω τουλαχιστον καλα στους ZZ :Ρ

Ε και φυσικα, η δισκαρα Harvest του Young. Με επιφυλαξη ισως το αγαπημενο μου απο οσα εχω ακουσει. Βεβαια αυτη η αποψη ειναι οφφ τοπικ και ισως και να αλλαξει σε λιγο. Αλλα δισκαρα.

Αν μου ερθει και κατι αλλο θα το πω. Και ισως καταληξω να το ριξω στο “αλλο” :stuck_out_tongue:

Κανένα πρόβλημα, συζήτηση γίνεται. Πάντως φρίκαρες άσχημα…:smiley:

Πολύ δύσκολα πράγματα. Το πιο δύσκολο poll απ’ όλα μέχρι τώρα για μένα.

Thick As A Brick.

Μερικοί ακόμα αριστουργηματικοί δίσκοι που κυκλοφόρησαν το 1972:

Agitation Free - Malesch
Hawkwind - Doremi Fasol Latido
Focus - Moving Waves
Nick Drake - Pink Moon
PFM - Storia Di Un Minuto / Per Un Amico
Banco Del Mutuo Soccorso - Banco Del Mutuo Soccorso / Darwin!
Can - Ege Bamyasi
Brainticket - Psychonaut
Neu! - Neu!
Khan - Space Shanty
Captain Beyond - Captain Beyond

Πάμε ένα τοπφαηβ αγαπημένων μου:
[B]
Jethro Tull[/B]-Thick As A Brick
[B]Premiata Forneria Marconi[/B]-Storia Di Un Minuto
[B]Wishbone Ash[/B]-Argus
[B]Deep Purple[/B]-Machine Head
[B]Dust[/B]-Hard Attack

Μπορεί οι Stones να ανήκουν κατά βάση στα 60’s, αλλά ο καλύτερος δίσκος τους κυκλοφόρησε το 1972 και το “Exile on Main St.” είναι με διαφορά ο κορυφαίος ΡΟΚ δίσκος της χρονιάς.