Αγαπημένος rock δίσκος για το 1991

Μεγάλη, πολύ μεγάλη χρονιά για τη ροκ μουσική το 1991.
Όλοι οι δίσκοι του poll είναι απλά [FONT=“Arial Black”]ΚΛΑΣΙΚΟΙ[/FONT].

Έμειναν εκτός:

REM - Out of Time (Σούπερ εμπορικός δίσκος, αλλά κατά γενική ομολογιά όχι ο καλύτερός τους.)
Slint - Spiderland (Τα 'χουμε πει. Η κοιτίδα του post rock.)
Blur - Leisure (Στο μεταίχμιο του shoegaze και του britpop.)
Massive Attack - Blue Lines (Αρκετά μπασταρδεμένο για να το πεις rock, αν και άνετα χωράει υπό τη σκέπη του.)
Pixies - Trompe Le Monde (Ο τελευταίος δίσκος των Pixies. Αριστούργημα όπως όλοι οι άλλοι.)

1 Like

Έφυγε Badmotorfinger. Άμεσα. Rusty Cage, Outshined, Slaves and Bulldozers, Jesus Christ Pose απανωτά είναι πολλά για να ψηφίσει κάποιος κάτι άλλο.

(κι ας μην έχω αποφασίσει αν είναι ροκ)

Nirvana - Nevermind

Guns n roses ευκολα!!!

Mη με γαμας τωρα!!!
’‘Use Your Illusion II’’ η ‘‘Τen’’ η ‘‘Badmotorfinger’’.
Στριβω Κερμα και δειχνει…

[SPOILER][/SPOILER]

Είχες κέρμα με 3 πλευρές; :stuck_out_tongue:

Είναι γνωστό ότι σιχαίνομαι Nirvana και την όλη φάση,δεν ακούω πολύ Guns,οπότε για τα γούστα μου θα πω U2.
Και των Primal Scream λέει όμως χμ;

H αγαπημενη μου χρονια μουσικα, για αρκετους απο τους προαναφερθεντες δισκους.

Να προσθεσω και αυτα:

[B]Queen - Innuendo [/B]
(Το κυκνειο ασμα του Freddie Mercury, καθως το “Made In Heaven” κυκλοφορησε μετα θανατον)

[B]Metallica - Metallica (“Black Album”)[/B]
(Αν και το “Metallica” το θεωρω το κατωτερο αλμπουμ των Metallica την εποχη 83-97, εν τουτοις ειναι πολυ σημαντικος δισκος)

Temple Of The Dog - Temple Of The Dog
(Classic rock απο '90s ηρωες, Chris Cornell, Eddie Vedder, Stone Gossard, Mike McCready, Matt Cameron, Jeff Ament)

H ψηφος μου παει στο παρακατω μεγαλειο ομως:

Όσο και να μου αρέσει το Badmotorfinger, η αλήθεια είναι ότι οι Guns τα ισοπέδωσαν όλα στον διάβα τους! Ο ένας ύμνος μετά τον άλλο!

Είναι ελάχιστα τα συγκροτήματα στην ιστορία της rock μουσικής που, έχοντας ήδη μία γεμάτη δεκαετία ‘‘στην πλάτη τους’’, τόλμησαν να ανανεωθούν συνθετικά, ηχητικά και αισθητικά και να θριαμβεύσουν. To Achtung Baby λοιπόν αποτελεί αυτόν ακριβώς τον περιφανή θρίαμβο των U2. Όχι απλά ο αγαπημένος μου δίσκος του 1991, αλλά και ένα από τα δύο-τρία σημαντικότερα άλμπουμ της τελευταίας εικοσαετίας.

Τεράστια χρονιά.

  1. Οι U2 είναι το πιο υπερεκτιμημένο συγκρότημα ever. Ένα από τα 3-4 μεγάλα τραγούδια τους είναι στο Achtung Baby (One) αλλά πάλι δεν θα το έβαζα στα 30 πρώτα της χρονιάς

  2. Που είναι το Black Album? Ε μην τρελαθούμε

  3. To Gish ήταν μια καλή αρχή αλλά τίποτα φοβερό.

  4. Oι Red Hot Chili Peppers κυκλοφόρησαν το ΑΠΟΛΥΤΟ album τους

  5. Οι Nirvana ταρακούνησαν τον κόσμο

  6. Oι Μotorhead επανήλθαν με τεράστιο album (1916)

  7. Οι Skyclad ξεκίνουν με ένα αριστούργημα. ΤΕΡΑΣΤΙΟ το The Wayward Sons of Mother Earth

  8. Oι Sieges Even έβγαλαν album καλύτερο από αρκετά του poll. Xαλαρά

  9. Οι Fates Warning βγάλαν άλλο ένα αριστούργημα του θανάτου.

Εντάξει ήταν η χρονιά που αγόρασα το πρώτο μου βινύλιο (Use Your Illusion II). Τότε ζούσαμε μεγάλες εποχές. Δεν υπήρχε internet και μαλακίες. Για να πάρω τον δίσκο αυτόν πήγαινα κάθε μέρα στο δισκάδικο και ρωτούσα αν βγήκε. Για κανά 2 μήνες. Ποτέ δεν θα έχω τόση λαχτάρα για δίσκο.

Λοιπόν ψηφίζω Nirvana. Γιατί όταν είδαμε το video clip από το Smells… δεν ξέραμε από που μας ήρθε.

Αχά, αχά.

Πάντως, σχετικά με το “Black Album”, είναι ένας heavy metal δίσκος. Σίγουρα έχει rock στοιχεία, αλλά δε νομίζω να ταίριαζε τόσο στο poll. Γι’ αυτό και δεν υπάρχει. Διαφορετικά εννοείται ότι δε θα έμενε εκτός.

Πολλά αγαπημένα άλμπουμ και στο πολλ και εκτός αυτού. Ψηφίσα Nevermind φυσικά.

Κατά τα άλλα, αυτήν τη χρονιά βγήκε και μάλλον το πιο εκρηκτικό άλμπουμ ελληνικής μπάνταζ εβερ: [B]Blood Nirvana[/B] κυρίες και κύριοι.

Σωστά και τα 4 παραπάνω.

Aπό τις επιλογές του πολλ το έριξα στους Peppers με πολύ μικρή διαφορά από τους Soundgarden

Σίγουρα το Nevermind… Από τα σημαντικότερα και καλύτερα άλμπουμ της σκληρής μουσικής.

nevermind και απο εμενα,γιατι εκτος απο ιστορικο αλμπουμ,υπηρχε μια περιοδος στη ζωη μου που ακουγα μονο νιρβανα.

Εχω αρκετες ελλειψεις απο το πολλ, αλλα εκτιμω οτι το Nevermind ειναι αρκετα υπερτιμημενο. Του εχω δωσει ευκαιριες, εχει κομματια που μου αρεσουν αρκετα αλλα σαν συνολο μου φαινεται καπως αδιαφορο :dunno:

Bάλε λίγο το Lounge Act σε τέρμα ένταση, σκέψου και προβληματίσου :slight_smile:

Σήμερα συμπληρώνονται 20 χρόνια από την κυκλοφορία του Nevermind.

Τα δύο Use Your Illusion:):!: