Αγαπημένο Rock album για το 1968

Ζηλεύοντας το αντίστοιχο του 1978, το πήγα 10 χρόνια πίσω… Για να δούμε τί πιστεύετε γι αυτή την περίοδο :slight_smile:

Μας γάμησες τη ζωή πιατεύουμε.

Γιατί ωρέ; :stuck_out_tongue:

Έβαλα κάποιες ενδεικτικές επιλογές , μην αρχίσετε “δεν έβαλες τούτο/δεν έβαλες τ’άλλο” κλπ… Απλά πείτε άν έχετε κάτι διαφορετικό.

To Doors αρκετά μέτριο μου φαίνεται για να είναι στην δεκάδα αλλά τέσπα. Ήθελα να γράψω και λίγα σχόλια όπως στο αντίστοιχο θρεντ για το '69 αλλά είναι επίπονο.:stuck_out_tongue:

Παραθέτω κάποιους δίσκους που θεωρώ κορυφαίους και βρήκα ψιλοβιαστικά, δεν θέλω να φανταστώ τι ξέχασα. Και δεν μπορώ να φανταστώ τι δεν έχω ακούσει από αυτή την κορυφαία χρονιά ακόμα, ειδικά από μαύρη μουσική.

The Band - Music From Big Pink
BB King - Blues on Top of Blues, Lucille
Albert King - Live Wire-Blues Power
Randy Newman- s/t
Velvet Underground - White Light/White Heat
The Electric Prunes - Release of an Oath
Johnny Winter - The Progressive Blues Experiment
Μagic Sam Blues Band - Black magic
Ten Years After - Undead
Van Morisson - Astral Weeks
Gordon Lightfoot - Did She Mention My Name?
Grateful Dead - Anthem of the Sun
Steve Miller Band - Children of the Future
Traffic - Traffic
The Colwell-Winfield Blues Band - Cold Wind Blues
Canned Heat - Boogie with Canned Heat
Blood Sweat and Tears - Child is Father to the Man
Mike Bloomfield,Al Kooper Stephen Stills - Super Session
The Byrds - Notorious Brothers, Sweetheart of the Rodeo
Buddy Guy with Junior Wells - Coming At You
Aretha Franklin - Lady Soul
Jeff Beck - Truth
Steppenwolf - Steppenwolf
Otis Redding - In Person at the Whiskey a Go Go
Blue Cheer-Vincebus Eruptum
Free - Tons of Sobs
Pacific Gas & Electric-Get It On-1968
Quicksilver Messenger Service- s/t
Iron Butterfly - Heavy, In-A-Gadda-Da-Vida
The Mothers of Invention - We’re Only in It for the Money
Simon and Garfunkel - Bookends
Etta Jmes - Tell Mama
Muddy Waters - Electric Mud
Neil Young - S/t
Taj Mahal - The Natch’l Blues

Θα ψήφιζα The Band αλλά το ρίχνω στον Τζιμάκη γιατί για μένα είναι η κορυφή του. :wink:

Η αλήθεια φίλε Jim είναι ότι κανονικά θα το έριχνα στο A Saucerful Of Secrets, αλλά επειδή στηρίζω τις κύριες επιλογές των δημιουργών αυτών των polls ψήφισα Τζιμάρα! Χρονιά φωτιά, ακολουθεί ποστ σεντόνι ανάλογο με του χοπέτου με επιπλέον ωραίες κυκλοφορίες της συγκεκριμένης χρονιάς!

AMBOY DUKES, THE - Journey To The Center Of The Mind
AUTOSALVAGE - Autosalvage
BIG BROTHER & THE HOLDING COMPANY - Cheap Thrills
BLUES MAGOOS, THE - Basic Blues Magoos
C.A. QUINTET - Trip Thru Hell
CARAVAN - Caravan
CHOCOLATE WATCHBAND, THE - The Inner Mystique
CREAM - Wheels Of Fire
CREEDENCE CLEARWATER REVIVAL - Creedence Clearwater Revival
FAMILY - Music In A Doll’s House
GROUP 1850 - Agemo’s Trip To Mother Earth
H.P. LOVECRAFT - H.P. Lovecraft
INTERNATIONAL HARVESTER - Sov Gott Rose Marie
JEFFERSON AIRPLANE - Crown Of Creation
MOODY BLUES, THE - In Search Of The Lost Chord
ORME, LE - Ad Gloriam
OS MUTANTES - Os Mutantes
OTHER HALF, THE - The Other Half
OUTSIDERS, THE - C.Q.
PRETTY THINGS, THE - S.F. Sorrow
PROCOL HARUM - Shine On Brightly
SOFT MACHINE, THE - The Soft Machine
SPIRIT - Spirit
TOMORROW - Tomorrow
TOUCH - Touch
ULTIMATE SPINACH - Behold And See
UNITED STATES OF AMERICA, THE - The United States Of America
VANILLA FUDGE - Renaissance
ZOMBIES, THE - Odessey And Oracle
ZOO, THE - Presents Chocolate Moose

σαν σεσημασμένος poll creator πρέπει να στηρίξω τις επιλογές, αλλά η έλλειψη του Saucerful of secrets είναι έγκλημα κατά της μουσικής

Από το poll η μεγάλη μάχη για μένα ήταν μεταξύ Beatles & Hendrix. Τελικά επέλεξα Beatles και “άλλο”. Και όπου “άλλο” έχω κατά νου τους ακόλουθους δίσκους της ευρύτερης μουσικής σκηνής που γουστάρω από εκείνη τη χρονιά:

Aretha Franklin - Lady Soul

The Kinks - The Kinks are the Village Green Preservation Society

Johnny Cash - At Folsom Prison

Leonard Cohen - The Songs of Leonard Cohen

Big Brother & The Holding Company - Cheap Thrills

Pink Floyd - A Saucerful of Secrets

Iron Butterfly - In A-Gadda-Da-Vida

Simon & Garfunkel - Bookends

The Small Faces - Odgen’s Nut Gone Flake

Van Morisson - Astral Weeks

Scott Walker - Scott 2

The Mothers Of Invention - We’re Only In It For The Money

Traffic - s/t

Αυτά, συν οι Beatles, ο Hendrix, οι Stones και οι Jethro Tull από το poll, καλύπτουν τις προτιμήσεις μου. Συνολικά, μαζί με τα πάνω άλμπουμ, νομίζω Beatles, Aretha Franklin, Johnny Cash, Hendrix & Iron Butterfly τα αγαπημένα μου της χρονιάς.

Αν και υπάρχουν και δίσκοι που δεν έχω ακούσει και θα ήθελα (ορισμένους τους ανέφερε πάνω ο hopeto), αν τους άκουγα πιθανό να συμπεριελάμβανα κι αυτούς στους αγαπημένους.

Ρε σεις δεν γίνεται αυτο το πράγμα,απλως δεν βγαίνει κατι.Μιλαμε για επη(πλην Doors βεβαια που κοιτας τι βγηκε τοτε και τι εβγαλαν και γελας)

Τελειως στεγνα μιας και λεει αγαπημενο θα το ριξω Floyd.Τελειως ομως,να βγαινω και απο σκεψεις και μετα να αναλυσουμε :slight_smile:

Όταν θες να ακούσεις το ιδανικό σάουντρακ από το 1968 τότε ανατρέχεις στον ήχο που χαρακτηρίζει τη συγκεκριμένη χρονιά. Αυτός ο ήχος περιλαμβάνει Jimi Hendrix, Fleetwood Mac και γενικά οτιδήποτε συνδυάζει ψυχεδέλεια και μπλουζ. Οι φλώροι από το Λίβερπουλ παρότι θεωρούνται διαχρονικοί στην πραγματικότητα ότι παίζουν το 1968 είναι παλιομοδίτικο, έχει σχέση με το 67 και το 66. Οι Deep Purple, απλά δεν υπάρχουν το 1968, είναι πολύ πρώιμοι, πολύ φρέσκοι και η μουσική που τους καθιέρωσε πολύ σέβεντις για να θεωρηθούν μουσικοί των σίξτις. Οι Velvet Underground είναι πάρα πολύ μπροστά από την εποχή αυτή. Το [I]White Light/White Heat[/I] άνετα θα μπορούσε να κυκλοφορήσει το 1992 και να θεωρείται η απάντηση του εναλλακτικού ροκ στη μόδα του γκραντζ.

Τυπικό δείγμα και επιλογή από τα εκτός πολλ είναι το αλλόκοτο [I]Gris-Gris [/I]του Dr. John. Ψυχεδέλεια, βουντού και μπλουζ…

Πρώτο αναπληρωματικό από τα εκτός πολλ το [I]Strictly Personal [/I]του Captain Beefheart. Acid, αβάνγκαρντ και μπλουζ…

Δεύτερο αναπληρωματικό από τα εκτός πολλ το [I]A Long Time Comin’[/I] των Electric Flag. Ψυχεδέλεια, σόουλ και μπλουζ…

Τρίτο αναπληρωματικό από τα εκτός πολλ το [I]Super Session [/I]των Mike Bloomfield, Al Kooper και Steve Stills. Ψυχεδέλεια και μπλουζ πασπαλισμένα με νιφάδες από σόουλ, τζαζ και φανκ…

Αν συμπεριλάβω και τα μαύρα του 1968 θα είναι σαν να κλέβω μοναστήρι. Άσε που τυπικά δεν θεωρούνται ροκ.

Ξεχάσαμε το Wheels of Fire των Cream…:?

Τεράστια χρονιά για τη rock μουσική. To 1968 κυκλοφόρησαν καμιά 100σταριά από τα αγαπημένα μου albums γενικά. Προσθέτω μερικές δισκάρες για του λόγου το αληθές:

Procol Harum - Shine On Brightly
Iron Butterfly - Heavy
Gun - Gun
Steve Miller Band - Children Of The Future
The Byrds - Notorious Byrd Brothers
The Kinks - The Kinks Are At The Village Green Presentation Society
The Yankee Dollar - The Yankee Dollar
The Beacon Street Union - The Beacon Street Union
The Damnation Of Adam Blessing - The Damnation Of Adam Blessing
Five Day Week Straw People - Five Day Week Straw People
The Gods - Genesis
The Groundhogs - Scratching The Surface
Ill Wind - Flashes
Listening - Listening
Harvey Mandel - Cristo Redentor
John Mayall & The Bluesbreakers - Bare Wires
John Mayall & The Bluesbreakers - Blues From Laurel Canyon
Buddy Miles Express - Expressway To Your Soul
Moby Grape - Wow
The Moving Sidewalks - Flash
The West Coast Pop Art Experimental Band - A Child’s Guide To Good And Evil
Fleetwood Mac - Mr. Wonderful
Spooky Tooth - It’s All About
Miles Davis - Nefertiti
Sagittarius - Present Tense
The Millenium - Begin
Nirvana - All Of Us
Aphrodite’s Child - End Of The World
Fairport Convention - Fairport Convention
Skip Bifferty - Skip Bifferty
The Nice - The Thoughts Of Emerlist Davjack
The Pentangle - Sweet Child
Quicksilver Messenger Service - Quicksilver Messenger Service
Incredible String Band - The Hangman’s Beautiful Daughter
Gandalf - Gandalf
Red Krayola - God Bless the Red Krayola and All Who Sail With It
Kak - Kak-Ola
July - July
Nazz - Nazz

[SPOILER]Φυσικά Saucerful…!!![/SPOILER]

Είναι αλήθεια πως οι επιλογές του poll μπορούσε να ναι αρκετά διαφορετικές… Απλά είπα να βάλω κάποια τρανταχτά ονόματα και να το πάω πιο πολύ σε “rock” όπως δηλώνει και ο τίτλος κ όχι σε “blues-rock”, “soul” και λοιπά είδη που κυριαρχούσαν τότε. Αλλιώς ΠΡΟΦΑΝΩΣ και κάτι “super session” από bloomfield/stills ρίχνουν στ’αυτιά στους Doors. Ναι δεν έβαλα και Floyd όπως υποστηρίζουν μερικοί (και ίσως θα’πρεπε) απλά ο πρώιμος ήχος του “Saucerful” δε μ’εκφράζει πάρα πολύ προσωπικά κ επέλεξα Doors που είναι πιό mainstream. Επίσης επέλεξα κ άλλα ονόματα πιό mainstream. Ίσως και με τη σκέψη ότι μπορεί να ψηφίσουν και κοπέλες στο poll, άρα να το κάνω λιγότερο “φαλλοκρατικό” :lol: 10 επιλογές μου δίνει maximum. Τί να πρωτοβάλεις…

όπως μου λεγε και ο αποπάνως, (ο ντικέυς) είναι αδιανόητο το πόσο έχει επηρεάσει την σύγχρονη μουσική το saucful

Δεν αντιλέγω. Ασχέτως του προσωπικού μου γούστου υποστηρίζω αυτήν την άποψη, εννοείται.

http://www.youtube.com/watch?v=hIYvkHg114M .-

everything all

Καλά το συγκεκριμένο σπέρνει… Ο όλος δίσκος ήταν λίγο “βαρύς” για τα γούστα μου… Δλδ πιό πολύ από “Ummagumma” και μετά τους ακούω.

To 1968 παιζαν κατι τετοια.ΟΚ

Τελικά ΕΥΤΥΧΩΣ που δεν έβαλα Pink Floyd στο poll. Doors και πάλι Doors. Δεν τρώγεστε… :stuck_out_tongue:

Velvet + Doors = :!:

…Beatles, Jimmy Hendrix, και τα δυο των Deep Purple:):!: