Αγαπημενο rock album του 1971

1971!!!
Μεγαλες δισκαρες…!!!

Δυσκολη επιλογη,με το πιστολι στον κροταφο ψηφιζω ‘‘Look At Yourself’’.

Χαχα, ψήφισα τους Mahavishnu έτσι για να έχουν μία ψήφο και για να ψαχτεί να το ακούσει κανένας πιτσιρικάς.

[SPOILER]Η αλήθεια είναι πως το Led Zeppelin IV θα ψήφιζα αντικειμενικά! :lol:[/SPOILER]

Απο του poll , Zeppelin IV…
Aλλιώς, Aqualung - Jethro Tull σίγουρα!! Επίσης άξια αναφοράς : Stormcock - Roy Harper, In the land of grey and pink - Caravan και φυσικά Meddle - Floyd :slight_smile:

κανονικά θα ήμουν μεταξύ Aqualung, Meddle, Nursery Cryme, αλλά αφού λείπουν θα το ρίξω στους Zeps…για να πούμε και κάποια ακόμα:

THE DOORS - LA Woman
VAN DER GRAAF GENERATOR - Pawn Hearts
ASH RA TEMPEL - Ash Ra Tempel
AMON DUUL II - Tanz Der Lemminge
CAN - Tago Mago
TANGERINE DREAM - Alpha Centauri
INDIAN SUMMER - Indian Summer
RORY GALLAGHER - Rory Gallagher
ROLLING STONES - Sticky Fingers
T. REX - Electric Warrior
SANTANA - III
THE WHO - Who’s Next
το κορυφαίο Live At Fillmore East των Allman Brothers

και πολλά πολλά ακόμα…χάλια πήγε η χρονιά λέμε…

παιδια μεγαλη η απουσια των floyd ετσι?:frowning:
ολοκληρο echoes εχει μεσα,αμαρτια.
το κακο μ αυτα τα πολ ειναι οτι ναι μεν εχουν φαση,αλλα ειναι αδυνατον να ψηφισεις.
δηλαδη μεταξυ sabbath,zeppelin kai purple ΑΔΥΝΑΤΩ.και καποια αλλα δεν τα εχω ακουσει βεβαια.

Το “The Inner Mounting Flame” των Mahavishnu Orchestra δεν είναι ροκιά, είναι τζαζ-ροκιά και μάλιστα βαρβάτη. Αλλά για το 1971 ο καλύτερος τζαζ ροκ δίσκος αδιαμφισβήτητα είναι άλλος και είναι ο εξής:

[SPOILER][SIZE=“3”][B]A Tribute to Jack Johnson (Miles Davis)[/B][/SIZE]
[/SPOILER]
Τυχόν αντιρρήσεις δεν γίνονται δεκτές!!![-X

Xαχα, σωστός ως συνήθως ο Country Joe!

Αλλά για αυτό ίσως να είναι καλύτερα να αφήνουμε το fusion έξω από αυτά τα polls για να μην μπλεκουμε τα μπούτια μας με τις αμιγώς ροκ κυκλοφορίες.

Λείπει το Meddle και γελάει ο κόσμος…[-X[-X[-X

Θα συμφωνήσω απόλυτα.

Τώρα από τις παραπάνω επιλογές (εκτός του “The Inner Mounting Flames” που ψήφισα παρεπιμπτόντως) προτιμώ το “IV” και το “Master of Reality” χωρίς να είμαι και κανένας φανατικός του σκληρού ήχου.

Εκτός επιλογών θα προσέθετα τα:

[B]At Fillmore East (The Allman Brothers Band)[/B]

[B]Tago Mago (Can)[/B]

[B]Grateful Dead ή αλλιώς Skulls and Roses (Grateful Dead)[/B]

Το αριστούργημα των Stones κυκλοφόρησε την επόμενη χρονιά, αλλά το “Sticky Fingers” είναι ένας ώριμος δίσκος μιας κορυφαίας μπάντας και θεωρώ αδιανόητο να μην είναι στο poll.
Δηλαδή ρε σεις:

http://www.youtube.com/watch?v=CJ8MvnEVCqM

Εγώ πάντως από το 1971 θα προτιμήσω το “Histoire de Melody Nelson” του Serge Gainsbourg. Είναι ο καλύτερος και πιο rock δίσκος του και η μελωδία του Cargo Culte είναι προπομπός του post punk. Τον λες και μπροστά από την εποχή του.

Λείπει και ένα Αqualung κάποιων Jethro Tull μήπως; :roll:

Δίχως πολλά πολλά, το απαράμιλλο Who’s Next των The Who. Ο πιο έντονος, δυναμικός και νευρώδης studio δίσκος της Rock που έχω ακούσει ποτέ μου. Παρέα με το What’s Going On του Marvin Gaye και το Blue της Joni Mitchell συναποτελεί για μένα την ‘‘αγία μουσική τριάδα’’ του 1971.

Από το poll εννοείται η ψήφος πάει στους Zeppelin. Για τα εκτός poll θα συμφωνήσω για Sticky Fingers αλλά η δική μου μεγάλη αγάπη είναι το Who’s Next.
Να προσθέσω και το Hunky Dory του Bowie.

Χωρις τα [I]Who’s Next[/I], [I]Meddle[/I], [I]Sticky Fingers[/I] και με 2 Uriah Heep, το πολλ ειναι αστειο.

Καποιος θα μπορουσε να προσθεσει στις μεγαλες απουσιες το [I]Aqualung [/I]και το L.A. Woman, αλλα δεν ειμαι εγω αυτος που θα το κανω, διοτι το πρωτο δεν το 'χω ακουσει, ενω το δευτερο ειναι Doors. :stuck_out_tongue:

[B]jiopas[/B] μην το παρεις προσωπικα (οπως την αλλη φορα με το Reload, οπου ουτε κει μιλουσα επι προσωπικου) …αυτο που εννοω ειναι οτι δεν ειναι αντιπροσωπευτικο, κατα την αποψη μου. :wink:

οι επιλογες του πολ αλλαζουν?
να βγει ενα uriah heep και να μπουν οι floyd η tull προτεινω:roll:

Απορω πως ξεχασα το ‘‘Who’s Next’’ και το ‘‘Aqualung’’!!!
Οντως μεγαλες ελλειψεις,ειλικριναι ηταν αμελεια και οχι σκοπιμοτητα,αλλα για το ‘‘Meddle’’ ηταν σκοπιμο διοτι παιδια το εχω πει απειρες φορες οτι οι Pink Floyd δεν με τρελλαινουν.

Ειδικα για ‘‘Who’s Next’’ παντως και το ‘‘Stcky Fingers’’ ειμαι απαραδεκτος!!!
Aπορω πραγματικα πως τα αφησα απ’εξω!!!

Ωπ τώρα είδα ότι λείπουν και οι Jethro Tull8O8O8O8O

E ντροπή ρε παιδιά[-X

Εντάξει χαβαλέ κάνουμε,αλλά ειδικά οι Tull,οι οποίοι βγάζουν ίσως τον κορυφαίο δίσκο τους τότε,θα έπρεπε να είναι πρώτοι πρώτοι μέσα…

Και Meddle γκχμ γκχμ γκχμ:roll:

Κάτι άκουσα και για Doors,αλλά το αφήνω…8)

μεγαλες απωλειες οπως ειπωθηκαν! δεν γινεται να αφηνεις απέξω Jethro Tull και Floyd, αλλα και το πιο ωριμο για μενα αλμπουμ των Doors το LA Woman.

αν και ειναι δυσκολη η επιλογη, καθως υπαρχουν μεσα τα Look At Yourself, Master of Reality και το IV των Zeppelin, εν τελει ψηφιζω Fireball μιας και ειναι και το αγαπημενο μου απο Purple, με κομματαρες οπως το Fools, No One Came, Strange Kind of Woman.

Το 1971 είναι από τις πιο ποιοτικές χρονιές στην ιστορία της rock μουσικής. Λείπουν βασικά πράγματα όντως και είναι μέσα τα μέτρια Killer και Fireball και 2 (υπέροχα) Uriah Heep. Βασικά το μόνο που ξέχασε ο jiopas ήταν να βάλει επιλογή “άλλο”, που πρέπει να υπάρχει σε κάθε poll, αντί να αναγκάζεται κανείς να ψηφίζει τη δεύτερη ή τρίτη επιλογή του.
Νομίζω πως θα ήταν προτιμότερο οι επιλογές να είναι καμιά 20αριά ή να γίνει ένα ξεχωριστό poll για τα prog (που είναι πάρα πολλά το 1971). Κι αυτό γιατί δε μου πάει καλά να συγκρίνω π.χ. τους Yes με τους Who.
Σε κάθε περίπτωση οι Zeps νικούν εύκολα και απορώ πώς το Master Of Reality δεν έχει πάρει ούτε μια ψήφο. Η ψήφος μου πήγε στο In Search Of Space, χωρίς να υπάρχει σημαντικός λόγος.

Απλά αναφέρω μερικά ακόμα αριστουργήματα του 1971:

Gila - Free Electric Sound
Genesis - Nursery Cryme
Nektar - Journey To The Centre Of The Eye
Beggars Opera - Waters of Change
Gong - Camembert Electrique

σιγουρα ζεπελιν! το καλυτερο λεντ ζεπελιν ιμχο :smiley: