Rock Am Ring 2006 (First Two Days)

Ύστερα από ένα διήμερο γεμάτο από μουσική δεν ξέρεις από πού να πρωτοξεκινήσεις να γράφεις (για την τρίτη ημέρα δεν έχω και να πω πολλά μιας και δεν ήμουνα εκεί).
Καταρχάς να πω να μην περιμένετε setlist και τα λοιπά (πως θα γινόταν άλλωστε όταν μέσα σε 2 ημέρες έπαιξαν τουλάχιστον 60 συγκροτήματα), απλώς ήθελα να μοιραστώ την συγκεκριμένη απίστευτη εμπειρία (μιας και ήταν πρώτη φορά που πήγα σε φεστιβάλ στο εξωτερικό, κάτι που θα καθιερωθεί βέβαια!).
Μετά από απίστευτη ταλαιπωρία για να φτάσουμε Γερμανία (βλ. το χάος του αεροδρομίου του Μιλάνου), τελικά καταφέραμε να φτάσουμε Κολωνία γύρω στη 13 το μεσημέρι της Παρασκευής, όπου εκεί μας περίμενε φίλος για απευθείας μεταφορά στο χώρο του φεστιβάλ (Nürburgring, 1 ώρα περίπου από Κολωνία).
Κατά την άφιξη μας εκεί (γύρω στις 16) πάθαμε το πρώτο σοκ από τον κόσμο που ήταν εκεί (περίπου 50.000, έτσι για αρχή). Κολυμπώντας μέσα από μια απέραντη λίμνη μπύρας φτάσαμε στην κεντρική σκηνή όπου προλάβαμε να δούμε τους Alice In Chains. Είχαν προηγηθεί οι Bloodsimple και οι Stone Sour. Τι να πει κανείς για τον Jerry και την παρέα του. Μπορεί να έλειπε η μορφή του συγκροτήματος αλλά και ο νέος frontman δεν ήταν άσχημος. Παίξανε περίπου 45 λεπτά και η έκπληξή που μας είχαν ήταν όταν κάλεσαν τον James Hetfield για να τραγουδήσει ένα κλασικό κομμάτι τους (Would).
Μετά από αυτούς έκαναν την εμφάνιση τους οι Dir En Grey, κάτι φασαριόζοι Ασιάτες με έναν frontman που μόνο χαρακίρι δεν έκανε πάνω στη σκηνή. Κατάφεραν πάντως να ξεσηκώσουν τους μπυροπότες! Παρ? όλα αυτά θα πρέπει να πω ότι αρκετά από τα κομμάτια τους είχαν απίστευτες μελωδίες. Έπειτα από 1 ½ ώρα ανέβηκαν στη σκηνή οι Deftones και εκεί άρχισε να ζεσταίνεται το πράμα καλά. Στη 1 ώρα και ένα 15 περίπου που παίξανε κούνησαν για τα καλά το χώρο. Πολύ καλός και ο Λατίνος frontman.
Στις 20:30 τη σειρά πήραν οι Korn. Απ? ότι φάνηκε στην πορεία για αυτούς είχαν έρθει οι περισσότεροι. Γύρω στους 60.000 κόσμο εκείνη τη στιγμή (στην κεντρική σκηνή μόνο) και για μιάμιση ώρα δεν σταμάτησε το χοροπηδητό από μπροστά μέχρι και πίσω. Πολύ δυνατοί οι Korn (πρώτη φορά τους έβλεπα ? δεν μπορώ να συγκρίνω με Ελλάδα γιατί δεν πήγα) και αρκετά ξεσηκωτικοί.
Στις 22:30 περίπου ήρθε η σειρά του οινοποιού και της παρέας του (TOOL). Με λίγα λόγια: Απίστευτη απόδοση και απίστευτος ήχος. Πολύ δεμένοι στο live απέδωσαν τα τραγούδια με «χειρουργική λεπτομέρεια». Ξεκίνημα και τελείωμα με Aenima, καθώς επίσης και με τα δυνατά κομμάτια του τελευταίου τους δίσκου. Αν υπήρχε κάτι αρνητικό στην εμφάνισή τους θα ήταν το γεγονός ότι ο Keenan (απίστευτη φωνάρα) δεν λέει να ξεκωλήσει δίπλα από τον drummer και να βγει να παίξει λίγο με τον κόσμο μπροστά. Αλλά μικρό το πταίσμα. Μεγάλο κρίμα που απ? ότι φαίνεται δεν θα τους δούμε στην Ελλάδα φέτος (και όχι μόνο αυτούς).
Η ώρα είχε ήδη πάει περασμένες 12 και είχα μεγάλη περιέργεια να δω τι θα παρουσιάσουν οι νέοι (?) G?N?R. Αφού μας ταλαιπώρησαν λίγο με το στήσιμο της σκηνής και το soundcheck γύρω στη 1:30 έκανε την εμφάνιση ο Axl με τα καινούρια μέλη του group. Ξεκίνημα της συναυλίας με Welcome to the jungle και φάνηκε ότι θα ήταν τουλάχιστον καλοί. Στην πορεία λίγο χάλασε το πράγμα. Κάτι τα τραβηγμένα σόλο, κάτι η κούραση της ημέρας, κάτι ότι δεν έπεισαν (τουλάχιστον εμένα προσωπικά). Αφού ακούσαμε κάποια από τα γνωστά τους κομμάτια, στο November Rain μας πήρε, κυριολεκτικά, ο ύπνος και αποχωρήσαμε ενόψει της δεύτερης μεγάλης ημέρας. Απλώς για ενημέρωση στο 2ο stage έπαιζαν Jamiroquai, Nelly Furtado, Morrissey, David Grey κ.α. και στο 3ο stage Dredg, Art Brut, Secret Machines κ.α.
2η ημέρα: Άφιξη πάλι γύρω στις 4 και αφού δυστυχώς χάσαμε τους Trivium στην κεντική σκηνή μεταφερθήκαμε στις άλλες δύο σκηνές (πριν από τους Metallica έπαιζαν οι Avenged Sevenfold, B.F.M.V., The Darkness, Reamonn οπότε δεν είχε και πολύ ενδιαφέρον).
Το απίστευο πάρτυ λοιπόν γινόταν στις άλλες δύο σκηνές. Ξεκίνημα από το 3o stage με τους Νορβηγούς ?We?, οποίοι ήταν αρκετά καλοί με δυνατό hard rock ήχο (όπως και όλα τα Σκανδιναβικά συγκροτήματα).
Στη συνέχεια μεταφορά στο 2ο stage για Opeth. Εκεί έχασα το στοίχημα γιατί τελικά παίξανε 3 αντί για 2 κομμάτια στην ώρα που είχανε. Οι «Swedish whores from Sweden» όπως παρουσιάστηκαν κλείσανε με το Deliverance και απέδειξαν ότι είναι αρκετά μπροστά στο χώρο.
Με τη συννεφιά από πάνω μας στη συνέχεια βγήκαν οι Cradle of Filth οι οποίοι φαίνεται τρόμαξαν τα σύννεφα και βγήκε ήλιος! Λίγο κουραστικοί ήταν και μεταφερθήκαμε ξανά στο 3ο stage για να δούμε τους Flyleaf. Ένα γκρουπάκι από το Texas που μου έκανε τρομερή εντύπωση. Με μια frontwoman που ήτανε δεν ήτανε 1,5 ύψος αλλά κοπανιότανε ασταμάτητα όπως και οι υπόλοιποι.
Στη συνέχεια επιστροφή στο 2o stage για τους Soulfly. Ότι και να πούμε είναι λίγο, τα ζήσαμε και εμείς στο Rockwave. 40 λεπτά κοπάνημα μέσα σε ένα μείγμα από λάσπη και μπύρα.
Μετά τους Soulfly βγήκε στη σκηνή ένας χαβαλετζής ροκάς, o Danko Jones. Στη συνέχεια επιστροφή στο 3ο stage για Living Things και μετά ξανά στο 2ο stage για τους τρομερούς Lacuna Coil (αρκετό πέρα δόθε που σου έδινε την ευκαιρία να δεις πολλά συγκροτήματα). Προλάβαμε να ακούσουμε τη διασκευή στο τραγούδι των Depeche Mode, αλλά η ώρα είχε ήδη πάει δέκα παρά οπότε πήγαμε ή τουλάχιστον προσπαθήσαμε να φτάσουμε στο κεντρικό stage. 70.000 κόσμος είχε ήδη πάρει θέση και η συνέχεια γνωστή («20 years of Master of Puppets, the whole album for you) (υπάρχει ήδη σχετικό post). Πείτε τους εμπορικούς, πουλημένους κ.α. αλλά εκεί πάνω γ?.ε και δέρνουνε. Δυστυχώς μάλλον ούτε αυτούς θα δούμε εδώ φέτος?(ίσως θα πρέπει να πούμε και ευχαριστώ για τη metal μέρα που μας προσφέρουν φέτος!!!).
Φεύγοντας υπό τους ήχους των Turbonegro στο 2ο stage είχαμε πολλά να σκεφτούμε: το τι χάναμε όλα αυτά τα χρόνια αλλά και από την άλλη ποιο θα είναι το επόμενο φεστιβάλ στο οποίο θα πάμε στο εξωτερικό.
Σημαντικά σημεία: Το ειδικό περίπτερο που προσέφερε ναργιλέ, το ειδικό περίπτερο που πήγαιναν τα group για να προσφέρουν αυτόγραφα, η μεγάλη λίμνη μπύρας που κολυμπούσαν όλοι, κάτι απίστευτα άτομα που κυκλοφορούσαν στο χώρο και γενικότερα η διαφορετική κουλτούρα.
Αυτά εν ολίγοις και ίσως πολλά άλλα που δεν έχω γράψει. Ελπίζω να μην κούρασα.
Ηθικό δίδαγμα: Δεν πρόκειται ποτέ στην Ελλάδα να διοργανωθούν τέτοια φεστιβάλ (πληθυσμιακά δεν μπορούμε να τα υποστηρίξουμε). Αξίζει πραγματικά να πάτε στο εξωτερικό. Ήδη υπάρχουν αρκετά φεστιβάλ με τα προαναφερθέντα συγκροτήματα.
Α, και να μην το ξεχάσω: το φεστιβάλ διεξήχθη στο χώρο αγώνων της Formula 1 της Γερμανίας (αλλά αυτό είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία).
Από φωτογραφίες μην περιμένετε υλικό, είμαι σίγουρος ότι θα ανεβάσουν στο επίσημο site.
Υπάρχει κάποιος άλλος που πήγε για να κάνουμε και «Διαξιφισμούς»?
[/b]

8O 8O 8O 8O 8O … :cry: :cry: :cry: :cry:

Φίλε dtheater 1000 ευχαριστούμε για το review !!! Η περιγραφή σου δεν είναι μια περιγραφή από το συναυλιακό μέλλον της Ελλάδας (δυστυχώς) αλλά από τον χώρο του φανταστικού !!

Άκουσες το Orion live !!! 8O 8O :cry: :cry: :wink: :wink: :smiley: :smiley:

Na xamogelasei kaneis,na klapsei,pws na antidrasei diavazontas ena tetoio review apo ena festival pou den egine sthn “makrinh” Amerikh alla sxetika konta mas…h mallon poly makria mas,mia kai h apostash ap thn politismenh ghraia hpeiro fainetai na ginetai olo kai pio megalh…

P.S pros Didi:ante ap tou xronou na analabete tipota ekdhlwseis topikou karnabaliou kalytera mia kai diorganwnete apokriatika festival.Ferte kai tous Gypsy Kings na paiksoun olo to Bamboleio…metallica kai malakies… :twisted:

Είχες Darkness δίπλα σου και πήγες να δεις Cradle of Filth;

:frowning: :frowning: :frowning: :frowning: :frowning: :frowning:

Η πλάκα ξέρεις ποια είναι?
Πραγματικά δεν ήξερες που να πρωτοπάς. Πεταγόσουν λίγο στο ένα stage και κόλλαγες με το γκρουπάκι που έπαιζε, στη συνέχεια πήγαινες στο άλλο και ξανά πίσω κλπ.
Πάντως αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το 3ο stage (μικρό) όπου έπαιζαν σχετικά άγνωστα γκρουπ (τουλάχιστον σε εμένα), αλλά απ’ οτι φάνηκε πραγματικά διαμάντια…

Σκηνές από το festival παίζουν στο γερμανικό MTV συνέχεια … καθόλη τη διάρκεια της ημέρας σχεδόν. Πραγματικά πολύ κόσμοοοοοο είχε. Λαοθάλασσα βλέπω εγώ …

Η πλάκα ξέρεις ποια είναι?
Πραγματικά δεν ήξερες που να πρωτοπάς. Πεταγόσουν λίγο στο ένα stage και κόλλαγες με το γκρουπάκι που έπαιζε, στη συνέχεια πήγαινες στο άλλο και ξανά πίσω κλπ.
Πάντως αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το 3ο stage (μικρό) όπου έπαιζαν σχετικά άγνωστα γκρουπ (τουλάχιστον σε εμένα), αλλά απ’ οτι φάνηκε πραγματικά διαμάντια…[/quote]

Είχα πάει το 2004 στο Sweden rock και είχα αντιμετωπίσει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα

Γιατί δεν λες και για τον καιρό κάτι;;;; Σου άρεσε το γερμανικό καλοκαίρι χαχαχαχαχα;;; Ζέστη εεεεε;;; Πού να τα έκανε αυτά στην Ελλάδα … ακόμη και με Metallica κανείς δεν θα πήγαινε χαχαχαχαχα.

Τι να πω-μπορώ να χαρακτηρίσω τον εαυτό μου άνετα μαζόχα! Δεν μπορώ να σας ακούω ρε παιδιά! Μου’ρχεται να βάλω τα κλάματα απ’τη ζήλεια-ειλικρινά! Από την άλλη δεν μπορώ να μην το διαβάζω-θέλω τόσο πολύ να μάθω πώς ήταν… Metallica όλο το Master of Puppets? Και την ψυχή μου στο διάολο θα’δινα… (που λέει ο λόγος)

Δυστυχώς δεν ήμουν εκεί να το βιώσω ζωντανά… αλλά το έγραψα! Το θες σε dvd? :wink:

Όλη η δισκάρα σε συναυλία… το σκέφτομαι ακόμα και κ…νω! :roll:

Α.St. Anger μπορούμε να το κατεβάσουμε από κάπου ???

Β. dtheater ο Trujillo πως ήταν live ? Έχω ακούσει ότι είναι χάλιας και σαφώς κατώτερος από τον πολύ καλό στις συναυλίες Newkid… Τί λες ?

Γ. Ρε γμτ κάθε φορά που βλέπω dvd από τόσο μεγάλες συναυλίες μου δημιουργείται η εντύπωση ότι αν είσαι μέσα και κάπως πιο πίσω, δεν βλέπεις τπτ ! Αληθεύει ???

Montecristo εδω ειναι ολη η συναυλια των Metallica στο Rock Am Ring (2.30 ωρες,400 ΜΒ).
http://torrentportal.com/details/553296/Metallica+-+RockAmRing+2006.ram.html

Πραγματικα αξιζει…Η φωνη του Hetfield ειναι παρα πολυ καλη και ολο το συγκροτημα δειχνει να ειναι σε γματη κατασταση.
Κριμα που δεν θα τους δουμε ουτε φετος… :cry: :? :x :evil: :evil:

P.S. Το new look του Hetfield παντως ειναι λιγο αθλιο…

Το κατέβασα και το είδα !!! Πραγματικά σούπερ λάιβ !!! Πολύ κρίμα για εμάς. Ας ελπίσουμε ότι θα έρθουν με τον νέο δίσκο.

Ο hetfield χάνει μαλλιά (και πολλά μάλιστα) γι’αυτό και το look του είναι τέτοιο. Η φωνή του πάντως γ#μάει χαλαρά…

Πέρα από τα look (βασικά χάλια όταν αφήνει το κατσικίσιο μούσι, το μαλλί - όσο έχει απομείνει - μια χαρά του πάει όμως) το θέμα είναι ότι πάνω στη σκηνή δεν παίζονται! Και ο Trujilo μια χαρά είναι (πολύ πηθικόφατσα όμως :lol: )
Του χρόνου ίσως με το νέο άλμπουμ… :roll:

Κατα τη γνωμη μου ο Trujillo δεν κολλαει με τους Metallica μονο κ μονο για το στυλακι του…Με τα φαρδια τα φανελακια κ τα κοτσιδακια του πιο πολυ στους Korn ταιριαζει…Ωστοσο ειναι καλος μπασιστας (δεν θα τον επελεγαν αν δεν ηταν).

Cliff Burton RIP.

ma touw kaei to video poy kanoyn tetoia pramata ekei sta xena :stuck_out_tongue:

Να πω εγώ μια ψιλοάσχετη κακία;
Όταν οι Deep Puprle πριν 2 χρόνια έπαιζαν ολόκληρο το Machine Head, όλοι φώναζαν: “Το κάνουν για να πουλήσουν εισιτήρια”, “Αντί να παίξουν κανένα καινούργιο…”, “Νοσταλγία, μελαγχολία”, “Μπλα, μπλα, μπλα…”.΄
Τώρα που κάνουν κάτι αντίστοιχο οι Metallica όμως, όλα ωραία και ανθηρά.
Ε ρε Lordi που χρειάζεται σε μερικούς…

Δεν ξέρεις ότι οι Metallica είναι υπεράνω κριτικής;

Παίζουν πολύ heavy γι’ αυτό…

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>