Καλύτερο rock bar στην Aθήνα

Σωστός. Εύγε νέε μου, εγώ δεν θυμάμαι καν το έφαγα πριν από κανένα δίωρο. Θενκς.

1 Like

Της γνωστής αλυσίδας ήταν μάλλον, με πρώτο στο Μοναστηράκι.

Όσον αφορά το Χαλάνδρι, μεγάλη κουβέντα.

Στα 90s που πρόλαβα, με την σαφώς μικρότερη κινητικότητα μεταξύ περιοχών (α. δεν υπήρχε μετρό και β.θυμάστε όλοι τη δυσκολία να κινηθείς σε ξένη περιοχή χωρίς να σε σταμπάρουν ας πούμε οι λόκαλς, γραφικές βλακείες και αντιπαλότητες μεταξύ προαστείων) Χαλάνδρι είχε γνήσια “αλητεία” και μεγάλη συγγένεια με μουσικά κινήματα, ήταν κάπως σαν να ανήκει στο κέντρο. Blue, Τζάκι (γραφική μεταλλάδικη καφετέρια που έπαιζε κασσέτα :green_heart:), Στάβλος, Διόνυσος κτλ, για να μην αναφέρω Ομπρε και Renegade που δεν τα πρόλαβα φυσικά (ίσως σε αυτά αναφέρεσαι @jonkyr:wink: . Επίσης, τότε έπαιζε πολύ αλητεία και στην πλατεία, οι μισοί ήμασταν μαλλιάδες!

Μετά τα μέσα των zeros κάπως άλλαξε φυσιογνωμία η νύχτα εκεί (και γενικότερα στην Αθήνα νομίζω) και πλέον έχει μετατραπεί σε διασκεδαστούπολη. Υπάρχουν μέρη ακόμα που παίζουν ροκ ή μεταλ (Snatch και Red Queen αντίστοιχα, 9Β ας πούμε ότι μπαίνει συμπληρωματικά) αλλά στη λογική της πιο κυριλέ διασκέδασης, κάτι που δεν είναι κατ’ ανάγκη κακό. Το “πρόβλημα” είναι πως δεν υπάρχει μπαρ που θα είναι στέκι για τους κατοίκους εκεί, κάτι που να έχει μια πιο φιλική και διαφορετική ατμόσφαιρα ας πούμε -λογικό από την άλλη, καθώς η “προσφορά πελατών” μοιάζει ανεξάντλητη.

@jonkyr Eπίσης, πριν καμιά βδομάδα πέρασα με το αμάξι έξω από το le roi στο γαλάτσι, τι υπέροχος κήπος ήταν αυτός και πόσο κρίμα που έγινε σουπερμαρκετ και τσιμέντο και αυτό (αν και δεν ήμουν ποτέ συχνός πελάτης).

2 Likes

Ημουν Γαλατσιωτης για 30+ χρονια πριν μετακομισω νοτια. Μπορω να βρισω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για ολο αυτο που εγινε τοτε. Το μαγαζι ηταν καταπληκτικο. Ησουν μπακουρι; Εβρισκες χωρο να την αραξεις. Ησουν στα μελια; Εβρισκες χωρο να την αραξεις. Ειχες βαρεμαρα σπιτι; Πηγαινες κι εβρισκες καποια γνωστη φατσα να πιεις παρεα μια μπυρα. Ηταν καλοκαιρι; Ειχε αυλη. Ηταν χειμωνας; Απειρος χωρος μεσα.

Μουσικη; Σουπερ, για ολα τα γουστα, σε εποχη που δεν ακουγες τετοια πραγματα πουθενα. Δισκογραφια (γιατι ολα επαιζαν με βινυλιο ε; Μην ξεχνατε); Τεραστια. Ποτα; Πεντακαθαρα. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ μαγαζι, πραγματικα τα ειχε ολα.

3 Likes

Φοβερό μαγαζί, τώρα πρέπει να το έχουν γκρεμίσει το παλιό αρχοντικό που στεγαζόταν.

Μετά το Χαλάνδρι πήγε Αγ. Παρασκευή έξω από το μετρό και πρέπει να έχει ανοίξει και στην Ηλιούπολη αν δεν κάνω λάθος.

Βέβαια μουσική έπαιζε πάντα παλιατζούρες, σπάνια μεταλ και πιο καινούρια πράγματα, αλλά δεν πειράζει.

2 Likes

Αυτό ακριβώς ας πούμε λείπει από το Χαλάνδρι σήμερα

ναι βρε, έχει γίνει σουπερ μάρκετ και τσιμέντο.

Εντιτ. καρδούλες σε όλους για το trip down the memory lane

3 Likes

Το 1990 οι “παλιατζουρες” ήταν “άκου τι νέο κυκλοφόρησε” :rofl:

2 Likes

Snatch για κάποιο λόγο δεν έχω πάει ποτέ, Red Queen είχα πάει μια φορά, ΟΚ μου είχε φανεί αλλά για κάποιο λόγο μου είχε καρφωθεί ότι όπως άνοιξε, έκλεισε. Αλλά βλέπω είναι κανονικά ανοιχτό. 9Β όταν πρωτοάνοιξε ήταν αρκετά acceptable μαγαζί, τώρα πραγματικά δεν παίζει να έχω ακούσει ροκ νότα όποτε έχω περάσει από εκεί (White Monkey μια απ’ τα ίδια).

Τεσπά, νάχαμε να λέγαμε, τώρα το μείζον ζήτημα είναι οι μικτοί και οι αμιγείς και οι μιγαδικοί χώροι και οι βαξινομάχοι vs βαξινοκλάστες. :smiley:

Σε κάθε περίπτωση μέχρι να αρχίσει η κωμωδία που ζούμε εδώ και 18 μήνες, συνήθως μοίραζα το χρόνο μου ανάμεσα σε Teddy Boy, Death Disco, Isengard, Rainbow, White Noise (κατά βάση στα πάρτυ στον 13ο όροφο) και Μενούδο (Πανόρμου) και Underground Cafe (όσο και να έχει πέσει εμένα θα μου αρέσει πάντα).

2 Likes

Έφυγα κι εγώ από τη γειτονιά και έχασα τις “εξελίξεις”

Δούλευε ο αδερφός μου χρόνια και γι΄αυτό μόνο πήγαινα. Πιτσιρικαρία και ροκ εφ εμ τύπου μουσική.

Το χει ο τύπος που έχει το najbarajo, ο οποίος το άνοιξε για την κ@* του απ’ ότι έχω ακούσει καθώς είναι μεταλλάς, αλλά πέτυχε να ανοίξει σχεδόν πάνω στην πανδημία. Μια φορά έχω πάει και αυτή κήπο. Δεν ξέρω τι κόσμο μπορεί να μαζέψει για να κρατηθεί, ειλικρινά.

έτσι όπως τα λες.

τουλάχιστον είναι στον “true” πεζόδρομο της περιοχής :rofl:

Εγώ επειδή δουλεύω χρόνια εξάρχεια (σας γράφω από καυτή ζ.π. ραιτ νάου), κυρίως εδώ τριγυρνάω και χαλάνδρι φυσικά.

2 Likes

White Noise πήγαινα κι εγώ πολύ συχνά, αλλά ποτέ σε αυτό το πάρτυ. Επίσης πάντα μου έκανε χειμερινό μαγαζί, το καλοκαίρι η ταράτσα δε μου άρεσε καθόλου. Έχω βέβαια πολύ καιρό να πάω.

Επίσης παω και fox καμιά φορά και αποκλειστικά μόνο μετά από White Noise, δεν ξέρω Παρασκευή-Σάββατο βράδυ που παίζει πιο mainstream μου αρέσει πολύ αν θέλω να ακούσω μουσική και να πιω μπύρες, έχει και μια χαρά κλιματισμό

Καλά εννοείται ότι το κανονικό bar κάτω >>> ταράτσα.

Τα πάρτυ στον 13ο ήταν λίγο δίκοπο μαχαίρι (για μένα). Όταν το κρατούσε κυρίως σε πλαίσια ελληνικό ροκ 90ς με τζούρες από πανκ μια χαρά, όταν το έστριβε σε φάση Βανδαλούπ, Bootstroke κτλ, βαριόμουν αφόρητα. Ως μπαρ γενικότερα μια χαρά πάντως.

To Fox είχε (έχει) αρκετά πράγματα που δε μου άρεσαν αλλά all-in-all οντως μερικά ποτά τα έπινα άνετα ενίοτε.

PS. Θλίψη απέραντη ο εγκαταλελειμένος χώρος του πάλαι ποτέ AlleyCat στην Κων/πόλεως.

2 Likes

Κι εγώ επειδή μένω εκεί γύρω :stuck_out_tongue:

Ωραία τα είπατε. Κάνα συνοικιακό καλό πείτε, κάνα κρυμμένο διαμαντάκι, μήπως και δούμε κάτι καινούργιο.

1 Like

Γενικά νομίζω από τότε που έφυγε ο dj, έπεσε το μαγαζί. Και τα soad-ratm party ήταν καλά και τα muse-placebo, γενικά έβαζε ωραία μουσική. Ελληνικά δεν μπορώ σχεδόν καθόλου, άρα δεν ήμουν εκεί σε τέτοια πάρτυ :stuck_out_tongue:

Μενούδο και Isengard αλλά υποθέτω τα ξέρεις.

Μενούδο έχω πάει κιόλας, ωραίο είναι. Το άλλο μάλλον είναι πολύ μέταλ για τα γούστα μου :upside_down_face:

Μιας και το ανεφερες δευτερη φορα, πηγαινα πριν απο μερικα χρονια (ειπαμε, ειμαι νοτια πια, δεν μετακινουμαι ευκολα χωρις λογο) επειδη ενας φιλος με τραβουσε πανω. Δεν ειχα συγκρατησει ποτε το ονομα του μαγαζιου, μεχρις οτου καταλαβα απο κουβεντα με μια φιλη οτι δουλευε (και) εκει :laughing: Δεν την ηξερα ομως τοτε, οποτε δεν τη θυμομουν.

Πολυ ωραιο μαγαζι, ευχαριστως κανονιζουμε εξοδο αν καποιος κανει κεφι.

1 Like

Πειραιά ε; Πολύ μακριά για τα γούστα μου :rofl: Έκλεισε και το κλάξον έμαθα.

White noise γιατί τόσο hate για την ταράτσα; Ωραία είναι, το μαγαζί μόνο είναι κάπως μεχ

Kαλά, κάτσε να δούμε τι θα μείνει όρθιο από τα ήδη υπάρχοντα μετά τα λοκντάουν.

Το είχε διευρύνει το menu πάντως ο Κάβειρος τελευταία, μέχρι και goth βραδίες πρέπει να είχε.

Στην Αργυρούπολη έχω πάει μερικές φορές στο Beerla και στο 7Monks(σ’αυτό πήγα και πριν δυο βδομάδες) που είναι μπυραριες-φαγάδικο με ωραία μουσική.

Το καλό βέβαια στην Αργυρούπολη, είναι πως αν δε σ’αρέσει κάποιο μαγαζί εκεί γύρω στην πλατεία, υπάρχει η σταθερή αξία το Ερωτηματικό που νομίζω παίζει πιο κλασσική rock, αλλά έχει φοβερή ποικιλία από μπύρες.

3 Likes

Σε αυτό έχω να πάω καμιά 15αριά χρόνια. Έλα ρε, υπάρχει ακόμα ε; Όντως πολύ καλή ποικιλία σε μπύρες είχε, το θυμάμαι χαρακτηριστικά αυτό.

1 Like