Καλύτερο rock bar στην Aθήνα

Ισχύει, πολύ ιδιαίτερο μαγαζί. Ξεχώριζε ανάμεσα στα υπόλοιπα ροκάδικα, διατηρώντας μια εντελώς προσωπική ατμόσφαιρα. Θυμάσαι διακόσμηση ε; Εννοείται πάντα βρώμικο, αλλά ποιος ασχολείται με τέτοιες λεπτομέρειες.

2 Likes

Τώρα εσείς αναφέρεστε στο Stand όταν αυτό ήταν Μπενάκη/Τζαβέλλα ή σε προηγούμενη εκδοχή του;

2 Likes

σωστός, λες να χαθήκαμε στη μετάφραση; Εγώ έλεγα για τη τζαβέλλα, δεν ξέρω, ήταν πιο παλιά αλλου;

1 Like

Δε γνωρίζω/θυμάμαι καθόλου αν ήταν αλλού πιο παλιά.

Αφού έκλεισε στη Τζαβέλλα, άνοιξε πιο μετά στη Ζωοδ. Πηγής σε πιο clean-cut φάση πάντως. Έκλεισε και εκεί ως Stand και μετονομάστηκε σε Off The Chain.

1 Like

Ναι @ChrisP για το ιδιο μιλαμε. Δεν νομίζω ότι άλλαξε ποτέ (“πριν”, όχι “μετά”), αλλά κάπου στα μέσα του 90 σταμάτησα να πηγαίνω (δουλειά). Εμαθα ότι μεταφέρθηκε (μόλις ενημερώθηκα για το “πού” από πάνω), αλλά δεν το ακολούιθησα.

Για το “βρωμικο” ήδη έγραψα διαφορετική άποψη στο παραπάνω ποστ μου, αλλά ίσως φταίει ότι 99% καθόμουν στο μπαρ :rofl:

1 Like

Stand (στο παλιό) πρέπει να ήπια την πρώτη μου μπύρα σε βραδινή έξοδο.

1 Like

ναι, καταλαβαίνω πως το λες, “καθαρό” ήταν σε σχέση με τα υπόλοιπα μεταλλάδικα, αφού δεδομένα δεν ήταν μόνο κάφροι που πήγαιναν αλλά και σχετικά μεγάλη αναλογία γυναικείου πληθυσμού. “Βρώμικο” με την έννοια του παλιού κτηρίου στα εξάρχεια.

@ChrisP ισχύει για τη ζ.π. άλλαξε εντελώς η φυσιογνωμία του εκεί, χάθηκε η παλιά ατμόσφαιρα.

Ααααααα ναι, ναι. 100% σωστος. Αν σκεφτεις οτι ο (παλιος) Καβουρας ηταν ενα στενο παρακατω, προφανως και ηταν βρωμικο :rofl:

1 Like

Μόνο Σάββας τότε.

1 Like

μόνο άγραφα

1 Like

Εξαρτάται για ποια Άγραφα μιλάς, τα true Άγραφα είναι ψηλά στην Ιπποκράτους και δεν δέχομαι κουβέντα γι’ αυτό! :smiley:

1 Like

Ποτε ακριβως; Ριξτε χρονολογιες πλιζ. Θυμαμαι ενα σουβλατζιδικο απεναντι απο την πλατεια, αλλα σιγα μην θυμαμαι ονομα.

Επισης, να περιμενεις την παραγγελια σου στον Καβουρα και η (μικρη ομολογουμενως) κατσαριδα να κανει βολτα πανω στο τζαμι της βιτρινας, κανενας Σαββας δεν μπορει να πετυχει.

1 Like

το δέχομαι, αλλά περισσότερο στα άγραφα στη μπενάκη+βαλτετσίου, ήταν πάντα ασύγκριτα πιο κοντά βλέπεις!

Θα αλλάξω τον τιτλο του νηματος σε “Καλυτερο rock bar κοντα σε σουβλατζιδικο στην Αθηνα”.

1 Like

Εγώ από 2000 και μετά.
Ο Σάββας στην πλατεία (που τότε ήταν μόνο εκεί νομίζω και δεν ήταν αλυσίδα) ήταν εκεί που τώρα είναι κάτι κάβες/μπυράδικα.

Πϊτα με πολίτικο σουτζούκι ήταν ότι καλύτερό μετά από γενναίες δόσεις αλκοόλ.

Τα Άγραφα στην Μπενακη μια χαρά και αυτά, δεν αντιλέγω.

Κάβουρας (παλιός) θρησκεία, τι να λέμε, και μόνο που έβλεπες τον ένα τόνο γύρου στη σούβλα, ήταν έπος.

2 Likes

ναι και γω ως θαμώνας από 2000 και μετά, πιο παλιά εξάρχεια μόνο σποραδικές εμφανίσεις στο Διόνυσο (που ακόμα πιο παλιά ήταν χαλάνδρι, γειτονιά μου).
Ο Σάββας νομίζω ήταν της γνωστής φίρμας, δεν είμαι και σίγουρος όμως. Το σήμα το θυμάμαι πάντως πανομοιότυπο.

1 Like

Νομίζω ότι εκεί γύρω 2000 ο Σάββας ήταν μόνο Εξάρχεια (εκτός αν είχε και στο Μοναστηράκι…). Μετά έκανε την αλυσίδα. Τεσπά. μικρή σημασία.

Ρε Χαλανδριώτη, γιατί τέτοια χάλια η περιοχή από rock bar; Κάποτε είχε ενα Blue και διάφορα άλλα δώθε/κείθε, πλέον η μεηνστρημίλα έχει κατακτήσει τα πάντα…

3 Likes

Στην Εθνικής Αντιστάσεως στο Χαλάνδρι είχε δύο διαφορετικά εκείνα τα παλιά χρόνια (1990+).

Το πρωτο πρεπει να ηταν ακριβως εδω: https://goo.gl/maps/1iCfVmvmyYChSxCs8 Μπαρακι χαρντ ροκ, παλιας κοπης, ας πουμε σαν το Σταντ που λεγαμε παραπανω. Σαν τη Le Roi στο Γαλάτσι για όσους ξέρουν (όχι την εξελιξη της στο Χαλανδρι). Πηγαινα εκει οταν ακομη ημουν Λυκειο, δλδ 1989-90-91 και ισως λιγο ακομη μετα.

Το δευτερο ηταν λιγο πιο πισω (προς Αθηνα) και ηταν κλασικο μετσαλ κλαμπ. Μουσικη στα 165 ντεσιμπελ, πιστα “χορου” με καθρεφτες κλπ., ποτα-δηλητηριο κ.α. Δεν θυμαμαι ονομα ουτε για το ενα, ουτε για το αλλο. Αυτο πρεπει να εγινε μετα το 1991, διοτι εκτος του οτι δεν μου αρεσε ιδιαιτερα, ειχα παει κιι ελαχιστες φορες. Ηδη απο το 1990 ειχα αρχισει να μοιραζω τις βολτες μου μεταξυ Χαλανδριου και Εξαρχειων.

2 Likes

Κάτι έκανα λάθος στα quotes…

Επρεπε να ψαξω πρωτα στο αντιστοιχο παλιο νημα :rofl:

1 Like

Ναι και το άλλο που λες προς Αθήνα πρέπει να ήταν η Ombre (προφανώς δεν την έχω προλάβει).

2 Likes