Καλύτερο rock bar στην Aθήνα

Ναι ρε συ. Κι εγώ έχω να πάω 4-5 χρόνια, αλλά είναι πολύ καλό μαγαζί. Όταν πήγα στο 7Monks, το είδα ανοιχτό, δεν ξέρω πως μπορεί να κλείσει ένα τέτοιο μέρος εύκολα. Δεν είναι rock bar, αλλά αν θυμάμαι καλά παίζει κλασσικά κομμάτια στο background

Άλλο ένα συνοικιακό που είχε τύχει να πάω 1-2 φορές και αισθητικά μου φάνηκε καλό είναι το Esqueleto στην Χ.Τρικούπη ψηλά. Μεταλόμπαρο και αυτό βέβαια.

2 Likes

Αν είναι ένα όπως κατεβαίνεις δεξιά, με μια ασπρόμαυρη πινακίδα με έναν σκελετό πάνω (αν καταλαβαίνω από το όνομα :joy:), έχω πάει, καλό είναι και αυτό, thanks!

1 Like

Ο πιο κλασικος κ αγαπημενος. Εγω ημουν μεγαλος φαν κ της μονιμως μουτρωμενης κοπελας που σερβιρε. I love ξινιλες

Το παλικάρι στο Ragnarok που συζητάτε ήταν μεγάλη λατρεία, γιατί πέρα από το ότι καθόταν πάντα στη γωνιά του, με το μπουφάν του και τη μπύρα του, έπαιζε το air-bass του μόνο σε κομμάτια από συγκεκριμένες μπάντες.

Καλά να είναι όπου βρίσκεται.

Επίσης μελαχροινό καθαρόαιμο άτι barwoman ftw.

1 Like

Για κάνα δίχρονο (?) είχαμε το Salida στο Αιγάλεω, το οποίο παραδόξως έγινε στέκι, μάζευε κόσμο, έπαιζε καλό χεβυ μέταλ, είχε εξαιρετικούς ανθρώπους να το τρέχουν και καθαρά ποτά. Υπερσπανια περίπτωση, μετά άλλαξε διεύθυνση και έχασε αυτό το χαρακτήρα του και εγώ το ενδιαφέρον μου. Ήρθε και ο κορονοιος και τώρα δεν ξέρω σε τι φάση είναι. Θα έχουμε πάντα το Χρυσοστόμιο, ας είναι.

1 Like

Εχω παει αρκετες φορες με καποια λοκαλια που πηγαινουν εκει απο παιδια, ειναι ωραιο μαγαζι και αυτο ε!

1 Like

Είναι αξία το Χρυσοστόμιο! Πολύ ζεστό μαγαζί, σταθερά στην Αιγαλεάρα μας.

1 Like

Ναι υπάρχει και στην Ηλιούπολη Le Roi, πολλά χρόνια, έχει ρίξει και μια μετακόμιση επίσης.
Εδώ Ηλιούπολη δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο πάντως, το μόνο που σου μένει (εκτός απ’ την αρκετά καλή διακόσμηση) είναι τα neverending ψιψιψόνια που σου φέρνουν.

Ναι υπάρχει, πηγαίνω ανελλιπώς πολλά χρόνια, έχει παίξει και ανανέωση πρόσφατα, πριν 3-4 χρόνια.
Τίποτα το ιδιαίτερο από μουσική, αλλά πολύ ωραία ατμόσφαιρα, αρκετά μεγάλη ποικιλία (έχω δοκιμάσει κάτι κουλές) από μπύρες, γενικά καλό φαί, με χάιλάιτ την εξαιρετική ποικιλία από λουκάνικα, και προσωπικά, φανατικός οφθαλμόλουτρος της Κωνσταντίνας που σερβίρει.
Έχω να πάω από αρχές του '20 δυστυχώς, πριν την πρώτη καραντίνα, ελπίζω να μην έχει αλλάξει κάτι. Ναι, με το κάτι εννοώ την Κωνσταντίνα.

2 Likes

Μιας και πιάσατε τα leroi, τίμιο και αυτό της Αγίας Παρασκευής (που ήταν παλιά Παπανικολή). Ωραία διακόσμηση, συμπαθητικος κατάλογος (τιμές μπυραρίας βέβαια) ροκ μουσική, για μια φορά στο τόσο καλό είναι. Έχω να πάω από πριν τον κοβιντ βέβαια, ήταν οκ και για τους μη ροκάδες φίλους επειδή δεν παίζει πολύ σκληρά

Le Roi Αγίας Παρασκευής έχω περάσει μόνο απέξω και μάλλον έτσι θα μείνει αν κρίνω από τις ιστορίες τρόμου που έχω ακούσει από άτομο που δούλευε εκεί.

Δηλαδή;

Ας πούμε πως δεν τηρούνται ιδιαίτερα τα στάνταρ υγιεινής και πως γενικά υπήρχε θέμα με το εργασιακό περιβάλλον, δεν θα το έλεγες και ιδανικό.

Με αφορμή τα παρακάτω ποστ, μερικές post-COVID εντυπώσεις:

Rainbow πεσμένο σε διάφορους τομείς. Σίγουρα παραμένει μια καλή/safe επιλογή πάντως. Αρνητικό το ότι κατά βάση μιξάρουν κομμάτια από youtube (για να παίζουν και τα βίντεο στις οθόνες) τα οποία όμως ακούγονται χάλια από τα ηχεία (βασικά κάποια δεν ακούγονται καν).

Πήγα Red Queen στο Χαλάνδρι την Παρασκευή, καλά ήταν, συμπαθητικό playlist από pop punk (πολύ OFFSPRING) μέχρι alt-metal. Βέβαια όλος ο κόσμος καθόταν έξω στην αυλή, προσωπικά είμαι του “μέσα”.

Το ίδιο “πρόβλημα” παίζει και στο Nathan’s Saloon στην Πανόρμου και είναι κρίμα γιατί βάζει καλά κλασικομεταλάδικα κομμάτια. Παραμένοντας Πανόρμου, αγαπάμε και συστήνουμε Menudo, από τα λίγα μπαρ που διατηρούν μια αίσθηση στεκιού.

Esqueleto ψηλά στην Χ. Τρικούπη επίσης τίμια μεταλλική επιλογή, Old-Boy στην Αλεξάνδρας πέτυχα AOR βραδιά και μετά από μια μπύρα ήμουν “όπου φύγει, φύγει”, Closer στη Ναυαρίνου αρκετά καλό για alt-rock/post-punk κτλ αλλά έκατσα λίγο, Off The Chain παραδίπλα επιεικώς απαράδεκτο για τα γούστα μου, μουσικά.

Τέλος, τίμιο Isengard στον Πειραιά εξαιρετική επιλογή, έχει εξελίξει αρκετά και τον χώρο, φωτισμό και ήχο (αν και μπλακ μέταλ σε μια τρύπα χωρίς φώτα και με κακά ηχεία είχε μια ενδιαφέρουσα αισθητική).

7 Likes

Τους τελευταίους μήνες την έχω βρει με Rock Dragon και, κυριώς, στο υπόγειο με αμερικανιές.

Αφού δεν την έχεις βρει με Red Dragon, πάλι καλά να λες!

7 Likes

μη μου βάζεις ιδέες…

Τι έγινε ρε παιδιά;

1 Like

Δεν εγινε τιποτα, απλα το μοσκιτο ειναι για τον πουτσο

7 Likes