Καλύτερο rock bar στην Aθήνα

Rock είναι. Απλά έχει [B]goth[/B] στυλάκι. Και το[B] punk[/B] ανήκει στην rock. Το rock είναι μουσική αλλά είναι και άλλα πράγματα όπως γνωρίζεις. Βέβαια στις μέρες του [B]X-factor[/B] και των [B]Osbournes[/B] που τα πάντα έχουν ισοπεδωθεί, ροκ θεωρείται και αυτο το αισχος στην [B]Αλεξανδρας[/B] και ενα σωρο αλλα δηθεν μερη οπως αυτη η αηδια στην [B]Αργυρουπολη[/B] (για να μην μιλησω για κατι “ροκ” καφε στην Γερουλανου). [B]Αμα αυτα ειναι ροκ εγω ειμαι ο μπάτμαν[/B].
Τουλαχιστον εκεινο το [B]πατατρακ στο περιστερι[/B] τρωγεται (με χιλια ζορια βεβαια αλλα ας το παρει το ποταμι).
Τωρα μπορεί να μου πεις πως η κουβεντα εχει να κανει με Βars και οχι με καφε. You may got a point then.

κλαμπάκι με industrial διακόσμηση που καμιά φορά παίζει μετάλλικα.
Εκτός αν κάτι έχει αλλάξει τελευταία, έχω πάνω από χρόνο να πάω.

Δεν το λέω τόσο για τη μουσική του όμως, όσο για το όλο κλίμα εκεί μέσα.

εντυπωση μου κανει, γιατι κ εγω εχω να παω πανω απο χρονο… εγω το θυμαμαι συμπαθητικο ροκ μαγαζακι, με τιγκα αφισες τριγυρω, μπιλιαρδο, και καζουαλ/ροκ κοσμο…

Παιδιά το Poquito grande στο παγκρατι είναι φοβερό! Πολύ ωραία διακόσμιση και γαμώ τις μουσικές! Να το τσεκάρετε!!

Εντελως δηθεν ειναι αλλα τελος παντων. Πως το ειπε ο προηγούμενος? Α ναι! [B]Καζουαλ[/B]. Ταιριαζει η λεξη…

ο κόσμος στο φοξ είναι ότι πιο δηθενιά υπάρχει.

Γενικά όλα τα μαγαζιά είναι δήθεν, με κόσμο δήθεν, εκτός από εμάς που είμαστε γαμάτοι :!:

ντάξει λογικό είναι αυτό, όταν ακούω τόσο πολύ manowar δε γίνεται αλλιώς 8)

νταξει εχω αλλη αποψη για το τι ειναι ροκ

παντως μια φορα που ειχα παει πριν κανα 2 μηνες (σαββατο)
ουτε πανκ επαιξε ουτε γκοθικ ροκ
dark/darkwave και δεν ξερω γω πως αλλιως λεγονται αυτα που παιζει
το θεωρω για πολυ συγκεκριμενα γουστα

φαντασου δηλαδη ενα μαγαζι να παιζει μοναχα black metal

θα το ελεγες rock bar?

Θα το έλεγα ΟΝΕΙΡΩΞΗ :!:

η rebound είναι μια κατηγορια απο μόνη της, είναι εντελώς άκυρος ο χαρακτηρισμός “ροκάδικο” :wink:

ψάχνω προσωπικό να ανοίξω αποκλειστικά μπλακ μεταλ μπαρ. Ποιος ψηνεται? :stuck_out_tongue:

Χμ…τι ακριβώς ακουσες στο [B]rebound[/B] εκεινη την ημερα? [B]Electro-industrial[/B]? Και μετα αραξες [B]πλατεια Αμερικης[/B] ή [B]φωκίωνος[/B] για ξεκαρφωμα? Αυτο το τελευταιο το ειπα για αστειο διοτι μου εχει τυχει!
Εκτος αν ειχε βαλει τιποτα [B]virgin prunes[/B] ή [B]suicide[/B] και σου φανηκαν εξωγηινοι.
Μηπως θα πρεπει να αποσαφηνισουμε την εννοια του rock γενικοτερα?
Δηλαδη ενα μαγαζι που παιζει [B]Rolling Stones[/B] ειναι rock? Όσο rock καρικατουρες εχουν καταντησει οι Stones αλλο τοσο rock ειναι κι αυτο.

Εκτος αν [B]θεωρεις rock τον παπακωνσταντινου[/B] όπως και η γιαγια μου που της αρεσει.

Ειδάλλως παμε στο [B]Le Roi (Χαλάνδρι)[/B] και ειμαστε καζουαλ σαν το αφεντικο του & την “φοβερη” διακοσμηση. Δεν αμφιβαλλω πως τ’ατομα που συχναζουν εκει στανταρ πανε σε πιο trendy μερη να ακουσουν πχ [B]Αντυπα[/B] ή [B]lady gaga[/B] για ποικιλια. Για να μην σου πω οτι κυριως τετοια ακουνε φιλε μου. Αρα στην ουσια δεν ειναι rock. Αλλαζει ο μανωλιος και φοραει τα ρουχα του αλλιως.
Προτιμω ενα μαγαζι που παιζει [B]black metal[/B]. Οχι πως τρελλαινομαι.
Αλλα σιγουρα ειναι rock σε σχεση με αυτο το εκτρωμα που λεγεται [B]σχεδία[/B] στην [B]αργυρουπολη[/B].

Ή έτσι οπως ειχε καταντησει στα τελευταια του το [B]διαχρονικο[/B] στην [B]Καστελλα[/B] ή ο [B]οινοχόος[/B] στην [B]Φιλαδέλφεια[/B], για να μην μιλησω για [B]γλυφαδα[/B]. Σου δινω μερικα παραδειγματα ωστε να καταλαβεις τι εννοω αν εχεις βρεθει εστω και μια φορα σε ενα απο αυτα τα μερη.
Χιλιες φορες το [B]λιμπο[/B] στην [B]λεωφορο αθηνων[/B] - [B]καβαλας[/B] (προς [B]χαιδαρι/αιγαλεω[/B] μερια). Τουλαχιστον αυτο τηρουσε τα προσχηματα. Δεν ξερω αν εχει κλεισει αλλα καποιος μου ειχε πει πως πρεπει να ειναι ακομα ανοιχτο.
Αλλα ας μην παμε μακρια. Μια μερα πριν μερικα χρονακια βρεθηκα στο [B]spirit[/B] στον [B]Βυρωνα[/B] και επαθα πλακα οταν ακουσα [B]Eloy[/B].
Ηταν αρκετα αργα (δυο ατομα ειχαμε μεινει) και ξαφνικα νασου οι φοβερες μελωδιες του [B]Μακη Χριστοδουλοπουλου[/B] [B]!!![/B]
Παω σε ενα απο τα αδερφια και τους ρωταω: τι ειναι αυτα βρε παιδια?
Απάντηση: καλη ειναι η [B]γερμανικη ψυχεδελια[/B] αλλα εβαλα και λιγο Μακη για να δεσει το γλυκο! Απο εκει και υστερα οποιος καταλαβε, καταλαβε!
Συμφωνα με την λογικη αυτη λοιπον, και το [B]hard rock cafe[/B] στην[B] Φιλλεληνων[/B] ειναι [B]hard rock[/B] ασχετως αν δεν εχει καμια σχεση με [B]hard rock[/B].

Αααααα κάτσε, τώρα άνοιξε και hard rock cafe στη ΓΛΥΦΑΔΑ (!!!), μάλλον ξέρεις σε ποιό ακριβώς σημείο είναι έτσι? Πολύ πιθανόν όσοι δεν βρίσκουν να κάτσουν στο Rich, πάνε σ’ αυτό…:stuck_out_tongue:

Ανοιχτό είναι το λίμπο. Όταν λες προσχήματα όμως, εννοείς την υποτιθέμενη καλτίλα και τις παλαιοντολογικές καρικατούρες βγαλμένες από το υπερπέραν του 70’s-80’s ή κάτι άλλο?

Φιλε ο Μακης ειναι μπλακ μεταλ. Σοβαρα το λεω τετοια καφριλα δεν εχει ξαναβγει απο ελλαντα. Βαλε Πανζερ Ντιβιζιον Μαρντουκ και στα καπακια δε κοιμαμαι τωρα πια τα βραδια και τοτε θα πιασεις το πραγματικο νοημα.

Ον τοπικ, κανενα. Πλεον εχω παψει να βγαινω για ν ακουσω μουσικη, εκτος κι αν παιζει ντιτζεη κανας φιλος που ξερω οτι θα βαλει πραματα που μ αρεσουν οποτε αλλαζει το γλυκο. Για παραδειγμα τη περασμενη Κυριακη το Ποκιτο εβαζε Immolation, Vader, Bolt Thrower κι αλλα καλα που δε μου ρχονται τωρα, αλλα εσκασα υποψιασμενος και γι αυτο. Μεχρι και 40 Watt Sun εχωσε ο θεουλης.

τι καταντια ο οινοχοος, πραγματικα κριμα, εχασε τελειως τον χαρακτηρα του… ολες οι ωραιες κραιπαλες πριν απο 5-6 χρονια ξεκιναγανε απο κρασακι στον οινοχοο και μετα στα διαφορα μεταλομπαρα… ωιμε…

από αυτά που παίζουν τώρα ,πουρ μουα ρεβεντζ. βάζει και στάνταρ 3-4 κομμάτια manowar :lol::lol:

^^^ πω ρε μαν τι σιχαμενο μαγαζι… μεταλ πασαρελα. κατι φατσες μεσα… υφος 1000 πιθηκων! απο μουσικης πλευρας πλεον μονο αν παιζει κανενας σωστος ντιτζει, σταθερα καλο μαγαζι δεν υπαρχει. αλλιως απο αποψη μαγαζιου καθαρα, μαλλον το λεγκασυ. εχει λιγο απο το χαμενο χαβαλε…

Εννοω πως το συγκεκριμενο μερος δεν ηταν ποτε στυλιζαρισμενο οσες φορες κι αν έχω πάει. Πραγματικα χυμα.
Ναι, [B]το λίμπο ειναι cult[/B] μα σκεψου πως ειναι μακρια απο καζουαλ και [B]δηθεν[/B].
Κι αυτο δεν εχει να κανει με την “αλητικη” κατα πολλους περιοχη στην οποία βρίσκεται
([B]λεωφορος αθηνων καβαλας 389 - αιγαλεω/χαιδαρι[/B] [U]διπλα στα ΤΕΙ[/U] για οσους δεν εχει τυχει να πανε).
Απλά διατηρει μια αυθεντικοτητα μεσα στην γραφικοτητα του. Και αυτο ειναι το πιο σημαντικο για ενα τετοιο στεκι διοτι η αυθεντικοτητα δεν βρισκεται στα σημερινα δηθεν “[B]cool[/B]” (μη χεσω) στεκια αν με καταλαβαινεις. Και απο την αλλη μερια, ο όρος “[B]cult[/B]” δεν ειναι αρνητικος. Διορθωσε με αν πιστευεις πως πεφτω εξω για το [B]λίμπο[/B].

[B]Vader? Στο ποκίτο στο παγκρατι?[/B]
Μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες γιατι μια αλλη φορα που ειχε [B]bad religion [/B]παρτυ, επαιξε για λιγο κατι γνωστα απο
[B] bad religion[/B] στην αρχη και μετα ακολουθησε το γνωστο πεπατημενο mainstream club playlist που αναρρωτιοταν κανεις αν αξιζε τον κοπο να παει για να ακουσει[B] bad relidion[/B] της προκοπης και οχι τα δυο τρια χιτακια που ξερουν ολοι…

Και καλυτερα να μην μιλησουμε για το αφεντικο του [B]Οινοχόου[/B] (αν εχει παραμεινει ο ιδιος) τότε που πηγαιναμε. Οι προκαταληψεις ζουν και βασιλευουν φιλε μου. Η λεξη ροκ μονο κατα συνθηκην. Καμια σχεση με την πραγματικοτητα. Τουλαχιστον ειχαμε μια αφορμη για να πηγαινουμε στην [B]Φιλαδελφεια[/B] αλλα για λιγο ομως.
[B]Ο μητσοτακης ειναι πιο ροκ.[/B]

Χαχαχα!! Τι λες τωρα? Οπως γραφει και ο [B]nir1[/B] βρασε ρυζι το [B]revenge[/B].

[B]Τοσο ψευτικο μερος δεν συναντας ουτε στο γκαζι[/B]. Ολοι ενας κι ενας. Απο τον ιδιοκτητη (κριμα γιατι καποτε επαιρνε κι αυτος σβαρνα την Αθηνα αλητευοντας -με την καλη εννοια- αλλα ετσι ειναι τα γκαφρά…) μεχρι αυτον τον ανεκδιηγητο με την νοοτροπια μπατσου που μας κουβαληθηκε απο την επαρχια εδω και μπολικα χρονακια και το μανατζαρει. Οχι πως εχω προβλημα που δεν ειναι Αθηναιος. Εννοειται πως οχι.
Εξαλλου μπορει να εχει αλλαξει το manatzment γιατι εχω να παω κι εγω δεν θυμαμαι από πότε…
Αλλά αμα ειναι να κρινεις θετικα ενα μερος επειδη βαζει στανταρ 3-4 κομματια [B]manowar[/B], άστα να πανε…

η αλήθεια είναι οτί δεν είμαι καλός κριτής, γιατί πλέον πηγαίνω πολύ αραιά και που σε μεταλλάδικα (κανείς από παρέεςς,γυναίκες κτλ δεν ακούει) οπότε μόνο και μόνο που πάω και πίνω μπύρες ακούγωντας μουσική που γουστάρω μαρέσει, χωρίς να μπαίνω σε διαδικασία να κρίνω κόσμο κτλ (εκτός από περίπτωση φάση φοξ που μου έκανε πολύ άσχημα η φάση του κόσμου εκεί).οπότε σας ακούω με προσοχή 8)