Καλύτερο rock bar στην Aθήνα

@ FREAKHOOD βασικα ο Οινοχοος δεν ηταν ποτε ΡΟΚ μαγαζι. απλα ηταν ΧΥΜΑ μαγαζι. απο μουσικη ποτε το πετυχαιναμε να παιζει ροκιες, ποτε πανκιες, ποτε ρεγγε, ποτε οτι ναναι, αλλα παντα ηταν πιο χυμα και εκανε την διαφορα αναμεσα στα υπολοιπα μαγαζια της περιοχης, ενιωθες πιο “μεσ’τα νερα σου”. ο ιδιοκτητης θυμαμαι οτι ηταν ο ιδιος αλλα δεν ξερω τι παιχτηκε και αλλαξε η ολη φαση…

αααα, αν γυρναγες εκει γυρω στην περιοχη, μηπως θυμασαι την HEAVY METAL μπυραρια PROST ??? τι γαματο μερος! και πολυ φιλικοι ολοι τους, ωραια φαση! ειχαν θυμαμαι τυπωσει και μπλουζακια, με το ονομα της μπυραριας, απο κατω εναν κιτρινο Adrian και ενα slogan, δεν θυμαμαι ακριβως (κιτρινο γιατι ηταν ολοι τους ΑΕΚτζηδες εκει, και Adrian γιατι ο ιδιοκτητης ειχε κολλημα με Running Wild !!). Μερικες φορες, ηταν τοσο χυμα, που βαριοντουσαν να αλλαζουν κομματια, ελεγαν σημερα πχ θακουσουμε ολο το Warlord - Deliver Us, το εβαζαν να παιζει ολο το δισκο κ επιναν μπυρες! ωωωωωραια φαση…

για το ριβεντζ ρε φιλε οποτε πηγαινα εβλεπα κατι βλεμματα, αναρωτιομουν μηπως με κουτσουλισε κανα περιστερι κ δεν τοχα παρει χαμπαρι κ με κοιταγαν ολοι. με την διαφορα οτι κοιταγαν ΟΛΟΙ, ΟΛΟΥΣ #-o τεσπα, αρκετα με αυτο, περι ορεξεως…

[quote="“FREAKHOOD,post:119,topic:17710”]

Εννοω πως το συγκεκριμενο μερος δεν ηταν ποτε στυλιζαρισμενο οσες φορες κι αν έχω πάει. Πραγματικα χυμα.
Ναι, [B]το λίμπο ειναι cult[/B] μα σκεψου πως ειναι μακρια απο καζουαλ και [B]δηθεν[/B].
Κι αυτο δεν εχει να κανει με την “αλητικη” κατα πολλους περιοχη στην οποία βρίσκεται
([B]λεωφορος αθηνων καβαλας 389 - αιγαλεω/χαιδαρι[/B] [U]διπλα στα ΤΕΙ[/U] για οσους δεν εχει τυχει να πανε).
Απλά διατηρει μια αυθεντικοτητα μεσα στην γραφικοτητα του. Και αυτο ειναι το πιο σημαντικο για ενα τετοιο στεκι διοτι η αυθεντικοτητα δεν βρισκεται στα σημερινα δηθεν “[B]cool[/B]” (μη χεσω) στεκια αν με καταλαβαινεις. Και απο την αλλη μερια, ο όρος “[B]cult[/B]” δεν ειναι αρνητικος. Διορθωσε με αν πιστευεις πως πεφτω εξω για το [B]λίμπο[/B].
[/QUOTE]

Well, ακολουθεί tl;dr ποστ γι’ αυτό μπαίνει σε σπόιλερ. Όποιος βαριέται ας μην μπει στον κόπο.

[SPOILER]Μάλλον έπρεπε να δώσεις μεγαλύτερη βάση στο [B]υποτιθέμενη καλτίλα[/B] αντί του [I]παλαιοντολογικές καρικατούρες[/I] που στην τελική έχουν και μια ιστορική χρησιμότητα βρε αδερφέ.
Αν το είχες κάνει δε θα χρειαζόταν η διευκρίνηση για το θετικό ή αρνητικό χρωματισμό του χαρακτηρισμού καλτ.
Αυτή είναι μια πρώτη ένσταση.

Μια δεύτερη, έχει να κάνει με τη “δαιμονοποίηση” κάποιων άλλων χαρακτηρισμών, βλέπε κουλ, formal ή εναλλακτικά επίσημο/κυριλέ -τυπικο- (και όχι casual, μάλλον μπερδεύτηκες). Τίποτα απ’ αυτά δεν είχε εξ ορισμού αρνητικό χαρακτήρα. Ίσα ίσα, το αντίθετο ίσχυε.
Απλά η έννοια διαμορφώνεται από τις εκάστοτε τάσεις.
Το ίδιο συνέβει και με το χύμα, το απεριποίητο. Κάποτε χαρακτήριζε τους αλήτες, τους άπλυτους και γενικά τους περιθωριοποιημένους. Πλέον είναι κουλ να 'σαι χυμαδιό. Είναι ιν δικέ μου.
Κάνεις τζίβες/αφήνεις μαλλιά, φοράς σταράκι, τραγουδάς [I]keep on rocking in the free world[/I] -αν το ξέρεις- για να μπεις στο πετσί του ρόλου και τσουπ, μόλις έγινες μέγας και τρανός. Βαρέθηκα να βλέπω καθημερινά Νικόλες Άσιμους να ξεπετιούνται.

Μ’ όλα αυτά θέλω να καταλήξω στο εξής απλό: όσο εύκολο είναι να συναντήσεις δηθενιά σε κουλ, μεηνστριμ κυριλέ μαγαζιά και ανθρώπους, άλλο τόσο εύκολο (πλέον) είναι να τη συναντήσεις και στο χύμα_στο_κύμα/όπου_φυσάει_ο_άνεμος_πάω_είμαι_καράβι_γέρνω_δε_σπάω.

Και ναι, το λίμπο ίσως να φαίνεται σε κάποιους αυθεντικό, αλλά ό,τι λάμπει δεν είναι χρυσός.

Ενηγουέη, για να είμαι και οντοπικ, το θετικό του λίμπο είναι ότι θα παίξει πράγματα που δε φανταζόσουν. Από eloy, canned heat, camel, war, μέχρι RAtM, μωρά στη φωτιά, πελομα μποκιου, πιλαλί, ξυλούρη.

Το αρνητικό είναι ότι όλα τα ανωτέρω καταφέρνουν να γίνουν τίγκα προβλέψιμα για το θαμώνα. Ένα άλλο αρνητικό -το μεγαλύτερο ίσως- είναι η έλλειψη επαγγελματισμού (με την άσχημη έννοια) και σε διάφορες εκφάνσεις.

Συμπαθάτε με οι υπόλοιποι για την ανάλυση, απλά είδα ότι ο φρηκχουντ πήρε λίγο επί προσωπικού το κεφάλαιο ροκάδικα/αυθεντικότητα.

[/SPOILER]

οφείλω να συμφωνήσω στην περί τι είναι πλέον της μόδας θεωρία του προλαλήσαντα.
το ποιος ή τι είναι αυθεντικός και ποιος ή τι το παίζει είναι πολύ υποκειμενική ιστορία.

Edit: θέλω πραγματικά να βρω τους κατά πολλούς που θεωρούν “αλήτικη” περιοχή το αιγάλεω :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Το GLX δεν είναι αλητεία ρε;;

Ναι αλλα επαιζε εκτακτως ενας φιλος, ο οποιος κανονιζει φασεις απο εδω κι απο κει. Αν τυχει και καθιερωθει πουθενα κατι αναλογο θα ενημερωσω.

το πιο αλήτικο πράγμα στο αιγάλεω είναι το number one που μίκρηνε τα σουβλάκια :lol::lol::lol:

αλητεια ειναι και να μην πλενεσαι

Αν το καλοσκεφτεις αυτη ειναι η εννοια του ροκ. Κοιτα την ουσια. Ασχετα απο το ποσο ζωο ηταν αυτος ο ψευτόμαγκας εκει μεσα.
Και οι [B]πανκιες[/B] ροκ ειναι φυσικα.

Κατι μου λεει…κατι μου λεει…

Δεν αμφιβαλλω. Το [B]revenge of rock[/B] ειναι με διαφορά ενα απο το μεγαλυτερα [B]φλωρομαγαζα[/B] ever. Να εισαι σιγουρος πως οι περισσοτεροι απο τους πιτσιρικαδες που πηγαιναν εκει πριν κατι χρονιακια, σημερα συχναζουν στον [B]μαζωνακη[/B] την [B]αντζελα δημητριου[/B], [B]Πανταζη[/B], [B]Σφακιανακη[/B] κλπ. Για να μην σου πω πως και απο αυτους που πανε εκει σημερα, βαζω στοιχημα πως το συνδιαζουν ετσι.
Επιχειρηση περιοπής και τιποτ’αλλο ειναι αυτη η μουφα.
[B]Μου θυμιζει εναν ποζερά σχεδιαστη μοδας που εγραφε στο γνωστο μεταλοπεριοδικο[/B]. Μπορει και να γραφει ακομα. Fake και δηθεν στο επακρο. Τετοιοι τυποι συχναζαν και συχναζουν εκει. Ανυπαρκτοι. Δεν μιλαω για σενα και μενα που μπορει να παμε μια φορα στις τοσες (αν και εγω εχω να πατησω ποδι εκει μεσα ουτε που θυμαμαι από πότε). Και ουτε προκειται.

Έχεις δικιο.

Εξαρταται τι εννοεις. Γιατι και ο [B]Ασιμος[/B] ηταν χυμαδιο. Δεν μιλαω για την εμφανιση και το attitude. Εννοειται.
Τον[B] Neil Young[/B] που αναφερεις τον εχω δει live. Ευτυχως!

Απολύτως!

Τι κάνεις μπάρμπα?
Κουκιά σπέρνω.

Καλά, για το [B]λίμπο[/B] δεν το συζητώ.

Που ξημερώματα σκάει μύτη ένας Ινδιάνος και να αναρωτιέμαι τί είχαν μέσα τα ποτά…

Καλτ; Αυθεντικό; Γραφικό; Το θέμα είναι ότι εκεί μέσα νιώθεις [I]άνετα [/I]και περνάς καλά!!!

η PROST ηταν πολυ κοντα στην μπουτικ της ΑΕΚ…

funny side-info :
πηγα μια φορα στην Prost φορωντας αυτην τη μπλουζα

[SPOILER]
[/SPOILER]
και λογω του “Original” που λεει μπροστα με πιανει ενας (μαλλον προς πρεζακι εφερνε) και μου λεει μπραβο ρε φιλε ωραια μπλουζα και εισαι στο κλαμπ κ πως μου φανηκε ο αγωνας κλπ κλπ κλπ, και στην απαντηση μου “φιλε δεν ασχολουμαι με μπαλα, η μπλουζα ειναι απο συγκροτημα” κατεβασε κααααααααατι μουτρα #-o:lol:

ΕΠΙΣΗΣ
οσοι ειναι απο βορεια προαστια, θυμαστε κανενας την HEAVY METAL PUB (ετσι λεγοταν) στην Αγ. Παρασκευη ??? θρυλικη τρυπα, ο ιδιοκτητης ο Κωστας ηταν ενας 35-40αρης συλλεκτης απο NWOBΗΜ, και οταν ερχοταν δισκακια απο εξωτερικο μας εβαζε και ακουγαμε. ποσοι εχουν ακουσει σε μαγαζι το αυθεντικο εφταρακι των RANDY απο πικαπ ??? εκει τετοια παιζανε, προγραμμα απο σιντι και βινυλιο, το μαγαζι με το ζορι να χωραει 25-30 ατομα (κ αυτο αν ηταν ο ενας πανω στον αλλον) αν κ ποτε δεν ειχε πανω απο 10 ατομα μεσα, αφοσες Priest και Heavy Load στους τοιχους, το πιο αγνο μαγαζι που εχω πατησει ποδι…

η γενικοποίηση σου είναι άκρως σοφή.

Ρε που στο καλο ειναι αυτο το Λιμπο? Κατι μου λεει αυτο το ονομα, ξερω την περιοχη (εχω καταλαβει δλδ) αλλα δεν το εχω δει οσες φορες εχω περασει απο Αθηνων Καβαλας… Ειναι [B]πανω[/B] στην εθνικη?

πρέπει να είναι κάτω από τα τει, στο παρκάκι απέναντι που έχει 2-3 στη σειρά.

Αφου εχω γραψει την ακριβή διευθυνση πιο πριν βρε!

Οριστε και στον Χαρτη:
http://imageshack.us/f/228/unsled.jpg/

Διπλα σε εναν κολλητο μου ειναι, παιζει να περασω απο κει καποια στιγμη :stuck_out_tongue:

Να πας προετοιμασμένος όμως. Το μαγαζί είναι σεβεντίλα. Δηλαδή εκεί που χαίρεσαι με ζέπελλιν και ντορς, μην αγχωθείς αν ακούσεις Poll και δεις 60άρηδες γύρω σου να χορεύουν εκστασιασμένοι.

Με ψησες. Πω, θα παω.

[B]Παντως αυτο το thread ειναι εντελως off[/B].
Λαμβανοντας υποψη τα μαγαζια που παραθετει, μαλλον θα επρεπε να γραφει “[B]τα χειροτερα ροκ club[/B]” και να αφησει σε μας να αξιολογησουμε την σειρα “μη καταλληλοτητας”. Χαχα!

[B]Χειροτερα με διαφορά τα [U]Wizard[/U] και [U]Revenge of rock[/U][/B] απο την λιστα.

[B]Ακολουθει το [U]underground[/U] που κατεχει τα πρωτεια της λαμογιάς (…)[/B]
Και παει λεγοντας…
[B]
Όλα για τα μπάζα ειναι.[/B] Απορω καμια φορα…

Αχ…που ειναι αυτη η dark-ίλα το [B]interzone[/B] για οσους το θυμουνται…
Hταν απο τα λιγα αυθεντικά που μου εχουν μεινει στην μνημη (90’s) κατω απο το συνταγμα. Περα απο την diy εργασια που ειχαν κανει τα παιδια (μεχρι τις αυτοσχεδιες ζωγραφιες στον τοιχο και το λιβανι που μυριζε…) δεν υπηρχε ουτε δηθεν attitude, ουτε εισοδος (και στα event που ειχαν εισοδο σε αφηναν αν τους ελεγες πως εισαι αφραγκος…τέλειο!)

Αλλα και κατι άλλα μερη οπως αυτο στην [B]Αγια Παρασκευη[/B] (που μας περιεγραψε ο φιλος nir1) μια χαρα μου ακουγονται.
Μιλωντας για [B]Αγια Παρασκευη[/B] θυμηθηκα το [B]West[/B] στην Αγιου Ιωαννου πριν καποια χρονια. Ακυρο τελειως. Κριμα γιατι ο χωρος “τρωγόταν”. Αλλά οταν τα δυο αδερφια - ιδιοκτητες ειναι [B]φασιστοειδη[/B] της συμφορας (σε σημειο που οταν επαιξε το [B]hassan i sahba[/B] απο [B]hawkwind[/B] να διαμαρτυρηθουν στον dj επειδη παιζει λεει τουρκικο-ανατολιτικα κομματια…αντε να βγαλεις ακρη με δαυτους…)

Που ειναι εστω εκεινη η [B]αστάρτη[/B] στην [B]γλυφαδα[/B] ρε γαμωτο? Πανε αυτα τα μερη. Χαθηκαν. Καλυτερα σε καμια πλατεια ή σε καμια παραλία…

μπορείτε να μου πείτε κανένα μπαρ που να παίζει μόνο χεβι και θρας? το dr.feelgood?