Καλύτερο Rock Bar στην Θεσσαλονίκη

Κλεινει το Harley = Κλεινει το τελευταιο πραγματικο μεταλλαδικο της πολης. :frowning:

Που 'ναι εκεινα τα χρονια ρε πουστη μου που δεν ξεραμε σε ποιο να πρωτομπουμε ???

Μιλαω για 2006 - 2009 κυριως…
Με Cult στο πετρινο, Ηarley στην πανω μερια του δρομου, Rock Bottom εκει που ειναι το σημερινο Harley, Down Under επισης στα πανω στενα… + Dizzy, Αδυτο, X για ακομη περισσοτερες επιλογες… :cry:

Πουθενά δεν κάθεσαι με 5 νοματέους μέσα. Στο Dizzy πλέον μόνο ντίρλα θα πάω όπου εκείνη την ώρα δεν με πειράζει τι μουσική θα ακούσω, διαφορετικά ούτε για αστείο. Οι DJs εκεί είναι απλά πιόνια του αφεντικού, η λίστα να παίζει και όλα καλά οτιδήποτε άλλο λογοκρίνεται και το έχω δει να συμβαίνει με τα μάτια μου. Πέρνουν ένα καλό νυχτοκάματο για να διατηρούν το μαγαζί στα επίπεδα που θεωρεί το αφεντικό καλά σε ότι αφορά διασκέδαση/κατανάλωση.

Εννοειται ουτε για αστειο πλεον στο Dizzy ή στο 8ball. :wink:
To εχω ριξει το κραξιμο στις προηγουμενες σελιδες, να μην επαναλαμβανομαι. :stuck_out_tongue:

Και φυσικα ελπιζω να εχουμε καταλαβει οτι για τη καταντια των μαγαζιων βασικοι υπευθυνοι ειμαστε εμεις…ο καθενας αφοριζει και απο ενα μαγαζι με αποτελεσμα το κοινο στα μαγαζια να ειναι 2-3 παρεες…Τι γκρινια και τι παραξενια ειναι αυτη!!!..Ημουν 9 χρονια Θεσσαλονικη και οσο μπορουσα πηγαινα σε ολα τα μαγαζια…Στηριξτε τα γιατι θα μεινετε με figaro και πυλη αξιου!!!

ε όχι ρε φίλε…δεν το δέχομαι… το μαγαζί κρατάει τον κόσμο και όχι το αντίστροφο…όταν ένα μαγαζί έχει την ίδια μουσική κάθε βράδυ (ίδια όμως…ακριβώς τα τραγούδια) δεν θα πηγαίνω εγώ μόνο και μόνο για να μην κλείσει…

Harley έχω πολύ καιρό να πάω αλλά από αυτά που διαβάζω καλύτερα που έκλεισε…

Έχω την αίσθηση ότι τα μαγαζιά πλέον έχουν χάσει την προσωπικότητα τους…πχ 8μπολ… δεν το θεωρώ metal bar… ένα live stage είναι που όταν δεν έχει live αλλάζει μουσική με τις μέρες…ντισκο θρας κλπ…δεν γίνεται στέκι κάτι τέτοιο…

που ειναι αυτο το argento?

Συμφωνώ σε ότι αφορά την στηριξη των μαγαζιών και επαυξάνω αλλά πρέπει να ξέρεις γιατί στηρίζεις και επίσης να σε προκαλεί το μαγαζί να το στηρίξεις.

Δεν πρόκειται να στηρίξω κάτι επειδη άπλά είναι μέταλ. Πρέπει το μαγαζί να κερδίσει τους πελάτες και οι τρόποι δεν είναι λίγοι. Για μένα βασικό κομμάτι είναι η μουσική και μετά όλα τα υπόλοιπα.

Πχ το 8Ball με είχε κερδίσει στα πρώτα 2 χρόνια γιατί ήταν το μαγαζί που θα έπαιζε ακραία μουσική χωρίς δισταγμούς και είχε ανταπόκριση απο τον κόσμο. Το Moshing ήταν κάτι συνηθησμένο όσοι πηγαίναν τότε θυμούνται, το μαγαζί αναύλιζε αλητεία και παλιές εποχές και όλοι διασκέδαζαν. Απο τότε που το γύρισε στο Hardcore - Nu metal χωρίς να ακούς ένα μεταλ κομματι λυπάμαι αλλα δεν πρόκειται να στηρίξω αυτήν την αηδία γιατι δεν με εκφράζει ούτε διασκεδάζω. Ας κάτσει με τους καπελάκιδες και πολύ είναι.

Υπεύθυνοι για την κατάντια των μαγαζιών είναι οι ίδιοι οι ιδιοκτήτες τους που δεν έχουν ιδέα πως περπατάει ένα μαγαζί και αναγκάζουν τους dj τους να παίζουν εδώ και 10 χρόνια κάθε βράδυ το cowboys from hell. Σόρρυ από τη στιγμή που ένα μαγαζί δεν με ποτίζει τζάμπα δεν έχω καμία απολύτως υποχρέωση να το στηρίξω. Κανένας νόμος του εμπορίου δεν το λέει αυτό.

Το Argento είναι στο στενό πίσω απο τον Αγ. Παντελεήμονα στην Ιασωνίδου, απέναντι είναι και το Τζιβαέρι που έιναι ουζερί.

Αν και δεν είναι μεταλλάδικο, (αφου πλεον το λήξαμε στο Amsterdam) κάθε παρασκευή ξανάπαίζω stones. Κανένα μαγαζί δεν είναι τέλειο αλλά δεν θα βρεις εύκολα μαγαζί να παίζει από interpol μέχρι slayer :wink:

(sorry για το self promotion) :slight_smile:

Και τετάρτη στο stones παίζει ο αδερφός μου :stuck_out_tongue:

Ήταν πραγματικά κρίμα που έκλεισε το Amsterdam, γιατί ήταν πολύ καλό και σαν χώρος, αλλά και σαν γενική άποψη.
Βασικά, ήταν το μοναδικό μαγαζί από αυτά που έκλεισαν τελευταία, που με στεναχώρεσε. Αλλά δυστυχώς, όπως είχα πεί σε ένα post πριν μήνες, δεν μου φάνηκε σοφή επιχειρηματική κίνηση. Και αυτό δυστυχώς, γιατί γνωρίζω έστω λίγο τον κόσμο της Θεσσαλονίκης…
…τον κόσμο που του αξίζει δηλαδή σιχάματα όπως το Dizzy, και η (τωρινή) Βαλαωρίτου.

Όσο αφορά 2 άλλα που έκλεισαν, το ένα (Argys) ήταν πολύ φιλικό απέναντι στους πελάτες του, και ανθρώπινο (αν και από μουσική δεν γούσταρα μια-ντάξει, είπαμε, γούστα), και το άλλο (Harley) να πάει στην ευχή και ακόμα πιο μακρυά, δεν θα λείψει σε κανέναν ένα ακόμα ροκ σκυλάδικο.

To γιατί έκλεισε το Amsterdam ασ μην το συζητήσουμε καλύτερα :wink:

Έτσι!! :slight_smile:

Διαβαστε λιγο τα προηγουμενα ποστ και θα καταλαβατε τι εννοω…ειναι γεγονος οτι το κοινο της μεταλ ειναι αρκετα απαιτητικο και αν ρωτησεις 10 ατομα ποια ειναι τα αγαπημενα τους συγκροτηματα θα παρεις 10 διαφορετικες απαντησεις.Σε αντιθεση με τα σκυλαδικα ας πουμε που ολοι ακουν 10 τραγουδια και ειναι ποιο ευκολο να τα παιξεις σε ενα μαγαζι…το θεμα λοιπον με τους μεταλλαδες ειναι η γκρινια για τα παντα…το ταδε μαγαζι δε παιζει ψαγμενα συγκροτηματα,το δεινα μαζευει δηθεν κοσμο,το αλλο εχει τη μπυρα 0,5ε παραπανω…δε γινεται πρεπει ο καθενας να βαλει λιγο νερο στο κρασι του…και να πω κατι και για το τελευταιο ποστ…επειδη ετυχε να παιξω μουσικη σε ενα συνοικιακο μαγαζακι τι να κανω οταν ερχεται παλικαρι που εχει πιει και τα ποτακια και μου λεει ‘ρε μαγκα βαλε λιγο cowboys from hell να γουσταρουμε λιγο’.Να μην το βαλεις???

Μετά θα έρθει ένα 2ο παλικάρι που έχει πιεί τα ποτάκια του και θα ζητήσει Painkiller να μην το βάλεις και αυτό? Στο καπάκι ενώ ο 2ος ακόμα σου μιλάει έρχεται και ο 3ος και ζητάει το The Trooper. Ε, χαλάς χατήρι? :stuck_out_tongue:

Όντως κάπως έτσι είναι και το χουμε δεί όλοι μας αλλά…μπορείς να βάλεις απο τον ίδιο δίσκο το 2ο καλύτερο κομμάτι ας πούμε. Γιατί? Γιατί το μεταλ ναι μεν έχει χιτς αλλά δεν είναι μουσική που πουλάει σιγκλάκια. Αν ο άλλος αγαπά ένα συγκρότημα ξέρει παραπάνω απο ένα κομμάτια και πάλι θα χαρεί πιστεύω και εαν είναι και σουρωμένος θα χαρεί ακόμα πιο πολύ. :wink:

Είναι ικανότητα ενός DJ να μπορεί να κάνει καλό πρόγραμμα… ούτε να είναι τζουκ μποξ για τον κάθε πελάτη αλλά να μην είναι και στάνταρ κασέτα πλει λιστ…

Και η αλήθεια είναι ότι αν δεν έχεις δουλέψει δεν μπορείς να ξέρεις…εύκολα λέει ο καθένας την άποψη του…ας πάει όμως να κάνει πρόγραμμα κάθε μέρα και ας δει πόσο εύκολο είναι…

επίσης άσχετο αλλά εύγε σε όποιον άλλαξε τον τίτλο του τοπικ και τα έγραψε με μικρά…το χαμε με κεφαλαία λες και θέλουμε να φανούμε πιο γαμάτοι από το τοπικ των κάτω…(όχι ότι δεν είμαστε δλδ…:p)

Οχι ρε μαν… υπάρχουν κομμάτια που πρέπει απλά να σταματήσουν να παίζουν! Φτάνει, σώνει τα σιχαθήκαμε. Στα άλλα δεν έχεις καθόλου άδικο, συμφωνώ. Στο θέμα μουσική όμως, μιλάμε για ένα είδος που έχει τρομερό εύρος επιλογών και αυτή η εμμονή στα ίδια 50 κομμάτια εδώ και 15 χρόνια (που τόσο βγαίνω εγώ σε rock bars) είναι απαράδεκτη.

Γνωρίζω ότι το μέταλ κοινό εκτός από απαιτητικό είναι και ανυπόφορα στενόμυαλο στην πλειοψηφία του και προτιμά να πεθάνει από το να παίξει ένα μαγαζί κάτι εκτός μέταλ γιαυτό και δεν έχω απαίτηση από κανέναν dj να επεκταθεί σε κάτι παραπλήσιο μουσικά… αλλά το κέρατό μου οι iron maiden δεν έχουν βγάλει μόνο 7 κομμάτια! Οι priest δεν έχουν βγάλει μόνο το painkiller Κοκ.

ΟΚ το ξέρω ότι ο τυπικός μεταλάς ακόμα και στόνερ αν του βάλεις θα χαλαστεί γιατί αυτό “δεν είναι μέτσαλ” αλλά κάνε μία φορά την έκπληξη ρε διάολε και βάλε κάτι που δεν το χεις ξαναπαίξει. Εστω και από maiden.

Ναι στα βασικα δε διαφωνουμε απλα εγω προσπαθω να προσεγγισω κ λιγο την ψυχολογια του ιδιοκτητη και του dj (χωρις να εχω μαγαζι,χωρις να ειμαι dj πλεον και χωρις να μενω πλεον πανω).Και αυτο το φαινομενο με τα τραγουδια το εζησα και ως ραδιοφωνικος παραγωγος που ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ζητουσαν τα ιδια και τα ιδια…και συμφωνω οτι μερικα μαγαζια το εχουν παρακανει με τα αυτουσια προγραμματα αλλα δε γινεται να ξεφυγεις τελειως…

ps.και το ασχημο που παρατηρειται σε μεγαλο βαθμο στα ροκομπαρα ειναι θαμωνες οι οποιο μπορουν να κατσουν 5 ωρες με μια amstel η και με καμια και να τον κυνηγα ολο το βραδυ η σερβιτορα στο μαγαζι…συμβαινει σε πολλα μαγαζια αλλα στα ροκομπαρα περισσοτερο…και αντε να εχεις τωρα εσυ μαγαζι 5*5 που χωραει 20 ατομα και να ειναι ολο το βραδυ με μια μπυρα

Λολ!
Αυτο που λες το ειχα παρατηρησει και γω ως πελατης αλλα δεν το ειχα επιβεβαιωσει. Και να φανταστεις οτι θεσσαλονικη τα ροκομπαρα ειναι φθηνα κατα βαση εως πολυ φθηνα.
Γιατι οκ λεμε τα στραβα αλλα ας πουμε και τα θετικα για το ντιζυ πχ οτι μπορεις να πιεις μπυρα με 2-5 ευρω. Μαλακα με 10 ευρω εχεις πιει 5 μυθος κ εχεις κανει κεφαλι χεχε.