Καλύτερο Rock Bar στην Θεσσαλονίκη

Η αλήθεια είναι όντως οτι το Dizzy προσφέρει μια απο τις πιο χαμηλές τιμές για μπύρα σε μεταλλάδικο. Αλλά τι να το κάνεις όταν όσο και να πιείς ξενερώνεις ταυτόχρονα?

Αλλά όπως και να χει πλέον η τιμή του ποτού είναι κριτήριο για την έξοδο στις μέρες μας και σε αυτό παραδέχομαι το αφεντικό που κατάφερε και την προσφέρει τόσο φθηνά στον κόσμο. 2,5 ευρώ όταν το κουτάκι στο περίπτερο έχει 1 ευρώ και βάλε.

Πάντως ομολογώ οτι μέτα απο μπαρότσαρκες και στην Αθηνα οι τιμές έχουν πέσει γενικότερα ακόμα και στην Πρωτεύουσα όπου τις περίμενα πιο τσιμπημένες. 3 ευρώ το ποτό στο Dr. Feelgood τέτοια τιμή δεν έχω βρεί πουθενά.

Ποτό ή πετρέλαιο;
ΥΓ: Δεν έχω πάει καν στο μαγαζί προς αποφυγή παρεξηγήσεων αλλά γενικά στην αγορά οι μπόμπες κάνουν πάρτυ.

Τι να σου πω…μια φορά πήγα και γω και δεν είχα παρατράγουδα οπότε δεν μπορώ να πω οτι ήταν μπόμπα.

Παρόλαυτα έχω πιεί μπόμπες με 5 και 6 ευρώ σε μαγαζιά που προμοτάρονται ως καθαρά και μιλώ για Θεσσαλονίκη.

Σχετικα απλα τα πραγματα. Το Ντιζυ που ειναι μαγαζι ‘‘φυστικοροκ’’ (καπως ετσι το’χε γραψει ενας τυπος σ’ενα μπλογκ που κανει και ψιλοκαταπληκτικη κριτικη στο του χεβι μεταλ μας), προσανατολισμενο σε mainstream κοσμο (τον οποιο εχει πραγματι καταφερει να συσπειρωσει) και ο οποιος δεν εχει τρομερες απαιτησεις (ουτε γνωσεις) στη μουσικη. Νομοτελειακα καταληγει στη φαση ‘‘τα ιδια και τα ιδια’’ και πως να μη γινει αυτο οταν μπαινει το ‘‘Got the Time’’ και προκαλει τις ιδιες αντιδρασεις παροξυσμου καθε φορα στους θαμωνες (που ειναι και κατα 70-80% ιδιοι καθε φορα)? Μια φορα εκατσα στο Dj και σκαγαν γκομενες να ζητησουν το Ace of Spades και το Walk. Ε τι να παιξει κι αυτος? Να σημειωθει και το φαινομενο του ντιτζει (ενα ομορφοπαιδο, οχι ο καραφλας) που παιζει συνηθως Σαββατο σχεδον αποκλειστικα σε φαση ‘‘το πιο γνωστο τραγουδι απο καθε μπαντα’’ και ζουμε και το φαινομενο-φρικη '‘Ταξιδιαρα Ψυχη-Rock ‘n Roll στο κρεβατι- Θα παρω φορα(!!!)- Smells like Teen Spirit- Sweet Child o mine’’ κολλητα στη βραδια… Φανταζομαι θα τραβαει αεναα γιατι σαν χωρος μετραει.

Χαρλευ νομιζω ο νεος χωρος ηταν αποτυχια, εχασε το χρωμα του το μαγαζι. Σαφως καλυτερη μουσικη βεβαια αλλα προφανως αυτο δεν αρκει αφου δεν ειχε τζερτζελο. Ανασταλτικοι παραγοντες νομιζω και η παραλληλη λειτουργεια σαν live-αδικο, ποτε δε μπορουσες να βασιστεις οτι θα πας ομορφα κι ωραια σε μια λογικη ωρα να πιεις τη μπυρα σου χωρις να τυχει να πεσεις σε μια μπαντα που πιθανοτατα δε σ’νδιαφερει (και παιζει σ’ενα ημιαδειο μαγαζι που ειναι μιζεροκατασταση), καθως και η σκαλα. Οκ, κανενας δε θελει να πινει τη μπυρα του σε αδειο μαγαζι παρεα με το μπαρμαν, ειναι λιγο φρικη να μη μπορεις να τσεκαρεις τι παιζει απο κοσμο πριν μπεις μεσα και αβολο ν’ανεβεις ως πανω,να ριξεις μια ματια, να καρφωθουν πανω σου οι ματιες γιατι το μαγαζι ειναι αδειο και να φυγεις. Δεν πας καθολου και γλιτωνεις το akwardness και τη ‘‘μπυρα φιλοτιμου’’.

Cult φρικτος χωρος. Οκ, ενας διαδρομος μαγαζι, χωρις καμια ταυτοτητα. Λυπαμαι.

Αδυτο. Φτωχος συγγενης Ντιζυ, περιπου παρομοιο μουσικα οσο εχω καταλαβει, ελαχιστοι οι λογοι για να προτιμησεις.

8ball. Μαλλον ασχημος χωρος για διασκεδαση, σαν κλαμπ-ορθαδικο των ζητιανων ειναι. Κα δεν ξερω πραγματικα ποσοι ειναι αυτοι που θελουν νακουσουν ‘‘ακραια πραγματα’’ στη Σαββατιατικη εξοδο τους

Σκάω χθες (σήμερα, όπως θες πες το) κατά τις 3.30 στο Dizzy.
Πρόγραμμα: ότι παίζουν τα μαγαζιά στην Συγγρού, ροκαμπιλιές, ροκοπανκιές, ακούσαμε την μισιρλού από το pulp fiction, και κατά τις 4 έβαλε Sepultura (Inner Self), Judas Priest (hell bent for leatha), Metallica (Creeping Death - live Athens 2010), Athrax (Got the Time όπως είπε ο φίλος πάνω) και μετά κατά τις 4.30 το παληκάρι το ξαναγύρισε σε πρόγραμμα χαλαρό Σαββατιάτικο αλά Συγγρού, ε και σηκωθήκαμε και φύγαμε.

Γαμώ την τρέλα μου, από την μια τα φθηνά και καθαρά ποτά, από την άλλη η μουσική του είναι τόσο μα τόσο για το μπούτσο.

Ε καλα αν περιμενεις να ακουσεις καλη μουσικη το Σαββατο που βγαινει ολη η σαρα κ η μαρα κ ειδικα στο dizzy τι να πω…!Μακραν καλυτερη μερα στο dizzy ειναι η τεταρτη k nomizv h παρασκευη!!!

… το Cult που τό’ψαχνα, μάταια, μετά τους Kreator, τι λέει;:):!:

Παρασκευή σίγουρα όχι. Τρίτη είναι καλά, για Τετάρτη δεν θυμάμαι να χω πάει.

Εκλεισε. :lol::lol::lol:

…είπα κιεγώ τέτοιο γκαβάδι είμαι:lol::lol:…κάθησα σένα ροκ-μπαρ, Άδυτο μου φάνηκε ότι το έλεγαν:):!:

Μπορεί. Αλλά είναι πετυχημένος δε.
Ποσοι; [B]Παμπολλοι!!! [/B]Αφού ΑΚΟΜΑ υπάρχει το μαγαζί… 8)

Άδυτο (ακριβως διπλα απο το Ντιζυ)! Σταθερη αξία! :smiley: :smiley:

Και το Ντιζυ μια χαρα ειναι ως χώρος! Πέρα απο την μουσικη που αναλογως την ημέρα μπορει να πετυχεις απο πολυ ωραία heavy/thrash και power μέχρι ο,τι πιο “κιτς” ροκ και ροκαμπιλι κυκλοφορει! Σταθερη αξία στο Ντιζυ ειναι η Μυθος με 2? και οτι ο χωρος ειναι ωραια διαμορφωμένος! Ακόμα και τιγκα να ειναι δεν γινεται πατείς με, πατώ σε !

στο underground πηγα την προηγουμενη κυριακη και δεν ελεγε… αρχικα κατα τις 21.00 επαιξε λιγο judas,accept αλλα μετα το βαρυνε πολυ το προγραμμα και την εκανα… σταθερη αξια το τιθωρα-καφε σαββατο κατα τις 20.00, hard-rock ,glam στο φουλ… κατα τις 22.00 βαζει κλασικα μεταλ κομματια μεχρι αργα…

edit:μανταρααα… νομιζα οτι ηταν για αθηνα το θρεντ…

διαβασα αυτα που γραφτηκαν και χαιρομαι με καποιες αυτο-κριτικες τασεις στις αποψεις που διαβασα.

Οντως οι ροκαδες/μεταλαδες ειμαστε παθιασμενοι και συνηθως επιλεκτικοι αλλα και στενομυαλοι σε μουσικα θεματα.Προσωπικα με εχει τσατισει απερες φορες η επαναληψη των κλασσικων playlist σε “δικα μας” μαγαζια.

Σε εκνευριστικο βαθμο…οντως οπως γραφτηκε πριν,θελεις να βαλεις maiden?Βαλε!αλλα εχουν βγαλει τοοοοοοσα και τοσα βαλε ενα να ανατριχιασουμε!να με κανεις να σκεφτω…πωωω ποσο καιρο εχω να το ακουσω??
Dizzy εχω καιρο να παω.το 8ball ειναι κλαμπ και λαιβαδικο με κλειστη την ιστορικη φιγκαρο κανει ντισκο βραδιες και μαζευει τρελο κοσμο κατι που δεν ειναι κακο για μενα,παντα υπαρχει και ο αλλος οροφος αλλωστε:p

αρκετα καλο ειναι οι πειρατες στον ευοσμο για πιο κλασσικες καταστασεις και με αρκετα λαιβ.
Το argys εκλεισε?η μεταφερθηκε?αν γνωριζει καποιος?

Εξαιρετικη μουσικη - hard rock και ολα τα ειδη metal με σχετικα ψαγμενες επιλογες - παιζει το [B]Woodstock[/B] στη Βαλαωριτου.

Μαλιστα σου φερνουν εκει που καθεσαι και βιβλιαρακι για να γραψεις την μουσικη παραγγελια σου.

Το argys έκλεισε και το woodstock απ’ όσο θυμάμαι τουλάχιστον μου είχε ζητήσει 7 ευρώ για μια paulaner. Δηλαδή σε παρακαλώ.

το woodstock το εχει ο μαλακας που εκλεισε τον μυθο το ραδιο(που ακριβως γι αυτο εγινε πrockα για να προμοταρει το μαγαζι του.)

οκ σεβομαι τους hardrock-μεταλαδες αλλα δε κλεινεις τον μυθο(οσο κ να ξενερωνα με τα μισα τραγουδια που επαιζε)

Με 4,5? την μπυρα και τα ιδια τραγουδια ξανα και ξανα το Woodstock δεν θεωρηται καλο ροκαδικο :smiley:

Στο Woodstock παίζει ο Dj Legent που είναι ένας από τους συντελεστές του 93.4, τέως “Μύθος”.
Οσοι ακούτε θα χετε καταλάβει την απίστευτη επανάληψη κλασικών κομματιών στα όρια της αηδίας. Που και που εκπλήσσομαι στις εκπομπές περισσότερο θα πετάξουν κάτι διαφορετικό. Το πρωί πετυχαίνω συχνά την ίδια playlist τις ίδιες ακριβώς ώρες (ακούω μόνο όταν είμαι εκτός σπιτιού, απουσία μπ3 ): )

Δοκιμάστε τον Beer-ατή, συνοικιακό μαγαζί Τούμπας, πολύ φθηνές τιμές και με προσφορές. Μουσική όλο το φάσμα του ροκ, θα αρχίσει με Alice in Chains & Tool και στο τέλος θα παίζει ακραίο death.

που ακριβως αυτο?

έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και για τα λάιβ του, αν και δεν έχω πάει ακόμα:(
ειδικά για Ευοσμίτες είναι και λίγο στέκι και πιο χαλαρή κατάσταση.