Καλύτερο Rock Bar στην Θεσσαλονίκη

Ναι για Θεσσαλονικη ρωτουσα αφου το γραφει και στον τιτλο duh! :stuck_out_tongue:
Ευχαριστω Radical (αν και το ηξερα ηδη το μαγαζι που λες, αρκετα συμπαθητικο)

Η αληθεια ειναι οτι αλλο μαγαζι στην θεσσαλονικη δεν γνωριζω

Ακαπνο μαγαζι που παιζει ψιλο ροκ ειναι το πρωην bellair

Αν θες μπριζόλες άκαπνες ξέρω τη Μασσαλία.

Παιδιά τι λέει η Θεσσαλονίκη πλέον από ροκ μαγαζιά; Είμαι μερικά χρόνια στο εξωτερικό και έχω χάσει κάπως επαφή με το status quo. Τελευταία φορά που ήμουν στην πόλη πάντως απογοητεύτηκα. Αρκετά από τα μέρη που σύχναζα ως φοιτητής δυστυχώς έκλεισαν.

Παλιότερα υπήρχαν 2-3 πιάτσες στην πόλη. Πήγαινες πχ. προς Λευκό Πύργο και ήταν μαζεμένα Ziggy, Έκκεντρο, Φλου (όχι ιδιαίτερα ροκ αλλά ωραίο μέρος) και το πολυαγαπημένο ΑΡΚ που μουσικά, για τα δικά μου γούστα τουλάχιστον, και σαν ατμόσφαιρα ήταν έτη φωτός μακρυά από όλα τα υπόλοιπα μαγαζιά. Επίσης εκεί ήταν η τρύπα το A Nice Pair (νομίζω στον ίδιο χώρο πλέον βρίσκεται το Hoppy Pub) και σε παραδίπλα στενό υπήρχε (υπάρχει;) ο ιστορικός και λίγο πιο μπλουζ Λωτός. Ίσως να ήταν και 2-3 μαγαζιά ακόμα σε εκείνη την περιοχή τα οποία μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή.

Προς Κορομηλά βρίσκονταν τα Lucky Luke (after-σαπίλα), Τρυποκάρυδος (μάλλον χρόνια κλειστό) και σε πιο καφετέρια-μαθητική φάση το Νερό που καίει. Φυσικά εκεί ήταν και το απόλυτο αφτεράδικο το Berlin στο οποίο έχω πάει αρκετές φορές αλλά δε θυμάμαι καθαρά καμιά τους (μεγάλες ποσότητες αλκοόλ).

Και προς Ναβαρίνου-Εθνικής Αμύνης υπήρχαν συμπαθητικά μέρη. Παπαγάλος για live καταστάσεις, Drifter για πιο στόουνερ, Bolivar για τους under 18 και Silver Dollar για live-άκια και πιο alternative στιγμές, αν και το τελευταίο ποτέ δε μου καθόταν καλά λόγω αυξημένων τιμών στις συναυλίες.

Μερικά άλλα μέρη που δεν βρίσκονταν σε κάποια “πιάτσα” και μου άρεσαν ήταν το Stones (είδα κάποιος έγραψε πως μεταφέρθηκε απο την Μελά), ένα εντελώς πεταμένο μπαρ στην 28ης Οκτωβρίου που δε μου έρχεται το όνομα του και φυσικά το ΠΑΛΙΟ Cult στην Κούσκουρα που ήταν όνομα και πράγμα. Χυμαριό τεράστιο με την καλύτερη έννοια της λέξης.

Βέβαια και στα Λαδάδικα υπήρχαν πιο “mainstream” μέρη - Harley, Dizzy, Άδυτο, 8ball κτλ. - που δε με τραβούσαν ιδιαίτερα μιας και ένιωθα πως η μουσική ανακυκλωνόταν διαρκώς.

Πλέον η άποψη που έχω σχηματίσει είναι πως οι “ροκ” επιλογές στην πόλη είναι είτε καφετέριες - Argento, Διαχρονικό, Πτυχίο, In Rock - είτε μπυραρίες - Pub, Burian - είτε εκτός κέντρου - Πειρατές, Beerατής.

Τελικά αυτό το ποστ θα μπορούσε να είναι και η αναδρομή των φοιτητικών μου χρόνων. Αν κάποιος γνωρίζει τι παίζει στην πόλη και έχει πιο contemporary προτάσεις σε σχέση με τις αρχαϊκες δικές μου θα χαρώ να τις διαβάσω.

Για δικούς μου λόγους, προτείνω το stones το οποίο είναι πλέον στην Κορομηλά.
Πολλά απο τα μαγαζιά που ανέφερες έχουν κλείσει αλλά έχουν ανοίξει και κάποια.
Στα λαδάδικα προτιμώ dizzy, eightball και rover. Αρκετά καλό και το the pub. Έχουν ανοίξει και αλλα αλλΒ΄α δεν θυμάμαι ονόματα. Υπάρχει το Woodstock για metal στην Βαλαωρίτου,το bolivar υπάρχει ακόμα, το ίδιο και το silver. Το Harley μεταφέρθηκε Ν.επιβατες και είναι πιο τουριστικό αν και προχθές άκουσα μέχρι και Samson απογευματιατικο. Θεωρώ ότι οι επιλογές και η ποσότητα είναι αρκετά καλή για την πόλη. Αν γέμιζαν όλα αυτα καθημερινά ας ανοίξουν και αλλα :wink:

Berlin. σκέτο.
ή και με Snoopy για σεφταλιά…

(ρετρό)

Stones rock bar προσεχώς στην Αιγύπτου 20 στα λαδάδικα…

Εκει ειμαι τωρα, γαμω.

1 Like

Το σιλβερ δεν έκλεισε ;;; για κλάματα είναι αυτό το μαγαζί

γιατι?

Πότε δεν έχει κόσμο οπότε περνάω τι διάολο . Λουκέτο δεν είχε βάλει ;; ξανάνοιξε;

οσες φορες ετυχε να παω τους τελευταιους μηνες δε το ελεγες και αδειο

Ααααα! Ωραία . Θα πάω τότε

βρες ομως κανα λαιβακι να πας να στηριξεις και καμια μπαντα

Εντάξει θα το ψάξω !

To the pub είναι καλό αν και έχω πάει λίγες φορες. Συνδυάζει κλασικά κομμάτια αλλά βάζει και νέα.
Ακόμη και από τα γνωστά συνήθως δεν θα βάλει τα κλασικά The trooper, Ace of Spades αλλά κάτι λιγότερο γνωστό.
Επίσης έχει καλές μπύρες… δηλαδή όχι Τσέχικες!

Dizzy-Αδυτο πολύ εμπορικούρες.

Το 8ball λίγο έως πολύ γραφικό, με gothic, disco, hardcore, glam, pop trash βραδιές. Σαν παρωδία μουσικής καταντάει αρκετές φορές.

Το u fleku μετριο. Πιο χαλαρή φάση όμως χωρίς πολύ βαβούρα.

Το Stones τι παίζει; Δεν έχω πάει ποτέ

Ε πήγαινε, δίπλα στο The Pub είναι :stuck_out_tongue:, το έχουν κάνει πολύ ωραίο.

1 Like

καλα το 8ball ειναι με διαφορα το πιο εμετικο μαγαζι στην πολη.
και ολοι το εχουν για ναο…

Έτσι ακριβώς!

Μονο θετικο το οτι φέρνει κατά καιρούς και καμιά καλή μπαντα για live.