Κλείνει το Rock City

να με συγχωρέσεις αλλά εγώ μιλάω για εποχές που δεν έπερνε κανείς cd, και όταν ήρθαν τα πρώτα λέγαμε [I]“τιν’ τούτα?”[/I] :slight_smile: Και μα το Lemmy, όσοι είμαστε στα άντα μας έχουμε στηρίξει αυτή τη βιομηχανία χρόνια τώρα, κάναμε κατάθεση εκεί μέσα (και στο Happening και στο Δισκάδικο της Αθηνάς)

το Rock City πάντως απαρνήθηκε τα βινύλια πολύ γρήγορα…

Σχετικά είναι αυτά. Όπως ανέφερε κάποιος προηγούμενως, το No Remorse και το Metal Era πηγαίνουν πολύ καλύτερα. Το No Remorse μάλιστα πριν λίγα χρόνια μετακόμισε από τη στοά κοντά στη Κάννιγγος σε κεντρικότερο σημείο της Ακαδημίας, ακριβώς δίπλα στο Rock City. Κάπου τότε ήταν που το αθηναϊκό Rock City άρχισε να χάνει το μεγαλύτερο μέρος της εναπομένουσας πελατείας του.

Για το Πειραϊκό που το ξέρω και ψώνιζα τακτικά από εκεί, όντως δε βοηθούσε η θέση του. Νομίζω επίσης ότι οι μεταλλάδες του Πειραιά προτιμούσαν τα κεντρικότερα αθηναϊκά καταστήματα για να κάνουν συγκεντρωτικά τις αγορές τους.

Σε κάθε περίπτωση, το κλείσιμο του Rock City δεν μπορεί να αποδοθεί μόνο στην κρίση της μουσικής βιομηχανίας ή στην οικονομική κρίση. Απλά, από ένα σημείο και μετά το κατάστημα φάνηκε να μην ανταποκρίνεται στις ανάγκες ενός μάλλον απαιτητικού κοινού.

Εποχές… Είχα πάρει και γω παλιά ουκ ολίγα σιντάκια απο κει, τώρα ομολογώ δεν παίρνω απο πουθενά.

Απο τη μία λυπάμαι λίγο αλλά απο την άλλη, ήταν η πορεία των πραγμάτων τέτοια… Η εξειδίκευση δεν ευνοεί τα περισσότερα* σύγχρονα δισκάδικα (εδώ και το Μετρόπολις που είχε όλες τις μουσικές πλέον είναι [B]και [/B]δισκάδικο, μαζί με όλα τα άλλα, dvd’s, βιβλία, κλπ)

  • για δισκάδικα όπως το Metal Era ή το No Remorse που αναφέρει το πάνω ποστ δε γνωρίζω, είναι η αλήθεια.

Σαν φοιτητης στην Αθηνα ειχα κι εγω εναποθεσει τον οβολο μου ουκ ολιγες φορες!
Κριμα,αλλα γενικα κ τα υπολοιπα δισκαδικα βλεπω να εχουν δυστυχως την ιδια τυχη ελεω κρισης!

Kακό αυτό. Αλλά ομολογώ πως έχω να ψωνίσω από εκεί χρόοονια. Εγώ θυμάμαι το προηγούμενο rock city πού ήταν λίγο πιο πάνω στην υπόγα…ε ρε κάτι εποχές. Κάθε Σάββατο εκεί, ακόμα και αν δεν αγόραζα cd θα πήγαινα να χαζέψω εξώφυλλα, να ακούσω γνώμες. Θυμάμαι ότι είχα πάρει το Lesbian Show επειδή άκουσα την ριφαρα του ομώνυνου εκεί. Πάντως είναι λογικό να κλείνει, όλη η καινούρια γενιά είναι ζήτημα να αγοράζει ένα Cd το χρόνο, όταν εμείς αγοράζαμε 3 την βδομάδα και ξεχνάγαμε κάθε άλλου είδους δραστηριότητα, όπως το να πάμε για καφέ ή να φάμε τυρόπιτα στο σχολείο.

Κάποτε αγόραζα μόνο από εκεί και από το Μέταλ Έρα και πάντα περνούσα να δω τη βιτρίνα καθε φορά που πήγαινα στο Ορόσημο λίγο πιο δίπλα.

Δε νομίζω ότι έχει να κάνει με την κρίση της μουσικής βιομηχανίας όσο με αδυναμία προσαρμογης στα νέα δεδομένα.

Τα εξειδικευμένα δισκάδικα (Bowel, Rhythm, Darkcell) συνεχίζουν. Δύσκολα μεν αλλά συνεχίζουν.

Αν και έχω σταματήσει εδώ και κάμποσο καιρό τις αγορές από δισκάδικα, δε μπορώ να πω ότι δε με στεναχωρεί λίγο η είδηση. Ιστορικό μαγαζί (από εποχή Σωκράτους το τιμούσα) έχω κάνει ουκ ολίγες καταθέσεις εκεί και σε εποχή που υπήρχαν το Happening και το της Αθηνάς, εγώ προτιμούσα το Rock city. Και μετά στον Πειραιά, πάλι καταθέσεις έκανα. Απλά εσχάτως έχω βρει καλύτερα επιτόκια και τα δισκάδικα στην Ελλάδα, γενικώς, κομμένα…

θα συμφωνησω με Κρισπ.
Παει τρομερα πολυς καιρος που το καταστημα βρισκεται σε αυτη τη φθινουσα πορεια και φαινοταν διαρκως στα ραφια του.Δε μπορω να γνωριζω τους λογους…αλλα σιγουρα ειναι μια λυπηρη ειδηση ,μιας και τα καταναλωτικα οργια στο μαγαζι αυτο εχουν αποτυπωθει σε μνημες και συνοδευουν ακομη και τωρα καποιους απο εμας!(χρονια πισω μεν αλλα τι να κανεις?)Ακομη και τωρα περναω ΟΠΟΤΕ ειμαι στο κεντρο…αλλα απο τη μια η ελλειψη πραγματων,απο την αλλη καποιες τρανταχτες διαφορες τιμων (ακομη και απο τα γιδια του Μετροκωλις) ε…δεν ψωνιζω πλεον τοσο συχνα.
Απο Σωκρατους,Ακαδημιας η μεταλλικη μου δισκοθηκη ειχε ανδρωθει απο το Rock city (και το Happening!)
Πρωτη επαφη το 88-89 στο αγαπημενο παλιο της Ακαδημιας με “sweep” κασσετων Metallica (στερνη μου γνωση ,να σε ειχα πρωτα) ολων των κυκλοφοριων καθως και EP/singles.
Αν και εχει χρονια να “δωσει το παρον” που εδινε σε αλλες εποχες, θα λειψει σιγουρα.

στη λαρισα πάντως κρατάει(αν και δεν ξέρω για πόσο ακόμη…)

*υπάρχουν και 4 μεταλ/ροκ καταστήματα…πολλά είναι για μια μικρή πόλη

στη Λαρισα πλεον δεν λεγεται Rock City…αλλαξε ονομα εδω και κανα 2 χρονια…οποτε μαλλον θεωρειτε κλειστο ως Rock City

:blink:

μια εβδομάδα πριν που πήγα έχω την εντύπωση οτι είχε την πινακίδα που έλεγε rock city…:-k
*και δεν θυμάμαι και τι σακουλιτσα πήρα…ίσως να κάνω λάθος…

σιγουρα οχι…δεν θυμαμαι και εγω βεβαια τι ακριβως λεει η πινακιδα αλλα δεν λεει Rock City. το θυμαμια γιατι για κανα μηνα πριν κανα 2 χρονια ηταν κλειστο για ανακαινιση και οταν ξανανοιξε προσεξα την αλλαγη στην πινακιδα!

#-o

μαλιστα…

θα ξερει σιγουρα ο jiopas! xaxa

σιγά ρε megatherion…συγκλονίστηκες απο το πως μπερδεύομαι…?
εδώ έχω χαθεί σε συρο(μιαμιση ωρα…και μετα απο 2 χρονια και δευτερη φορα), σινδο, χωριά, βουνά…:lol: δεν κοιτάω ποτέ τίποτα…συνήθως είμαι στον κόσμο μου…:smiley:

*θα περάσω να τσεκάρω

χαχαχαα

Λυπηρά νέα. Κάθε φορά πάντως που περνούσα από έξω τον τελευταίο καιρό, πολύ λίγα άτομα έβλεπα μέσα.

Ελπίζω τα παιδιά που είναι ιδιοκτήτες των άλλων δισκοπωλείων του κέντρου (Metal Era κλπ) να διακρίνουν το μήνυμα αυτό και να το λάβουν υπόψη τους, γιατί θα είναι μεγάλο κρίμα να έχουμε και άλλα λουκέτα.

καπως διαφορετικη περιπτωση τα υπολοιπα…
Μπορει ο Ριμορς να ειναι κλεφτης με μεταχειρισμενα και ο Ερας να πουλαει καμποσα ηδη ανοιγμενα τεμαχια αλλα ΣΙΓΟΥΡΑ ειναι πιο μεσα στα πραγματα πλεον…
παντως ειναι κριμα γενικα.

                                                                                                                εχεις τον καταλογο με τις "αληθινες" τιμες των μεταχειρισμενων?! μοιρασου την γνωση μαζι μας για να μην μας εκμεταλευονται οι "κλεφτες":)

δε χρειαζεται καταλογος, μαν.
ειναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ πλεον στην εποχη που ζουμε, οτι μπορεις να γνωριζεις καποια πραγματα,απλα και ΣΙΓΟΥΡΑ.
Οταν οι τιμες των μεταχειρισμενων του (τα οποια τελικα με εχει κανει να υποθετω οτι ειναι ολο το μαγαζι πλην νεων κυκλοφοριων ) εχουν τιμες καινουργιων μαζι με τα εξοδα αποστολης απο οποιαδηποτε γωνια της Γης, δε βλεπω το λογο να μη το θεωρησω “κλοπη”.

Σου δινει μιζα?
:-k

μας ειπες οτι τα μεχειρισμενα του κοστιζουν οσο τα καινουρια απο καθε γωνια της γης!
δεν μου ειπες ομως ποσο εχουν τα μεταχειρισμενα σε καθε γωνια της γης σε σχεση με τα μεταχειρισμενα του νο ριμορς. εγω αυτο ρωτησα!

εσενα σου δινει μιζα κανενας ανταγωνιστης του:-k