Κλείνει το Rock City

Πολύ πολύ κρίμα, αλλά όσο τα ελληνικά δισκοπωλεία συνεχίζουν να έχουν τιμές 50 και 60% πάνω από τα αντίστοιχα διεθνή ηλεκτρονικά δισκοπωλεία, κυρίως αυτή την εποχή, θα συνεχίσουν να κλείνουν ένα προς ένα.
Όταν ένα νέο cd στο play ή στο amazon έχει 10-11 Ευρώ ενώ στο ελληνικό κατάστημα 18-19, όσο και να θέλεις να στηρίξεις, από ένα σημείο και μετά δεν έχει νόημα. Κατανοώ βεβαίως πως άλλο το μέγεθος του play και άλλο του όποιου rock city, αλλά κάποια πράγματα βγάζουν μάτι.

αρα μη λεμε κριμα που κλεινουν!! ολοι στο αμαζον και τουμπεκι. γιατι προς το παρον τουλαχιστον δεν υπαρχει τροπος να το ανταγωνιστουν. τα παγια τους εξοδα συνηθως δεν τους το επιτρεπουν!

Πρωτον, δε αναφερομαι σε ειδικες περιπτωσεις μεταχειρισμενων aka πρωτο βινυλιο Warlord. (εδω θα ημουν μαλακας,μιας και εχω δει ποσα χρονια παιζουν στο μαγαζι οι ειδικες εκδοσεις διαφορων κυκλοφοριων που εχει, ασχετα με τα ποσα τελικα ζηταει και με το αν ειναι “κλεψια” η οχι, μιας και ειναι υποκειμενικο, αφου βασιζεται και στην καυλα του συλλεκτη /αγοραστη).
ΞΕΡΩ οτι εχει καποιες εκδοσεις που απλα ΔΕΝ τις βρισκεις καθολου ευκολα (πχ Exodus - Force of Habit με 1 ή 2 εξτρα ακυκλοφορητα στα 18 Γιουρια!) και εστω και μεταχειρισμενες θα τις σκεφτεις σοβαρα να τις πληρωσεις.(αν και εφοσον ολοι οι συντελεστες τελικα τον καθιστουν τη ΜΟΝΗ λυση)
Δευτερον, το [B]μεσο μεταχειρισμενο[/B] σε [B]ΚΑΘΕ[/B] γωνια της Γης ειναι και παλι [B]ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ[/B] μαζι με την αποστολη του.Και δε μιλαω για reprints (οπου την εχω πατησει) αλλα ουτε και για χωρες που δεν θα μπορουσαν να συγκριθουν με εμας ή αλλες χωρες του “αναπτυσσομενου” λογω ελλειψης νομισματικης ισοτιμιας (ή οπως τελικα λεγεται αυτο.) Σε γενικες γραμμες, γνωριζουμε οτι πολλα μεταχειρισμενα, βγαινουν στο σφυρι ΑΚΡΙΒΩΣ επειδη η αξια μεταπωλησης θα ειναι εγγυημενα πολλαπλασια της αρχικης τιμης.
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ομως οταν αγοραζεις πχ το Book of Shadows στα 20 METAXEIΡΑ και το βρισκεις φτηνοτερα και σαν καινουργιο αλλα και σαν μεταχειρισμενο ε, οκ ΜΠΟΡΩ να αστειευτω κολλωντας του το παρατσουκλι “κλεφτης”!
Το παραπανω σιντι το ελαβα ως δωρο (μονό σιντι) λογω γνωστου κολληματος μου με ενα κομματι του.
Το κομματι δεν υπηρχε μεσα καθως ηταν στη διπλη εκδοση (χωρις βεβαια να εχει καμια ευθυνη ο πωλητης γι’αυτο!) και αναγκαστικά το παρηγγειλα το διπλο (καινουργιο) σε σχεδον ιδια τιμη, με μεταφορικα…
[B][U]
http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss?url=search-alias%3Dpopular&field-keywords=book+of+shadows&x=0&y=0[/U][/B]

και αυτες οι τιμες (AMAZON) [U]δεν ειναι ενδεικτικης φθηνιας[/U] μιας και παιζουν και φθηνοτερα site.απλα το εβαλα για το “μεταχειρισμενο” της υποθεσης.

Επισης, δουλευω μονος, μην προσπαθεις να εκμαιευσεις καταστασεις!
:stuck_out_tongue:

Μαλλον ολοι στο ΑΜΑΖΟΝ και κραξτε ηθελες να πεις.
Αλλα ΠΡΟΣΕΞΕ…δε μιλαω για νεες κυκλοφοριες.Γιατι ΝΑΙ,εκει θεωρω οτι ειναι ΑΔΙΚΗ συγκριση με τα site.
Στις νεες κυκλοφοριες, με μια βολτιτσα ΞΕΡΕΙΣ στο τελος απο που θα το αγορασεις.(και ΝΑΙ,μιλαω για μαγαζια!)
Γιατι εκει, ΞΕΡΕΙΣ που κυμαινονται και οι τιμες στην τελικη.

εδιτ:
τωρα, αν καποιοι δεν “βγαινουν” με τη μεταχειρα…γιατι το κανουν in the first place?

το rock city εκλεισε?
ή κλείνει?

Προς το παρόν έχει 50% έκπτωση με είπανε. Σε λιγάκι πάω να δω ιδίοις όμμασι

πέρασα χτες, δεν έχει μείνει σχεδόν τπτ. βέβαια ήμουν ελαφρώς βιαστικός και δεν τα δα με την ησυχία μου όσα είχε.

οπωτε θα ναι ανοιχτα σημερα και αυριο να υποθέσω?

Θεσ/νικη που εκλεισε πριν χρονια παντως το Rock City,ως τοτε ηταν τοπος συναντησης πολλων και διαφορων και μερος για πολλες και ατελειωτες συζητησεις μουσικου περιεχομενου.Ωραιες φασεις…:slight_smile:

Τεσπα…οσον αφορα τα second hand,κλασικα στην Ελλαδα κλασικα τον χαβα τους οι περισσοτεροι μαγαζατορες.Για Θεσ/νικη ειδικα υπαρχουν κανα 2 μαγαζια που πραγματικα παω οποτε θελω να γελασω.Ενα σωστο υπηρχε ωστοσο,αλλα εκλεισε.(Για cd μιλαω παντα ε,τα βινυλια ειναι αλλη ιστορια)

Για Αθηνα δεν ξερω συγκεκριμενα πραγματα,αλλα Μοναστηρακι που κατεβηκα περυσι τετοιο καιρο,μιλαμε για απιστευτη αισχροκερδεια.Δεν ξερω τι παγια εξοδα μπορει να χει ενας παγκος στο μοναστηρακι,αλλα πραγματικα τα 18-19-20ευρα(και ηταν πολλα αυτα) σε second hand και μαλιστα σε κυκλοφοριες 30ετιας μου εδωσαν την εντυπωση οτι τα παλικαρια πετανε χαρταετο.(Επισης για cd μονο…)

Δε γινεται να αγοραζεις το cd 0.50-2 ευρω και να το πουλας 14-15.Ειπαμε οκ,κερδος αλλα το γονατισαν μερικοι.

Επισης τα κεντρικα δισκοπωλεια μια χαρα μπορουν να ανταγωνιστουν και αμαζον κτλ,απλα δε θελουν.Το public πχ με κινηση ματ στο box set των radiohead πουλησε 60 κομματια μεσα σε λιγες μερες.Και κερδος ειχε και ο καταναλωτης ειχε value for money.

Αν δεν μπορουν να ανταπεξελθουν,δεν πειραζει.Μας φτανουν οι αναμνησεις.Αμαζον κτλ και τουμπεκι οπως λεει ο outlaw,πραγματικα κανενα προβλημα.Και τα δικα μας παγια εσοδα δεν μπορουν να συντηρουν μονιμως τα παγια δικα τους εξοδα. Μπουλο.Ετσι κι αλλιως οι περισσοτεροι βολευονται πλεον με το mp3 τους.

για κάποιους η βόλτα σε δισκάδικο είναι ακόμη αυτό ακριβώς όμως! Πχ στο Rhythm θα κάτσουμε, θα παίζει κάτι στα ηχεία, θα γίνουν προτάσεις σε νέα πράγματα, και μετά θα πάμε με την παρέα για καφέ με τα καλούδια στο χέρι

η αλήθεια είναι πως αγοράζω μόνο βινύλια και δε ξέρω τι παίζει με τα μεταχ cd και αν όντως αποκτουν αξία μετά από καιρό, πχ τα Coroner που δεν υπαρχουν εδώ και χρόνια είναι φθηνά αν τα βρεις online second hand?

ε δεν είναι έτσι, και δεν είναι όλοι οκ με τα mp3 τους, και το τι κάνει ένα πολυκαταστημα είναι τελείως διαφορετικό με ένα μικρό μαγαζί, ο “μεγάλος” (πολλά παραδείγματα στην αθήνα) μπορεί να βάλει σε προσφορά 3 κομμάτια (κράχτες) και να σε γδάρει σε 33 άλλα, επίσης μπορεί να προμηθευτεί μεγάλες ποσότητες σε μικρότερες τιμές, μπορεί να εκβιάσει γι’αυτές, μπορεί να μην τις πληρώσει, όπως και να μην πληρώνει για μήνες τους υπαλληλους του που για μένα είναι αρκετό ώστε να πάω δίπλα και ας χάσω 1,5 ευρώ (λέμε τώρα, δεν είναι εκεί το θέμα)

Εννοειται!Αυτα ολα ειναι τα ωραια του ολου πραγματος.8)

η αλήθεια είναι πως αγοράζω μόνο βινύλια και δε ξέρω τι παίζει με τα μεταχ cd και αν όντως αποκτουν αξία μετά από καιρό, πχ τα Coroner που δεν υπαρχουν εδώ και χρόνια είναι φθηνά αν τα βρεις online second hand?

Δεν ειμαι τοσο κυνηγος σπανιων cd/βινυλιων,γιατι δεν ειμαι της φιλοσοφιας γενικα να σκαω ενα καρο λεφτα,για ενα αντικειμενο που στην εποχη του το παιρνες νορμαλ,οποτε δεν μπορω να σου απαντησω με βεβαιοτητα.Οντας ομως συστηματικος αγοραστης τα τελευταια 20 χρονια,φροντιζω ο,τι με ενδιαφερει να το αγοραζω την στιγμη που βγαινει,σε Limited,special η whatever edition,ωστε να μη χρειαστει να μπω σε εξοδα στο μελλον.Τωρα για τα παλια(τα οποια τιμαω δεοντως) εχω ενα ταβανι-οριο στα χρηματα που θα διαθεσω γενικα για ενα αντικειμενο και δεν το υπερβαινω ποτε(εστω σπανια!:p)

ε δεν είναι έτσι, και δεν είναι όλοι οκ με τα mp3 τους, και το τι κάνει ένα πολυκαταστημα είναι τελείως διαφορετικό με ένα μικρό μαγαζί, ο “μεγάλος” (πολλά παραδείγματα στην αθήνα) μπορεί να βάλει σε προσφορά 3 κομμάτια (κράχτες) και να σε γδάρει σε 33 άλλα, επίσης μπορεί να προμηθευτεί μεγάλες ποσότητες σε μικρότερες τιμές, μπορεί να εκβιάσει γι’αυτές, μπορεί να μην τις πληρώσει, όπως και να μην πληρώνει για μήνες τους υπαλληλους του που για μένα είναι αρκετό ώστε να πάω δίπλα και ας χάσω 1,5 ευρώ (λέμε τώρα, δεν είναι εκεί το θέμα)

Το ξερω οτι δεν ειναι ολοι οκ με τα mp3…απλα οσοι ειναι…μακαριοι!!Για μας τους υπολοιπους χτυπαει η καμπανα…!Δεν ειμαι υπερ των μεγαλων καταστηματων γενικα,ουτε γουσταρω να ψωνιζω απο ενα απροσωπο καταστημα(με συχνα πανασχετους πωλητες)ειτε σε φαση μεγαλου δισκοπωλειου-πολυκαταστηματος ειτε απο online μαγαζια.Απλα ερχεται η στιγμη που αφηνεις λιγακι το συναισθημα στην ακρη και κοιτας ψυχρα και λογιστικα την τσεπη σου.Δυστυχως πολλες φορες οι διαφορες ειναι μεγαλυτερες απο 1.5 ευρω και αναγκαστικα θα απαρνηθεις το ζεστο και φιλικο μαγαζι για
να ψωνισεις φθηνοτερα.Και γι αυτην την επιλογη δεν μπορω να κατηγορησω κανεναν.

η αληθεια ειναι πως οσοι βολταρουμε στα δισκαδικα του κεντρου ψωνιζοντας βινυλιακια πρεπει φατσικα τουλαχιστον να γνωριζομαστε ολοι, τοσοι λιγοι που εχουμε απομεινει!:lol: αν παμε για καφε μετα ολοι μαζι ζητημα θα ειναι αν θα γεμισουμε την καφετερια που λεει ο λογος :lol:

βασικα η οποιαδηποτε αξια που αποκτουν ειναι τελειως πλασματικη γιατι ειναι ενα μεσον το οποιο εχει ευτελιστει απο τις ιδιες τις εταιρειες καθως και απο το γεγονος οτι μπορεις να φτιαξεις μεχρι και μονος σου μια σχεδον πανομοιοτυπη κοπια του οριτζιναλ.

ετσι ακριβως!! the death or possible survival of the independent record stores is in our hands.

Ας κλείσει κι ας πάνε όλοι τους στο καλό, αρκετά !!!

:bye::bye::bye::bye::bye:

Rock City…δύο λέξεις που πίσω τους κουβαλούν όλη τη Μεταλ διαπλοκή εν Ελλάδι.

Καλα οτι ηταν μερος γνωστης κλικας ειναι γνωστο,ισως και αυτο να το εφαγε.
Εγω παλι δεν μπορω να πω οτι εχω πεσει σε καταθλιψη κι ολας…Εγν την τσεπη μου κοιταω ειτε ειναι Rock City,ειτε ειναι Metal Era,ειτε ειναι Bowel of Noise.Γενικως παντως τον τελευταιο καιρο εχω στραφει περισσοτερο στις online αγορες και οι αλλοι ας προσεχαν.

φαινοταν εδω και καιρο οτι το πραγμα εκει πηγαινε… οσες φορες περνουσα απεξω δεν εβλεπα κοσμο και απλα ηταν θεμα χρονου… συναισθηματικα λοιπον νοιωθω και εγω λιγο μια περιεργη νοσταλγια…θυμαμαι λιγο πιο μικρος που πηγαινα πρωι σαββατου την καθιερωμενη βολτα μαζευοντας καιρο χρηματα για να παρω κατι… ολους τους τυπους που ελεγαν την αποψη τους…“καλοι αλλα αργοι” …“σαν το προηγουμενο δεν ξαναβγαζουν” και αλλα τετοια … σιγουρα αυτη η ατμοσφαιρα εχει σημαδεψει την εφηβικη μου ηλικια… βεβαια αν σκεφτω με καθαρη λογικη πιστευω πως εκει πηγαιναν τα πραγματα απο τη μια το ιντερνετ απο την αλλη η πληθωρα κυκλοφοριων…θυμαμαι να ρωταω με αγωνια…“ποτε θα το φερετε?”… “απο την αλλη βδομαδα… μα καλα αυτη η earache…ολα τα αργει”…απλα σημερα κατι τετοιο δεν μπορεις να το πεις… και βεβαιως και η ακριβεια… 15 και 20 ευρω σημερα απλα δεν τα δινεις… στη γερμανια παντως ειδα οτι οι εταιρειες πλεον το εχουν δει αυτο και κανουν για μερες προσφορες οπου εχουν τιμες 3,30 η 3,50 το σιντι… βεβαια ειναι οι μεγαλες αλυσιδες και τα μεγαλα δισκοπωλεια που εχουν αυτη την δυνατοτητα στην ελλαδα αμφιβαλλω αν και αυτο ακομα ειναι εφικτο

Κάποτε το rock city αυτοπλασαριζόταν ως “η πρώτη αλυσίδα μέταλ καταστημάτων στον κόσμο” ή κάπως έτσι… περασμένα μεγαλεία. Γενικά δεν πολυψώνιζα από rock city, προτιμούσα μετρόπολις και χάπενινγκ λόγω τιμών και ποικιλίας. Α και επειδή πέρασα πριν από μερικές μέρες δεν αξίζει τον κόπο να κατέβετε για τις προσφορές του (λέμε τώρα)… έχουν μείνει ελάχιστα και αδιάφορα πράγματα.

Ναι, αλλά μάλλον τζάμπα θα πας…

explain

Από κοντά μαν, βαριέμαι να γράφω σεντόνια, αν και οι πιο παλιοί τα γνωρίζουν. :slight_smile:

Στον Πειραιά ήμουν τακτικός…μέχρι πριν δυο χρόνια και στην Αθήνα πήγαινα συχνά…η κατηφόρα ξεκίνησε απ’το 2006, που άρχισε να κλίνει το ένα μετά το άλλο…ότι και νά’ταν το Rock City, το κλεισιμό του το θεωρώ πλήγμα…τελευταία αγορά από’κει Forbdden - Twisted Into Form, πέρσι τα Χριστούγεννα στην μοναδική επίσκεψή μου αυτά τα δύο χρόνια:):!: