Κλείνει το Rock City

Να κλείσουν και όλα όσα απομένουν στην ελλάδα.
Στα τσακίδια όλοι τους.
Για τα μόνα δισκάδικα που στεναχωριεμαι που κλεινουν,ειναι αυτα σε αμερικη/αγγλια και γερμανια.Ειδικα τα εξειδικευμενα και τα μεταχειρισμεναδικα,που εχουν πραγματικα χαμηλες τιμες.
οι εδώ πέρα ήταν,είναι και θα παραμεινουν σκιτζήδες.

Ωχ, αυτό που έγραψε ο φίλος Tera_Rare πόνεσε σίγουρα πολύ.
Μεγάλη αλήθεια! Αλλά άστο … άστο γιατί η μπάλα παίρνει πολλούς “μεταλοπατέρες” και κυρίως “διάσημους”. Άστο φίλε.

E σιγά το μεγάλο μυστικό ρε παιδιά.
Ηλίου φαεινότερο ήταν πως το Ροκ Σίτι ήταν στα 90ς το μαγαζί που μπορούσες να βρεις τις κυκλοφορίες που προωθούσε το χάμμερ. Και φυσικά έτερον εκάτερον, τις κυκλοφορίες που έφερνε το Ροκ Σίτι τις προωθούσε το χάμμερ.
Δεν χρειαζόταν να είναι κανείς ο Μεταλ-Μάκης για να το καταλάβει αυτό.

οπότε θα σταματήσει και το μεταλ χαμερ?:stuck_out_tongue:

Πέρα από αλήθειες που μπορεί να έγραψαν κάποιοι από εσάς, για κάποιους από εμάς είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με πολλά και σπουδαία…

R.I.P

[-X

:frowning:

συμφωνω.

θυμαμαι ξεκινησα να ψωνιζω απο το rock city οταν ηταν στην ομονοια απο κατω στην σολωμου νομιζω λεγονταν ο δρομος. στην ακαδημιας στο μικρο ομως εδωσα περιουσιες. το πρωτο μου βινυλιο απο εκει το πρωτο cd απο εκει. παρεα με τα παιδια που δουλευαν εκει πηγαιναμε συναυλιες και γηπεδο με ολους. χρονια και χρονια. ραντεβου καθε παρασκευη για δισκους και μετα goodys στην κανιγγος. χαχχαχα ωραια χρονια.
τελευταια ενιωσα οπως πολλοι εδω μεσα. εχω απειρη ψηφιακη μουσικη που δεν την χαιρομαι. λεγαμε τις προαλλες με την γυναικα μου να σχολασουμε και να βρεθουμε εκει, οπως στο λυκειο. να παμε βολτα τα δισκαδικα. να ‘‘αγορασουμε ρε πανουλη κατι’’ μου ειπε. δεν προλαβαμε να κανουμε αυτη την τσαρκα. κριμα…

Αυτό που πολλοί θέλαμε να πούμε στις προηγούμενες σελίδες αλλά δεν είπαμε για να κρατήσουμε το “ρομαντικό” μέρος της ιστορίας.

ρε σεις εχει μεινει τιποτα σε καμια ξεφτυλλα τιμη η τζαμπα θα παω…

Και για μένα ήταν συνδεδεμένο με πολλές αγορές μου και με τα εφηβικά/μετεφηβικά μου χρόνια. Πριν λίγο κοίταζα το βινύλιο triarchy of the lost lovers με ζελατίνα Rock City και αυτοκολλητάκι 3.000 δρχ. Ωραία χρόνια όντως.
Αλλά οκ αφού το θέμα θίχτικε ε δεν ήταν κάνα μεγάλο μυστικό ότι ήταν στην κλίκα.

Αν θα μου λείψει? Δύσκολο. Η τελευταία μου αγορά ήταν κάπου πέντε χρόνια πριν.
Πάντως ένα κομμάτι μου πεθαίνει μαζί του.

RIP.

ειναι γεγονος οτι καπου στο 96 “ανοιξα τα ματια μου” οσο αφορα το θεμα “καθοδηγησης” απο MH/HM & RC.
O λογος ηταν το σπασαρχιδο Dark Saga και η προβολη του (εκατερωθεν).
Παιζει να ηταν η χρονια που σταματησα να αγοραζω μονο απο εκει και σταματησα να διαβαζω και MH.
χαλαστηκα μονο για το πρωτο καθως το περιοδικο αντικατασταθηκε απο το Classic rock.
(που οκ,πανω κατω τα ιδια σκατα ειναι αλλα εχει τουλαχιστον περισσοτερα οριτζιναλ κειμενα)

Πραγματικά είναι για γέλια η κατάσταση. Πουλάνε τα μεταχειρισμένα πιο ακριβά από απ’ ότι τα πουλάνε οι άλλοι καινούργια.
Βασικά όλοι αυτοί οι καταστηματάρχες στην περιοχή Ναυαρίνου βρίσκονται… για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας.

Μαλλον έχουν ξεμείνει στην εποχή του βινυλίου όπου έπαιζε ρόλο η παλαιότητα του δίσκου.

Μόνο το second hand είχε λογικές τιμές (μάλλον αυτό εννοείς).

Περασα και εγω την περασμενη βδομαδα και ειδα το 50% και μπαινοντας μεσα ψυχοπλακωθηκα λιγο ειναι η αληθεια… Ειχαν μεινει ελαχιστα cd και dvd, πηρα 2 cd και 1 dvd σαν τελευταιες αγορες απο εκει για το συναισθηματικο του πραγματος… Θυμαμαι οτι απο το Rock City ειχα παρει το πρωτο μου Black Sabbath cd το Heaven And Hell… Η ολη φαση ειναι ενα τελος εποχης, ηταν απο τα παλαιοτερα δισκαδικα, απο τα πιο γνωστα και δυνατα ονοματα.

Βεβαια τα τελευταια 4-5 χρονια οντως φαινοταν να ειναι σε πτωτικη πορεια, δεν ασχολιοντουσαν οπως θα επρεπε με το μαγαζι, ουτε πληθωρα τιτλων υπηρχε, ουτε συχνη ανανεωση. Ρωτησα και αυτον που το εχει πως και το κλεινει και μου ειπε οτι δεν παει με τιποτα το πραγμα, δεν υπηρχε καθολου κινηση. Στην συνεχεια συνεχιζοντας τις αγορες μου στο Metal Era συζητησα και με το παιδι εκει και μου ειπε οτι και αυτος ενιωσε περιεργα οταν εμαθε οτι κλεινει μιας και ο ιδιος σαν αγοραστης νεοτερος ειχε το 70% της δισκοθηκης του απο το Rock City. Αλλα θεωρω οτι οι ιδιοι οι ιδιοκτητες το εφτασαν το μαγαζι εκει που το εφτασαν και δεν ειναι μονο η οικονομικη κριση η δικαιολογια… Σιγουρα παιζει και αυτο ρολο, οπως και το downloading αλλα αλλα μαγαζια πως την παλευουν? Δεν νομιζω κανενα δισκαδικο να εχει τα μεγαλεια του παρελθοντος, αλλα ειναι σαφως σε καλυτερο επιπεδο. Το θεμα ειναι οτι πρεπει και αυτοι να προσεξουν, γιατι οι εποχες οσο πανε και δυσκολευουν και αν δεν προσαρμοστουν θα χαθουν και αυτοι σε βαθος χρονου οπως το Rock City. Στην εποχη που βρισκομαστε ειναι πολλα χρηματα τα 18 και τα 20 ευρω για cd. Και ο αγοραστης θα το σκεφτει διπλα, αρα και αυτοι πρεπει να ειναι λογικοι στις τιμες. Αλλιως πας και Metropolis και βρισκεις cd με 7,90 ή την προσφορα που εχουν τωρα που παιρνεις 3 cd με 27,8 και τελειωνει η ιστορια. Με τιποτα δεν θα ηθελα να κλεισουν αυτα τα μαγαζια και να μεινουν τα “μεγαλα” Metropolis, αλλα μαλακα δεν θα με πιασουν κιολας.

Κριμα παντως για τις αναμνησεις που ολοι εχουμε απο το Rock City.

Πριν πέντε μέρες κάποιοι τίτλοι μεγάλων συγκροτημάτων, ένας από το καθένα. 5-6 αντίτυπα από το γνωστό tribute στους Mayhem με Vader κτλ. Λάβε υπόψιν σου όμως πως εκεί συνάντησα κάτι τύπους που θα έπρεπε να είχαν φέρει καρότσι του σούπερ μάρκετ μαζί τους, δηλαδή εάν δεν βρεθείς εκεί κοντά για κάποιον άλλο λόγο, μην κατέβεις.

Εκτός και αν σε ενδιαφέρει αυτό το έθνικ σιντί που βρήκα εκεί και μάλλον πουλήθηκε ως Dark Tranquillity: http://bit.ly/simlog

Φυσικά, εάν αυτό εξακολουθήσει να ζει στον εικοστό αιώνα. Στις αρχές τις προηγούμενης δεκαετίας πωλούσε γύρω στα 44.000 κομμάτια, στα μέσα αυτής 11.000, ε, μπορείς να υπολογίσεις που περίπου κινείται σήμερα. Γι’ αυτό και χρειάζεται εκσυγχρονισμός, όχι αυτό το κουτάκι όπου έγραφαν urls από βίντεα στο youtube και ο αναγνώστης καλούταν να τα αντιγράψει με το χέρι. :lol: Οι νεότεροι πάντως είναι διατεθειμένοι να καθίσουν γύρω από το τζάκι και να ακούσουν με προσοχή όσα έχουν να τους διηγηθούν οι παλαιοί για τις σχέσεις Χάμμερ-Ροκ Σίτυ. Bring it!!

Απο την μια με στεναχωρει αφανταστα που κλεινει το rock city…Απο την αλλη ομως η κινηση μου φαινεται λογικη μιας και τους τελευταιους μηνες οποτε περνουσα απ’ εξω δεν εβλεπα καθολου κινηση…Κριμα…

:roll:
Το Hammerδεν έβγαζε ποτέ χρήματα από το Rock City πάντως, απ’όσο ξέρω. το Rock City στηριζόταν πιο πολύ στο Hammer (αναφέρομαι σε πωλήσεις, όχι σε ιδιοκτησίες/αλαξοκωλιές). Όσο το στηρίζει η εκδοτική του (και όσο το ίδιο πουλάει αρκετά ώστε να είναι ικανοποιημένη η εκδοτική του) θα είναι θεωρητικά οκ. Παρόλο που οι εταιρείες έχουν όντως οικονομικά προβλήματα και αυτό αγγίζει πολύ τα περιοδικά.

Δεν έχει να κάνει τόσο με οικονομικά προβλήματα (σε όλη τη Δύση έκλεισαν περιοδικά) όσο με τον ρόλο που μπορεί να έχει ένας πεταλωτής στην εποχή της μηχανοκίνησης: υπάρχει χώρος για αυτόν; Φυσικά, αρκεί να είναι και ο ίδιος πρόθυμος να δει τον χώρο αρχικώς, και εν συνεχεία να αρκεστεί σε αυτόν δίχως να αναπολεί περασμένα μεγαλεία (τις γραφικότητες πρέπει να τις αφήσει έξω από την πόρτα). Είμαι εκτός θέματος, ίσως αυτά αναπτυχθούν κάπου αλλού και σεντονάτα (να μη λένε πως τραγουδάμε έξω από τον χορό) αλλά μη νομίζεις πως η περίπτωση του Ροκ Σίτυ είναι τόοοσο ξένη: θα παραδεχτώ πως όταν τις προάλλες έβγαινα για τελευταία φορά από την πόρτα του ένιωσα «κάπως»· πήρα και αυτοκολλητάκι με το όνομα του καταστήματος, ο τύπος πρέπει να χάρηκε. Διαβάζω όμως εδώ μέσα πως προφασίζεται την οικονομική κρίση και σκέφτομαι πως αυτό το κλείσιμο μάλλον έπρεπε να είχε συμβεί νωρίτερα. Όσοι υπεύθυνοι μουσικόφιλοι πέρασαν τα τελευταία χρόνια από την πόρτα του γνωρίζουν καλά τους λόγους που κατεβάζει ρολά. Αυτό βέβαια δεν θα εμποδίσει τόσο τον ίδιο όσο και κάποιους άλλους αργότερα να βολευτούν με όποια δικαιολογία τους συμφέρει περισσότερο.

Κι εγώ πέρασα από το Rock City για έναν αποχαιρετισμό την προηγούμενη βδομάδα. Φαντάζομαι θα έχει κλείσει πλέον. Πήρα και το Nevermore με 7.5 ευρώ και ένα αναμνηστικό αυτοκόλλητο.

Η αλήθεια είναι ότι το πράγμα φαινόταν, εδώ και 3-4 χρόνια είχε μείνει μόνο ο ένας από όλους (αυτός είναι ο Lord;) και το μαγαζί ήταν απελπιστικά άδειο. Αυτό που διαφωνώ με όσα λέγονται εδώ είναι οι θεωρίες συνομωσίας και οι σχέσεις με το Hammer. Ψώνιζα από το Rock City εδώ και 20 χρόνια και αγοράζω το Hammer επίσης 20 χρόνια. Πολλοί από εμάς έχουμε ένα συναισθηματικό δέσιμο και πολλές αναμνήσεις από αγορές, συζητήσεις κλπ και είναι άδικο να ασχολούμαστε τώρα με το πώς και το γιατί.

Το Rock City περνάει στην ιστορία ως το σημαντικότερο metal δισκάδικο, εκεί μεγαλώσαμε, από εκεί χτίσαμε δισκοθήκες. Το αν ο Lord έγραφε ότι ο σωστός οπαδός πρέπει να αγοράσει το Black Album σε βινύλιο, κασέτα και CD (τέτοια έγραφε ο αθεόφοβος το 1991!) για μένα είναι αστείες γραφικές ιστορίες και μέρος της metal “μυθολογίας” της Ελλάδας, που χαρακτηρίζουν κάποιες μακρινές και ωραίες εποχές για όσους ήμασταν έφηβοι τότε.

Το αν το Hammer προωθούσε ή προωθεί (γιατί ακόμα το κάνει, ενώ οι σχέσεις με το Rock City έχουν σταματήσει εδώ και καιρό) διάφορες μπάντες που δεν το άξιζαν/αξίζουν, εμένα δε με νοιάζει και πολύ, εμπιστεύομαι τα δικά μου αυτιά. Αν οι Iced Earth βαφτίστηκαν υπερμπάντα και πούλησε τρελά το Rock City, έχει να κάνει με τους Έλληνες μεταλάδες. Αφού οι μισοί προσκυνούμε τους Maiden και οι άλλοι μισοί προσκυνούν τους Metallica, τι πιο λογικό για έναν έμπορο και ένα περιοδικό να στηρίξει μία μπάντα που αντιγράφει και τους 2;

Τέλος πάντων, οι εποχές άλλαξαν, το δισκάδικο δεν ακολούθησε την εξέλιξη και μοιραία ήρθε το τέλος. Το περιοδικό πιστεύω, παρόλο που διαφωνώ με αρκετούς συντάκτες και “γραμμές”, είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αξιόλογο, ανανεώνεται, έχει ενδιαφέρουσες ιδέες κλπ κλπ. Δε νομίζω να έχει πρόβλημα επιβίωσης. Και είναι όντως γραφικό να βάζουν youtube links στο έντυπο, αλλά έλεος με τη μονομανία του internet. Καλά τα sites, αλλά μερικές φορές είναι πιο ωραίο να αράζεις στον καναπέ με κάτι χάρτινο στο χέρι. Σε λίγο θα πρέπει να διαβάζουμε και λογοτεχνία σε pdf.

RIP Rock City…

Επειδή ο καθένας σας, γράφει ότι νομίζει ή ό,τι του κατέβει, ας βάλουμε λίγο τα πραγματα στη σωστή τους βάση.

Αυτοί που ήταν στο μαγαζί τα τελευταία χρόνια, ήταν ο 'Αρης (γνωστός και σαν sentinel - όταν έγραφε στο Hammer, παρέα με τον Angelo - τον γνωστό και ως Lord, o οποίος έιχε τη sound n vision & το rock city και ο οποίος διετέλεσε και αρχισυντάκτης στο Hammer) ό Ηλίας Κοσκόρης (Dark Nova,Wolfcry κτλ) κιθαρίστας/καθηγητής, ο οποίος έγραφε και αυτός στο Hammer, και ο Λουκάς. Παλαιότερα ο Σπύρος απο Devicer κτλ κτλ. Eπίσης αξίζει να σημειωθεί οτι ο Χάκος Περβανίδης δούλευε στην S&V. Βγάλτε μόνοι σας τα όποια συμπεράσματα θέλετε.

Το μαγαζί δεν είχε φέρει καινούριους τίτλους, για μήνες. Βασικλα με 3 μισθούς, νοίκι, φόρους και ρεύματα, και με όλο και λιγότερη κίνηση, αυτή η κατάληξη ήταν και η πιο λογική. Τις μισές μέρες απεργία, τις άλλες αφραγκία των πιθανών αγοραστών… Οι εταιρίες και οι διανομείς, απλά ανεβάζουν τις τιμές όσο μικραίνουν οι πωλήσεις - νομίζω οτι αυτή η εξίσωση, δεν έχει (ευχάριστη) λύση…
Και δεν νομίζω οτι έχει να κάνει κάτι με το οτι το μαγαζί δεν εξελίχθηκε. κτλ.
Όταν οι τιμές είναι fix και οι τίτλοι συγκεκριμένοι, λίγα πράγματα μπορείς να κάνεις. Άλλα μαγαζία έχουν καλύτερη πορεία γιατι έχουν χαμηλότερα ενοίκια και έναν υπάλληλο. Αλλα όλοι υποφέρουν.

Όταν οι ICED EARTH απο χρυσό δίσκο (7500 + πωλήσεις), δεν πουλάνε πάνω απο 200-300 κόπιες στις μέρες μας και έστω αν υποθέσουμε οτι πουλάνε 1000, επειδή οι υπόλοιποι τις πέρνουν απο το play ή το amazon, έ, οι υπόλοιποι 6000, απλά ή δεν άκούνε πλέον ή “κατεβάζουν”. Μαζί με τις βλακείες του JS, ορίστε πώς ένα όνομα που είχε κάνει κάποια αίσθηση, στο παρελθόν πλέον έχει καταβαραθρωθεί.

Με τα MP3 & CD-R, ίσως να κινηθούν τα πράγματα για λίγο αλλά αν δεν παίζουν φράγκα, δε νομίζω οτι οι περισσότεροι μουσικοί θα μπούν στον κόπο να κάνουν κάτι μόνοι τους. Οσοι έχετε δεί το ντοκυμονταίρ των Anvil, ίσως και να νιώσετε…
Αλλοι πάλι θα χαρείτε που θα πάρετε 2 cd σε τιμή κόστους, χα.

Πολύ απλά, θα εκλείψουν και τα μαγαζιά και λίγο αργότερα τα περιοδικά, αφού, είναι ασύμφορες οι διαφημήσεις, και μετά και οι εταιρίες και αργότερα, τα περισσότερα μικρά groups, λόγω δυσχεριών. Τα μεγαλύτερα σχήματα και εταιρίες, φροντίζουν να διαχετεύουν μαζικά το προιόν τους, μέσα απο άλλα κανάλια και έχουν άλλες πηγές εσόδων. (μαγαζιά, εφημερίδες, tv)

Το 2011, ετοιμαστείτε να δείτα και άλλα λουκέτα ! Σε εκπομές, σε μαγαζία, περιοδικά και αλλού… επίσης μέσα στα επόμενα 2 χρονάκια, πολλοί μεγάλοι θα αποσυρθούν, οπότε θα δούμε, πόσα “μεγάλα” (γκουχ-γκουχ) ονόματα θα μείνουν και πόσα απο αυτά θα έρχονται και στην Ελλάδα.

Κριμα που κλεινει, οπως κριμα για καθε επιχειρηση που κλεινει και παιρνει μαζι της θεσεις εργασιας. Δε λυπαμαι, ομως, για τους ιδιοκτητες διοτι ειμαι σιγουρος οτι τρωνε με χρυσα κουταλια ακομα και με πτωση τζιρου. Πολλα μας πηραν για μια 15ετια…

Πήρα το πρώτο μου βινύλιο, Live After Death :slight_smile:

Σκουπίζω τα δάκρυά μου για τις αναμνησεις (τοσο αυτη που γραφεις, οσο και εκεινης της συγκλονιστικης συναυλιας-σοου) και επικροτω!

Ο ιδιος δισκος ηταν για εμενα η πρωτη μου κασετα εταιρειας.

Πολλα λεφτα, αλλα και πολλες αναμνησεις ομως…

Lord. Ενα ψευδωνυμο, μια ιστορια :lol: Παλι καλα που ο πρωτος δισκος των Annihilator αξιζε τελικα τα οσα ειχε γραψε στο ΜΗ/ΗΜ εκεινη την περιοδο! Για αλλες κυκλοφοριες δεν θα αναλυσω τι εχει γινει ομως…

Να πώ κι εγώ τα δικά μου.

CD Manowar - Triumph of Steel και Metallica Kill em all.
Συναυλία - Accept.
Όμορφες αναμνήσεις, καλές παρέες + δυνατές φιλίες, προέκυψαν εκεί μέσα.