Τι σημαινει να ακους Rock/Metal μουσικη?

Σημασία έχει να νιώθεις το στίχο να αγγίζει τη ψυχή σου και τη μουσική να σ’ ανατριχιάζει.

Να «ακούς metal ή ροκ μουσική», κατά την ταπεινή μου, δεν σημαίνει τίποτα παραπάνω από αυτό που λέει η φράση. Ακούγεται rock ή metal και εσύ κάθεσαι και ακούς, δεν το βάζεις στα πόδια ούτε δυσανασχετείς. Τίποτα παραπάνω. Αν με πιάνετε.

+1. Αυτό εκφράζει και εμένα σε γενικές γραμμές.

πιστευω οτι η μουσικη ανεκαθεν ηταν κατι πολυ ευχαριστο και ισως και απαραιτητο στον ανθρωπο…απο κει και περα, ο καθενας ακουει ο,τι τον ευχαριστεί…ειτε ειναι μεταλ ειτε κατι αλλο…ειναι ανουσιο να προσπαθουμε να πεισουμε τους αλλους να ακουσουν τη μεταλ απλα επειδη πιστευουμε πως ειναι καλυτερη…σεβομαστε τα γουστα και κοιταμε τη δουλεια μας!!:smiley:

I stand alone!!

το να ακους μεταλ σημαινει ατελειωτο headbanging…κριμα ρε λουστη,μετανοιωνω την ωρα και τη στιγμη που εκοψα το μαλλι…
επισης σημαινει να κανεις το τλεκοντρολ του hifi σου μπακετα και να παιζεις ντραμς στον αερα…(και κι8αρα που και που σε καποια σολο) :lol:

Τίποτα δε σημαίνει,γουστα είναι αυτα.

Σωστα τα λεει ο απο πανω.

Τελικα θα ελεγα οτι (για την πλειοψηφια τουλαχιστον) σημαινει οτι ακουμε κατι που εμεις επιλεξαμε και ειναι αρκετα σημαντικο αυτο.

Τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο.

βασικα μεταλ για μενα σημαινει να ακοuει ολο το σοι λαικα και σκυλαδικα και γω να τσιτωνω τα δικα μου στο δωματιο και να τρελλαινονται!!

Για μένα το να ακούει κανείς ροκ/μέταλ μουσική είναι πρώτα απ’όλα τρόπος έκφρασης. Όπως και με οποιοδήποτε ‘είδος’ μουσικής, έτσι και με το ροκ…όταν ακούς κάτι πρέπει να το ακούς γιατί σου αρέσει, σε εκφράζει [I]κλπ[/I]…Για μένα αυτή η μουσική είναι ένας τρόπος να ξεδίνω…αυτό. Ακούω μέταλ - κυρίως - για αυτόν τον λόγο, διότι μαρέσει και είναι και ένας τρόπος να εκτονώνομαι και να ξεχνιέμαι…Κάποιοι άλλοι ίσως έχουν συνδέσει αυτή τη μουσική με κάτι άλλο, με κάποια πρόσωπα, καταστάσεις ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο…
Εμένα, προσωπικά, δε μου αρέσουν οι ‘ταμπέλες’ του στυλ [I]’‘είμαι ροκάς, μεταλλάς, ντεθάς’’ κλπ.[/I] ό,τι και να μαι το κρατάω για τον εαυτό μου και δε μαρέσει να το διατυμπανίζω…Για μένα η μουσική, γενικότερα, είναι όλα αυτά που είπα παραπάνω…τρόπος έκφρασης, ή και τρόπος ζωής/συμπεριφοράς και ΟΧΙ τρόπος ντυσίματος. Είναι και τρόπος να περνάς ευχάριστα την ώρα σου…
Όταν δεν είμαι καλά, ακούω πιο καταθλιπτική μουσική, όταν είμαι ‘κάπως’ και θέλω να εκτονώσω το θυμό μου βάζω πιο δυνατή μουσική, όταν θέλω να ‘ανέβω’ ψυχολογικά βάζω πιο ‘ανεβαστική’, κεφάτη μουσική…δεν είμαι - αυτό που λένε - ‘κολλημένη’ με ένα είδος. Είμαι ανοιχτή σε όλα τα είδη - άντε όχι σε όλα - και πιστεύω ότι το καθένα έχει την χάρη του και αναλόγως την περίσταση/κατάσταση που βρίσκεται ο καθένας ακούει και τη μουσική που του ‘ταιριάζει’ περισσότερο εκείνη τη στιγμή. Όσον αφορά το ‘στυλιστικό κομμάτι’…ποτέ δεν είχε κάτι η εμφάνισή μου που να πρόδιδε το είδος μουσικής που μαρέσει…(και πιστεύω ότι ούτε μπορώ να το υποστηρίξω)…
Η συμπεριφορά μου πάλι δεν έχει κάτι…είμαι ο εαυτός μου και δεν προσπαθώ να αποδείξω τίποτα και σε κανέναν. Ακούω τη μουσική που ακούγεται πιο ευχάριστη στα αυτια μου και με αυτόν τον τρόπο ‘ξεφεύγω’ και χαλαρώνω…

[B]Βαθμός: 9[/B]

έλα μου? :lol::lol:

Mπερδεύτηκα, νόμιζα είναι το τόπικ τι ταινία είδατε σήμερα.

Εγώ διατυμπανίζω ότι είμαι μπλακμεταλλάς, υπονοείς κάτι εναντίον μου?

Κατευθείαν θίχτηκες - και καλά - εσύ! Όχι, καλέ…ο καθένας ότι θέλει…για αυτό είπα [I]’‘εμένα προσωπικά δε μαρέσει…’’[/I]. Σοβαρά τώρα, όποιος θέλει το δείχνει, όποιος δε θέλει όχι…εγώ δε θέλω να πολύ μιλάω για αυτό το θέμα ας πούμε…δεν ξέρω γιατί…πείτε με ‘κολλημένη’, πείτε με χαζή…δε μου αρέσει.
οι φίλοι μου το ξέρουν φυσικά και τους πρήζω με τα συγκροτήματα που ακούω :lol: αλλά γενικότερα δε μιλάω…

Χαίρομαι που το διευκρινήσαμε. :):!:

^^Το copyright ανήκει στον stef όμως ε? :stuck_out_tongue:

Ον τοπικ: Κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες κουβέντες του Osho, γενικά για τη μουσική:

http://www.oshoquotes.net/2009/11/osho-on-music-osho-quotes-and-insights-on-music/

Πολλά απο αυτά νομίζω αφορούν και τη μουσική που ακούμε, αν και σε κάποιες θέσεις του είναι απόλυτος…:slight_smile:

παιδες προσωπικα πιστευω οτι το να ακους ροκ και μεταλ σημαινει οτι σαρεσει ενα ειδος μουσικης. [B]μόνο[/B]. δεν σημαινει τιποτα αλλο. ουτε ιδεολογια, ουτε τροπος ζωης ουτε αξιες ουτε τροπος σκεψης ουτε τιποτα. σημαινει απλα το γουστο σου στην μουσικη (ή την ελλειψη του χεχε). η ροκ κ μεταλ μουσικη ειναι ακριβως αυτο, μοναχα μουσικη. τιποτα παραπανω.

Τι σημαίνει;

[B]"-Να νιώθω ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΟΥ"…[/B]

ΜΑΛΑΚΕΣ βρειτε αυτο το διαμαντι και διαβαστε το.Ειναι κοινωνιολογικη αναλυση και καλα…Εχει μεσα εμπειριες απο το αγκαθι και το Χωρις Ανασα απο παρτυ για τους μανογουορ απο οτι σκατα θελετε…Μην το χασετε.

Που υπαρχει??