Τι σημαινει να ακους Rock/Metal μουσικη?

και τι χαρακτηρα εχουν οι χιπ χοπαδες

wow…εχασες το νοημα.

ηθελα να δειξω διαφορα απο μεταλοροκαδες κ αλλους… μπορει οι hip hopαδες να ειναι σαν τους ροκαδες…ξερω κ γω? δν συναντω και πολλους…

αν καταλαβα καλα συμφωνω με epitaph

νταξ και γω το χω κανει
οταν ημουνα πιτσιρικας
δεν παιζανε αλλες παρεες
και δεν παιζανε και αλλες γκομενες

αλλα μετα το λυκειο,που αρχιζεις και ωριμαζεις παραπανω,κατασταλαζεις και γενικα ολοκληρωνεις τη διαμορφωση του χαρακτηρα σου
το να πηγαινεις σε τετοια μαγαζια με το προσχημα της γκομενας
για μενα ειναι πολυ εξευτελιστικο
δηλαδη αν σου λεγε η γκομενα για να σου κατσει πετα ολα τα cd σου,θα το κανες?
η απαντηση λογικα ειναι οχι.
οπωτε επιλεγεις να πας στο σκυλαδικο,επειδη ειναι πιο ανωδυνο.
τεσπα

και στα οσα ειπε ο somnabulist
εχει αρκετο δικιο
καποια πραγματα ειναι συνιφασμενα με τη μουσικη
δηλ
οπως οι skate-αδες επι το πλειστον θα ακουνε hip-hop\punk rock
ετσι και οι λαικοσκυλαδες και λοιποι οπαδοι εμπορικης μουσικης εχουν τα δικα τους χαρακτηριστικα

δεν συμφωνω σε ολα ομως
κυριως αυτο που πε για το οτι οι μεταλοροκαδες ειναι πιο ντομπροι και τα σχετικα
αυτο προσωπικα δεν μπορω να το δεχτω οτι σχετιζεται με τη μουσικη
παντου υπαρχουν σκαρτοι ανθρωποι,δηθεν και τα λοιπα
μπορει να ναι λιγοτεροι στο χωρο του ροκ\μεταλ
μπορει
αλλα σιγουρα υπαρχουν

το πιασα το νοημα αλλα παραεισαι απολυτος

ωχ καλα… το ιδιο πραγμα ειναι? εχεις μια σχεση και ο αλλος εχει διαφορετικα γοσυτα με σενα. Δεν θα του κανεις το χατιρι να πας εκει που γουσταρει για να περασετε ομορφα? οπως και ο αλλος/αλλη δεν θα κανει το ιδιο για σενα?

Εδω σε παρεα ειμαστε και ενας απο τους φιλους μου που δεν εχει καμμια σχεση με το ροκ ηρθε 2-3 φορες στο Καλτ (και που στο καλτ οχι σε κανα ροκαδικο) για την παρεα. Εγω δεν θα μουν κομπλεξικος αν μια φορα μου λεγαν να παμε στα μπουζουκια σαν παρεα και ελεγα “ε οχι δεν ειναι του γουστου μου”?

προσωπικα εγω ετσι λεω
γιατι ο κολλητος μου φιλος (απο το νηπιαγωγιο μαζι) ακουει τετοια μουσικη
και οπως εγω ποτε μου δεν ειχα την απαιτηση να ρθει μαζι μου στα μαγαζια που γουσταρω
ετσι και γω εχω την απαιτηση να μη με “παρεξηγησει” αν του πω “δεν γουσταρω”
γιατι απο τη στιγμη που δεν μαρεσει μια μουσικη,γιατι να παω να την υποστω?
πραγματικος φιλος δεν ειναι μονο να κανεις την θυσια εσυ για το καλο της παρεας
αλλα και να καταλαβει ο αλλος οτι εσυ δεν περνας καλα σε αυτα τα μαγαζια
και προσδιοριζω ποια μαγαζια: αυτα που παιζουν τερμα μουσικη,εισαι στριγμωμενος σαν σαρδελα,και για να μιλησεις στον διπλανο σου πρεπει να ξελαρυγγιαστεις.αυτο οταν εισαι ορθιος.
και υπαρχει και το πιο κυριλε,που καθεσαι σε τραπεζι,παλι ομως στριγμωμενος,γιατι εχουν κοιταξει να χωρεσουν οσο πιο πολλα μπορουν,και φυσικα μπορεις να “μιλησεις” μοναχα με τους 2 διπλανους σου.

τωρα το για μια φορα που λες,οχι δεν ειναι κακο!
ειναι κατι σαν υποχρεωση.
αλλα το μια φορα στο τοσο,που λενε καποιοι,δεν το μπορω.

και οσο για τη σχεση που λες
πως θα περασεις ομορφα οταν το ειδος της διασκεδασης δεν σου αρεσει?

θα περασεις ομορφα γιατι εισαι με το ατομο που γουσταρεις.

και οταν σε μια παρεα εχετε διαφορετικα γοσυτα τι κανεις? δεν θες μια φορα να πας να ακοσυεις καπου την μουσικη που γουσταρεις και να χεις και παρεα? πας και καθεσε μονος σου στο μπαρ σαν τον μπεκρουλιακα?
Δεν νομιζω οτι ειναι υποχρεωση απλα αν ειναι κατι που δεν σ’αρεσει και το κανεις συχνα θα βαρεθεις ευκολα.Με το να πας μια φορα στο τοσο δεν καταλαβαινω γιατι δεν μπορεις να περασεις καλα. Και σε κλαμπακια εχω παει με φιλους και γελιο βγαλαμε και χαβαλε ειχε. Γενικα αυτο το “βγαινω μονο σ’αυτα τα μερη” ειναι οτι χειροτερο και δεν το μπορω με τιποτα και αυτα τα λεω γιατι τα ξερω , τα χω περασει.

χαχα
και γω ακριβως το ιδιο
τα χα φαει με το κουταλι και τα σιχαθηκα

αμα ειναι να παω καπου να ακουσω μουσικη θελω τη μουσικη που γουσταρω

αλλιως υπαρχουν και τα μεζεδοπωλεια και οι ταβερνες που κακα τα ψεμματα,αμα ειναι να βγεις με παρεα,δεν συγκρινεται με τιποτα.και το σημαντικοτερο ειναι οτι μπορεις και μιλας!

τεσπα

εχουμε διαφορετικες αντιληψεις

δε θα ελεγα σε κανεναν φιλο να ερθει στο cult η empire αν δεν ειναι στη φαση. εκει πανε παρεα οσοι ειναι στην φαση.αλλιως πας αλλου.

το κλαμπ δεν εχει καμια σχεση με το λαικαδικο.
στο κλαμπ περνας καλα!!! πολυ καλα! κ χορευεις!!
στο λαικαδικο …αν η κοπελα σου ειναι σωστη, και σε ξερει δε θα σου ζητουσε ποτε να πατε σε κατι τετοιο.να τα ξεκαθαριζουμε αυτα.
αν εισαι μεταλας ροκας,αλτερνατιβας κ η κοπελα σου σου πει παμε κ εκει,ή ελα εκει μαζι μου…τοτε κατι δε παει καλα στη σχεση. οπως εγω δεν θα ζητουσα απο την κοπελα μου να ερθει empire.

Ποσο συμφωνω με signal 05 δεν λεγεται(μα γιατι ακους μεταλκορ?#-o :smiley: )!!Ακριβως αυτο λεω συνεχεια…Ο φιλος σου θα ξερει οτι δεν σ αρεσει κατι οποτε δεν θα σε βαζει να ερθεις μαζι.Οπως και εσυ δεν θα το κανεις σε αυτον!Υπαρχουν και οι μεσες λυσεις!ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ!

Καμελσποτερ…Γιατι στο κλαμπ περνας καλα και στο λαικαδικο οχι?Και εγω προσπωικα θα πορτιμησω στην εσχατη ενα καλο κλαμπ απο ενα λαικαδικο(ναι σε κλαμπ εχω περασει καλα και δεν ευθυνοντα καμια γκομενα αλλα ο χαβαλες) αλλα γιατι το γενικευεις οτι ειναι αλυτερο?Και τα δυο μορφη μαζικης διασκεδασης ειναι με πολλα κοινα χαρακτηριστικα.

Επισησς συμφωνω με τον Μανο87 και τον Επιταφ στα περισσοτερα που ειπαν.

Οτι νιωθεις καλυτερα καθε φορα που ακους ενα ‘‘γκρανκ’’ απο μια κιθαρα!!! Ειμαστε στη προνομιουχα θεση να ακουμε τραγουδια που πραγματικα εχουν αλλαξει τον κοσμο…:wink: :wink: :wink:

H σημασια της μουσικης για μενα θα υποβιβαστει πολυ αν περιοριστει σε φτηνες λεξεις. Τη σημασια οσο και να θελουμε να την αποτυπωσουμε ποτε δεν ειμαστε επαρκεις. Ενα κομματι ειναι σημαντικο για πολλους λογους. Μπορει να σε συγκινει, να σε πορωνει, να σου θυμιζει, να σου δινει κουραγιο σε δυσκολες στιγμες. Ειναι παρα πολλα που ο καθενας μας τα νιωθει με τον τροπο του… Επισης η μουσικη(τουλαχιστον για μενα) λειτουργει σαν ψυχοφαρμακο. Οταν ακουω η παιζω μουσικη με κανει να αισθανομαι καλυτερα. Με λιγα λογια πολλες φορες εχω αισθανθει οτι ειναι οτι πολυτιμοτερο εχω στη ζωη μου…

Ειναι εξισου σημαντικο με το να ακους jazz και fusion! Τι λεμε τωρα! Ολα ωραια ειναι! Και η ποπ μουσικη αλλαξε ουσιαστικα την μουσικη ιστορια αλλα δεν το κανουμε θεμα! Το οτι ακους ροκ και μεταλ σημαινει απλα οτι σου αρεσει να ακους ροκ και μεταλ! Τιποτα παραπανω! Ναι συμφωνω με οσους πουν οτι στον χωρο υπαρχουν καποια γκρουπ οπου ειναι πολυ ψηλα συνθετικα και στιχουργικα! Συμφωνω οτι ειναι καποιοι σε δυσθεωρητα επιπεδα αλλα δεν ειναι ολοι οι ροκαδες-μεταλλαδες σε αυτα τα επιπεδα μονο και μονο επειδη ειναι ροκ και μεταλ!!! Απλα τα πραγματα ε;; :smiley:

Κατα μια εννοια συμφωνω. Απλα το καθε ειδος μουσικης εχει απο πισω μια αλφα κουλτουρα που υιοθετει ο εκαστοτε οπαδος.

Κοινως, δε θεωρω τον εαυτο μου ροκα ή μεταλλά, αλλα το καθε ειδος που ακουω εκφραζει μια διαφορετικη πλευρα μου.

Αυτο ειναι σωστο και κατανοητο! Απλα το υφος του θρεντ ειναι τετοιο που αυτοματα βαζει το ροκ και μεταλ σε ενα αλλο επιπεδο! Συμφωνω οτι γενικα ειναι μουσικη επιπεδου αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ολα τα γκρουπ που παιζουν ροκ-μεταλ το εχουν! Αυτο…

[…] Yπάρχει επίσης και το πρόβλημα του κοινού στον ελληνικό χώρο. Δεν υπάρχει δηλαδή το απαραίτητο κοινό που θα έρθει στην συναυλία να σε υποστηρίξει και οικονομικά και με την παρουσία του, ώστε να μπορέσεις να κάνεις και μία καλύτερη διαφήμιση στον ελληνικό χώρο. Είχαμε βγει πολλές φορές εμείς στην επαρχία. Εκεί ο κόσμος διψάει περισσότερο για την ροκ μουσική. Είναι και θέμα έλλειψης βέβαια… αλλά στην Αθήνα υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα, υπάρχει σνομπισμός. Ο κόσμος σνομπάρει το ελληνικό συγκρότημα. Τους θεωρούνε δικούς μας… είναι οι “δικοί μας” ας πούμε που θα παίξουνε. Και ο έλληνας ακροατής δεν θα πάει να πληρώσει 500 δρχ να δει το ελληνικό συγκρότημα που μπορεί κ να αξίζει περισσότερο απο κάποια ξένα συγκροτήματα που έρχονται. Υπάρχουν βέβαια ευθύνες και από τις δύο πλευρές. Οι ευθύνες μοιράζονται και στο κοινό και στους καλλιτέχνες. Το κοινό έχει πάρα πολλά ακούσματα και έτσι υπάρχει ένα αξιόλογο συγκριτικό μέτρο, πράγμα που σημαίνει ότι ο έλληνας ακροατής έχει απαιτήσεις από το ελληνικό συγκρότημα. Θέλει να παίζει σωστά, θέλει καλές συνθέσεις, θέλει αξιόλογη παρουσία, θέλει κάποιο image από το συγκρότημα, πράγματα που δεν υπάρχουνε συχνά. […]

Από συνέντευξη του Θ. Ηλιακόπουλου στην ΕΡΤ κάπου το 90.

αυτο ισχυει για ολα τα ειδη της μουσικης

κοιτα το ροκ και το μεταλ ειναι πολλα πραγματα
προσωπικα μιλωντας πολλα περισσοτερα απο οποιαδηποτε αλλο ειδος μουσικης
ειναι ο τροπος αντιληψης της μουσικης

τεσπα

οσο αφορα τις αλλαγες στην ιστορια που αναφερθηκε πιο πριν
το ροκ εμελε να ειναι η μουσικη της επαναστασης
οπωτε αναποφευκτα ειναι συνδεδεμενο με την εννοια της αλλαγης

αυτο βεβαια δεν κανει ενα οπαδο καλυτερο ανθρωπο απο καποιον που ακουει αλλο ειδος μουσικης

Το να ακους μουσικη γενικοτερα ειναι κατι το μοναδικοφανταστικουπεροχο. Ειτε αυτη ειναι η ροκ, η μεταλ, η τζαζ, η ποπ, τα σκυλαδικα. Ο καθενας ακουει αυτο που ειναι, ακουει πραγματα που στην ουσια ειναι η εσωτερικη ψυχικη κατασταση-συναισθηματα μεσα απο νοτες και λογια. Οταν ακουω μουσικη, νιωθω να συμπληρωνομαι. Συντροφος παντα, ποτε δεν με αφησε και ποτε δεν θα με αφησει. Με εχει απογοητευσει, με εχει ενθουσιασει, μπορει να ειναι γλυκια, απαλη, γρηγορη, αργη, αγρια μαζι μου. Εγω το επιλεγω αυτο. Για τον καθενα ειναι κατι διαφορετικο, εκφραζει διαφορετικα πραγματα… Μεσα απο τη μουσικη ο καθενας μπορει να μεταφερει-μεταδωσει-παραλαβει τις αποψεις του, τα ιδανικα του, τις αξιες του, τις σκεψεις του, τις κα*λες του, μπορει να εκτονωθει, να νιωσει ομορφα, να κλαψει, να γελασει, να να να να…

Και απλα δεν πολυγουσταρω μια ομαδα ατομων που ακουνε μουσικη ‘‘ο,τι να’ναι’’, χωρις να κατσουν να ψαξουν το πιο ταιριαστο σε αυτους ειδος. Ακουνε ο,τι ακουει η παρεα, ο,τι τους πασαρουν και δεν φιλτραρουν τιποτα. Κι εγω προσωπικα προτιμω μια παρεα οπου ο καθενας θα ακουει τελειως διαφορετικα πραγματα απο μενα, ωστε να υπαρχει και μια ανταλλαγη ακουσματων-αποψεων…

πλατειασα :!:

Kαλά,πηγαινε ακου Godsmack τωρα…:stuck_out_tongue:

Σημαινει ολα και τιποτα…:-s :-k