Τι σημαινει να ακους Rock/Metal μουσικη?

από πότε το κάνεις εσύ αυτό; όταν έκανες λεκτικές επιθέσεις αναφορικά με την εξωτερική εμφάνιση των άλλων προσπαθώντας να τους μειώσεις πού είχε πάει αυτή η πνευματική ανωτερότητα; μήπως δεν άκουγες ροκ/μέταλ τότε και το είχες ρίξει στα σκυλάδικα και τον μητροπάνο;

θέλω να συμπληρώσω κι εγώ κάτι

1ον: αυτό που λες εσύ δεν αναιρεί αυτό που λέω εγώ. Δεν είναι μόνο το πολύπλοκο στη μουσική κατι θεάρεστο και μεγαλειώδες…

και 2ον: ενω στην ουσία δεν σου είπα τπτ ασχημο, μου λες να μιλάω καλυτερα…

Την ίδια στιγμη εσυ μιλάς πάντα με σεβασμό και φυσικά ποτέ δεν μειωνεις τον αλλο προσπαθώντας να αποδειξεις (γιατί αραγε?) πόσο γαμάτος είσαι και ποσες μουσικές γνώσεις έχεις:

το τραγικό της υποθεσης δε, είναι ότι αυτα που λες τα λες σε ατομα που, εντάξει, μονο αδαή και αστοιχείωτα δεν ειναι, όπως νομίζεις εσύ. :slight_smile:

και το αποδεικνύουν όχι μόνο με αυτα που γράφουν εδώ μεσα (αν διάβασες καθόλου το φορουμ) αλλά και απο το γεγονός ότι δεν απαντάνε σε αυτά που γράφεις.

Όταν λοιπον το κανουν αυτό τα παιδιά που τολμησαν να εχουν αντίθετη αποψη με σένα, θα ερθουν να μιλήσουν μαζί σου.

δεν είσαι ποτέ ειρωνικός.-

ποτέ.

και σε αλλα σημεία που βαρεθηκα να κανω quote επιμένεις να επιδεικνύεις τις γνώσεις σου και να αυτοπροβάλλεσαι.

Αν μη τι αλλο οι ανθρωποι που πραγματικά γνωρίζουν πολλά, αν τους ρωτήσεις, δεν το πιστευουν αυτο για τον εαυτό τους (καθότι εχουν συνειδητοποιησει ότι αυτά που μπορεί κανείς να μάθει είναι απειρα και ποτε δεν θα καταφερουν να κατακτήσουν τα παντα)
αλλά κι αν ακόμη ξερουν ότι εχουν πολλές γνώσεις, τουλάχιστον δεν το διατυμπανίζουν.

Εσύ ξεκίνησες να λες ανυπόστατες μαλακίες εσύ μας λες ότι κυνηγάς γκομενάκια με σορτσάκια εσύ μας λες

[quote=“manos87,post:297,topic:2608”]
ότι δε σε εκφράζει ο metal τρόπος ζωής και το ντύσιμο ότι το έχεις ξεπεράσει αρα σε εσένα θα απαντήσω που έχεις ξεπεράσει για να εισαι “αποδεκτός” τον metal τρόπο ζωής και το metal ντύσιμο…πάμε παρακάτω…

Τι να αυτοπροβληθώ?σε εσένα?ήμαρτον…Αrt Zoyd ε?ναι είσαι πολύ γαμάτος…με ψάρωσες άσχημα…:lol:

Λοιπόν όταν δεν ξέρεις τι να πεις αρχίζεις τα επιχειρηματα 14χρονος κτλ…όσο για το άλλο όσο και αν δεν το θες στην Ελλάδα οι ευκαιριακοί είναι ως επι τω πλείστων και άνθρωποι που ακουνε αυτη τη μουσική η λέξη τέχνη τους ακούγεται ως όνομα καφετέριας και προτιμούν να δώσουν ένα μισθό το μήνα σε αυτά που με τόσο πάθος υπερασπίζεσε (Χρύσπες κτλ κτλ)

Εγώ δεν πετάω μαλακίες ούτε το παίζω ψευτο-ανώτερος έναντι των κακών μεταλλάδων που φοράνε κονκάρδες :wink: οπότε αν δε θες να δέχεσαι επιθέσεις κόψε.

Φυσικά πνευματική ανωτερότητα είναι και να λες τη γνώμη σου στα ίσα για πράγματα που σε πειράζουν…αλλά θέλει και νιονιό για να το καταλάβεις…

Ναι μόνο που ο signal05 σου είπε και κάτι άλλο που το κάνεις γαργάρα…που στο είπα και εγώ πιο πριν και παλι το έκανες γαργάρα…να στο ξαναπω΄λοιπόν…κάτσε σε μία παρέα τρέντιδων να δούμε τι θα ακούσεις…να δούμε τι συζητήσεις θα ακούσεις…να δούμε πόσες ειρωνείες θα δεχτώ εγώ επειδή έχω μακρύ μαλλί και πόσες επευφημίες θα δεχτεί ο Πασχάλης Τερζής…και Guess what μικρούλη εγώ Τερζη έχω ακούσει αφού ότι και να ανοίξεις ραδιόφωνο ή τηλεόραση τέτοιες βλακείες παίζει…τώρα αν αυτοί έχουν ακούσει rock εγω τον κόβω…

Το ότι θα πάω στη συναυλία ακόμα και μόνος μου γιατί γουστάρω να δω τη μπάντα και θα τα σκασω στο merchandise της και όχι να πάω στο σκυλάδικο απλά για να κουνήσει η σαβούρα με τα 100 κιλά πούδρα στη μούρη τον κώλο της χωρίς να το νιώθω πρέπει και αυτό να στο κάνω πενηνταράκια για να το καταλάβεις…

Δεν έχω να πω κάτι παραπάνω για κάτι που είναι αστείο sorry.

Kαι οι οποίοι ξεφτιλίζουν μουσικά πολλά από αυτά που με τόσο πάθος ποστάρεις και υπερασπίζεσαι.Αλλά εξακολουθείς να ειρωνεύεσαι.Δεν πειράζει.

Και εδώ συνεχίζεις με επιχειρήματα της πλάκας μικρούλη να αποφεύγεις το γεγονός ότι οι hardcore οπαδοί κάτι τυπάκια σαν εσένα σε γνώσεις τα τρώνε για πρωινό…αυτοί τουλάχιστον δεν ειρωνέυοντε το πως ντύνοντε οι υπόλοιποι hardcorers :wink:

Δε σε χάλασε που οι Cage εν έτει 2007 σου πετάνε μία δισκάρα στα μούτρα και ξεφτιλίζουν την κάθε μούφα που ακούς…και την προπαγάνδα ότι η κάθε σούλα με φράντζα είναι το metal του 2000…ε μικρούλη?

Ναι μόνο που τα “true” συγκροτήματα μικρούλη ποτέ δεν είχαν την αποκλειστικότητα των δισκογραφικών…ποτέ δεν προωθήθηκαν οι Agent Steel σαν πρώτο όνομα…ποτέ σαν το metal του 1990…ποτέ σαν τη μπάντα που θα φέρει το μεtal στις αρένες…το ίδιο ισχύει και για τους Overkill κτλ κτλ…για πες μας όμως τι μαλακία έχουμε διαβάσει κατά καιρούς για Iced Earth Opeth κτλ κτλ?να σου θυμισω?άσε δε σε συμφέρει…ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ" ΠΡΩΤΑ" ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΩΘΟΥΝΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ “ΔΕΥΤΕΡΑ” ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΟΒΑΡΟ ΑΚΡΟΑΤΗ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ…ΚΑΙ ΠΩς ΓΙΝΕΤΑΙ ΡΕ ΤΕΡΑΣΤΙΕ ΓΝΩΣΤΗ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝΑ ΣΩΡΟ UNDERGROUND GROUP ΠΟΥ ΙΣΟΠΕΔΩΝΟΥΝ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΧΡΥΣΠΑ?Ε?

Και γω…σύμπτωση ε?

Λογική τετράγωνη όχι μαλακίες…το metal είναι υποσύνολο της παγκόσμιας μουσικής…:lol: αλήθεια η παγκόσμια μουσική τι είναι?καινούριο φρούτο?

Και επειδή εγώ ακούω και άλλα είδη τα οποία ανέφερα τα είδη αυτά είναι η μισή και πλεον μουσική…βέβαια είναι ανάλογα και τι θεωρείς μουσική…αν θεωρείς μουσική τον Manu Chao και τον Xatzhgi;annh και τους Gogol Bordello (απαπαπαπαπαπαπα) που αυτά απλώς δεν υπάρχουν ε το rock για σενα είναι σκατούλα όχι απλα υποσύνολο.

Όχι μωρέ…πότε την είπες εσύ…σε καμία 1000 ποστ μόνο…είμαι και ματάκιας σαν τον Ψάλτη…

όταν το group σου είναι για κλωτσιες θα κάνω κριτική.

Συγκρίνω group που προωθούντε ως κορυφές σημερα με group που εσύ και κάποιοι άλλοι τα έχετε ως δευτεράντζες…και guess what η σύγκριση είναι καταδικαστική για τη σημερινή κατάντια…έχεις ακούσει η σύγκριση αποβαίνει μοιραία?συγκρίσεις γινοντε παντού…στις σχέσεις σου στη δουλειά σου στους φίλους σου στο τάγμα που ήσουνα πιο πριν στο στρατό…και δεν θα κάνω σύγκριση σε κατι που λέει πολλά για εμένα όπως στη μουσική?

Ε καλά φυσικά και οι φίλοι μου έχουν επίπεδο…ούτε χοντροί βολεμένοι δημόσιοι υπάλληλοι είναι ούτε γκομενάκια με σορτσάκια κυνηγάνε ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΨΑΧΝΟΝΤΕ…ΕΣΥ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΕΙΡΩΝΕΥΕΣΑΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΣΕΙ ΝΑ ΨΑΧΤΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΑΚΟΥΣ ΚΑΤΑ 95% #-o :lol: ?ΜΠΑ…ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ…ΑΣΤΟ…

Τι κρίμα όμως που η γνώση σου δεν ξεπερνάει το 15 χρονο ξαδερφάκι σου.“Τσακώνομαι” με ανθρώπους που πετάνε ένα καρο βλακείες όπως εσύ.Και στο ξαναλέω το τι σημαίνει metal για μένα ατομα σαν εσένα είναι λίγο δύσκολο να το καταλάβουν :wink:

Σου εύχομαι να ξεφύγεις από τα 5 group που ακούει ο νεο-ελληνας και κάποια στιγμή να ανακαλύψεις πόσο μεγάλο είναι το rock.όταν το κάνεις πίστεψε με ίσως ξεστουμπώσει και το μυαλό σου.:roll: μέχρι τότε σκοτεινό το τοπίο.Πάντως μην ντρέπεσε ρώτα όλο και κάτι μπορεί να μάθεις.

Φίλε Sacred Warrior, αν καθόμουνα να σκέφτομαι ποιος αντιγράφει ποιον δεν θα άκουγα ποτέ ήρεμος μουσική :lol: θα ήμουν μες στο άγχος.

Αα!.. θέλω να γνωρίσεις κανά θεόμουνο, που να ακούει λαικά, να σε δω μετά, θα τρέχεις στα μπουζούκια ή όχι :? :lol: Εκεί σε θέλω…:lol:

Nαι άλλωστε εκατομμύρια οπαδοί ανά την Ελλάδα ακούνε Blues fusion jazz με ευκολία…ακούω fusion άρα είμαι κοινωνικά δύσκαμπτος…το έμαθα και αυτό…#-o
Διαβάζεις ότι σε συμφέρει Lunatic…πολυ κρίμα…

@fenia: οι άνθρωποι που ξέρουν επειδή ακριβως δεν επιδεικνυοντε είναι στο περιθώριο και αφηνουν να ακούγοντε φωνές εκείνων που δεν ξέρουν…ε ας ακουστεί η φωνή και κάποιου που ξέρει…και φυσικά ειρωνεύομαι εκείνους που σηκώνουν την ειρωνεία…με είδες να ειρωνευτώ τον Angmar?αυτός τουλάχιστον θα αγοράσει και κανέναν αντιγραφέα Priest δεν καταδικάζει συλλήβδην όπως κάποιοι οπαδοί Tool και Faith no More…:wink:

@Montecristo:Λυπάμαι αλλά παρότι ακούω πολύ μουσική δεκαετίας 60 και 70 αδυνατώ να ταυτιστώ με τον κύριο Bob Dylan…ο Johhny Cash μου φαίνεται πολύ πιο ειλικρινής…

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ…ΘΕΌΣ ΡΕΕΕ
:lol: :lol: :lol3:

sacredwarior, 2η φορά το ίδιο λάθος δε το κάνω. Χθες προσπάθησες να με πείσεις πως το ποστ σου είναι εντός θέματος. Ίσως και κακώς το άφησα. Την απάντηση σου από τον manos την έλαβες. Δεύτερη ευκαιρία για να γράψεις κάτι που είναι εκτός θέματος δεν έχει. Σόρυ. Υπάρχουν και τα αντίστοιχα threads ή τα πμ…

Επιστροφή στο θέμα τώρα. Ξέρετε τι παθαίνουν τα ποστ που αγνοούν αυτό εδώ το ποστ μου… :slight_smile:

Ρε γμτ δεν καταλαβαίνω…Εγώ όσα άτομα και αν έχω δει και μου λένε να πάω σε τέτοια μέρη γνωρίζουν από πριν τι απάντηση θα πάρουν.ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΩΡΑΙΑ? Γούστο και μερικών να πάνε βέβαια.ΟΚ!
Αλλά η ατυχία είναι ότι άμα ακούς ΜΕΤΑΛ ΠΡΕΠΕΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΣΕ ΜΠΟΥΖΟΥΚΤΣΙΔΙΚΑ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΟΥΣ ΜΕΤΑΛ ?? Αυτό που κάνετε εσείς δεν είναι ανάγεται σε στερεότυπα?
Δηλαδή όσοι έχουν μια ιδεολογία τέτοια και δεν υποστηρίζουν τέτοιους τρόπους διασκέδασης το κάνουν επειδή ακούνε ΜΕΤΑΛ και για να δείξουν ότι ξεχωρίζουν??? τι να σας πω ρε ?

Και ναι εμένα και μ***ια μου χουν πει να πάω σε τέτοια και φίλοι και συγγενείς,και δεν έχω πάει ούτε για αστείο…

Άμα πας ΣΥΧΝΑ για να κάνεις το χατήρι της γκόμενας (ή οποιοδήνποτε άλλο λόγο εκτός απο αυτόν που αναφέρεταί τώρα) και όχι απλά γιατί γουστάρεις, ε τότε φίλε μου:


http://youtube.com/watch?v=wv2lWqbFLIY

Είσαι άδικος απέναντί μου αλλά δεν με πειράζει.Από εδώ και πέρα εάν παραμείνω στο forum θα μιλάω μόνο για μουσική.Ελπίζω στα Threads μου να μην απαντάνε μόνο οι Metzikof,Akis272 Eagleheart,Maiden 1979 Mandrake, Bluezlick, Hokam,Shadowcaster και Angmar.:wink:

εάν όλα αυτά.

Nαι άλλωστε εκατομμύρια οπαδοί ανά την Ελλάδα ακούνε Blues fusion jazz με ευκολία…ακούω fusion άρα είμαι κοινωνικά δύσκαμπτος…το έμαθα και αυτό…
Διαβάζεις ότι σε συμφέρει Lunatic…πολυ κρίμα…

Εεεε…μάλλον εσυ διαβάζεις οπως σε συμφερει…το κουτ μου ηταν αυτο :'Το οτι δε μπορει να αποδεχτει οτιδηποτε διαφορετικο ονομαζεται κοινωνικη δυσκαμψια…" και αφορα στο κομματι του διαλόγου κ της αποδοχης των αποψεων των αλλων…Μουσικα αναπηρο σε ειπα με βαση το περι μουσικης αναγνωσμα…και frankly my dear δε με πολυαπασχολει το ψυχολογικο σου προφιλ…και δε με νοιαζει και να σε πεισω, εγω απλα ειπα τι αισθηση μου αφηνουν αυτα που γραφεις…τωρα τί εισαι κ τί οχι …δικο σου θεμα…:wink:

Λάθος, η μεγαλύτερη χαζομάρα είναι να χάσεις μια γκόμενα που γουστάρεις ή να χαλάς την παρέα σου επειδή έχεις μουσικά κολλήματα. Δεν χρειάζεται να ξεχωρίσεις, ούτε να αλλάξεις, ο εαυτός σου να είσαι.

Δεν θα πάθεις τίποτα αν πας μια φορά στο τόσο στα μπουζούκια ή σε μοδάτα club. Δεν χάλασε και ο κόσμος :wink:

Εγώ νόμιζα πως οι φίλοι σου και η ΓΚΟΜΕΝΑ πρέπει να σαι θέλουν γι’αυτό που είσαι! Ο ευατός μου είμαι , δεν το κάνω για να αναδειχθώ, επειδή το νιώθω το κάνω.Πιο πολύ γουστάρω να πηγαίνω σε Cinema και να αράζουμε παρά σε μπουζούκια.Απλά δε θέλω να ενισχύω αυτούς που θεωρώ “λίγους” και τους ΚΑΚΕΤΣΗΔΕΣ…:wink:

Aκυρο…

Το να ακους ΜΕΤΑΛ και Ροκ σημαινει να αφηνεις το μαλλι σου να ανεμιζει καθως κραδαινεις το σπαθι σου καβαλα στο δρακο που πετα μεσα στα ρομαντικα ονειρα της αδολης και αγνης νιοτης σου,τοτε που καθετι μικρο φανταζε γιγαντιαιο στα γεματα προσμονη ματια σου.Σημαινει να αναζητας το ατσαλι και τη φωτια στις πραξεις σου και να σμιλευεις τα οπλα σου στο αμονι των ιδανικων σου.Σημαινει να πολεμας αυτο που σε κραταει δεσμιο των επιθυμιων σου και να εισαι παντα ετοιμοπολεμος στις επαλξεις για να υπερασπιστεις αυτα που αγαπας.Σημαινει να κρατας και το τελευταιο νομισμα της αμοιβης σου,για αυτο που θα σε οδηγησει στη πνευματικη εξυψωση μεσω της αιθεριας και υψιστης μελωδιας που θα ξεχυθει απ το αυλακι του βινυλιου και θα αφυπνισει τους διαγοντες εν πνευματικη ναρκη.

Ειπε ο Κωστας Χρονοπουλος και κινησε προς το δασος πετωντας μικρα κομματακια μεταλλο πισω του για να μη χασει το δρομο του γυρισμου…:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Αυτό. Αλλά απ ότι κατάλαβε κάποιος έφυγε για άλλα φόρουμ. Anyway…

ΚΑΦΡΙΛΑ ΩΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ

SEX,BEER,ROCK N ROLL

Δεν σημαίνει κάτι… Ακούς μουσική και γουστάρεις.Τέρμα. Όλα τα σχετικά περί τρόπου ζωής, εξυπνότερων και ηλιθιότερων είναι τρίχες και μάλιστα κατσαρές. Η μουσική είναι μουσική και όχι ‘lifestyle’ -όσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε τόσο πιο γρήγορα θα προσγειωθούμε στην πραγματικότητα για να την απολαύσουμε όπως της αξίζει.

Δεν θεωρώ ότι είναι λάθος να ντύνεσαι σύμφωνα με την μουσική που ακούς, το βρίσκω όμως παντελώς ανούσιο. Λυπάμαι πραγματικά τους καημένους που ψάχνουνε να βρουν ρούχα που θα είναι σύμφωνα με την ‘εικόνα’ που έχουν δημιουργήσει οι ίδιοι ακούγοντας ένα συγκεκριμένο είδος μουσικής…#-o

Μαλλον σημαινει να εισαι συνειδητοποιημενος ακροατης,ιδιαιτερα αν το ψαχνεις μονος σου κ οχι αν ακους λογω παρεας,στυλ,ρουχων κτλ

Αναρωτιέμαι πάντως για μερικούς που πάνε σε “Ελληνάδικα” και ενδιαφέρονται για την εγχώρια ροκ/metal μουσική σκηνή που είναι ανύπαρκτη/δε μπορεί να κάνει ένα συγκρότημα σωστή καριέρα (δεν αναφέρομαι σε κανέναν από εδώ,αφού δεν ξέρω τις απόψεις τους για αυτό το θέμα).Ανάμεσα στους μεγάλους λόγους (π.χ. ότι ξύνομαστε) είναι και το ότι πάμε και ενισχύουμε τα μαγαζιά αυτά…Εγώ τουλάχιστον δε θέλω να κάνω αυτά που κατηγορώ, γι’ αυτό τους έχω χεσμένους.

θα το ξαναπω οπως το ειπα η εδω μεσα η σε αλο θρεντ.

το τι ακους εχει να κανει και με θεμα κοινωνικης συμπεριφορας.
χρονια παρακολουθω τους ανθρωπους κ τα χαρακτηριστικα τους γνωρισματα…γιατι? ετσι γιατι ειναι ενδιαφερον να παρακολουθεις τον κοσμο…γιατι κανει αυτο, εκεινο, το αλλο…τι κοινο εχει με αυτους ή τους αλλους…

συμπερασμα ενα…οι μεταλοροκαδες ειναι πιο ντομπρα ατομα.πι ειληκρινεις.πιο αυθεντικοι.αυτο που ειναι αυτο διχνουν…δε το κριβουν…δεν το παιζουν κατι αλλο…δε το παιζουν μανγκες…δεν το παιζουν καγκουρες με τα σουπεραμαξια,εξατμησεις,στερεωφωνικα στο διαπασον…

κατι για το οποιο ειναι ενοχοι στο μεγαλυτερο ποσοστο ατομα που ακουνε ελληνικα,λαικα,σκυλαδικα,techno,trance…

αλλο…στις πουστιες μεσα κ στα βισματα κ αρπαχτες πιοι βρισκοντε κυριως??? οι ελληναδες,σκυλαδες,λαικαδες…(στα εκπαιδευτικα ιδρυματα θελετε…στις δημοσιες υπηρεσιες…παντου…)

και πολλα αλλα…βλεπετε πως το μουσικο ιδιωμα παιζει ρολο…οχι πως καθοριζει την συμπεριφορα σου…
μαλλον η συμπεριφορα σου καθοριζει το τι θα ακουσεις…