Τι σημαινει να ακους Rock/Metal μουσικη?

Αυτό. Συμφωνώ απόλυτα. Προσωπική σου επιλογή, προσωπική σου άποψη και τέλος.
Και χαίρομαι που μας αρέσει το ίδιο πράγμα :slight_smile:

εγω ρε μανο νομιζα οτι ακους και αλλα ειδη…με απογοητευσες[-X [-X [-X

Καλά ρε ο tus δεν πιάνει! Είναι θεός! λολ

:bow2: :bow2: :bow2: :bow2: :bow2: :bow2:

θεος ςιναι κατεβασα τα τραγουδια απο το σιτε του σου αφιερωνω ενα στοιχο…παει ο καιρος που οι αλβανοι ηταν λετσοι που την βγαζαν στην μιζερια και στο κλεψι-κλεψι…κλασσικη συνταγη για κεικ απο τους αλβανους κλεβουμε ολο το κεικ πο τους διπλανους…δουλεψε για να ζησεις και κλεψε για να εχεις…τελος το σπαμ ΤΟ ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ

Υ.Γ οι στιχοι ειναι χαβαλετζιδικοι δεν ειναι προς θεου ρατσιστικη το εχει πει και ο ιδιος ο τυς

Μαnos87 παρότι το ειρωνικό σου στυλάκι δεν μου επιτρέπει να σου απαντήσω με κοσμιότητα θα το κάνω και να είσαι σίγουρος ότι θα είναι η τελευταία φορά.Εάν και αυτή τη φορά εσύ και τα υπόλοιπα παιδάκια που κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε έρθετε εδώ πάλι να ειρωνευτείτε και να προκαλέσετε θα τα πείτε μόνοι σας για το πόσο γαμάουα είστε που έχετε ξεπεράσει το κακό metal.

Ον τοπικ λοιπόν έχω θέσει εδώ και 5-6 σελίδες ένα ερώτημα στο οποίο απάντηση δεν πήρα.Πως γίνετε αυτοί που ακούνε ελληνική μουσική να είναι ως επί τω πλείστων και άνθρωποι του εύκολου και του φτηνού στη ζωή τους.Ροιυφιάνοι γλείφτες βυσματίες αναξιοπρεπείς ασχολούμενοι με το τι φόρεμα ψώνισαν κτλ κτλ που είπα παραπάνω.Μην μου απαντήσεις ότι άνθρωποι τέτοιοι υπάρχουν παντού.Άστα αυτά τα έχουμε ξανακούσει.

Στη ζωή μου όσους ανθρώπους έχω συναντήσει σκεπτόμενους και ανοικτόμυαλους (φυσικά ανοικτομυαλιά δεν είναι να ακούω Μητροπάνο) προέρχοντε από το χώρο τς ροκ.Είναι άνθρωποι που δεν με κρίνουν από την εμφάνιση μου αλλά από το χαρακτήρα μου.Το ίδιο και εγώ.

Άρα όταν μιλάω για ανωτερότητα προφανώς αναφέρομαι σε πνευματική ανωτερότητα και σε ανωτερότητα χαρακτήρα.Διότι όταν εκτιμάς τον άλλο για αυτό που είναι και όχι να τον εκτιμάς ως κάτι που θες εσύ να είναι αν μη τι άλλο μόνο φτηνός δεν μπορείς να χαρακτηριστείς.

Μιλάς και πετάς μπηχτή για το μεταλκορ.Θα σου πω λοιπόν ότι μου αρέσουν κάποια μεταλκορ τραγούδια.Εκείνο που δεν μου αρέσει είναι η θεοποίηση μπαντών που όλες μαζί να μαζευτούν δεν φτιάχνουν ούτε το δεξί χέρι του παλιού καλού Hetfield ούτε ένα riff του Reign in Blood.Tι είναι αλήθεια το μεταλκορ?Μία αποτυχημένη μίξη hardcore και μεταλ.Και δεν έχω καμία εμπάθεια με το hardcore γιατί το hardcore είναι hardcore και το metal είναι metal και οι οπαδοί του hardcore μπροστά σε σένα κακομοίρη που με 5 group από το κάθε είδος απέκτησες και άποψη είναι Αινστάιν.Και ψαγμένοι και δεμένοι και δεν ειρωνεύοντε αυτό που εσύ λες ότι ακούς κατά 95%:lol: (εδώ γελάμε) και είναι αμφίβολο αν θα το παρατήσουν και ποτέ.

Μία προσπάθεια λοιπόν της μουσικής βιομηχανίας με Trivium Mastodon Αs i Lay Dying και το λοιπό συνάφι να προωθήσει τα όσα έπαιξαν οι Metallica και οι αλλοι 20 χρόνα πίσω κατακλέβοντας τα προωθούντε ως κάτι το πρωτοποριακό και το metal λέει του 21ου αιώνα…ερώτηση…αν αυτό είναι το metal του 21ου αιώνα οι Cage τι είναι?οι Memory Garden τι είναι?

Και πρόσεξε δεν απορρίπτω τα group αυτά επειδή δεν είναι metal…τα απορρίπτω γιατί όταν έχεις ακούσει μπάντες και μπάντες τα παραπάνω group σου ακούγοντε τουλάχιστον ρηχά και λίγα…και σουποειδή…μην πω καμιά πιο βαριά κουβέντα…

έχεις μετρήσει αλήθεια πόσα group τα 3 τελευταία χρόνια από αυτά που η μουσική βιομηχανία θεωρούσε ως μεγάλες ελπίδες έχουν διαλύσειή ή είναι στα χάλια τους?Που είναι οι Opeth οι Nevermore οι Iced Earth αυτοί που θα έφερναν το metal ξανά στις αρένες?

Δηλαδή πρέπει να ακούσω και να στηρίξω αυτά τα group σώνει και καλά για να υπάρχει metal(:wink: όταν υπάρχουν ένα σωρό πιο ενδιαφέροντα underground heavy metal group τα οποία ποτέ δεν διεκδίκησαν δάφνες πρωτοτυπίας αλλά λένε εμείς γουσταρουμε αυτό που παίζουμε και τελeίωσε?

Γυρνάς και μου λες ότι είναι μαλακία το επιχείρημα ότι το metal έχει τη μεγαλύτερη ποικιλία…πες μας λοιπόν εσύ μιας που είσαι και ψαγμένος μουσικά :lol: ποιο είναι το είδος που έχει τη μεγαλύτερη ποικιλία?Υπάρχει μουσικά άλλο είδος από τη rock που να έχει μεγαλύτερη ποικιλία?Ακόμα και τα group που υποτίθεται ότι ανήκουν σε ένα ιδίωμα διαφέρουν τόσο μα τόσο μεταξύ τους.Ίδιοι οι Threshold με τους Fates Warning ίδιοι οι Maiden με τους Priest ίδιοι οι Morbid Angel με τους Entombed ίδιος ο Hendrix με τους Who.

Από αυτά που γραφεις λοιπόν δείχνεις ότι ακούς επιφανειακά μουσική.Δικαιωμά σου.Και σε ρωτάω και εσενα όπως και τον Παναγιώτη μιας που το παίζεις προγκρεσιβάς τα group που έβαλα παραπάνω τα οποία είχε βάλει πρώτος ο Pataphonie τα έχεις ακούσει?έχεις ακούσει Le Orme?Magma?Omega?Γιατί να ακούσεις…όταν διαβάζεις ανθρώπους που σου λένε ότι το progressive ξεκίνησε με το 2112 #-o και ότι πέρα από τη Βρετανία δεν υπήρχε progressive ε είναι φυσικό να ζεις στο σκοτάδι.Και εγώ δεν τα ήξερα με τσίγκλισαν και τα έμαθα.Και τα έψαξα.και τα αγόρασα.

Έχεις ακούσει Czeslaw Niemen?Γιατί να ακούσεις…άλλωστε οι πρώτοι μουσικοί που έπαιξαν rock στην Πολωνία ήταν οι Vader :lol: αυτά δε λένε?

Το ότι ο αγαπημένος σου Gildenlow έχει ξεπατικώσει τους Gentle Giant δεν χρειάζεται να το αναφέρω καν…8)

Το εύρος της rock δεν είναι απλά ευρύ είναι πηγάδι χωρίς τελειωμό…και αν μιλήσουμε για kraut rock southern rock κτλ κτλ θα μας πάρει όλο το bandwidth…

Nα μιλήσουμε για group δεκαετίας 80?Μπα άστο καλύτερα…αντιγραφή των Priest όλοι τους μωρέ…να ακούσουμε Μητροπάνο…τι σαν οι Agent Steel θέλουν 150 Bullet for my Valentine στην καθισιά τους…

Και παμε στο θέμα των στίχων.Ο άλλος μου λέει για στίχους των Simon and Garfunkel…#-o το γεγονός ότι αυτοί οι φλωροστίχοι διδάσκοντε στα συντηρητικά πανεπιστήμια της Αμερικής αυτά που ετοιμάζουν ηγέτες κατά τα λεγόμενά τους λέει πολλά για το τι σόι στίχοι είναι…αλήθεια έχεις διαβάσει ποτε τους στίχους του Selling England by the pound των Genesis?Οι στίχοι του The Wall?Υπάρχει καμία μπάντα που να εχει γράψει στίχους τόσο αιχμηρους σαν το Operation Mindcrime?Σαν τους στίχους του Human των Death?Σαν τους εσωτερικούς στίχους του Buddy Lackey 10 χρόνια πριν τον κάθε Gildenlow?ερώτηση…ποια Bjork μου λέει ο αλλος :lol: εντάξει πλήρη έλλειψη αντίληψης…

Και για να ξεφύγουμε από το metal μιας που εγώ είμαι κλειστόμυαλος από blues τι ακούς?Ωχ μη μου πεις Eric Clafton και Roy Buchanan…αυτά τα ξέρει και η μάνα μου…τίποτα πρωτότυπο…να αρχίσω να ποστάρω ονόματα?θα τελειώσουμε άυριο Μάνο?

Από fusion τι ακούς?Εγώ σαν κλειστόμυαλος που είμαι έχω ξεπεράσει τον Allan Holdsworth τον Al Di Meola τoυς Mahavishnu και κάθε μέρα ανακαλύπτω και κάτι καινούριο.:wink:

Από jazz τι ακούς?Eγώ εδώ έχω δρόμο να διανύσω ακόμα…όπως και στο southern rock…άρα δε μου μενει χρόνος για Μητροπάνους…

έχω μάθει να το βουλώνω όταν δεν γνωρίζω κάτι…εσύ?δε σε βλέπω να κάνεις κάτι τέτοιο…μόνο αυθαδιασμοί ψευτομαγκίτσα ειρωνεία μαλάκες μεταλλάδες ε ντύνεστε καπως κτλ κτλ…

Είμαι ανοικτός να ακούσω προτάσεις για οτιδήποτε δεν ξέρω και δε μιλάω μόνο για εδώ μιλάω γενικά…αλλά δεν θα ακούσω ούτε μαλακιούλες τύπου Depeche Mode για να μην με πούνε κολλημένο μερικοί άσχετοι της μασημένης τροφής ούτε την κάθε ατάλαντη γκοθιά της κακιάς ώρας που κάποιοι βαφτίζουν ως metal gια τους δικούς τους λόγους.

Μάθε να μιλάς με μουσικά κριτήρια και όχι με συμφεροντολογικά.

Αυτά και όχι φιλικά κύριε Μάνο.

Public Enemy? N.W.A.? Pink Floyd? Faithless? Marianne Faithfull? Radiohead? Διάφανα Κρίνα (για να πάρουμε και απο Ελλάδα)?

Το ζήτημα είναι ότι για κάθε queensryche και κάθε public enemy υπάρχουν τουλάχιστον 1000+ άλλοι που είτε λένε τα ίδια είτε λένε μπαρμπούτσαλα.Και στο metal και σε κάθε είδος μουσικής.Δεν νομίζω ότι στο metal είναι δα τόοοσο διαφορετικά τα πράγματα,εκτός και αν όταν λές μέταλ ενοείς οτιδήποτε μπαίνει κάτω απο τη ταμπέλα του σκληρού ήχου που περιέχει πολύ περρισσότερα συγκροτήματα απο ότι άλλα είδη.

Και για να μην ξεχνιόμαστε,εδώ είναι Ελλάδα,Ακόμη και με το διαδύκτυο αμφιβάλω αν μπορεί κανείς να βρεί σε είδη όπως π.χ. rap,blues,industrial,κτλ κάτι πέρα απο τα πιο mainstream ονόματα.Οπότε πολύ δύσκολα μπορούμε να κάνουμε συγκρίσεις.

Εδιτ:άντε πάλι απ’ την αρχή

ποιο είναι το είδος που έχει τη μεγαλύτερη ποικιλία?

Νομιζω οτι η Μορφη εχει τη μεγαλυτερη ποικολια, αλλα η Ιριδα εχει πιο νοστιμη…

¶κου να σου πω, ερωτήσεις σε μένα για το τι ακούω μην κάνεις. Στ @@ μου να σου αποδείξω τίποτα. Ακούω Χρύσπα, και αυτό είναι αρκετό για σένα.

¶κου τους πρωτότυπους Cage και άσε εμένα να ακούω αντιγραφεις Gentle giant. Χαχ, ας γελάσω.

Και αν εσύ ακούς Zeuhl τι μου το λές. Πάλι στ @@ μου. Μπορείς να πας να τα πεις αυτά στους φίλους σου που είναι όλοι μέταλλα να σ’ έχουνε θεό.

Και σοβαρά ακούω Χρύσπα, και πηγαίνω παραλιακή. Μπορείς απλά να αγνοείς τα ποστς μου.

Πφ, τραγικότητες… Goodnight.

Ελεεινή ποικιλία έχει η μορφή :thumbdown:

SacredWarrior, αν και είπα πριν πως δε θα ποστάρω ξανά, θέλω να σε ρωτήσω κάποια πραγματάκια.

Τι σχέση έχει με το θέμα μας, το πόση μουσική έχει ακούσει ένας άλλος ροκάς? Ωραία. Και έστω πως έχεις ακούσει την περισσότερη από όλους εδώ μέσα. Αυτό τι ακριβώς αποδεικνύει? Ότι το σκεπτικό του manos είναι λάθος? Σόρυ, αλλά δε βλέπω πως ακριβώς το δείχνει αυτό.

Έχεις γράψει ένα τεράστιο ποστ το οποίο αδυνατώ να καταλάβω πως συνδέεται με το θέμα μας. Αν ήταν 3 σειρές θα είχε διαγραφεί και αυτό όπως τα υπόλοιπα που διέγραψα. Αλλά επειδή είναι τεράστιο, ρωτάω να μου το εξηγήσεις το πως συνδέεται με το θέμα μας. Σε ποιο ακριβώς σημείο επιχειρηματολογείς υπέρ της άποψης σου ότι με το ροκ/μέταλ ανοίγει το πνεύμα και το μυαλό? Ειλικρινά δε το βλέπω.

(Και επειδή θα σκάσω αν δε το πω. Εγώ δεν ξέρω κανέναν βαθιά σκεπτόμενο άνθρωπο και επιστήμονα με τόσες πολλές γνώσεις μουσικής. Οι λίγοι που γνωρίζω ακούν άλλα είδη μουσικής που τους επιτρέπουν να διαβάσουν κανά βιβλίο… Please όμως, άσε το αυτό. Αιτιολόγησε μου γιατί θεωρείς ότι είσαι on topic και πρέπει να τα αφήσω τα ποστς σου…)

Κοιτα, αν πηγαινεις παρασκευοσαββατα, το σιγουρο ειναι οτι θα φας σαβουρα. Κατι σαν τις λιστες του denander ενα πραμα. Τις υπολοιπες μερες που δεν εχει τετοιο πανικο ειναι καπως καλυτερα. Αλλα η Ιριδα την παταει κατω τη Μορφη οπως και να χει…

Θα σταθω σε δυο σημεια μονο.

Οι Mastodon και αλλες μπαντες παρομοιου (ποιοτικου) βεληνεκους σιγουρα δεν ειναι “metal” από μουσική σκοπια. Επειδη ομως το βλεπω περισσοτερο ως ‘‘εννοια’’ (γι αυτο και το θρεντ λεγεται τι σημαινει για σενα κτλ), τους θεωρω κατα καποιο τροπο ‘‘χεβυμεταλλαδες’’ ή σκετο ‘‘μεταλλαδες’’ αν προτιμας. Σιγουρα ομως υπαρχουν και τα εκαστοτε fashion victims.

Και εννοειται οτι ακομα υπαρχουν αξιολογα heavy group που πρεπει να στηριζουμε. Κανεις δεν αντιλογησε περι αυτου.

Δηλαδή πρέπει να ακούσω και να στηρίξω αυτά τα group σώνει και καλά για να υπάρχει metal(:wink: όταν υπάρχουν ένα σωρό πιο ενδιαφέροντα underground heavy metal group τα οποία ποτέ δεν διεκδίκησαν δάφνες πρωτοτυπίας αλλά λένε εμείς γουσταρουμε αυτό που παίζουμε και τελeίωσε?

Αλλο να στηριζεις κατι, και αλλο να πηγαινεις στο αλλο ακρο. Δηλαδη εαν δε σου αρεσει με τον ενα ή αλλο τροπο να αυθαιρετουν επι του γουστου σου, σιγουρα δεν ειναι δικαιο να γινεται το ιδιο απ τη μερια σου. Προσωπικα βεβαια δε μ ενοχλουν οι αποψεις σου επειδη καταλαβαινω πως το βλεπεις (αν και δε συμφωνω).

Ο καθενας απο εκει και περα κανει τις επιλογες του και στηριζει οτι του αρεσει. Π.χ. στη λισταμ εβαλα Crystal Viper, Cage, Minsk, Deathspell Omega και Ulver, πραγματα που προσωπικα θεωρω αξιολογα. Αυτο βεβαια δε σημαινει οτι ολοι “πρεπει” να στηριζουν κατι. Όπως ελεγαν και οι Monty Python, ‘‘we are all individuals’’. Ο καθενας σκεφτεται για τον εαυτο του, και ο μονος αγραφος κανονας (για μενα τουλαχιστον) ειναι ο σεβασμος προς τον συνομιλιτη. Δηλαδη αν καποιος μου πει οτι το Ulver του φανηκε ‘‘ψοφιο’’, θα το δεχτω επειδη προφανως δε του αρεσει το ειδος. Αλλο ομως να ‘‘κακοφανει’’ ενα αλμπουμ, και αλλο να κραζεις ενα ολοκληρο ιδιωμα.

Αυτα εν ολιγης, φιλικα.

Είμαι on topic διότι απέδειξα σε κάποιους είρωνες ως προς εμένα ότι η rock μουσική και κάποια συναφή είδη προς αυτην δεν αποτελούν ακόμα μία μουσική για μένα όπως καποιος πχ που ακούει ευκαιριακά κάτι αλλά το να αγοράσω κάτι αποτελεί μία μυσταγωγία…το εξώφυλλο οι στίχοι η δυσκολία να βρω το cd που ψάχνω καιρό…όλα αυτά αποτελούν κάτι βαθύτερο και μεγαλύτερο…και αν θυμάσαι στο πρώτο πρώτο post που είχα κανει εδώ μέσα είχα γράψει ότι το rock αν σήμερα χάνει ένα μεγάλο μέρος της μαγείας του είναι γιατί κάτι ανέπαφοι εκτός του ότι κατεβάζουν αβέρτα albums λένε τη γνώμη τους θεοποιώντας το κάθε τι μην έχοντας ακούσει παλιότερα albums.

Είναι σαν να έχεις οδηγήσει εσύ μόνο Porsche Carrera και να λες το τέλeιο αμάξι…και ξάφνου σου σκάει μια Buggatti και λες “ε τι είναι αυτός πφ πάω παραλιακή ποιοι Gentle Giant” και διάφορα τέτοια…

Για να εκφέρεις άποψη για κάτι αγαπητέ Karvou πρέπει να έχεις ακούσει έναν αριθμό συγκροτημάτων…

Και για να κλείσω σε ότι αφορά αυτό που λες πως ανοίγει το rock το μυαλό το μυαλό ανοίγει με τους στίχους το μυαλό ανοίγει με τις συζητήσεις με άλλους ροκάδες με την ανταλλαγή πληροφοριών δίσκων κτλ κτλ.Και να σου ξαναεπαναλάβω έχω συναντήσει άτομα που ξέρουν τρελή μουσική και το 99% εξ αυτών με ανοικτό μυαλό προέρχοντε από το χώρο της ροκ.Ούτε από τα τρέντι κλαμπάκια ούτε από τα ρεμπετάδικα.

Καλό θα είναι να μην σβήσεις τα ποστ μου αλλά θα ήταν καλύτερο κάποιοι που θεοποιούν το perfect elemnt part 1 να ρίξουν μια αυτιά σε Gentle Giant από εκεί που ξεπατίκωσε το αριστούργημα τους ο Gildenlow.

Καληνύχτα.

SacredWarrior χαλάρωσε ρε άνθρωπε! Από ένα σημείο και μετά σταμάτησαν οι ειρωνείες γι άυτό μην το αναφέρεις συνέχεια σε ποστ σου…

Όπως ανέφερες τους τρόπους που το μέταλ ανοίγει το μυαλό, γράψε και σημαίνει ανοικτόμυαλος για σένα.Και γω συμφωνω σε πολλά πράγματα με σένα αλλά ρε φίλε γίνεσαι ΑΠΟΛΥΤΑΡΧΑΣ σε σημεία.

sacredwarrior και ο bob dylan έχει γράψει κάτι παλιοστίχους εκεί. κ last time I checked, δεν παίζει NWOBHM

Πάμε… Έχω κέφια σήμερα

Μαnos87 παρότι το ειρωνικό σου στυλάκι δεν μου επιτρέπει να σου απαντήσω με κοσμιότητα θα το κάνω και να είσαι σίγουρος ότι θα είναι η τελευταία φορά.

Και άλλοι πολλοί ειρωνεύτηκαν στο ενδιάμεσο, αλλά τα δικά μου σε πείραξαν που ήταν και πολύ λιγότερο ειρωνικά. Αλλά δεν πειράζει το καταλαβαίνω γιατί σε πείραξαν. Γιατί ξέρεις ότι τα δικά μου είχαν βάση ενώ τον άλλον ήταν απλά ειρωνίες του στυλ ακούω μέταλ και δέρνω κόσμο

θα τα πείτε μόνοι σας για το πόσο γαμάουα είστε που έχετε ξεπεράσει το κακό metal.

Το ποιος μπήκε για να αυτοπροβληθεί, φαίνεται από τα ποστς σου, και όχι μόνο αυτήν τη φορά. Για μένα είτε νομίζεις ότι ακούω Χατζηγιάννη είτε Art Zoyd (ωπ τι γαμάτος που ειμαι!), το ένα και το αυτό. Ή αλλιώς στ’ @@ μου. Και αυτό φαινεται από τα ποστ μου πριν μπεις, που προφανώς διαβάζεις.

.

Πως γίνετε αυτοί που ακούνε ελληνική μουσική να είναι ως επί τω πλείστων και άνθρωποι του εύκολου και του φτηνού στη ζωή τους.Ροιυφιάνοι γλείφτες βυσματίες αναξιοπρεπείς ασχολούμενοι με το τι φόρεμα ψώνισαν κτλ κτλ που είπα παραπάνω.Μην μου απαντήσεις ότι άνθρωποι τέτοιοι υπάρχουν παντού.¶στα αυτά τα έχουμε ξανακούσει.

Αυτή είναι η τρομερή ερώτηση που ζητάς απάντηση? Τι να απαντήσει κανείς ρε παλικάρι σ’ αυτήν την μλκια?
Όχι ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. Ωραία πηρες την απάντηση που ήθελες? Δλδ ούτε σε 14χρονο να μίλαγα.
Και μένα όλο μου το σόι ακούει ελληνικά όπως και πάρα πολλών εδώ μέσα… Γι’ αυτό πάρε πίσω τις ανυπόστατες χαζομάρες που λες.

Στη ζωή μου όσους ανθρώπους έχω συναντήσει σκεπτόμενους και ανοικτόμυαλους (φυσικά ανοικτομυαλιά δεν είναι να ακούω Μητροπάνο) προέρχοντε από το χώρο τς ροκ.Είναι άνθρωποι που δεν με κρίνουν από την εμφάνιση μου αλλά από το χαρακτήρα μου.Το ίδιο και εγώ.

Ποσός με ενδιαφέρει η ζωή σου

¶ρα όταν μιλάω για ανωτερότητα προφανώς αναφέρομαι σε πνευματική ανωτερότητα και σε ανωτερότητα χαρακτήρα.Διότι όταν εκτιμάς τον άλλο για αυτό που είναι και όχι να τον εκτιμάς ως κάτι που θες εσύ να είναι αν μη τι άλλο μόνο φτηνός δεν μπορείς να χαρακτηριστείς.

Μόλις 2 κουοτ πιο πριν είπες αυτούς που ακούν λαικοποπ βυσματίες, και ρουφιάνους. Συνεπώς ΜΙΛΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ. Λες και ξελές, πράγμα φυσικό και αναμενόμενο

Μιλάς και πετάς μπηχτή για το μεταλκορ

Πέταξα μπηχτή για το μέταλκορ γιατί είναι ένα είδος που ακούει κατά κόρον ο signal, ένας χρήστης με σωστές απόψεις, κριτική σκέψη και πολλές γνώσεις ο οποίος έπεσε στην παγίδα να συμφωνήσει μαζί σου με τα μεγαλεπήβολα μελοδραματικά σου σχόλια. Πέταξα την μπηχτή για να πεις αυτά που είπες και να καταλάβει ότι το Book of heavy metal για μερικούς δεν έιναι και τόσο μεγάλο

.Θα σου πω λοιπόν ότι μου αρέσουν κάποια μεταλκορ τραγούδια.Εκείνο που δεν μου αρέσει είναι η θεοποίηση μπαντών που όλες μαζί να μαζευτούν δεν φτιάχνουν ούτε το δεξί χέρι του παλιού καλού Hetfield ούτε ένα riff του Reign in Blood.Tι είναι αλήθεια το μεταλκορ?Μία αποτυχημένη μίξη hardcore και μεταλ.Και δεν έχω καμία εμπάθεια με το hardcore γιατί το hardcore είναι hardcore και το

Συνεχίζουμε με κάποιες μετριοπαθείς και συνετές μουσικές σου απόψεις. Off topic. Αν θες να μιλήσεις για μέταλκορ πήγαινε στο αντίστοιχο θρεντ γιατί θα γίνει μπάχαλο εδώ

metal είναι metal

Μetal on metal που λένε και οι Anvil.

και οι οπαδοί του hardcore μπροστά σε σένα κακομοίρη που με 5 group από το κάθε είδος απέκτησες και άποψη είναι Αινστάιν.Και ψαγμένοι και δεμένοι και δεν ειρωνεύοντε αυτό που εσύ λες ότι ακούς κατά 95%:lol: (εδώ γελάμε) και είναι αμφίβολο αν θα το παρατήσουν και ποτέ.

Συνεχίζονται οι μπουρδολογίες… Ρε ΑΚΟΥΩ ΧΡΥΣΠΑ είπαμε. Μπορείς να συνεχίσεις την κουβέντα με αυτό το δεδομένο? Πω ρε φίλες κάποιοι ότι και να τους λες δεν το βάζουν στο μυαλό τους

Μία προσπάθεια λοιπόν της μουσικής βιομηχανίας με Trivium Mastodon Αs i Lay Dying και το λοιπό συνάφι να προωθήσει τα όσα έπαιξαν οι Metallica και οι αλλοι 20 χρόνα πίσω κατακλέβοντας τα προωθούντε ως κάτι το πρωτοποριακό και το metal λέει του 21ου αιώνα…ερώτηση…αν αυτό είναι το metal του 21ου αιώνα οι Cage τι είναι?οι Memory Garden τι είναι?

Οφφ τοπικ. Δεν απαντάω γιατί θα γίνει μπάχαλο

Και πρόσεξε δεν απορρίπτω τα group αυτά επειδή δεν είναι metal…τα απορρίπτω γιατί όταν έχεις ακούσει μπάντες και μπάντες τα παραπάνω group σου ακούγοντε τουλάχιστον ρηχά και λίγα…και σουποειδή…μην πω καμιά πιο βαριά κουβέντα…

Νταξ ρε χελ ντηστρόηερ. Χαλάρωσε, είναι αυταπόδηκτο ότι είναι καλύτερα.

έχεις μετρήσει αλήθεια πόσα group τα 3 τελευταία χρόνια από αυτά που η μουσική βιομηχανία θεωρούσε ως μεγάλες ελπίδες έχουν διαλύσειή ή είναι στα χάλια τους?Που είναι οι Opeth οι Nevermore οι Iced Earth αυτοί που θα έφερναν το metal ξανά στις αρένες?

Χαχα ρε ποιον πας να κοροϊδέψεις? Χαχαχα, αυτά στα μικρότερα ξαδερφάκια σου που θα προσπαθήσεις να τα βάλεις να άκούνε μέταλ. Δηλαδή και εδώ πρέπει να απαντήσω? Τι να σου πω? ¶κους εκεί που έιναι τώρα!! Οι δίσκοι τους πάντως έιναι στη δισκοθήκη μου. Αν εννοείς που είναι το ενδιαφέρον, εκεί είναι να πέσεις από τα γέλια. Όταν ο κόσμος χάνει το ενδιαφέρον για τα Untrue συγκροτήματα, τότε βεβαιώνεσαι. Όταν ο κόσμος χάνει/έχασε το ενδιαφέρον για τα True, τότε ήταν υποκινούμενη μάζα που έπεσε στην παγίδα των δισκογραφικών?

Δηλαδή πρέπει να ακούσω και να στηρίξω αυτά τα group σώνει και καλά για να υπάρχει metal(:wink: όταν υπάρχουν ένα σωρό πιο ενδιαφέροντα underground heavy metal group τα οποία ποτέ δεν διεκδίκησαν δάφνες πρωτοτυπίας αλλά λένε εμείς γουσταρουμε αυτό που παίζουμε και τελeίωσε?

Βρες μου ένα ποστ που σου είπε κάποιος έστω και έμμεσα τι να ακούσεις και κερδίζεις δώρο μπανανόφλουδα… Ωπ για δες, κατά τύχη μπορώ να βρω αρκετά δικά σου

Γυρνάς και μου λες ότι είναι μαλακία το επιχείρημα ότι το metal έχει τη μεγαλύτερη ποικιλία…πες μας λοιπόν εσύ μιας που είσαι και ψαγμένος μουσικά :lol: ποιο είναι το είδος που έχει τη μεγαλύτερη ποικιλία?Υπάρχει μουσικά άλλο είδος από τη rock που να έχει μεγαλύτερη ποικιλία?Ακόμα και τα group που υποτίθεται ότι ανήκουν σε ένα ιδίωμα διαφέρουν τόσο μα τόσο μεταξύ τους.Ίδιοι οι Threshold με τους Fates Warning ίδιοι οι Maiden με τους Priest ίδιοι οι Morbid Angel με τους Entombed ίδιος ο Hendrix με τους Who.

¶μα δεν μπορείς να καταλαβεις τον ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ συλλογισμό που έκανα και το συμπέρασμα που έβγαλες είναι ότι είπα ότι το μεταλ δεν έχει ποικιλία, τότε μια επιστροφή στα θρανία και να μάθουμε λίγη έκθεση πέραν του Coleridge θα βοηθήσει. :wink: Το μέταλ έχει τεράστια ποικιλία --> Το μέταλ είναι υποσύνολο της παγκόσμιας μουσικής --> Η παγκόσμια μουσική έχει μεγαλύτερη ποικιλία απ το μέταλ γιατί το μέταλ συμπερλιαμβάνεται σε αυτή.
Συνεπώς το επιχείρημα ότι ακούς μέταλ για την ποικιλία ΔΕΝ ισχύει. Γκεγκε? Πως αλλιώς να το γράψω?

και εσενα όπως και τον Παναγιώτη μιας που το παίζεις προγκρεσιβάς τα group που έβαλα παραπάνω τα οποία είχε βάλει πρώτος ο Pataphonie τα έχεις ακούσει?έχεις ακούσει Le Orme?Magma?Omega?Γιατί να ακούσεις…όταν διαβάζεις ανθρώπους που σου λένε ότι το progressive ξεκίνησε με το 2112 #-o και ότι πέρα από τη Βρετανία δεν υπήρχε progressive ε είναι φυσικό να ζεις στο σκοτάδι.Και εγώ δεν τα ήξερα με τσίγκλισαν και τα έμαθα.Και τα έψαξα.και τα αγόρασα.

Ρε άνθρωπε σου το έπαιξα εγώ ποτέ προγκρεσιβάς? Το έχω παίξει ποτέ τίποτα σε κανέναν άλλον όσον καιρό κοιτάς από την κλειδαρότρυπα το site? Την έχω πει ποτέ μουσικά σε κανέναν για τα συγκροτήματα που ακούει? Μα τον Τουτάτις!

Το ότι ο αγαπημένος σου Gildenlow έχει ξεπατικώσει τους Gentle Giant δεν χρειάζεται να το αναφέρω καν…8)

Και να που το κάνεις εσύ. Όταν τελειώνουν τα επιχειρήματα, ένα γρουπ είπα που μου αρέσει και κατευθείαν να κάνεις κριτική. ΝΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ…

τι σαν οι Agent Steel θέλουν 150 Bullet for my Valentine στην καθισιά τους…

ΝΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ. Εγώ μόνο θα εκθειάσω το συγκρότημα που θα μου πει κάτι. ΕΣΥ θα το συγκρίνεις και θα μειώσεις τα άλλα γιατί είσαι ανώτερος.

Και στη συνέχεια προσπαθείς να μας αποδείξεις πόσο τρου είσαι και πόσα ξέρεις. Αλλά λες και δεν ξέρω ότι μιλάω σε τοίχο? Είπα πριν κάποιες σελίδες ΜΗΝ προσπαθείτε να αυτοπροβάλεστε γιατί μας ωθείτε να πιστεύουμε ότι όντως το ΜΕΤΑΛ για σας δεν είναι τίποτα.

Μην προσπαθείς να μάθεις ρε sacred warrior τι ακούω και πόσο τρου είμαι. Αυτά είναι τα κριτήρια για τους φίλους σου που θα βγεις και για την γκόμενα που θα πηδήξεις.

Και γενικά ρε παιδιά σορρυ. Δε θα απάνταγα, τέτοια ποστς τα παρατάω εντελώς, αλλά απευθύνεται σε μένα προσωπικά.

Μ’ αρέσει που λες όχι φιλικά! Χαχα αν το ροκ/μεταλ για σένα σημαίνει ότι θα τσακωθείς με κάποιον (που σταααανταρ το χεις κανει απειρες φορες) τότε είσαι τόσο μέταλ όσο ο 15χρονος emo ξαδερφός μου.

im gna stay true
i dont want sumone new
im gna stay true to u (whoah)
im gna stay true
this is my attitude
im gna stay true to u
nobody else will do

Τόσο trooιλίκι ειχα να δω απο το Troo-man show:lol: :lol:

Δε ξέρω πόσο παραπάνω ανουσιο και βλακώδες πρέπει να γίνει ενα τοπικ για να κλειδωθει…κρίμα γιατι θα μπορούσε(οπως και σε πολλά άλλα ) να γίνει ωραια κουβεντα πέρι μουσικής…
Το επιμύθιο λοιπόν είναι οτι το να ακούς metal σημαίνει μονομέρεια και έλλειψη μουσικής και οχι μονο παιδείας…
Χωρις να θελω να ειρωνευτω γιατι δεν τον γνωρίζω αλλα μονο και μονο βασει ποστ Το οτι τα αυτια του Sacred Warrior ειναι απλως εκπαιδευμενα να ακουνε ενα και μονο είδος δε σημαίνει για μενα τίποτα αλλο παρα μονο μουσικη αναπηρια…
Το οτι δε μπορει να αποδεχτει οτιδηποτε διαφορετικο ονομαζεται κοινωνικη δυσκαμψια…
και τελος αν ειναι ευτυχισμενος και ισορροπημενος με οσα πιστευει γιατι πρεπει σωνει κ καλα να πειστει ???
Anyway …oτι νομίζετε…:dunno:

+666 lunatic and manos

γιατι να κλειδωθει? για ενα ατομο? οι υπολοιποι μια χαρα κουβεντα κανουμε