Τι σημαινει να ακους Rock/Metal μουσικη?

SacredWarrior,επειδή παρακουλουθώ τη κουβέντα,ο panagioths απο όσο είδα δεν το έπαιξε έξυπνάκιας και ούτε είπε ότι είναι παντογνώστης ούτε ότι πια παθαίνει κάτι αν κάποιος πεί κάτι για τους σκυλάδες.Είπε το πολύ απλό,ότι δεν μπορείς να κρίνεις ένα άνθρωπο απο τα ακούσματα του και μόνο.Όπως τσαντίζεσαι όταν κάποιος σκέφτεται ότι είσαι σατάνι επειδή έχεις μακρύ μαλλί ή επειδή ντύνεσαι στα μαύρα,έτσι κι εσύ δεν λειτουργείς καλύτερα όταν λές ότι όσοι ακούνε γαβ γαβ (μπλιάχ) είναι κατ’ ανάγκη και κατώτεροι όσων ακούνε μέταλ.Είναι το ίδιο πράγμα απο την αντίστροφη.

Εγώ πάντως έχω γνωρίσει μεταλλάδες που και μειώνουν το συνάθρωπο τους, και δεν τον σέβονται,και κάνουν αρκετά άλλα για τα οποία δεν είναι να χαίρεσαι.Δεν είναι όμως το τι ακούνε που τους κάνει να φέρονται έτσι,καθότι υπάρχουν πολλοί περρισσότεροι πιστεύω που δεν έχουν καμία σχέση,έτσι είναι απλά ο τρόπος που έχουν διαλέξει να λειτουργούν.Αυτό όμως δεν το λέμε μόνο όποτε μας συμφέρει.Δεν μπορεί οι σκυλάδες επειδή ακούνε σκυλάδικα να είναι αδιάφοροι,ρηχοί ή δεν ξέρω γώ τι άλλο και μετά να παραπονιόμαστε όταν κάποιος μειώνει τους μεταλλάδες ή ακόμη πιο πολύ αυτούς που απλά ακούνε και γουστάρουν (και) σκληρή μουσική.Τίποτα δεν είναι μόνο άσπρο-μαύρο.

βασικα το θεμα ειναι οτι εγραψε κατι ο camelspotter το οποιο δεν στεκει, δεν συμφωνησε κανενας, μπηκε ο sacred warrior και δυστυχως δικαιωσε την αποψη του camelspotter (κατα καποιον τροπο) και μετα συμφωνησε και με αυτον…

:lol:

το ξαναπάς άλλη μία γιατί ούτε διερμηνέας δεν έχει καταλάβει τι είπες?

Red Pyramid δε με αφήνει ο Καρβου να σου απαντήσω.Άσε που ψιλο-απαξιώ κιόλας να μιλάω για το Μητροπανο #-o έχω και μια σοβαρότητα σαν άνθρωπος.Α παπαπαπαπα.

Ναι, είσαι πολύ τρου για να μιλάς για Μητροπάνο…
Πολύ ανοιχτομυαλιά βρε παιδάκι μου…

Είπαμε να μιλάμε για καλλιτέχνες όχι για ανύπαρκτους.

8O

Τα ίδια έλεγα κι εγω 6 χρόνια πριν:!:

σε εντελως φιλικο κλιμα τα εξης…αυτο που λες τοση ωρα ειναι οτι εισαι ρατσιστης(κατα ενα τροπο) χαρακτηριζεις ατομα απο την μουσικη που ακουνε ειπες πριν οτι το μεταλ καλυπτει ολα τα θεματα αγαπη ερωτα βια προβληματισμο θα ου πω οτι και το χιπ χοπ κανει το ιδιο θελεις να ακουσεις για χασις ακους ζν θες για γκομενες ακους tus θες να ακουσεις για προβληματισμο ακυς χιπ χοπ εξ ε κηπο,θες να ακουσεις για την ζωη ακους ακτιβ μεμπερ…ειναι αδικα και προσβλητικα(για καπιους αυτα που λες)εμενα τα ακουσματα δεν ειναι τοσα πολλα ωστε να λεω οτι ειμαι ρκας η μεταλαςη χιπ χοπας η οτιδηπτε…ειπε για τα 80 και τα πετσινα και ολα αυτα…και αυτα μια μοδα ηταν οπως ειναι τωρα οι χ-εμο

ξαναλεω οτι για μενα δεν σημαινει τιποτα που ακουω ροκ περα απο το τι με ευχαριστει και μεδιασκεδαζει…κοβω το κεφαλι μου οτι οι μισοι και βαλε απο εδω πηγαινουν μπουζουκια αμα τους κανει χαζους τι να πω???για να τελειωνω να σου θυμισω οτι μιλαω φιλκα και οτι εδω τελειωνει η δικια μου συμμετοχη στην κουβεντα δεν βρισκω λογο να υνεχιστει,περνα μια βολτα και απο τα αλλα τοπικ να μιλησουμε ωραια και χωρις εντασεις

δεν θελω να γινω γραφικος

αλλα αν μου βρειτε στιχουργια παρομοια με αλμπουμς οπως one hour by the concrete lake και remedy lane των Pain of salvation, la masquerade infernale των arcturus ή ακομα να το παμε και πιο Underground με τους Forgotten Silence και το Thots, δισκο βασισμενο στο μυθιστορημα Το Σπιτι Των Πνευματων

ας μου το πει καποιος για να ψαχτω και αλλο!

σιγκναλ λες μερικούς από τους αγαπημένους μου δίσκους, και για τους οποίους νοιώθω πολλά. Πάρα πολλά…

Αλλά μην πέφτεις στην παγίδα.

Για ρώτα τον sacred warrior. Βάζει π.χ. και αυτούς που ακούν metalcore στην ίδια κατηγορία των “ανώτερων” (κατάλαβες πως το λέω, όχι ειρωνικά) ανθρώπων :wink:

Oτιδηποτε απο Simon & Garfunkel…

επεστρεψα κ για ακομη μια φορα θα πω!

να ακουσετε ολοι σας μα ολοι σας τον πρωτο δισκο των scorpions!(oxi to fly to the rainbow)
να σκοτωσετε το γερακι κ να βαλετε στη θεση του ενα οργανοπαχτη!

Ακου το Vespertine της Bjork. Αυτη τη στιγμη μου ρχονται 10αδες αλμπουμ με απιστευτους στιχους απο τον μη μεταλ/ροκ χωρο

δεν μιλαω για “καλογραμμενους”
μιλαω για ευρυ φασμα στιχων σε ενα ειδος

Το επιχείρημα “ακούω μέταλ γιατί έχει περισσότερη ποικιλία από κάθε άλλο είδος” είναι αν μη τι άλλο αστείο αν σκεφτείς ότι αν θες ποικιλία τότε μπορείς απλά να ακούς ΤΑ ΠΑΝΤΑ και να μην περιοριστεί σε ένα είδος, όσο ευρύ κι αν είναι αυτό :roll:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Εγώ για να μην παρενοηθώ, δεν ακούω τα πάντα. Ακούω ροκ/μεταλ κατά 95%

ε με ποσα ειδη εχεις ασχολια αναλογη με αυτη που εχεις με το ροκ/μεταλ?
Και οι pos ποσο της εκατο αντιπροσοπευουν? Το μεγαλυτερο μερος στο μεταλ απο αποψη στιχων ειναι τα ιδια και τα ιδια και κανεις αμαν να βρεις στιχους που δεν ακολουθουν μια συνταγη και ειναι απολυτα προσωπικοι οπως αυτοι του Γιλδενλοου.

τα παντα κανεις δεν μπορει να τα ακουει

Βαγγέλη σ’ αγαπώ. Γιλδενλόου=θεός

Σοβαρά τώρα, πριν πείτε τι σημαίνει το ροκ/μεταλ για εσάς, μπείτε εδώ και πείτε μας γιατί το επιλέξατε

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=3945&page=18

ίσως το να “σκοτώσουμε” τον οργανοπαίκτη του πρώτου δίσκου των Scorpions να ήταν καλύτερο:lol: …απλά δεν το λες και στους mods να checkaroun αν όντως ισχύει για να το σκοτώσουν αυτοί:p

ισχυει κ ειμαι τοσο σιγουρος!
καποιες κλασικες ατακες ξαναακουστικαν!:wink:
αμα δεν εξελυχθει η κατασταση οπως αλλες φορες δεν υπαρχει λογος να φαει Banana!

οσο μεγαλωνω ασχολουμαι και με περισσοτερα ειδη
απο miles davies μεχρι depeche mode
αγαπημενη παντα μουσικη ειναι το μεταλ\ροκ
ειναι οτι μαρεσει ο ηχος της κιθαρας?
ειναι οτι μαρεσει η ολη νοοτροπια του μια κιθαρα,ενα μπασο,τυμπανα και φωνητικα και μπαινω στο στουντιο να ηχογραφησω?
ειναι οτι μαρεσει οτι σε 10 μπαντες που χαρακτηριζωνται μεταλ θα ακουσω 100 διαφορετικα πραγματα?
ειναι οτι φιλτραρει διαφορες επιρροες μεσα στον ηχο της?
ειναι οτι προσφερεται για απλετο πειραματισμο?
κατι ειναι παντως και με τραβαει

και οσο αφορα τους στιχους που λες στο μεταλ
το γενικευεις πολυ και δεν ειναι ετσι

να πιασουμε για queensryche?για fates warning?για paradise lost?για psychotic waltz?για katatonia?για death?

δεν το γενικευω μιλησα για το μεγαλυτερο μερος. Εγω αυτο βλεπω. Δεν διαφωνω ουτε για ryche ουτε για waltz ουτε για fates κτλ αλλα αναλογα καλους στιχους βρισκω και σε αλλες μουσικες. Βασικα νομιζω οτι εχουμε ξεφυγει και δεν ξερουμε για τι πραγμα συζηταμε.