Τι σημαινει να ακους Rock/Metal μουσικη?

έχω αναφέρει τι άλλο ακούω παραπάνω εκτός από metal.Δεν θα τα λέω 15 φορές.

όσο για το τουρκο-ποπ θες δε θες όπου και να πας αυτό ακούγεται.δεν χρειάζεται να ψαχτείς και ιδιαίτερα στο πιάτο στο δίνουνε.

Συμφωνώ απόλυτα. Το ότι μπορεί να σέβεσαι το μουσικό γούστο του άλλου δεν σημαίνει πως πρέπει κι απαραίτητα να σεβαστείς κι αυτά πού ακούει! Δλδ εννοείται ότι δεν θα δημιουργήσω αρνητική άποψη για κάποιον επειδή ακούει hip-hop παρόλο πού θεωρώ το είδος “εμετικό”, όπως μπορεί να θεωρεί κι αυτός το metal ας πούμε. Αλλά αυτό δεν σημαίνει πώς δεν μπορεί να μου δημιουργήσει το άτομο αυτό το ίδιο συναίσθημα πού μου δημιουργεί και η μουσική πού ακούει. Όλα είναι σχετικά.

Νομίζω σημαίνει κάτι τέτοιο

Δεκα χρονια κολλημενος η μαλλουρα μου μανταρα
και το βισμα καρφωμενο στην ηλεκτρικη κιθαρα
Εχει αλλαξει η μουσικη, εμεινα μεταλλοπαιχτης
μα τωρα παιρνω την στροφη και θα γινω ενας ρεμπετης

Ημουνα μεταλλας και εγινα ρεμπετας
τωρα στα ταστα μου στεναζει ο τσιτσανης
εκοψα τα μαλλια, πηρα και μπαγλαμα
Το μεταλ πεθανε ρε φιλε τι να κανεις

ΟΟοοΟΟοΟΟΟΟΟΟοοοοοΟΟ

Παιζουνε χιπ χοπ φλογερα
disco house με λιραρι
και εγω που ακουγα Pantera
παιζω μεταλ βαμβακαρη
Γιναν ολα αχταρμας
και η μουσικη ενας κωλος
που θα χεζει ολο λεφτα
να χαιρεται ο κοσμος ολος

Ημουνα μεταλλας και εγινα ρεμπετας
τωρα στα ταστα μου στεναζει ο τσιτσανης
εκοψα τα μαλλια, πηρα και μπαγλαμα
Το μεταλ πεθανε ρε φιλε τι να κανεις

ΟΟοοΟΟοοΟΟΟΟΟοοοΟΟοΟο

Η γνωμη μου για τα σημερινα μπουζουκια ειναι γνωστη και ακρως αρνητικη, αλλα απο κει και περα υπαρχουν δεκαδες αλλες μουσικες που εχουν πολλα πραγματα να δωσουν σε αυτον που θα τις ανακαλυψει. Το rock τυχαινει να με εκφραζει λιγο περισσοτερο απο τα αλλα…

καλύτερα να το γράψεις:


Για σένα το μέταλ μπορεί να είναι κάτι το απλό.Για κάποιον κάτι το θεάρεστο και μεγαλειώδες.

αφού μόνο το μέταλ είναι μουσική. έτσι?

μην εισαι κλειστομυαλος, αντε και 1-2 ειδη ακομα

Οπότε εδώ έχουμε να κάνουμε, με ένα άτομο απόλυτο μέν, αλλά κατασταλλαγμένο στις απόψεις του, και κάποιον/κάποιους πού αντιμετωπίζουν το άτομο αυτό με ειρωνεία και κράξιμο επειδή βρίσκουν αυτά πού λέει υπερβολικά και ίσως και προκλητικά… Και τα δύο δεν μου αρέσουν, αλλά μάλλον προτιμώ την παράθεση απόψεων, έστω και υπερβολικών η και προκλητικών, από την ειρωνεία.

κάτσε ρε eagleheart. αυτό σου φαίνεται κατασταλλαγμένο?

Εμένα μάλλον για άποψη ατόμου που δεν έχει κλείσει τα 14.

δήλαδή έχει κάνει κανένας συμβόλαιο εκ των προτέρων, ότι θα ακούει μόνο το τάδε είδος?

Ακόμη κι αν φαίνεται προκλητικό είναι άποψη. Από κει και πέρα μπορείς η να απαντήσεις πάνω στο θέμα η να μην απαντήσεις καθόλου, το οποίο για μένα είναι πολύ πιο σωστό από τις μπηχτές και τις ειρωνείες. Και ας μη ξεχνάμε ότι επειδή θεωρούμε εμείς κάτι σωστό η λάθος δεν είναι απαραίτητο να το ασπάζεται και ο άλλος.

Eπειδή Παναγιώτη είσαι πολύ εξυπνάκιας και η ειρωνεία σου μου ματώνει την καρδιά αντιγράφω από άλλο thread:

Από αυτά τα group που έβαλε ο Pataphonie γνωρίζεις τίποτα?Έχεις ψαχτεί καθόλου ή μέσα στο κλούβιο κεφαλάκι σου νομίζεις ότι η rock είναι τα εξής 5 γνωστά group?Εμένα λοιπόν επειδή με ενδιαφέρει πολυ η rock Μουσική και επειδή μου λείπουν ακόμα πολλά πράγματα σου υπόσχομαι ότι όταν μαζέψω όσα περισσότερα μου λείπουν θα αρχίσω να ασχολούμαι και με τους σκυλάδες που τόσο θαυμάζεις και σου τους θιξαμε.Μέχρι τότε και επειδή μάλλον αυτό δεν θα συμβεί ποτέ καθώς όλο και κάτι θα μου λείπει αφηνω σε σένα τον ανοιχτόμυαλο της πλάκας την εκπροσώπηση του Πάνου Κιάμου και του υπολοίπου αδελφάτου των ιπποτών.:lol: :lol:

Ακόμα:

Αυτά εδώ τα group σου λένε τίποτα ή είναι απλά αντιγραφείς Maiden/Priest και γραφικά πράγματα που προέρχοντε από την αναχρονιστική δεκαετία του 80?Ερώτηση ρε αδερφέ να ξέρουμε σε ποιον μιλάμε.

Αφού είσαι τόσο βαθυγνώστης της μουσικής και έχεις μαζέψει τα πάντα από rock/metal/blues/jazz/fusion είπες να ασχοληθείς και με σκυλάδες/rave/techno/ambient/punk/dark wave/electro/pop…σε καταλααίνω…άλλωστε το πεθαμένο rock και heavy metal τι να σου πει πλέον ε?

Kαλύτερα metal/rock/blues/fusion/jazz και να έχω όσα περισσότερα μπορώ να έχει ικανοποιηθεί η ψυχή μου και τα αυτιά μου παρα 5 από εδώ 5 από εκεί 5 από παραπέρα για να είμαι αρεστός.Όταν μπορέσεις να καταλάβεις ότι η μουσική για κάποιον σημαίνει κάτι παραπάνω από δηθεν ανοιχτομυαλιά που εκφράζεις έλα να ξαναμιλήσουμε για το τι είναι rock και metal.

Eιναι τόσο τεράστιο το rock που όταν είσαι πραγματικός οπαδός του ακούς ακους και ξεχνάς να σταματήσεις δεν υπερασπίζεσαι το αδερφάτο των ιπποτών όπως κάνεις εσύ.

Δηλαδη χρειαζεται να απαντησει καποιος οτι “ΝΑΙ, υπαρχουν και ατομα που ακουνε αλλα ειδη μουσικης και ειναι μια χαρα συνειδητοποιημενα”?
Χρειαζεται να ποσταρουμε στιχους απο μπαντες αλλων ειδων που ειναι 10 φορες πιο ψαγμενοι απο πολλα μεταλ συγκροτηματα?

Οταν ο αλλος προκαλει, δεχεται και την αναλογη απαντηση…

παιδιά, ξεφεύγουμε και βγαίνουμε εκτός θέματος. Παρακαλώ επιστρέψτε στο θέμα.

Panagiotis, απάντα με pm αν θες.

Sacred Warior, είσαι ο Denander? (απάντα με pm γιατί και αυτό είναι εκτός θέματος :p)

[SIZE=“5”]IF YOU’RE NOT INTO METAL, YOU ARE NOT MY FRIEND[/SIZE]

Φίλε μην ασχολείσαι.Δε χρειάζεται.Ποιο metal τώρα έχει εκσυγχρονιστεί η κοινωνία.Τερζής,Μητροπανος και που και που Kreator έτσι για ξεκάρφωμα.Και γαι να ακούς metal δεν πρέπει και εσύ να είσαι πάνω από 14.

Δεν είναι προκλητικό να κοροιδεύει κάποιος το metal αλλά είναι προκλητικό όταν ακούγεται η άλλη άποψη.Ε έτσι είναι αυτά Panagiotis speaking. :lol:

@ sacred warrior:

σε πληροφορώ ότι όταν είχαν οι Van der graaf generator είχα παει για αυτούς πρωτίστως και όχι τόσο για τους Porcupine. αυτό το λέω σαν απάντηση σε ένα παράδειγμα που ανέφερες. Δεν θα κάτσω να σου αραδιάσω λίστες με συγκροτήματατα για να το παίξω έμπειρος. Στο κάτω κατω ακούω μουσική από το 92. Δεν θα κάτσω να μου κάνεις τεστ χαχαχα.

@ eagleheart: Μάλλον ο sacredwarrior ξεχνάει το “Και ας μη ξεχνάμε ότι επειδή θεωρούμε εμείς κάτι σωστό η λάθος δεν είναι απαραίτητο να το ασπάζεται και ο άλλος.”

εδιτ: οκ , τώρα είδα την παρέμβαση του κάρβου. είχα σκοπό να το σταματήσω έτσι και αλλιώς.

Καλά, πες μας τώρα οτι ο Μητροπάνος είναι σαβούρα, και δε ξαναποστάρω στο θρεντ.

Και η κατάληξη είναι πάντα η ίδια :wink:

Πόσταρε.Αναμένω με αγωνία.Μη μου το κάνεις αυτό και κλάψω.

τελευταία προειδοποίηση…

Παίζεις ναι με παίζεις
μα δεν ξέρεις που πας και ποιά πόρτα χτυπάς
Κλέβεις καρδιές και φεύγεις
και νομίζεις μ’αυτό μακριά πως θα πας

Θα’ρθει η μέρα και θα κλαις για τον έρωτα μου
Παίξε εσύ αλλά θα έρθει και η σειρά μου

Η καρδιά σου για μένα χτυπά και το ξέρεις
Τρέχοντας στην αγκαλιά μου θα’ρθείς τελικά

Παίζεις ναι με παίζεις
μα δεν ξέρεις που πας και ποιά πόρτα χτυπάς
Κλέβεις καρδιές και φεύγεις
και νομίζεις μ’αυτό μακριά πως θα πας

Θα’ρθει η μέρα και θα κλαις για τον έρωτα μου
Παίξε εσύ αλλά θα έρθει και η σειρά μου