Τι σημαινει να ακους Rock/Metal μουσικη?

μα αυτό δεν έχεις καταλάβει. Όταν κερνάω την παρέα μου ένα μπουκάλι Τεκίλα, το κάνω γιατί ΕΓΩ έτσι νιώθω καλά και γουστάρω. Ναι… Πετάω τα λεφτά μου κατά κάποιον τρόπο, γιατί δε θα πιω εγώ όλο το μπουκάλι αλλά η παρέα μου. Έτσι είναι και με τα λουλούδια. Γουστάρω ΕΓΩ (όπου εγώ βάλε τον ανώνυμο οπαδό της λαϊκής μουσικής) με αυτό το τρόπο να τιμήσω τον μουσικό που μου φτιάχνει το κέφι ή με μερακλώνει.

Και στις 2 περιπτώσεις πληρώνω γιατί έτσι γουστάρω και είμαι κουβαρντάς. Και στις 2 περιπτώσεις ο μαγαζάτορας βγάζει λεφτά. Γιατί το να πετάς λουλούδια είναι κακό?

καλα τωρα ειμαστε σοβαροι??

το οτι θα αγορασω μια μπλουζα ενος συγκροτηματος το κανω για να τον επευφημησω???
η μπλουζα ανηκει στο λεγωμενο merchantise το οποιο πουλανε για να ενισχυθουν οικονομικα
γιατι εκτος απο τους kiss και τους καθε kiss υπαρχουν απειρες μπαντες που παλεβουν για να τα βγαλουν περα παιζωντας τη μουσικη που γουσταρουν
υπαρχουν μπαντες που παιζουν τσαμπα
υπαρχουν μπαντες που προωθουν τροπο ζωης (βλ vegan,straightedge)
οταν ο τραγουδιστης μιας τρελα εμπορικης μπαντας δηλωνει οτι χρησιμοποιει συνωνυμα λεξεων για να μαθαινουν οι οπαδοι νεες λεξεις περα απο αυτες που χρησιμοποιουνται ευρεως, θα μπει στο ιδιο καζανι με τον καθε τυχαρπαστο που γινε τραγουδιστης λογω γνωριμιων,εμφανισης,κλπ κλπ??

νταξει ρε παιδια μη τα ισοπεδωνουμε ολα

αν εσύ θεωρείς ότι δε δείχνεις την εκτίμηση που τρέφεις για μια μπάντα με το να αγοράζεις τη μπλούζα τους, τότε πάω πάσο… Τι να πω? :?

Για να μην το κουράζουμε λοιπόν αφού για εσένα προφανώς όλα τα πράγματα πάνε καλά και δεν χρειάζεται λόγος να είσαι αντιδραστικός πες μου τι το επαναστατικό βρίσκεις σε στίχους “άντε στου παράδεισου την πόρτα κάποιος φύτεψε 2 χόρτα” “σώμα μου φτιαγμένο από πηλό κάνεις ότι θέλεις το μυαλο” και εγώ θα σε παραδεχτώ.

Το πρόβλημα σου μεγάλε είναι ότι έχεις μάθει παπαγαλία μία μαλακία και την κοπανάς συνέχεια…καλλιτέχνης ποιος είναι αυτός που σκάει τα εκατομμύρια στον Φοίβο για να του γράψει τα τραγούδια?αυτό θεωρείται τέχνη?

Αν πάρω ένα πινέλο και κάνω ότι μου κατέβει σε ένα πίνακα ζωγραφικής θεωρείται τέχνη?

Και ναι ρε μεγάλε…είμαι περήφανος ροκ και μεταλ οπαδός…τι να κάνουμε τώρα…εσύ αλήθεια δε μας είπες τι ακούς?Προφανώς για να γράφεις εδώ τα γούστα μας δεν θα διαφέρουν και πολυ…για αυτό πρόσεχε γιατί θα εκτεθέις…

Σαφώς και υπάρχουν σκυλάδες που είναι ψαγμένοι όπως και raveades και και και…πόσοι είναι όμως όλοι αυτοί ειδικά οι ψαγμένοι σκυλάδες?Γεμίζουν περίπτερο?:lol:

Μου λες ότι νομίζω ότι ακούω κάτι ανώτερο…ε ναι ρε φίλε όπως και να το κάνουμε δεν μου έχουν αναφέρει μουσικό επιπέδου Jeff Waters για παράδειγμα σε σκυλάδικο…από όπου και να το πιάσεις μουσικά συνθετικά εκτελεστικά το heavy metal μαζί με το fusion και την κλασική μουσική κατατάσσεται στα πρώτα είδη.

τα λουλουδια τα παιρνεις οπως λες για να πεις στον τραγουδιστη “γεια σου μεγαλε,μου χεις φτιαξει το κεφι”

την μπλουζα που την παιρνεις πριν καν ξεκινησει η συναυλια, ειτε σαν ενθυμιο ειτε για οικονομικη ενισχυση στις μικρες μπαντες, πως μπορεις και τη συνδεεις με τα λουλουδια???

Οκ καταλαβαίνω που το πας…Για μένα είναι κακό αυτό (ανούσιο βασικά γιατί το “κακό” είναι κάπως γενικό) αλλά φυσικά δε μπορώ να σου πω τι θα κάνεις.Κάποιοι ίσως με θεωρήσουν μίζερο,νεκρό και ξενέρωτο μιας και γω δεν έχω ίδιο τρόπω διασκέδασης (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως δεν με ενδιαφέρει αν θα πληρώσω εγώ ολόκληρο το μπουκάλι και το πιω - αυτό για να προλάβω όσους που ότι είμαι και εγωιστής…).
Όπως εσύ πληρώνεις τόσα πολλά στα μαγαζιά αυτά , πληρώνω και γω για να αγοράσω CD η κάτι τέτοιο τέλος πάντων.
Το θέμα είναι ότι κάποιοι έχουν μια ορισμένη ιδεολογία και δε θέλουν ούτε να ακούνε για τέτοια μαγαζιά για πολλούς λόγους.

(Φυσικά και η μουσική ΔΕ μου δημιούργησε τον χαρακτήρα.Έλεος αν χρειαζόμασταν μουσικές για αυτό το πράγμα.Απλά αναφέρω τη θέση μου σ’αυτό το θέμα. )

@ SacredWarrior: Κι εγώ γουστάρω τη μέταλ πάρα πολύ, και τη θεωρώ ανώτερη ποιοτικά από σκυλάδικα κλπ. Εγώ τη θεωρώ, δεν ξέρω αν είναι κι όλας.

Αλλά, όταν μια φορά θες να βγεις με τους φίλους σου για να διασκεδάσεις, και όχι να ψυχαγωγηθείς, τι προτιμάς τότε?

μπα απο ποτε?

Μόνο και μόνο που συμπεριλαμβάνεις τον Φοίβο στους σκυλάδες συμπεραίνω ότι δεν καταλαβες για τι σου λέω. Μην βγάζεις συμπέρασμα από έναν στίχο και μόνο που ξέρεις (που είπες ως παράδειγμα). Με ακριβώς την ίδια λογική, αφορίζει το μεταλ κάποιος που ακούει τον στίχο “666, the number of the beast”, άδικο δεν είναι? ΑΠλά αμα δεν έχεις σφαιρική άποψη για τον κόσμο τριγύρω σου μην γενικεύεις. Σου λέω για πραγματικούς σκυλάδες. Όχι αυτόν που βγάζει βόλτα την γκομενα στον πετρέλη το σάββατο. Δες πχ την ταινία “Όλα είναι δρόμος” και θα καταλάβεις τι τύπους εννοώ. Τεσπά.

Όσο για τα γούστα μου όντως δεν με παίρνει να τα πω. Δίκιο έχεις.

sorry που απανταω εγω
αλλα επειδη καταλαβα το νοημα της ερωτησης σου

απανταω
cinema,θεατρο,luna park,ταβερνα,μεζεδοπωλειο,σπιτι με dvd ή επιτραπεζια και ενα σωρο αλλα

ε ναι και γω το προτιμω αλλα αν ολη η παρεα θελει θα πεις οχι γιατι δεν ειναι του επιπεδου μου?. μιλαμε για μια φορα οχι για καθε σαββατο ετσι?

sorry που απανταω εγω :stuck_out_tongue:

το cinema και το θέατρο όμως αποτελούν ενίοτε και ψυχαγωγία…

το θέμα είναι βασικά αν πράγματι δε θα πας επειδή όντως δε θες και όχι επειδή ακούς metal κι αυτό είναι κάτι “κατώτερο”,δε θα είσαι τρου κλπ κλπ

ναι

οπωτε διαλεγεις διαλεγεις διασκεδαστικα εργα και οχι ψυχαγωγικα! :slight_smile:

Μα δεν είπε κανείς ρε φίλε ότι όλοι οι heavy metal στίχοι είναι σοβαροί…έλεος δλδ…αλλά δεν μπορείς να αρνηθείς ότι η ποικιλία που θα ακούσεις σε heavy metal συγκροτήματα σε στίχους δεν θα την ακούσεις αλλού…θες να ακούσεις αγάπη?ρίχνεις Whitesnake…θες φανταστικές ιστορίες?ρίξε King Diamond…θες προβληματισμό?βάλε Kreator…θες να ακούσεις χριστιανικούς στίχους?βάλε Stryper…τώρα το να καθόμαστε να παιζουμε με τις λέξεις το ποιοι είναι σκυλάδες ποιοι είναι ρεμπέτες για μένα δεν έχει νόημα…γιατί οταν λες σκυλάς εννοέις το τουρκοποπ ιδίωμα…εκεί πάει το μυαλό πρώτα…τώρα αν μου λες για Αχιλλέα Τσιγάρα, Μίμη Γκιουλέκα,Τάσος Μπουγάς κτλ κτλ που είναι αυτοί?εξαερωμένοι από το σύστημα…και σε ξαναρωτάω πόσοι τέτοιοι υπάρχουν?

πόσοι ρεμπέτες υπάρχουν σημερα?

@Vangelis από τότε που ξεκίνησε το rock και το metal στέκεται επάξια σε εκτελεστική δεινότητα δίπλα σε άλλα απαιτητικά είδη.

@Freedomofrock μάλλον αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά τον όρο διασκέδαση.

Εμ μα αν κρίνεις μόνο από το τι παίζει στο σύστημα, πώς μπορείς και συγκρίνεις μία μουσική “εκτός του συστηματος” (όπως το μεταλ) με μια μουσική “εντός” (τα τουρκοποπ που λες). Αν νομίζεις ότι δεν υπάρχουν άτομα που ψάχνουν την “τρου” σκυλομουσική είσαι βαθια - νυχτωμένος. Αλλά αυτούς δεν τους γνωρίζεις στο τέξας πχ. Τέσπα, φιλικά στα λέω όλα αυτά, και όχι για να σου την πω, όπως νόμιζεις. Είσαι απολυτος σε αυτά που λες.

ΥΓ: οι Kreator δεν είναι αυτοί που τραγουδάγανε “green and red monsters torment your mind”? Υπάρχουν ακόμα αυτοί? Καλά πώς τους αντέχεις?

και δλδ κάποιος αναλογα με το κέφι του λέει: “Τώρα θα ψυχαγωγηθώ, αρα θα κάνω κάτι ποιοτικό” ή “Τώρα θα διασκεδάσω, αρα θα πάω μπουζούκια να τα σπάσω?” Κατι τέτοιο κατάλαβα με αυτό που είπες… και δε νομίζω ότι στέκει γτ απλα κάποιος μπορεί να διασκεδάζει κανοντας κατι “ψυχαγωγικό”, να ευχαριστιέται. Αν η ψυχαγωγία οποιασδήποτε μορφής για κάποιον είναι αγγαρεία, τότε παυει να ειναι ψυχαγωγια.

Και γενικά νομιζω ότι εδώ μέσα γίνεται πολύ φασαρία για το τπτ, ψαχνουμε να βρούμε αιτίες και σημασίες για κατι τόσο απλό όπως η μουσική…

παναγιωτη σε μερικους ανθρωπους δεν έχει νοημα να προσπαθείς να εξηγησεις κατι γιατί πολύ απλα ποτε δε θα καταλάβουν.

Όχι δεν εννοούσα αυτό…

Ευτυχώς που δεν ήθελες να μου την πεις.:lol: Ειπα και πιο πάνω αν με διαβάζεις ότι έχω φίλους σκυλάδες ή τουρκοποπ ακροατές που αρνούντε να δεχτούν αυτό που ακούω.
Panagioti όσο απόλυτος είμαι εγώ σε αυτά που λέω άλλο τόσο είσαι και εσύ που δεν ακούς την αντίθετη άποψη του μεταλλά που επαναστατεί για το τίποτα όπως λες.:lol:
Οι Kreator λένε και κάτι άλλο…People of the Lie…Αυτό με εκφράζει εμένα…

Για σένα η μουσική μπορεί να είναι κάτι το απλό.Για κάποιον κάτι το θεάρεστο και μεγαλειώδες.Δεν ξέραμε να ακούμε 500 είδη απλά και μόνογια να ικανοποιήσουμε τους γύρω μας.Καλύτερα αυθεντικός παρά μία μουσική πόρνη σήμερα Deine Lakaien αυριο Manowar μεθαύριο Καρρά και παραμεθαύριο Φιλιώ Πυργάκη…Για αυτό να μιλάς καλύτερα γιατί καταλαβαίνω και πολύ καλά τι μου λένε άσχετα αν διαφωνώ.

ακουμε ομως 2-3 λεμε οτι ακουμε και 1-2 ακομα που ειναι αναγνωρισμενα και λεμε οτι αυτα ειναι οτι καλυτερο υπαρχει και οτι ολα τα αλλα ειναι γτπ χωρις να εχουμε ακουσει κατι αλλο