Τι σημαινει να ακους Rock/Metal μουσικη?

Εχεις κατι με τους Manowar φιλος?

ειπα εγω κατι για τους μανογουορ? μην βαζεις λογια στο στομα μου :lol:

αμ δε που τα έχουν εφεύρει οι μαγαζάτορες! Μιλάς δίχως να γνωρίζεις. Τα λουλούδια και το χαρτονόμισμα στο κούτελο του μουσικού είναι κάτι που το έκανε μέχρι και ο παππούς μου στα πανηγύρια της Άνδρου όταν ήταν νέος. Ειδικά τα λουλούδια είναι ένας από τους πιο χαρακτηριστικούς τρόπους της ελληνικής λαϊκής μουσικής για να δείξεις στον καλλιτέχνη ότι πετυχαίνει το σκοπό του και περνάς καλά. Μόνο προσβλητικό δεν είναι όπως εσύ το νομίζεις. Μήπως είναι προσβολή και προς αυτόν που χορεύει ζεμπέκικο να σπάνε οι άλλοι πιάτα γύρω του?

Και ειδικά ο Νταλάρας που λες, μια χαρά έχει τραγουδήσει σε μουσικές σκηνές που του πετούσαν τριαντάφυλλα. Άλλο που κάποια στιγμή θέλησε να αποποιηθεί το τίτλο του “λαϊκού” τραγουδιστή και να το παίξει Ευρωπαίος με λαϊκά τραγούδια…

Το ότι στο ροκ δεν πετάμε λουλούδια είναι γεγονός (και απολύτως λογικό αφού είναι κάτι ξενόφερτο και η ελληνική παράδοση δε θα μπορούσε να ανοίκει εκεί μέσα), το να θεωρείς όμως ότι το πέταμα λουλουδιών είναι υποτιμητικό και όλοι αυτοί που τα πετάνε τα πετάνε γιατί είναι βλάκες και δε σέβονται τον καλλιτέχνη, τότε σόρυ, αλλά είσαι εκτός τόπου και χρόνου.

Να δεχτώ πώς όσοι ακούν ροκ δεν πετάνε λουλούδια και δε τους νοιάζει το τι φόρεσε η Καλομοίρα (προφανώς, αφού η Καλομοίρα είναι σε άλλο είδος μουσικής), όμως δε μπορώ να δεχτώ ότι αυτό σώνει και καλά είναι καλύτερο. Είναι απλά κάτι διαφορετικό και έξω από την κουλτούρα μας…

Υποτιμητικό δεν είναι,αλλά είναι πλέον καθαρά τρόπος για περισσότερα λεφτά στο ταμείο του μαγαζιού,άσχετα πως ξεκίνησε.:wink:
Οι manowar θα τα έτρωγαν πχ αν τους τα πέταγες

Γιατί, οι μπλούζες στις συναυλίες τι είναι? Δεν είναι και αυτό οικονομική εκμετάλλευση σε κάτι που πολύ απλά δεν είναι κακό?

Βασικά τα αυτοκίνητα ήταν ένα από τα πολλά παραδείγματα των δευτερευόντων εώς αδιάφορων πραγμάτων με τα οποία ασχολείται μία μεγάλη μερίδα των Ελλήνων η οποία δε με εκφράζει…

Δλδ αν στον Nick Mason αρεσει και η Madonna πρέπει να ακούσω και εγώ?Τι λογική είναι αυτή?

Φυσικά κα αναφέρομαι στη μερίδα εκείνη του κοινού την οποία γνωρίζω…δεν μπορώ να τους ξέρω όλους…

Λοιπόν αν ξέρεις εσύ κάποιον γραβατωμένο κουστουμάκια που να είναι επαναστάτης πραγματικά και οπαδός της Παπαρίζου εμένα να μου τον δείξεις.

Το ροκ ξεκίνησε ως αμφισβήτηση και επανάσταση…προσωπικά ακούω rock όχι όπως μάλλον εσύ απλά για να σκοτώσεις την ώρα σου αλλά για να βρω και πράγματα μέσα σε αυτό που δεν μου τα δίνουν άλλοι χώροι οι οποίοι όπως λες είναι επαναστατικοί…αλήθεια τι είναι επαναστατικό σήμερα?Τα ξεπουλημένα κόμματα?Οι ποιητές που δεν υπάρχουν?Οι συγγραφείς?Εκτός από τη μουσική και τ;α blogs δεν υπάρχει τίποτα άλλο επαναστατικό αγαπητέ.

Προσωπικά ακούω hard rock heavy metal (σχεδόν όλα τα είδη μου αρέσουν) blues fusion jazz και αρκετή κλασική μουσική…οι υπόλοιπες μουσικές δεν με εκφράζουν απλά…αλλά αυτά που ακούω πέρα από metal δeν τα ακούω για να μη με πούνε κολλημένο αλλά γιατί και σε αυτά βρήκα κάτι να με εκφράσει…έχει διαφορά να είσαι απλά μία μουσική περιφερόμενη πόρνη κωλοτουμπισμού για να είσαι αποδεκτός και διαφορά να ακούσεις κάτι και να καραγουστάρεις γιατί πραγματικά βρήκες κάτι σε αυτό…

Ο άλλος ο Panagiotis κάθεται και μου ποστάρει στίχους “υπάρχουν καλές μουσικές” λες και περιμέναμε από σένα μεγάλε να μας πεις τι θα ακούσουμε…ή λες και κάποιος όταν ακούει μόνο metal δεν απολαμβάνει…

Αυτό δεν γουσταρω…τη δήθεν ψευτο-ανωτερότητα…έλα μωρέ ποιο metal…να ακούσουμε και latin λέει ο άλλος…και rap…ε εντάξει…ήμαρτον…δλδ να ακουσω είδη που δεν με εκφράζουν μόνο και μόνο για να μην μου την πει ο τάδε Panagiotis…

Η διαφορετικότητα Karvou στην Ελλάδα είναι τεράστιο μειονέκτημα.όποιος όμως την κατέχει έχει το πλεονέκτημα να μπορεί να κάνει επιλογές που τον καθιστούν αν μη τι άλλο αξιοπρεπή κια να μπορεί να βρει ανθρώπους που θα μπορεί να συννενοηθεί.Φυσικα αυτό πιστεύω ότι οι περισσότεροι τρέντιδες είναι τόσο μα τόσο φελλοί που είτε μιλάς με τον τοίχο είτε με αυτούς το ίδιο είναι.Αν θες το συνεχίζουμε pm.

Kαι φυσικά πριν τους πω φελλούς έχω προσπαθήσει να συζητήσω μαζί τους…ξέρεις τί είναι να βλέπουν έναν μαλλιά να έχει άποψη και άποψη στα ίσα για πολλά θέματα και το τσόκαρο να σου γυρνάει τη συζήτηση στο τι ψώνισε από το Zara και ο λεβέντης του Armani στο που θα κλείσουν τραπέζι?

Αυτός είναι ο Έλληνας Karvou?Πίσω από ένα μου… και τα άλλα δεν βαριέσαι?Ε εμένα αυτό το πράγμα δεν με εκφράζει να ντύνομαι κάπως να είμαι κάπως να συμπεριφέρομαι κάπως…ντύνομαι και εκφράζομαι όπως γουστάρω και σε όποιον αρέσει.

Το ίδιο και αυτοί. Δε διαφέρεις καθόλου σε νοοτροπία από αυτούς λένε τους μεταλλάδες “αλήτες” όταν και εσύ τους λες φελλούς γιατί δε σε εκφράζει το ντύσιμο τους και τα γούστα τους.

Τέσπα, ούτε εσύ πρόκειται να πείσεις εμένα ούτε εγώ εσένα. Αν περίμενα τη μουσική για να αυτοπροσδιοσθώ ως άνθρωπος, τότε δε θα ήμουν και πολύ περήφανος…

Ώπα για μισό λεπτο…ντάξει να δεχθώ ότι είναι παράδοση να πετάς λουλούδια στον καλλιτέχνη (από ποια χρονολογία περίπου?)!!
ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΑΙΚΟΥΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΕΣ λοιπόν πετάνε λουλούδια…ωραία…
Από τη στιγμή που πας και τους πληρώνεις τα μπουκάλια (και γω δεν ξέρω πόσα πολλά λεφτά) πιστεύεις ότι χρειάζονται και αυτήν την έξτρα επιβράβευση?Προσβλητικό όντως μπορεί να μην ήταν τότε.
Προσβλητικό είναι ΤΩΡΑ που δεν υπάρχει ούτε ΕΝΑΣ συνθέτης σαν τον Μπιθικώτση π.χ. … Πας και τους τα σκας για τα χιτάκια που ακούγονται στο ράδιο και να περάσεις καλά μόνο!Κάποιοι το κάνουν για να κορέσουν την ματαιοδοξία τους, κάποιοι για να κάνουν εντύπωση στις γκόμενες και κάποιοι (ελάχιστοι για μένα) για να
τιμήσουν τον “καλλιτέχνη”.Ο καλλιτέχνης νιώθει περισσότερο τιμήμένος έτσι γιατί στο μυαλό του λουλούδια=λεφτά.Πιστεύεις στα αλήθεια πως ίδια ευχαρίστηση ένιωθε ο παππούς σου και ίδια η Τάμτα?

Οι μπλούζες όμως έχουν και κάποια μετά-χρηστική αξία …εκεί είναι η διαφορά.
Και ικανοποιούν μια ανάγκη σου (για ρουχισμό).

Οι Σκορπιονς ομως θα τα μοιραζαν στους φτωχους :smiley:

Αν και διαφωνώ με το γενικό ύφος των ποστ σου, στο μπολνταρισμένο και το κουοτ συμφωνώ αρκετά.

Ποια μαγεία? Μια μόδα των 80’s ήτανε. Όπως και οι τρέντυς σήμερα.

Σόρρυ, αλλά ξέρω:lol:

όπως υπάρχουν και KISS που θέλουν 1000? για meet & greet, έτσι υπάρχουν και μπουζουκομάγαζα που σου τα παίρνουν από παντού. Εκτός απο τους KISS όμως υπάρχουν και συγκροτηματάκια που παίζουν 3 ώρες και τα δίνουν όλα και υπογράφουν 5 ώρες αυτόγραφα σε όλους. Έτσι υπάρχουν και άπειρα ακόμα μαγαζιά που διασκεδάζουν όσοι ακούνε ελληνικά δίχως να κάνουν πλούσιους όλους τους μαγαζάτορες…:slight_smile:

αυτό σε πείραξε? Το ότι ο τρόπος που επευφημούν το καλλιτέχνη που σέβονται δεν έχει μετα-χρηστική αξία? Πάμε καλά?

Συμφωνώ με αυτό! Ούτε τους KISS θα ενισχύσω όμως για να πάει να κάνουν τις πλαστικές τους αν δεν βγάλουν κάτι ποιοτικό,ούτε άλλες εταιρίες βλ.Didi που κοιτάνε να σε ληστέψουν (όσο ποιοτικά και αν είναι τα συκγροτήματα που φέρνουν)!Δεν τα χω μόνο με τα μπουζουκομάγαζα.Όποτε το φέρει η κουβέντα θάβω όλους αυτούς που θεωρώ απατεώνες και μικρούς.
Το γεγονός πάντως είναι ότι αυτό που πληρώνεις δεν είναι πάντα αυτό που αξίζει ουσιαστικά κάποιος.Σε όλα τα είδη μουσικής υπάρχουν αυτά τα πράγματα.

Εγώ προσωπικά αν αγοράσω μπλούζα από συναυλία δε θα το κάνω για να επευφημήσω τον καλλιτέχνη (αν και στα στατισικά στοιχεία μετράνε αυτά).Θα το κάνω επειδή ήθελα να αγοράσω μια μπλούζα απο αυτό το συγκρότημα για να τη φοράω.Τον επευφημώ και μόνο που αγοράζω δίσκου και πάω στις συναυλίες του.
Μουσικοί είναι άλλωστε . Ούτε θεοί μου ούτε είδωλα μου…

Mόνο που εγώ σε σχέση με αυτούς τους φελλούς έχω και άποψη για κάποια θέματα που είναι γενικώς παραδεκτό ότι είναι πιο σοβαρα.Αυτοί όταν πάει η συζήτηση εκεί την αλλάζουν γιατί δεν κατέχουν…καταλαβες τώρα πρώτα είναι φελλοί γιατί δεν έχουν άποψη και μετά γιατί ντύνοντε όπως ντύνοντε. :wink:

Τα γούστα τους από ότι βλέπω δεν εκφράζουν και αλους όχι μόνο εμένα :slight_smile:

@Freedomofrock εγω παντως βλεπω ακόμα αρκετούς με κονκάρδες και ραφτά και με tattoos και απ’ όλα.

Το θέμα με τον sacredwarrior είναι πως δεν έχει καταλάβει ότι ο προβληματισμός και η επανάσταση είναιι χαρακτηριστικό όλων των ειδών μουσικής/τέχνης και όχι αποκλειστικό προνόμιο της μουσικής που περήφανα ακούει. Το θέμα είναι ότι στο μέταλ παρά - υπάρχει (και δεν αναφέρομαι στους μουσικούς αλλά στους “περήφανους” οπαδούς που νομίζουν ότι ακούνε κάτι ανώτερο), σε σημείο που καταντά αυτοσκοπός ( = πρέπει να επαναστήσω και να πολεμήσω γιατί…ε, γιατί άραγε? δεν γ@μιέτ@ι το ξέχασα, αλλά ας επαναστήσω όμως) και έτσι καταντά γελίο.

Αλήθεια, έχεις γνωρίσει ποτέ σκυλά? ( που είναι πραγματικά σκυλάς όμως, που έχει δίσκους Καφάση και Τερλέγκα μιλάμε για τεράστια δισκοθήκη στην κατοχή του και είναι άνω των 25 χρονών ). Νομίζεις πώς είναι χαζός αυτός?

ρε συ κάρβου,την μπλούζα δεν τη φοράς στη συναυλία,μπλούζα είναι.
δεν υπάρχει παραλληλισμός μπλούζας και λουλουδακιού μπουζουκιών.
οι καλές μπλούζες απ’το επίσημο merchandise δεν είναι απάτη και αισχροκέρδεια,ούτε καν αυτές που κάνουν 20 ευρά και έχουν ημερομηνία λήξης.
το ένα το φοράς (γενικά,ρούχο) και το πληρώνεις σχετικά φθηνά,το άλλο το πετάς (μια φορά) και το πληρώνεις ακριβά.επαναλαμβάνω,άλλο το πως ξεκίνησε,άλλο το που κατέληξε.
το θεριό λέει βλακείες,αλλά έτσι όπως το πας μανάριμ θα πέσεις στις μπαλάντες κι εσύ,αγαπούλη:)

Ναι, κι εγώ βλέπω. Αλλά μου φαίνεται πολυ γραφικό. Όσο γελάω με ένα emo, τόσο γελάω και με αυτούς.

Ραφτά βάζω κι εγώ, αλλά στη τσάντα:p Και καρφιά και απ΄όλα. Αλλά πάνω σε τζάκετ, ε το θεωρώ λίγο γραφικό.

Για τα ταττούς δεν έχω πρόβλημα, μια χαρά είναι8)

το θεριό λέει βλακείες,αλλά έτσι όπως το πας μανάριμ θα πέσεις στις μπαλάντες κι εσύ,αγαπούλη

ποτε, δε θα τον αφησω εγω, τωρα που γουσταρει και πραιμορντιαλ θα του γραψω και ενσλειβντ να στρωσει. ενσλειβντ ακους ρε φλωρε?