Τι σημαινει να ακους Rock/Metal μουσικη?

Μεγάλε επειδή κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις…

Όταν πας στην εκκλησία που όλοι πάνε ως θεοφοβούμενοι και όχι ως θεοσεβούμενοι τι βλεπεις?Κάτι γριούλες και κάτι κυριλάτους κάτι ξέκωλα…εγώ γιατί να πάω στην εκκλησία?δεν έχω να κρυψω κάτι ούτε νιώθω ένοχος…ούτε ο Θεός θα με κάνει ντα αν δεν πάω…αλλά αυτό για να το καταλάβεις απαιτείται και ανοικτό μυαλό…είδες πολλούς ροκάδες να πάνε στο μαγαζί που δεν κλείνει ποτε?αντιθέτως ξέρω πολλούς κυριλάτους που από τα μπουζούκια πάνε εκεί…

Όταν κάθεσαι σε μία παρέα μεταλλοροκάδων οι οποίοι πραγματικά το νιώθουν τι είναι πιθανότερο να ακούσεις να μιλάνε για τη μουσική που αγαπάνε να κατακεραυνώνουν τους πολιτικούς ή να μιλάνε για το τι ρούχα τι κολόνιες και τι αυτοκίνητο έχουν και αν ο μπαμπάς τους θα τους το αλλάξει με ένα αλλο?ερωτηση…

όταν κάθεσαι σε μία παρέα τρεντιδων τι θα ακούσεις?τι ωραίο κωλ… είναι αυτό που περνάει ε πόσους ίππους βγάζει το Saab 900 πόσο λογαριασμό έκανε ο τάδε για αυτή τη γκόιμενα…ποιότητα σκέτη…

Το rock και το heavy metal προσωπικά μου έχουν δείξει την αποστασιοποίηση από φτηνά πράγματα.Από πράγαμτα που εδώ στο Ελλάντα θεωρούντε ως δεδομένα.Εγώ δεν είδα κανέναν με μπλούζα Metallica να κλέβει τα λέφτά των ασφαλιστικών ταμείων κάτι γραβατακηδες είδα.Επίσης βλέπω πολλούς που ακούνε metal αλλά ντρέποντε να το πούνε και φοράνε τρέντι ρουχάκια για να είναι αποδεκτοί.Αλλά αλήτες θεωρούνται οι δεύτεροι με τα μπλουζάκια και όχι οι πορώτοι με τις γραβάτες…σωστά?

Και σε ρωταω πρέπει να ντρέπεται κάποιος που ακούει metal και υιοθετεί και τον τρόπο ζωής ή ακόμα ακόμα και τον τρόπο σκέψης?Ο σωστός τρόπος σκέψης είναι μην πιστεύεις τίπτοα ψάξου μόνος σου…αυτό σου δείχνει το rock μέσα από την επαναστατικότητα που εκφράζει τουλάχιστον εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι.


[…]
so don’t be
an ignorant fool
there’s so much music
for you to choose
so don’t just be
a metal dude
it’s cool fool

Να ακους ροκ μεταλ μουσικη…

Συμφωνω 100%. Εισαι χρυσοδαχτυλος τλκ για να γραφεις τετοια πραγματα :stuck_out_tongue:

Ρε παιδιά είπα ότι δεν θα ξανασχοληθώ με το θέμα, αλλά καραφλιάζω με αυτά που βλέπω. Δηλαδή οι μεταλλάδες μιλάνε μόνο για μουσική? Δε μιλάνε ποτέ για αυτοκίνητα, πολιτική ή και για γκόμενες? Τι είμαστε, ανώτερο είδος?
Και από την άλλη, όσοι δεν ακούνε μέταλ μιλάνε μόνο για γκόμενες και φτιάχνουν τα αμάξια τους? Από που βγαίνουν αυτά τα συμπεράσματα?

Ναι. Η Αρεία φυλή :stuck_out_tongue: :lol: :lol:

Όπου γενικότις -> προχειρότις. Κάνεις γενικεύσεις από ένα περιορισμένο δείγμα πληθυσμού που γνωρίζεις και πίστεψε με, μόνο ενδεικτικό δεν είναι της πραγματικής κατάστασης. Ξέρω αρκετούς ροκάδες/μεταλλάδες που πιστεύουν και πάνε στην Εκκλησία αρκετά συχνά. Μέχρι και ο τραγουδιστής των γνωστών μας παπαροκάδων, τραγουδιστής σε γνωστό Ελληνικό Μέταλ συγκρότημα ήταν.

Δε με ενδιαφέρουν οι θρησκευτικές σου αντιλήψεις, αλλά ειλικρινά, τι είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις ότι εσύ έχεις το δίκιο και οι άλλοι όχι? Είναι ανάγκη κάποιος να είναι σωστός σε αυτό το θέμα και κάποιος λάθος? Εντάξει, εσένα το να εκκλησιαστείς δε σου λέει τίποτα, σε άλλους όμως σημαίνει πολλά.

Ο Nick Mason drummer των Pink Floyd, έχει μέχρι και Enzo Ferrari. Για να έχεις Enzo θα πρέπει να πιστοποιήσεις ότι είσαι ήδη κάτοχος άλλων 2 Φεράρι και να σε αποδεχτεί η Ferrari η ίδια ώστε να γίνεις κάτοχος του συλλεκτικού τους αυτοκινήτου. Οι μισοί από αυτούς που ακούς στα CD και μιλάς με τους φίλους σου, οδηγούν supercars.

Εσένα δε μας αρέσουν τα αυτοκίνητα ως θέμα συζήτησης. Δεν είναι όμως το ροκ που ευθύνεται για αυτό. Ξέρω πολλούς ροκάδες με λατρεία στα αυτοκίνητα. Δηλαδή, εγώ που όταν παίρνω το πισωκίνητο του πατέρα μου, μπαίνω σε μερικές στροφές με τις μπάντες, δεν είμαι true rocker?

Αν νομίζεις πώς η παρέα ντρέντιδων μιλάει για αυτά, σόρυ αλλά είμαι πεπεισμένος ότι δεν έχεις κάτσει αρκετή ώρα με παρέα τρέντυδων. Τους συμπεριφέρεσαι λες και είναι άβουλα πλάσματα δίχως βάθος. Και όλο αυτό το στηρίζεις στο ότι εσύ είσαι διαφορετικός και θα ήθελες αυτή η διαφορετικότητα σου να είναι και απόδειξη ανωτερότητας…

Δες το bold. Και εσύ αυτό δε κάνεις? Δε συμπεριφέρεσαι σε όποιον έχει άλλα μουσικά (και ενδυματολογικά γούστα) από εσένα λες και είναι ηλίθιος, αφιλοσόφητος και δίχως ενδιαφέροντα? Προσωπικά στο ροκ εγώ, δεν έχω βρει καμία επαναστατική ιδέα. Οι “επαναστατικές” ιδέες γεννιούνται σε άλλους χώρους και με το καιρό τις ανακαλύπτει το ροκ. Αν εσύ ήρθες σε επαφή με αυτές τις ιδέες μέσω του ροκ δε με πειράζει. Άλλοι έρχονται σε επαφή με αυτές τις ιδέες με άλλους τρόπους. Σίγουρα όμως για μένα κάποιος που δεν ακούει ροκ δε σημαίνει πώς δεν έχει επίγνωση και αυτών των “επαναστατικών” ιδεών. Ίσα ίσα, μερικές από τις ενδιαφέρουσες συζητήσεις τις έχω κάνει με άτομα που δε μπορούν να ακούσουν τίποτα μη Ελληνικό…

Θεωρώ ότι πέφτεις στην παγίδα του “Θέλω να πιστεύω ότι είμαι ανώτερος από τους άλλους και για αυτό τη διαφορετικότητα μου αξιωματικά την αναγορεύω ως πλεονέκτημα μου” …

Oι μεταλλάδες δεν νοιάζονται για αυτά τα θέματα ρε. Εϊναι ανώτεροι. Το είπαμε αυτό. Εξαίρούνται οι blacksters που μιλάνε αρκετά συχνά για γκομενες (μόνο για παρθένες ομως) που είναι υποψήφιες για θυσία. Από την άλλη υπάρχουν οπαδοί συγκροτημάτων όπως Megadeth, Manowar, Μotorhead και Evildead που σε αυτούς επιτρέπεται να μιλάνε για αυτοκίνητα (μόνο σε αυτούς όμως), και αυτό διότι σχετικά θέματα υπάρχουν σε στίχους κομματών τους. Ειδικά όμως, οι οπαδοί των Evildead δικαιούνται να μιλάνε ταυτόχρονα και για αυτοκίνητα και για γκόμενες επιδή έχουν κομμάτια που μιλάνε και για τα δύο ταυτόχρονα. Προσοχή όμως, αυτές είναι οι εξαιρέσεις στον κανόνα, και σε αυτές τις περιπτώσεις η συζήτηση και πάλι είναι ανώτερου επιπέδου από μία συζήτηση των οπαδών του “Μπες μες στο καμπριολέ πάμε για κανά καφέ”, γιατί οι δεύτεροι απλώς δεν είναι μέτσαλ.

Eτσι ειναι…επίσης οι μεταλλαδες δεν κανουν ποτε σεχ γιατι ακουνε μεταλ και μονο μεταλ fucks:lol: :lol:

Μετα απο ολα αυτα εγω ακούω σκυλοποπ…ουτε εγω μιλαω για γκομενες…:stuck_out_tongue: :lol:

Queen, I’m In Love With My Car

The machine of a dream
Such a clean machine
With the pistons a pumpin
And the hub caps all gleam

When Im holdin your wheel
All I hear is your gear
When my hands on your grease gun
Oh its like a disease son

Im in love with my car
Gotta feel for my automobile
Get a grip on my boy racer rollbar
Such a thrill when your radials squeal

Told my girl Ill have to forget her
Rather buy me a new carburetor
So she made tracks sayin
This is the end now
Cars dont talk back
Theyre just four wheeled friends now

When Im holdin your wheel
All I hear is your gear
When Im cruisin in overdrive
Dont have to listen to no run of the mill talk jive

Im in love with my car
Gotta feel for my automobile
Im in love with my car
String back gloves in my automolove

και επειδή ζήλεψα από karvou:

Evildead - B.O.H.i.C.A.

It’s only human
primeval instinct
internal urges, the way all Men think
romantic setting, or in the back seat
for free of money just grinding our meat

BEND OVER HERE IT COMES AGAIN!

To hell with rubbers
I need the moisture
a real woman, and not a picture
a gleaming brown eye, between two nice buns
Subsonic friction, until one of us comes.

BEND OVER HERE IT COMES AGAIN!

Black or white, I don’t discriminate
FK all the bigots; they can stay home and masturbate
so girl beware of my probing anal tongue dart
I’ll kiss your bush, and spread your cheeks apart

BEND OVER HERE IT COMES AGAIN

:lol: :lol:

Fear Factory, Car

Here in my car
I feel safest of all
I can lock all my doors
Its the only way to live
In cars

Here in my car
I can only receive
I can listen to you
It keeps me stable for days
In cars

Here in my car
The image breaks down
Will you visit me please
If I open my door
In cars

Here in my car
I know Ive started to think
About leaving tonight
Although nothing seems right
In cars

I know Ive started to think
I know Ive started to think

:lol: :lol:

Καταρχάς να πω ότι όταν κάποιοι χρησιμοποιούν την ειρωνεία συνεχώς για να μειώσουν και να επιτεθούν στον άλλο φαίνονται πολύ έξυπνοι.Ρε παιδιά έχει καταντήσει αηδία πια αυτό το πράμα.Ντάξει να κάνουμε την ειρωνεία για την πλάκα μας αλλά είναι πολύ σκληρό να το κάνετε με αυτόν τον τρόπο που γίνεται…τι να πω δλδ ! έλεος πια, σιχαθήκα .Τουλάχιστον πείτε ότι ειρωνεύεστε.Δεν είσαι εξυπνος άμα κοροιδεύεις τον άλλο συνέχεια.

Οι μεταλλάδες όντως ασχολούνται με αμάξια ΚΑΙ γυναίκες και απ’όλα και καλά κάνουν.Αλλά δεν είναι ο καμένος κάγκουρας που πατάει το αμάξι με τσίτα τα μπιτάκια στην στάση του λεωφορείου για να εντυπωσιάσει τα μικρά κοριτσάκια της 1ης λυκείου. Ούτε πάνε στα μπουζούκια να γίνουν ρεζίλι πετώντας λουλούδια στον Κιάμο/Πετρέλλη και στην Σαρρή/Καλομοίρα.
Για μεγάλο ποσοστό λέω μην αρχίσετε πάλι “δεν είναι όλοι έτσι” και τέτοια.

γιατί είναι κακό το να πετάς λουλούδια στον καλλιτέχνη?

Για μένα το να πετάς λουλούδια σε κάποιον καλλιτέχνη είναι πολύ υποτιμητικό.Δεν είναι αυτός ο τρόπος για να τον ευχαριστήσεις για την τέχνη που παράγει…Φαντάσου να πέταγες πιάτα με λουλούδια την ώρα που έπαιζε ο Νταλάρας ή ο Θεοδωράκης.Κάποιο το θεωρούν υποτιμητικό τέλος πάντων.Η τροφή του καλλιτέχνη είναι το χειροκρότημα.όλα τα άλλα που έχουν εφεύρει οι μαγαζάτορες είναι για να τα κονομάνε από λουλούδια που κλέβουν απο νεκροταφεία και να χαίρονται με τα ποσοστά που βγάζουν από αυτά οι ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΑΡΕΣ μας…

γιατί είναι από νεκροταφεία και κάνουν δεν ξέρω κι εγώ πόσο.ο καλλιτέχνης ανέκαθεν,όποια τέχνη κι αν υπηρετεί “χρειάζεται” χειροκρότημα κι όχι να αγοράσεις λουλούδια για να του πετάξεις.

άρα το να ακούς ροκ μέταλ σημαίνει

να σου αρέσουν τα γρήγορα αυτοκίνητα (και το μετρό του σκοτωμού πάει ε:-s )
να ειρωνεύεσαι
να μην κάνεις μπάνιο
να πηγαίνεις στο ΤΕΙ για μίλκο και μετά με τα πόδια στο θησείο

Οκ,επειδη αυτα τα κανεις εσυ και νομιζεις οτι εισαι μεταλλας,δεν σημαινει κατι.

το θέμα φίλε epitaph δεν είναι είναι να πετάς λουλουδια ή να χτυπιέσαι στο moshpit, ή να μιλάς για γκόμενες ή αυτοκίνητα, ή να χορεύεις στο τραπέζι. Αυτά δεν λένε τπτ. Αυτός που το κάνει και το γουστάρει περνάει το ίδιο καλά. Το θέμα είναι να λες οτί εγώ είμαι τάδε--ας οπότε πρέπει να συμπεριφερομαι ανάλογα. Δεν έχει καμμία σημασία αν θα αντικαταστήσεις το τάδε- με το μεταλ- ή το σκυλ- ή με το οτιδήποτε. Εγώ την ίδια λύπηση νιώθω και για τους 2.

εισαι απολυτως και αδικος,δηλαδη το οτι ακους μεταλ σε κανει ανωτερο η βαθια σκεπτομενο ον,ειναι μουσικη ξερεις ποσοι εξυπνοι ανθρωποι ακουνε χιπ χοπ σε πληροφορω πολλοι,γενικα μην κολλας,το γουστο σου στην μουσικη δεν σε κρινει σαν ανθρωπο,σημερα γυρνωντας σπιτι με μια φιλη ενας σε ενα παρκινκ που επαιζε μοτορχεδ αρχισει να φωναζει στην φιλη μου τι μωρο εισαι εσυ

Ναι αλλα στις συναυλιες μια χαρα σας/μας κλεβουνε. Η συγκροτηματα που εκμεταλευονται το οτι εχουν ενα συγκεκριμενο κοινο και βγαζουν αλμπουμ με 23 ιντρος και 3 τραγουδια και 25 dvd γιατι κανουν απλα τη δουλεια τους.